20 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Poszukują informacji o społeczności żydowskiej

7 lutego 2019 r.

Śladami przeszłości

Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie poszukuje informacji o dawnych mieszkańcach Włodawy i okolic, szczególnie tych pochodzenia żydowskiego.

Apel skierowany jest nie tylko do mieszkańców regionu, ale także do osób, które wyjechały poza granice kraju i posiadają wiedzę na temat Żydów włodawskich.

„Żydzi włodawscy” - tak zwykle określa się społeczność, która była skupiona w miejskiej gminie, lecz jej członkowie zamieszkiwali także okoliczne miejscowości. Już od XVI w. ludność ta miała wpływ na rozwój Włodawy. W okresie II wojny światowej Żydzi włodawscy zostali skazani na niemal całkowitą zagładę. W mieście funkcjonowało getto, a w pobliskim Sobiborze był obóz śmierci. Ocaleli tylko nieliczni. We wrześniu 1945 r. w mieście mieszkało 143 Żydów, rok później było ich już tylko 40, zaś pod koniec 1948 r. zaledwie trzech. Potomkowie tej społeczności są dziś zarówno w Europie, Izraelu, jak i obu Amerykach, zwłaszcza w Brazylii i Argentynie.

Istotnym źródłem informacji o włodawskich Żydach jest wydana w jidysz w 1974 r. w Tel Awiwie ponad 600-stronicowa „Księga pamięci Włodawy i okolic” - „Sefer zikaron Wlodawa we-ha-swiwa Sobibor”. Zawarte w niej materiały były zbierane przez ziomkostwa włodawskie w Izraelu oraz Ameryce Północnej i Południowej w latach 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To bardzo obszerna publikacja. Jej część została przetłumaczona na język polski już w latach 1996-2000 przez Adama Bieleckiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego i dotąd pozostawała w rękopisie - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie. - Zajęliśmy się tłumaczeniem brakujących fragmentów. W związku z tym, że znaczna część zapisów jest słabo czytelna, konieczne jest również sprawdzanie zgodności tłumaczenia i zapisu cyfrowego z oryginałem księgi. Jednocześnie poszukujemy informacji o społeczności żydowskiej na kilku innych płaszczyznach - dodaje.

Poszukiwania śladów przeszłości odbywa się w ramach projektu „Świat utracony - historia Żydów włodawskich”, który jest współfinansowany w ramach programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Na temat społeczności żydowskiej wiemy wciąż niewiele. Zachowały się tylko fragmentaryczne zbiory dokumentów. Poszukujemy w archiwach, muzeach, bibliotekach - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Interesują nas relacje, zdjęcia, informacje, które pozwolą na odtworzenie historii Żydów włodawskich - podkreśla A. Lewczuk vel Leoniuk.

Muzealnicy myślą o zaangażowaniu uczniów włodawskich szkół, którzy w ramach wolontariatu edukacyjnego poszukiwaliby świadków historii. Niebawem w kilku gminach powiatowych zostanie rozlokowanych 30 skrytek pamięci. - Osoby, które posiadają informacje, będą mogły przekazać je właśnie w tych miejscach - wyjaśnia dyrektor muzeum. - Jeśli ktoś chciałby przekazać wspomnienia w formie ustnej, również może skorzystać z takiej skrytki: wystarczy, że na kartce poda kontakt do siebie. Zależy nam na upowszechnieniu naszego apelu, dlatego szukamy różnych sposób dotarcia do świadków. Wierzymy, że wiele rzeczy na temat społeczności żydowskiej pozostaje nieodkrytych. Chcemy je poznać, aby potem opracować i zachować dla kolejnych pokoleń - zaznacza dyrektor muzeum.


Informacje o społeczności żydowskiej można przekazywać do Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie, które ma siedzibę przy ul. Czerwonego Krzyża, lub pod nr. tel. 82-572-21-78.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR