22 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Wspomnienie

3 kwietnia 2019 r.

Tajna misja ks. Henryka Przeździeckiego


fot. ARCHIWUM

W 2019 r. przypadają dwie setne rocznice dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce: przywrócenie relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską oraz pierwsze zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Jaka była rola ks. Henryka Przeździeckiego, późniejszego biskupa podlaskiego, w tych wydarzeniach?

Młode państwo polskie już w 1919 r. zawierało znaczące układy międzynarodowe, a Kościół katolicki organizował nowe struktury kościelne w granicach odrodzonej ojczyzny. Świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zapoczątkowało obchody kolejnych jubileuszy przypadających w 2019 r. Uroczystości te świętowano 13 marca br., na zakończenie 382 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, podczas Mszy w intencji papieża Franciszka z okazji szóstej rocznicy wyboru. Biskupi z terenów polskich znajdujących się pod zaborem rosyjskim nie mieli możliwości oficjalnych kontaktów ze Stolicą Apostolską. Dlatego w 1912 r. wysłano do Rzymu ks. H. Przeździeckiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Józefa w Łodzi, aby złożył informację o stanie Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim. Przez rok przebywał on w Rzymie, pracując w Kongregacji konsystorialnej. Była to tajna misja ks. H. Przeździeckiego, który ukrywał się pod pseudonimem „Prus”, a był to herb rodziny Przeździeckich. Po powrocie do kraju został wikariuszem generalnym archidiecezji warszawskiej.

Po ustąpieniu Rosjan z terenów Królestwa Kongresowego w 1915 r. ówczesny metropolita warszawski abp Aleksander Kakowski zwołał konferencję biskupów tylko z ówczesnej prowincji warszawskiej. Odbyła się ona 16 stycznia 1916 r. w Warszawie. Biskupi wydelegowali do Rzymu ponownie ks. H. Przeździeckiego, aby poinformował Stolicę Apostolską o sytuacji w kraju i potrzebach przywrócenia skasowanych diecezji oraz mianowania nowych biskupów dla Podlasia i Lublina. W trakcie drugiej misji papież Benedykt XV mianował ks. H. Przeździeckiego infułatem.

 

Pierwsze zebranie KEP

Ks. H. Przeździecki powrócił do kraju i był członkiem Tymczasowej Rady Stanu, pracując w Departamencie Spraw Zewnętrznych, w której zajmował się stosunkami z Watykanem. W grudniu 1917 r. został przedstawiony jako kandydat na biskupstwo podlaskie, a 28 września 1918 r. został mianowany ordynariuszem przywróconej diecezji podlaskiej.

W następnym miesiącu po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w dniach 10-12 grudnia 1918 r., odbyło się zebranie episkopatu Polski. Z powodu trwających jeszcze działań wojennych nie mogli w nim wziąć udziału biskupi z terenów Galicji i Prus. Kolejne ogólnopolskie zebranie biskupów odbyło się w dniach 12-14 marca 1919 r. w Warszawie. Przybyli biskupi ze wszystkich ziem byłych zaborów, dlatego właśnie to spotkanie uznawane jest za pierwsze oficjalne zebranie Konferencji Episkopatu Polski w odrodzonej ojczyźnie. Bp H. Przeździecki w latach 1919-1925 pełnił funkcje sekretarza KEP.

 

Nasza diecezja ma swój udział

Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę Stolica Apostolska wyznaczyła swego przedstawiciela w randze wizytatora apostolskiego. Został nim ks. prałat Achilles Ratti, mianowany 25 kwietnia 1918 r., który przybył do Polski już miesiąc później, 28 maja. Obecny był on w naszym kraju podczas odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Uczestniczył także w zebraniach biskupów i koordynował ze Stolicą Apostolską rozwiązywanie aktualnych spraw Kościoła katolickiego w odradzającym się kraju. Oficjalnie stosunki dyplomatyczne nawiązała Stolica Apostolska z Polską, mianując 6 czerwca 1919 r. nuncjusza apostolskiego i podnosząc ks. A. Rattiego do godności arcybiskupa. To on, na zaproszenie biskupa podlaskiego, przybył do Janowa Podlaskiego na uroczystości ku czci św. Wiktora w dniach 9-10 czerwca 1919 r.

Te dwa historyczne wydarzenia: 100-lecie odnowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską oraz pierwsze zebranie całego Episkopatu Polski w odrodzonej ojczyźnie, wspominano w Warszawie 13 marca br.

Można powiedzieć, że nasza diecezja ma swój udział w tamtych historycznych wydarzeniach w Polsce. Tajna misja ks. H. Przeździeckiego przygotowała przybycie oficjalnego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej do odzyskującej niepodległość Polski, a bp H. Przeździecki - już jako pierwszy ordynariusz odrodzonej diecezji podlaskiej - uczestniczył w pierwszym zebraniu całego Episkopatu Polski w niepodległej ojczyźnie.

KS. BERNARD BŁOŃSKI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR