21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Kult św. Józefa w Szpakach

6 marca 2019 r.

Św. Józefie, uproś nam u Boga...


fot. ARCHIWUM

…modlą się, powierzając orędownictwu Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny swoje cierpienia i codzienne troski. O sile wstawiennictwa patrona parafii świadczy liczba pielgrzymów uczestniczących każdego roku w nowennowych uroczystościach.

Przybywają, by prosić i dziękować, a przy tym pooddychać atmosferą miejsca, gdzie - w co szczerze wierzą - niebo szczodrze obdarza łaskami. Dla mieszkańców Szpaków marzec - już od dziesięcioleci - to czas nowenny! Dzięki radiowej transmisji uroczystości, ale też świadectwom ludzi ufnie powierzających się Bożej mocy, wieść o skuteczności dziewięciodniowego szturmowania nieba pod wodzą św. Józefa zatacza coraz szersze kręgi. Przyjeżdżają wierni z sąsiednich parafii, jak również odległych miejscowości - indywidualnie i w grupach zorganizowanych - motywowani wiarą, że przecież - jak głoszą słowa modlitwy - nigdy nie słyszano, aby ktokolwiek wzywający opieki św. Józefa i jego pomocy błagający pozostał bez pociechy... Opiekun Świętej Rodziny pozostaje dla czcicieli najdoskonalszym wzorem zawierzenia Bogu, a przy tym przykładem świętości rodzącej się pośród niełatwych wyzwań codzienności. I jak mu nie ufać?!

Siłę kultu św. Józefa w parafii Szpaki poświadcza wieloletnia tradycja. Nie brakuje również opinii, że jest ona pokłosiem niezwykłej historii związanej z okolicznościami zjawienia się pięknej figury patrona zdobiącej główny ołtarz. Inicjatorem jej sprowadzenia był pierwszy proboszcz parafii, a zarazem wielki czciciel św. Józefa - ks. kan. Karol Harazin. „On nas nauczył kochać tego świętego tak zwyczajnie, po prostu…” - przyznają wdzięczni parafianie. „Idźcie do Józefa. On was nie zawiedzie” - powtarzał proboszcz. Na owoce tej ufności nie trzeba było długo czekać…

Mieszkańcy wspominają, że już od lat 70 ubiegłego wieku wieczorami, podczas nowenny trwającej od 10 do 18 marca, domy we wsi pustoszały. Parafianie tłumnie gromadzili się w świątyni, by przed obrazem patrona umieszczonym w bocznym ołtarzu wypraszać sobie i swoim bliskim potrzebne łaski. Pragnieniem ks. K. Harazina było, aby św. Józef stał na straży wszystkich rodzin w parafii. Za namową proboszcza kobiety hodowały lilie, którymi w marcu dekorowały ołtarz. Ksiądz zachęcał także parafian do ofiarowywania świec, które podczas nowenny oświetlały wizerunek świętego, a sam siadał naprzeciwko obrazu, spoglądał w oczy św. Józefa, w których - jak głoszą słowa pieśni - „niebo się odbija” i powtarzał: „Może ja tego nie doczekam, ale wy zobaczycie, że ten kult będzie się szerzył…”.

Zanim jednak ks. K. Harazin znalazł godnego kontynuatora dzieła w osobie swojego następcy na stanowisku proboszcza - ks. Sylwestra Ługowskiego, sprowadził do parafii figurę patrona. Okoliczności przybycia jej do Szpaków nie pozostawiają złudzeń: co Bóg zamyśli, tak się stanie! Z wolą nieba - na szczęście dla nas - nie należy dyskutować…

 

Figura w głównym ołtarzu

„Św. Józefie, przewieź!” - miał modlić się ks. K. Harazin, kładąc na walizce skrywającej figurę patrona obrazek z jego podobizną. O cennym znalezisku poinformowały go zaprzyjaźnione siostry zakonne z terenu dawnej Czechosłowacji. Ponoć natrafiły na figurę, przeszukując strych jednego z administrowanych przez wspólnotę budynków. Nie lada problemem było w tamtych czasach przekroczenie granicy. Jednak i na to znalazła się rada… - Dzięki opiece św. Józefa - co proboszcz akcentował później wielokrotnie - kontrola szczęśliwie ominęła pakunek.

Zanim jednak figura patrona znalazła się w Szpakach, trafiła pod dach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Wykorzystując moment przeprowadzki do nowego gmachu, ks. Karol udał się do Siedlec i sprowadził ją do parafii. „Modliłem się, by jej nie zabrali” - wspominał po fakcie. Pięknie odrestaurowaną trzymał na plebanii, wyczekując dnia, kiedy będzie mógł umieścić ją w głównym ołtarzu kościoła. Pragnienie proboszcza ziściło się w 1995 r. Rok później zmarł.

Dzieło poprzednika z wielką energią i oddaniem kontynuował jego następca. Ks. S. Ługowski, znany w diecezji oraz poza jej granicami rekolekcjonista i misjonarz, dokądkolwiek udał się z posługą kaznodziejską, zarażał miłością do św. Józefa i zachęcał do odwiedzenia miejsca, gdzie święty odbiera szczególny hołd. Na owoce posługi ks. Sylwestra nie trzeba było długo czekać... Z modlącymi się w świątyni w Szpakach duchowo łączyli się słuchacze Katolickiego Radia Podlasie. Z roku na rok przybywało też pielgrzymów, a wraz z nimi intencji składanych na ołtarzu i odczytywanych podczas kolejnych dni nowenny. Drogę realizacji dalszych planów, w tym m.in. budowy nowego kościoła, przerwała nagła śmierć kapłana.

Wdzięczna pamięć o proboszczach - wielkich czcicielach św. Józefa - nadal jest żywa wśród parafian, a pozostawione przez nich dzieło - tak w wymiarze duchowym, jak i materialnym - z wiarą i oddaniem kontynuowali kolejni duszpasterze…

 

Po Maryi - największy święty

- Św. Józef jest drogowskazem, bez którego ludzie w Szpakach nie potrafią już żyć - powtarzał z uznaniem ks. Krzysztof Stepczuk, który przed laty przewodził parafii. Mieszkańców jako nauczycieli na drodze zawierzenia wstawiennictwu przemożnego patrona od początku duszpasterskiej posługi wskazuje także obecny proboszcz - ks. Jacek Nazaruk. Jak tłumaczy, obok nowennowych uroczystości, każda środa tygodnia jest dniem szczególnej modlitwy za pośrednictwem św. Józefa, a o skuteczności jego wstawiennictwa świadczy ilość intencji, jakie wierni przez cały rok przekazują do omodlenia. W specjalnej „księdze intencji” zamieszczonej na stronie internetowej parafii dominują prośby o zdrowie, Bożą opiekę, dar rodzicielstwa, ale też pomoc w codziennych sprawach, jak znalezienie pracy czy zgoda w rodzinach. A ponieważ kto dziękuje, zyskuje w dwójnasób, przybywa również świadectw osób wdzięcznych za otrzymane łaski.

Zachęcając do duchowej łączności z wiernymi, którzy w najbliższych dniach będą gromadzić się na wspólnej modlitwie w szpakowskiej świątyni, zwłaszcza wszystkich chorych i cierpiących, ks. J. Nazaruk podkreśla, iż każde świadectwo, z jakim się styka, jest namacalnym dowodem prawdy, że Pan Bóg wybrał to miejsce nieprzypadkowo… - Nie dla nobilitacji czy prestiżu, ale by szczodrze obdarzać łaskami - przekonuje. Proboszcz przyznaje też, że niezmiennie wzrusza go wezwanie, jakim wierni zwracają się do swojego orędownika: „Św. Józefie, uproś nam u Boga…”. Wskazując na zachętę Pana Jezusa wyrażoną w słowach: „kołaczcie, a otworzą wam”, zauważa, iż patron parafii staje się dla nas, żyjących współcześnie, wzorem wiary i zaufania. - Wrażliwy na głos Boga, umiał Go słuchać. Potrafił też być posłuszny. Św. Józef to niewątpliwie patron na nasze czasy. Życie z nim jest łatwiejsze i na pewno piękniejsze… A pamiętajmy, że - jak głosi doktryna katolicka - po Matce Bożej jest on największym świętym w niebie - podkreśla z uwagą, iż wiedzą o tym nie tylko rozmiłowani w swoim patronie mieszkańcy, ale także przybywający do parafii pielgrzymi z różnych stron Polski.

To właśnie m.in. z myślą o wiernych gromadzących się na marcowych uroczystościach ku czci św. Józefa proboszcz wraz z parafianami podjął już przed laty dzieło rozbudowy i renowacji miejscowego kościoła. Skala przedsięwzięcia imponuje, o czym zresztą będą mieli okazję przekonać się wszyscy uczestniczący w tegorocznej nowennie…


Intencje (podziękowania i prośby) do powierzenia Panu Bogu - za przyczyną św. Józefa - podczas nowenny można zgłaszać:

- pocztą tradycyjną, wysyłając na adres: Parafia - Stare Szpaki 26, 08-205 Kornica;

- za pośrednictwem strony internetowej: www.szpaki.sacro.pl (zakładka „intencje do św. Józefa”);

- telefonicznie, dzwoniąc pod nr: 83-358-76-52.


Pomnij o najczystszy Oblubieńcze Maryi, a mój najlepszy Opiekunie, Józefie święty, że nigdy nie słyszano, aby ktokolwiek wzywający Twej opieki, Twej pomocy błagający, pozostał bez Twojej pomocy.

Tą ufnością ożywiony przychodzę do Ciebie i z całą ducha gorącością Tobie się polecam! Nie odrzucaj modlitwy mojej, o przybrany Ojcze Odkupiciela, ale racz ją łaskawie przyjąć i wysłuchać. Amen.


Koronka do św. Józefa

(do prywatnego odmawiania na różańcu)

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

Bądź pozdrowiony Józefie święty, łaskami Boskimi napełniony, Pan z Tobą! Błogosławionyś Ty między sługami Bożymi i błogosławiony Syn Twój mniemany - Jezus. Św. Józefie, Ojcze i Opiekunie Wcielonego Boga - módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

 

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego…

Ojcze nasz…

Zdrowaś Maryjo…

 

Na dużych paciorkach:

Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za Opiekuna.

Niechaj się niczego nie boi, bo św. Józef przy nim stoi. Nie zginie.

 

Na małych paciorkach:

Józefie, św. Patronie, ku prośbom moim się skłoń.

Do Ciebie wznoszę swe dłonie, opieką swoją mnie chroń.

 

Po każdym dziesiątku:

O Józefie, ratuj nas!

W życiu, śmierci, w każdy czas.

 

Na zakończenie:

Jezu, Maryjo, Józefie św., Wam oddaję serce, ciało i duszę moją.

Jezu, Maryjo, Józefie św., bądźcie ze mną przy skonaniu.

Jezu, Maryjo, Józefie św., niech w obecności Waszej dusza moja z ciała wyjdzie.


Amen.

Agnieszka Warecka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR