19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Konkurs o tytuł najlepszego

6 marca 2019 r.

Wyścig wójtów

Jerzy Troć z gminy Kodeń (woj. lubelskie) oraz Waldemar Sabak z gminy Górzno (woj. mazowieckie) znaleźli się w gronie finalistów konkursu na Wójta Roku 2018.

To kolejna edycja turnieju organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Telewizji Polskiej. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Kapituła konkursu wyłoniła dziesięciu finalistów, których filmowe sylwetki zostaną zaprezentowane na antenie TVP. Głównym kryterium ich doboru były osiągnięcia wójtów na rzecz gminy. O tym, kto zwycięży, zdecydują widzowie, wysyłając SMS- y. - Ta nominacja to przede wszystkim wielkie zaskoczenie, ale też satysfakcja - mówi Jerzy Troć, wójt gminy Kodeń, który pełni tę funkcję od 2014 r. Co ciekawe, w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał 90% poparcia. Ten wynik nie przesłonił mu jednak rzeczywistości, bo jak przyznaje w ten sposób została doceniona praca całego zespołu urzędu gminy. - Dzięki tej nominacji wiemy, że nasze działania doceniają inni, także organizacje pozarządowe, bo zgłoszenia dokonało Stowarzyszenie Przyjaciół Kodnia - przyznaje.

- A ponieważ w tych instytucjach działają mieszkańcy naszego regionu, stąd możemy sądzić, iż to nominacja właśnie od nich. Okazuje się, że polityka, jaką prowadzę i jaką wspólnie realizujemy, została zauważona i doceniona - dodaje.

Co takiego udało się zrobić w gminie Kodeń, że zostało to zauważone? J. Troć skromnie przyznaje, że konkurs ma wyłonić najlepszego wójta 2018 r., a właśnie w tym czasie gminie udało się zakończyć największe projekty. - Na początku swojej kadencji postawiłem na edukację najmłodszych - podkreśla, wyliczając, że złożono wnioski na budowę nowoczesnego przedszkola oraz remont i doposażenie szkoły, w tym stworzenie pracowni językowej oraz fizyczno-chemicznej. - Otrzymaliśmy wsparcie i realizacja tych projektów miała miejsce właśnie w 2018 r. Trwa również rozbudowa infrastruktury drogowej w Kodniu, co też jest zapewne przez mieszkańców zauważane - dodaje.

Gmina Kodeń to jeden z liderów pozyskiwania środków zewnętrznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jednak wójt na tym nie poprzestaje i równie aktywnie zaangażowany jest we współpracę z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się sportem, historią i kulturą. Dzięki jego wsparciu organizowany jest Bieg Tropem Wilczym, Jarmark Sapieżyński, Bieg Sapiehów, Nadbużański Festiwal Integracyjny oraz inne projekty i przedsięwzięcia.

 

Udana kadencja

Także wójt gminy Górzno Waldemar Sabak podkreśla, że uzyskanie nominacji do tytułu Wójta Roku nie jest tylko i wyłącznie jego zasługą. - To wielkie wyróżnienie dla całej społeczności gminnej, rady gminy, jej pracowników, a także sołtysów - wylicza. - W ten sposób doceniono efekty naszej działalności za poprzedni rok, co nas niezmiernie cieszy - podkreśla, przyznając, że miniony czas obfitował w wydarzenia i inwestycje. - Na pewno w ten sposób dostrzeżono nasze działania, w które obfitowała miniona kadencja. Udało nam się skończyć duże - jak na naszą gminę - zadania, czyli budowę i modernizację wielu dróg, budowę dwóch przedszkoli i żłobka, hali sportowej, boiska, nowej oczyszczalni. W tej chwili jesteśmy na etapie tworzenia otwartych stref aktywności. Jak widać, kadencja upłynęła bardzo pracowicie, a efekty tej pracy są widoczne i doceniane - zauważa, dodając, że środki udawało się pozyskać z różnych źródeł, zarówno krajowych, jak i unijnych.

 

Czas głosowania

Na efekty plebiscytu Wójt Roku 2018 trzeba poczekać. Kto zwycięży, zdecydują widzowie, wysyłając SMS-y. Jednak już sama nominacja i znalezienie się w finałowej dziesiątce najlepszych wójtów w kraju to duże osiągniecie. Obu panom gratulujemy i życzymy powodzenia.


MOIM ZDANIEM

Jerzy Troć - wójt gminy Kodeń

Ta nominacja to sukces całego urzędu gminy Kodeń. Udało nam się dobrać takich ludzi i tak pokierować pracami, by skutecznie pozyskać środki unijne. Jesteśmy jedną z biedniejszych gmin w Polsce i nie stać by nas było na realizację tych inwestycji ze środków własnych. Przy pisaniu wniosków skupialiśmy się więc na inwestycjach, na których realizację mieliśmy szanse pozyskać środki zewnętrzne. I udało się. Dzięki temu mamy teraz nowoczesne przedszkole i równie nowoczesną oraz świetnie wyposażoną szkołę. Udało się również odbudować pomnik odzyskania niepodległości, zamontować OZE, wyremontować drogi.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR