25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

II Przegląd Pieśni Pasyjnych

3 kwietnia 2019 r.

Modlitwa pieśnią


fot. KK

31 marca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbył się II Przegląd Pieśni Pasyjnych.

Pasja to zapis ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa. Najczęściej rozpamiętywana jest w cichej, kontemplacyjnej modlitwie. Stanowi również inspirację dla artystów i twórców. Już w średniowieczu powstały utwory muzyczne - pasje, których tematem była męka i śmierć Chrystusa. Rozpoczynając wydarzenie, proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Kieliszek powiedział, że kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to najwłaściwsze miejsce do zorganizowania wydarzenia, podczas którego można dzielić się pieśnią pasyjną i w ten sposób chwalić Pana Boga. - Jest to bowiem kościół, w którym są relikwie Krzyża św. i figura Jezusa Frasobliwego Miłosiernego; pod takimi tytułami Jezus jest tutaj czczony - przekonywał. Dodał także, że przegląd to wielkie wydarzenie - nie tylko religijne, ale też artystyczne.

W przeglądzie wzięło udział dziesięć chórów, które wykonały po dwie pieśni. Były to: chór z Gminnego Ośrodka Kultury w Wisznicach, Corde Christi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Cantate Dominus z parafii św. Małgorzaty w Ulanie, chór z parafii św. Bartłomieja z Korytnicy Łaskarzewskiej, Echo z parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim, Emmanuel z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Łukowskim, chór z dwóch parafii - św. Jana Chrzciciela w Górznie i z parafii Jana Pawła II w Sulbinach, Ave z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach oraz dwa chóry z Łukowa: z parafii Św. Brata Alberta i Ave Crux z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Ten ostatni jest inicjatorem i organizatorem Przeglądu Pieśni Pasyjnych, który po raz pierwszy odbył się przed rokiem. Ave Crux powstał w 2006 r. z inicjatywy miejscowego organisty Jana Rzewuskiego. Liczy obecnie ok. 30 osób w trzech głosach mieszanych: sopran, alt i baryton. Wykonuje muzykę religijną podczas niedzielnych Eucharystii, a także bierze udział w przeglądach pieśni religijnych.


Po wykonaniu przygotowanych utworów chóry wspólnie zaśpiewały pieśń pt. „Na skrzyżowaniu świata wszystkich dróg”, a ostatnim utworem muzycznym przeglądu była pieśń pt. „W krzyżu cierpienie” wykonana na harmonijce ustnej przez łukowianina Andrzeja Wojtusia.


Na zakończenie chóry otrzymały z rąk ks. A. Kieliszka oraz patronów honorowych wydarzenia - burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego i wójta gminy Łuków Mariusza Osiaka - dyplomy oraz upominki. 

 

Ten kto śpiewa, modli się podwójnie


Wśród gości wydarzenia byli emerytowany proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. prałat Tadeusz Dzięga, poseł na Sejm RP Marcin Duszek oraz liczne grono mieszkańców miasta. 


Wójt Osiak, dziękując za zaproszenie do współuczestnictwa w przeglądzie, powiedział, że był on wspaniałą ucztą duchową oraz że tego typu kultura powinna docierać do jak największej rzeszy odbiorców. - Ludziom trzeba pokazywać to, co piękne w naszej polskiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji z przeszłości - przekonywał, stawiając tradycję w opozycji do dominującej kultury masowej. Burmistrz Płudowski wyraził nadzieję, że wydarzenie to wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych i religijnych Łukowa i zapewnił jednocześnie, że zarówno on, jak i wójt zawsze chętnie włączą się w tego typu inicjatywy. Poseł Duszek, chwaląc wysoki poziom artystyczny przeglądu i wspominając swoją babcię - chórzystkę, przypomniał maksymę: „ten kto śpiewa, modli się podwójnie”.
Ksiądz proboszcz, dziękując wszystkim za uczestnictwo i zorganizowanie wydarzenia, w sposób szczególny zaznaczył udział miejscowego chóru Ave Crux i jego dyrygenta - J. Rzewuskiego.

Kuć Katarzyna

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR