26 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

6 marca 2019 r.

Misjonarze mocą ducha


fot. ARCHIWUM

II niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Polsce jako „Dzień Modlitwy, Postu i solidarności z Misjonarzami”. Tegoroczne hasło „Misjonarze mocą Ducha” zwraca uwagę na fakt, że misje są dziełem Bożym, a nie wyłącznie ludzkim. Ich głównym sprawcą jest Duch Święty obiecany Kościołowi przez Jezusa jako Ten, który prowadzi nadal misję głoszenia Słowa Bożego w świecie.

Pamiętamy o 2004 misjonarkach i misjonarzach z Polski, którzy w 99 krajach misyjnych głoszą Ewangelię i tworzą wspólnoty wierzących. Wypełniają oni dosłownie nakaz Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28,19-20). Misjonarze działają mocą Ducha Bożego. Choć angażują własną inteligencję, talenty, wiedzę i wiarę, to owocność ich posługiwania nie zależy od nich, lecz od współpracy z Duchem Świętym. On jest duszą misji. Duch Święty towarzyszy misjonarzom. Umacnia ich w decyzji oddania życia dla Ewangelii, wspiera w działaniach darem cierpliwości i wytrwania, udziela mocy i świateł do pokonywania trudności i problemów. Im bardziej misjonarze otwierają się na działanie Ducha i starają realizować Boże, a nie własne zamiary, tym owocniejsza jest ich praca.

- Będąc misjonarzem w Afryce, a potem posługując na Białorusi i Syberii, wiele razy doświadczyłem przemożnej mocy Ducha Świętego - wspomina bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. - To, co wydawało się niemożliwe, dzięki interwencji Ducha Świętego stawało się rzeczywistością. On otwierał ludzkie serca, a nam, misjonarzom, dodawał otuchy i prowadził właściwymi drogami. Nadawał moc naszym słowom oraz uwiarygadniał świadectwo wobec tych, którym mówiliśmy o Chrystusie. To są rzeczy niewyobrażalne, zdumiewające. Duch Święty kruszył skały serc i sprawiał, że nawet na duchowej pustyni rodziło się Boże życie - dodaje.

 

Ochrzczony jest misjonarzem

Duch Św. nie tylko oddziałuje na misjonarzy i tych, którzy ich przyjmują ale również i na nas, którzy choć nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, możemy wypełnić powołanie misyjne. -Każdy ochrzczony i bierzmowany członek Kościoła jest uczniem-misjonarzem - przypomina bp J. Mazur, dodając, że otrzymuje przy tym powołanie, by wiarą żyć, strzec jej i rozwijać w sobie oraz by się nią dzielić z innymi. Wiara jest największym naszym skarbem, gdyż prowadzi do zbawienia. Dlatego nie możemy jej zatrzymywać wyłącznie dla siebie. Byłoby to swoistą formą egoizmu oraz brakiem miłości wobec innych ludzi. Jako wierzący w Chrystusa winniśmy wnieść swój wkład w misyjne dzieło Kościoła. Być misjonarzami, choć w inny sposób niż ci, którzy wyjechali do Afryki, Azji i Oceanii oraz Ameryki Łacińskiej.

 

Co mogę zrobić dla misji?

W jaki sposób mogę stanąć u ich boku oraz im pomóc? Pierwszym i najważniejszym sposobem bycia misjonarzem jest modlitwa, a także ofiary duchowe składane w intencji misji. Misjonarze pragną naszej modlitwy, gdyż wierzą w jej potęgę. Modlitwa przemienia ludzkie wysiłki w dzieło Boże, czyni je miłym Bogu i wyprasza błogosławieństwo oraz łaskę. Chorzy, seniorzy wspierają misje, poprzez swe cierpienia, posty, trudy i niedogodności życiowe, przeżywając je w duchu ofiarowania za misjonarzy. Młodsi zaś angażują się w pracę grup misyjnych w parafiach i szkołach.

Innym sposobem pomagania misjonarzom jest wsparcie materialne i finansowe. Apeluje o nie, także w tym roku, bp J. Mazur. - Wysyłając sms o treści „Misje” na numer 72032, składając ofiarę w Kościele czy też wpłacając nawet drobną sumę na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, jesteśmy pewni, że te środki dotrą do misjonarzy - wyjaśnia kapłan. Są one w całości przeznaczane na dzieła ewangelizacyjne, medyczne, charytatywne i edukacyjne na misjach. - Dajemy do ręki misjonarzowi ryż, lekarstwa, odzież, obuwie, przybory szkolne, które trafiają do najuboższych dzieci, młodzieży i starszych. Poprzez uczynki miłosierdzia, zwłaszcza teraz, w Wielkim Poście, pomagajmy im głosić Chrystusa oraz czyńmy dobro - mówi o. Kazimierz Szymczycha SVD, wieloletni misjonarz i sekretarz komisji misyjnej w Warszawie. - Pomóżmy polskim misjonarkom i misjonarzom w Wielkim Poście i nie tylko! Niech to będzie wyraz naszej wiary, miłości i nade wszystko świadectwo pragnienia naśladowania Chrystusa, który przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc wszystkim” (Dz 10,38) - apeluje.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR