22 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

II Przegląd Pieśni Pasyjnych

3 kwietnia 2019 r.

Modlitwa pieśnią


fot. KK

31 marca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbył się II Przegląd Pieśni Pasyjnych.

Pasja to zapis ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa. Najczęściej rozpamiętywana jest w cichej, kontemplacyjnej modlitwie. Stanowi również inspirację dla artystów i twórców. Już w średniowieczu powstały utwory muzyczne - pasje, których tematem była męka i śmierć Chrystusa. Rozpoczynając wydarzenie, proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Kieliszek powiedział, że kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to najwłaściwsze miejsce do zorganizowania wydarzenia, podczas którego można dzielić się pieśnią pasyjną i w ten sposób chwalić Pana Boga. - Jest to bowiem kościół, w którym są relikwie Krzyża św. i figura Jezusa Frasobliwego Miłosiernego; pod takimi tytułami Jezus jest tutaj czczony - przekonywał. Dodał także, że przegląd to wielkie wydarzenie - nie tylko religijne, ale też artystyczne.

W przeglądzie wzięło udział dziesięć chórów, które wykonały po dwie pieśni. Były to: chór z Gminnego Ośrodka Kultury w Wisznicach, Corde Christi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Cantate Dominus z parafii św. Małgorzaty w Ulanie, chór z parafii św. Bartłomieja z Korytnicy Łaskarzewskiej, Echo z parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim, Emmanuel z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Łukowskim, chór z dwóch parafii - św. Jana Chrzciciela w Górznie i z parafii Jana Pawła II w Sulbinach, Ave z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach oraz dwa chóry z Łukowa: z parafii Św. Brata Alberta i Ave Crux z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Ten ostatni jest inicjatorem i organizatorem Przeglądu Pieśni Pasyjnych, który po raz pierwszy odbył się przed rokiem. Ave Crux powstał w 2006 r. z inicjatywy miejscowego organisty Jana Rzewuskiego. Liczy obecnie ok. 30 osób w trzech głosach mieszanych: sopran, alt i baryton. Wykonuje muzykę religijną podczas niedzielnych Eucharystii, a także bierze udział w przeglądach pieśni religijnych.


Po wykonaniu przygotowanych utworów chóry wspólnie zaśpiewały pieśń pt. „Na skrzyżowaniu świata wszystkich dróg”, a ostatnim utworem muzycznym przeglądu była pieśń pt. „W krzyżu cierpienie” wykonana na harmonijce ustnej przez łukowianina Andrzeja Wojtusia.


Na zakończenie chóry otrzymały z rąk ks. A. Kieliszka oraz patronów honorowych wydarzenia - burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego i wójta gminy Łuków Mariusza Osiaka - dyplomy oraz upominki. 

 

Ten kto śpiewa, modli się podwójnie


Wśród gości wydarzenia byli emerytowany proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. prałat Tadeusz Dzięga, poseł na Sejm RP Marcin Duszek oraz liczne grono mieszkańców miasta. 


Wójt Osiak, dziękując za zaproszenie do współuczestnictwa w przeglądzie, powiedział, że był on wspaniałą ucztą duchową oraz że tego typu kultura powinna docierać do jak największej rzeszy odbiorców. - Ludziom trzeba pokazywać to, co piękne w naszej polskiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji z przeszłości - przekonywał, stawiając tradycję w opozycji do dominującej kultury masowej. Burmistrz Płudowski wyraził nadzieję, że wydarzenie to wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych i religijnych Łukowa i zapewnił jednocześnie, że zarówno on, jak i wójt zawsze chętnie włączą się w tego typu inicjatywy. Poseł Duszek, chwaląc wysoki poziom artystyczny przeglądu i wspominając swoją babcię - chórzystkę, przypomniał maksymę: „ten kto śpiewa, modli się podwójnie”.
Ksiądz proboszcz, dziękując wszystkim za uczestnictwo i zorganizowanie wydarzenia, w sposób szczególny zaznaczył udział miejscowego chóru Ave Crux i jego dyrygenta - J. Rzewuskiego.

Kuć Katarzyna

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR