18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Poszukują informacji o społeczności żydowskiej

7 lutego 2019 r.

Śladami przeszłości

Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie poszukuje informacji o dawnych mieszkańcach Włodawy i okolic, szczególnie tych pochodzenia żydowskiego.

Apel skierowany jest nie tylko do mieszkańców regionu, ale także do osób, które wyjechały poza granice kraju i posiadają wiedzę na temat Żydów włodawskich.

„Żydzi włodawscy” - tak zwykle określa się społeczność, która była skupiona w miejskiej gminie, lecz jej członkowie zamieszkiwali także okoliczne miejscowości. Już od XVI w. ludność ta miała wpływ na rozwój Włodawy. W okresie II wojny światowej Żydzi włodawscy zostali skazani na niemal całkowitą zagładę. W mieście funkcjonowało getto, a w pobliskim Sobiborze był obóz śmierci. Ocaleli tylko nieliczni. We wrześniu 1945 r. w mieście mieszkało 143 Żydów, rok później było ich już tylko 40, zaś pod koniec 1948 r. zaledwie trzech. Potomkowie tej społeczności są dziś zarówno w Europie, Izraelu, jak i obu Amerykach, zwłaszcza w Brazylii i Argentynie.

Istotnym źródłem informacji o włodawskich Żydach jest wydana w jidysz w 1974 r. w Tel Awiwie ponad 600-stronicowa „Księga pamięci Włodawy i okolic” - „Sefer zikaron Wlodawa we-ha-swiwa Sobibor”. Zawarte w niej materiały były zbierane przez ziomkostwa włodawskie w Izraelu oraz Ameryce Północnej i Południowej w latach 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To bardzo obszerna publikacja. Jej część została przetłumaczona na język polski już w latach 1996-2000 przez Adama Bieleckiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego i dotąd pozostawała w rękopisie - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie. - Zajęliśmy się tłumaczeniem brakujących fragmentów. W związku z tym, że znaczna część zapisów jest słabo czytelna, konieczne jest również sprawdzanie zgodności tłumaczenia i zapisu cyfrowego z oryginałem księgi. Jednocześnie poszukujemy informacji o społeczności żydowskiej na kilku innych płaszczyznach - dodaje.

Poszukiwania śladów przeszłości odbywa się w ramach projektu „Świat utracony - historia Żydów włodawskich”, który jest współfinansowany w ramach programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Na temat społeczności żydowskiej wiemy wciąż niewiele. Zachowały się tylko fragmentaryczne zbiory dokumentów. Poszukujemy w archiwach, muzeach, bibliotekach - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Interesują nas relacje, zdjęcia, informacje, które pozwolą na odtworzenie historii Żydów włodawskich - podkreśla A. Lewczuk vel Leoniuk.

Muzealnicy myślą o zaangażowaniu uczniów włodawskich szkół, którzy w ramach wolontariatu edukacyjnego poszukiwaliby świadków historii. Niebawem w kilku gminach powiatowych zostanie rozlokowanych 30 skrytek pamięci. - Osoby, które posiadają informacje, będą mogły przekazać je właśnie w tych miejscach - wyjaśnia dyrektor muzeum. - Jeśli ktoś chciałby przekazać wspomnienia w formie ustnej, również może skorzystać z takiej skrytki: wystarczy, że na kartce poda kontakt do siebie. Zależy nam na upowszechnieniu naszego apelu, dlatego szukamy różnych sposób dotarcia do świadków. Wierzymy, że wiele rzeczy na temat społeczności żydowskiej pozostaje nieodkrytych. Chcemy je poznać, aby potem opracować i zachować dla kolejnych pokoleń - zaznacza dyrektor muzeum.


Informacje o społeczności żydowskiej można przekazywać do Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie, które ma siedzibę przy ul. Czerwonego Krzyża, lub pod nr. tel. 82-572-21-78.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR