21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Integracja i zabawa

6 marca 2019 r.

Jeśli nie my, to kto?


fot. ARCHIWUM

28 lutego w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury odbył się XVII Bal Karnawałowy Osób Niepełnosprawnych. W imprezie wzięło udział ponad 350 osób.

Bal rozpoczął się po 10.00 i trwał aż do 16.00; uczestnicy tradycyjnie już bawili się w rytm przebojów zaproponowanych przez zespół No Problem. Parkiet był wypełniony non stop. Zabawę zainaugurowały pokazy taneczne. Swoje umiejętności zaprezentowali podopieczni bialskiej szkoły tańca Boogie Town. Kolejnym punktem balu był wspólny polonez. Taneczny korowód otwierali kierownik ŚDM Caritas w Białej Podlaskiej Anna Utka oraz prezydent miasta Michał Litwiniuk. - To już 17 edycja tego balu. Dziś gościmy podopiecznych z 20 placówek działających na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Ten bal nie może się nie odbyć! Uczestnicy są do niego bardzo przyzwyczajeni. Zanim roześlemy zaproszenia otrzymujemy mnóstwo zapytań o to, czy znów organizujemy bal w tłusty czwartek i czy dana placówka będzie na niego zaproszona. Jak widać, nie wypada nawet, byśmy pominęli tę imprezę. Ona jest naprawdę bardzo ważna, zresztą… jeśli nie my, to kto? - pyta z uśmiechem A. Utka.

Pani kierownik dodaje, że pomysł na taki bal narodził się w 2003 r., który ogłoszono Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. - W tamtym czasie niepełnosprawni nie mieli swojej, tak dużej imprezy. Dziś nabrała ona charakteru masowego. W organizacji pomaga nam bardzo wielu dobrych ludzi. Bal jest dofinansowany ze środków PFRON. Salę udostępnił prezydent miasta. Ogromny wkład w to przedsięwzięcie mają także wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas oraz osoby z Centrum Integracji Społecznej - wylicza kierownik bialskiego ŚDS Caritas.

Z kolejnego balu dla osób niepełnosprawnych zadowolony jest również włodarz Białej Podlaskiej.

- Uczestniczę w nim nie pierwszy raz. Z dużą satysfakcją przyjąłem wiadomość, że bierze w nim udział kilkaset osób. Caritas integruje nasze środowisko. Jako miasto mamy w tym swój skromny udział. Nasza obecność na tym balu jest nie tylko przywilejem, ale i obowiązkiem. Dziękuję opiekunom poszczególnych placówek za ich wielkie serce i szlachetną misję, którą pełnią - mówi M. Litwiniuk.

 

Piękna lekcja

Moderator duchowy Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Paweł Wojdat podkreśla, że organizacja, którą reprezentuje, pomaga ludziom niepełnosprawnym na wiele sposobów.

- Zapraszamy ich do codziennej pracy, m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i środowiskowych domach samopomocy. Chcemy zwrócić uwagę na potrzeby tych ludzi i wskazywać na ich godność. Kiedyś byli zamknięci i wycofani z życia społecznego. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia. Niepełnosprawni coraz częściej są widoczni na ulicy i w przestrzeni publicznej. Oni potrzebują normalnego życia, a więc nie tylko domu i rodziny, ale też zabawy. Podczas dzisiejszego balu mogą być ze sobą w większym gronie, mogą się integrować. Na tej zabawie nie brakuje także ludzi zdrowych i pełnosprawnych. Takie spotkanie jest dla nas piękną lekcją, pokazującą, że pomiędzy nami nie ma wielkich barier. Niepełnosprawni funkcjonują inaczej, ale nie znaczy to, że gorzej niż zdrowi. Nie można ich zamykać w czterech ścianach. Warto wyprowadzać ich z domu i angażować w życie. Ten świat należy także do nich, oni mają w nim swoje miejsce - tłumaczy ks. P. Wojdat.

Dodaje, że podopieczni poszczególnych wtz-ów i śdś-ów są motorem napędowym wszystkich organizowanych dla nich spotkań. - Gdyby z ich strony nie było otwartości i chęci, ta impreza nie cieszyłaby się takim powodzeniem. Co roku parkiet wypełnia się tańczącymi z chwilą wybrzmienia pierwszego dźwięku. Oni bawią się i tańczą do ostatnich minut balu. Wiedzą, że ta impreza jest organizowana specjalnie dla nich - podsumowuje kapłan.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR