26 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Integracja i zabawa

6 marca 2019 r.

Jeśli nie my, to kto?


fot. ARCHIWUM

28 lutego w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury odbył się XVII Bal Karnawałowy Osób Niepełnosprawnych. W imprezie wzięło udział ponad 350 osób.

Bal rozpoczął się po 10.00 i trwał aż do 16.00; uczestnicy tradycyjnie już bawili się w rytm przebojów zaproponowanych przez zespół No Problem. Parkiet był wypełniony non stop. Zabawę zainaugurowały pokazy taneczne. Swoje umiejętności zaprezentowali podopieczni bialskiej szkoły tańca Boogie Town. Kolejnym punktem balu był wspólny polonez. Taneczny korowód otwierali kierownik ŚDM Caritas w Białej Podlaskiej Anna Utka oraz prezydent miasta Michał Litwiniuk. - To już 17 edycja tego balu. Dziś gościmy podopiecznych z 20 placówek działających na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Ten bal nie może się nie odbyć! Uczestnicy są do niego bardzo przyzwyczajeni. Zanim roześlemy zaproszenia otrzymujemy mnóstwo zapytań o to, czy znów organizujemy bal w tłusty czwartek i czy dana placówka będzie na niego zaproszona. Jak widać, nie wypada nawet, byśmy pominęli tę imprezę. Ona jest naprawdę bardzo ważna, zresztą… jeśli nie my, to kto? - pyta z uśmiechem A. Utka.

Pani kierownik dodaje, że pomysł na taki bal narodził się w 2003 r., który ogłoszono Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. - W tamtym czasie niepełnosprawni nie mieli swojej, tak dużej imprezy. Dziś nabrała ona charakteru masowego. W organizacji pomaga nam bardzo wielu dobrych ludzi. Bal jest dofinansowany ze środków PFRON. Salę udostępnił prezydent miasta. Ogromny wkład w to przedsięwzięcie mają także wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas oraz osoby z Centrum Integracji Społecznej - wylicza kierownik bialskiego ŚDS Caritas.

Z kolejnego balu dla osób niepełnosprawnych zadowolony jest również włodarz Białej Podlaskiej.

- Uczestniczę w nim nie pierwszy raz. Z dużą satysfakcją przyjąłem wiadomość, że bierze w nim udział kilkaset osób. Caritas integruje nasze środowisko. Jako miasto mamy w tym swój skromny udział. Nasza obecność na tym balu jest nie tylko przywilejem, ale i obowiązkiem. Dziękuję opiekunom poszczególnych placówek za ich wielkie serce i szlachetną misję, którą pełnią - mówi M. Litwiniuk.

 

Piękna lekcja

Moderator duchowy Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Paweł Wojdat podkreśla, że organizacja, którą reprezentuje, pomaga ludziom niepełnosprawnym na wiele sposobów.

- Zapraszamy ich do codziennej pracy, m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i środowiskowych domach samopomocy. Chcemy zwrócić uwagę na potrzeby tych ludzi i wskazywać na ich godność. Kiedyś byli zamknięci i wycofani z życia społecznego. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia. Niepełnosprawni coraz częściej są widoczni na ulicy i w przestrzeni publicznej. Oni potrzebują normalnego życia, a więc nie tylko domu i rodziny, ale też zabawy. Podczas dzisiejszego balu mogą być ze sobą w większym gronie, mogą się integrować. Na tej zabawie nie brakuje także ludzi zdrowych i pełnosprawnych. Takie spotkanie jest dla nas piękną lekcją, pokazującą, że pomiędzy nami nie ma wielkich barier. Niepełnosprawni funkcjonują inaczej, ale nie znaczy to, że gorzej niż zdrowi. Nie można ich zamykać w czterech ścianach. Warto wyprowadzać ich z domu i angażować w życie. Ten świat należy także do nich, oni mają w nim swoje miejsce - tłumaczy ks. P. Wojdat.

Dodaje, że podopieczni poszczególnych wtz-ów i śdś-ów są motorem napędowym wszystkich organizowanych dla nich spotkań. - Gdyby z ich strony nie było otwartości i chęci, ta impreza nie cieszyłaby się takim powodzeniem. Co roku parkiet wypełnia się tańczącymi z chwilą wybrzmienia pierwszego dźwięku. Oni bawią się i tańczą do ostatnich minut balu. Wiedzą, że ta impreza jest organizowana specjalnie dla nich - podsumowuje kapłan.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR