26 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

6 marca 2019 r.

Nie oszczędności, a wandalizm


fot. ARCHIWUM

Przyczyną gaśnięcia świateł na ulicach nie były oszczędności wprowadzone przez prezydenta miasta, a akty wandalizmu.

Przed kilkunastoma dniami mieszkańców zaniepokoiły ciemności zapadające w różnych częściach Siedlec. W sieci pojawiły się nawet komentarze, że gasnące po zmierzchu latarnie to skutek oszczędności w wydatkach miasta. Temat gasnącego oświetlenia został wywołany przez radnych podczas lutowej sesji rady miasta. - Pojawiły się głosy, że prowadzimy oszczędności. To nieprawda. Nie ma żadnych oszczędności na oświetleniu - stwierdził Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg. Dodał, że od sześciu lat nie było żadnej korekty w systemie oświetlenia. Latarnie zapalają się ok. 20 minut po zachodzie słońca w zimie i parę minut później latem. - W jednym z przypadków dzień był bardzo pochmurny i deszczowy, było więc ciemniej, a zegar astronomiczny w latarniach włącza oświetlenie o określonej godzinie - wyjaśniał naczelnik. Niestety, w innym z przypadków doszło do celowego działania.

- Na ulicach 3 Maja, Sekulskiej, Ściegiennego doszło do uszkodzenia kabla przez dewelopera. Usterka została naprawiona i myśleliśmy, że wszystko będzie w porządku. Okazało się jednak, że światła włączają się, a potem nagle gasną. Poprosiliśmy konserwatora oświetlenia o sprawdzenie, co się dzieje. Poinformował nas, że ktoś chodzi od skrzynki do skrzynki i wykręca bezpieczniki. To o tyle niepokojąca sytuacja, że nie robi tego zwykły Kowalski, bo żeby otworzyć skrzynkę, trzeba mieć specjalny klucz - tłumaczył W. Cylwik. Dodał, że o problemie została poinformowana policja, która rozpoczęła już poszukiwania, oraz zaapelował do mieszkańców o czujność i szybkie zgłaszanie podejrzanych sytuacji oraz zachowań.

Głos w sprawie zabrał także prezydent Andrzej Sitnik, który potwierdził, że nie wydał decyzji dotyczącej oszczędzania na oświetleniu, a tym samym bezpieczeństwie mieszkańców.

 

Poprawa systemu oświetlenia

W trakcie dyskusji radni pytali o możliwość poprawy systemu oświetlenia ulic. - Zamiast zamontowanych czujników czasowych, można rozpatrzyć montaż czujników zmierzchowych. Nie byłoby problemu, kiedy dzień jest pochmurny i zmrok zapada wcześniej. Lampy reagowałyby na zapadające ciemności, uwzględniając warunki pogodowe - zasugerował Mariusz Dobijański. W odpowiedzi od naczelnika wydziału dróg usłyszał, że proponowane rozwiązanie pociągnie za sobą większe rachunki za prąd, a poza tym było testowane kilkanaście lat temu z niezbyt dobrym rezultatem - przejściowe zachmurzenia uruchamiały latarnie w dzień, czujniki psuły się częściej od zegarów i wymagały regularnego czyszczenia.

Maciej Nowak zaapelował o natychmiastową kontrolę lamp i latarni przy przejściach dla pieszych. Radny zwrócił uwagę, że słaba widoczność ogranicza bezpieczeństwo osób przechodzących przez ulicę. Z kolei Robert Chojecki zaproponował, żeby przejścia dla pieszych doposażyć w elementy odblaskowe, które przejmują funkcje ostrzegania w przypadku awarii oświetlenia czy innych zdarzeń.

Natomiast prezydent poinformował, że miasto przymierza się do wymiany świateł na energooszczędne źródła LED.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR