21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

6 marca 2019 r.

Nie oszczędności, a wandalizm


fot. ARCHIWUM

Przyczyną gaśnięcia świateł na ulicach nie były oszczędności wprowadzone przez prezydenta miasta, a akty wandalizmu.

Przed kilkunastoma dniami mieszkańców zaniepokoiły ciemności zapadające w różnych częściach Siedlec. W sieci pojawiły się nawet komentarze, że gasnące po zmierzchu latarnie to skutek oszczędności w wydatkach miasta. Temat gasnącego oświetlenia został wywołany przez radnych podczas lutowej sesji rady miasta. - Pojawiły się głosy, że prowadzimy oszczędności. To nieprawda. Nie ma żadnych oszczędności na oświetleniu - stwierdził Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg. Dodał, że od sześciu lat nie było żadnej korekty w systemie oświetlenia. Latarnie zapalają się ok. 20 minut po zachodzie słońca w zimie i parę minut później latem. - W jednym z przypadków dzień był bardzo pochmurny i deszczowy, było więc ciemniej, a zegar astronomiczny w latarniach włącza oświetlenie o określonej godzinie - wyjaśniał naczelnik. Niestety, w innym z przypadków doszło do celowego działania.

- Na ulicach 3 Maja, Sekulskiej, Ściegiennego doszło do uszkodzenia kabla przez dewelopera. Usterka została naprawiona i myśleliśmy, że wszystko będzie w porządku. Okazało się jednak, że światła włączają się, a potem nagle gasną. Poprosiliśmy konserwatora oświetlenia o sprawdzenie, co się dzieje. Poinformował nas, że ktoś chodzi od skrzynki do skrzynki i wykręca bezpieczniki. To o tyle niepokojąca sytuacja, że nie robi tego zwykły Kowalski, bo żeby otworzyć skrzynkę, trzeba mieć specjalny klucz - tłumaczył W. Cylwik. Dodał, że o problemie została poinformowana policja, która rozpoczęła już poszukiwania, oraz zaapelował do mieszkańców o czujność i szybkie zgłaszanie podejrzanych sytuacji oraz zachowań.

Głos w sprawie zabrał także prezydent Andrzej Sitnik, który potwierdził, że nie wydał decyzji dotyczącej oszczędzania na oświetleniu, a tym samym bezpieczeństwie mieszkańców.

 

Poprawa systemu oświetlenia

W trakcie dyskusji radni pytali o możliwość poprawy systemu oświetlenia ulic. - Zamiast zamontowanych czujników czasowych, można rozpatrzyć montaż czujników zmierzchowych. Nie byłoby problemu, kiedy dzień jest pochmurny i zmrok zapada wcześniej. Lampy reagowałyby na zapadające ciemności, uwzględniając warunki pogodowe - zasugerował Mariusz Dobijański. W odpowiedzi od naczelnika wydziału dróg usłyszał, że proponowane rozwiązanie pociągnie za sobą większe rachunki za prąd, a poza tym było testowane kilkanaście lat temu z niezbyt dobrym rezultatem - przejściowe zachmurzenia uruchamiały latarnie w dzień, czujniki psuły się częściej od zegarów i wymagały regularnego czyszczenia.

Maciej Nowak zaapelował o natychmiastową kontrolę lamp i latarni przy przejściach dla pieszych. Radny zwrócił uwagę, że słaba widoczność ogranicza bezpieczeństwo osób przechodzących przez ulicę. Z kolei Robert Chojecki zaproponował, żeby przejścia dla pieszych doposażyć w elementy odblaskowe, które przejmują funkcje ostrzegania w przypadku awarii oświetlenia czy innych zdarzeń.

Natomiast prezydent poinformował, że miasto przymierza się do wymiany świateł na energooszczędne źródła LED.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR