20 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Nowe stawki za odpady

7 lutego 2019 r.

Trzykrotna podwyżka

Gminę Żelechów czekają jedne z najwyższych w powiecie garwolińskim podwyżki opłat za wywóz odpadów komunalnych.

Zmiany dotkną zarówno mieszkańców miasta, jak i wsi. Ci pierwsi za odbiór odpadów segregowanych zapłacą nie, jak dotąd, 7,50 zł, lecz aż 21 zł. Natomiast w przypadku śmieci niesegregowanych stawka wzrośnie z 15 zł do 40 zł. Na podobne zwiększenie wydatków będą skazani też mieszkańcy gminy. Za odpady segregowane czeka ich opłata w wysokości 19 zł (do tej pory było 6,50 zł), a za niesegregowane - 38 zł (podwyżka z 13 zł).

Taki stan rzeczy od dawna budzi niepokój samorządu i mieszkańców. Przetarg na odbiór odpadów komunalnych był pierwszą decyzją nowych władz Żelechowa po wyborach samorządowych. Ale na ogłoszenie o przetargu odpowiedziała tylko jedna firma - „Ekolider”, czyli ta sama, która do tej pory wykonywała na terenie gminy wspomniane usługi. - Zaproponowana wycena była jednak nie do przyjęcia. Przedsiębiorstwo zażyczyło sobie 1,7 mln zł, gdy dotychczas te koszty wynosiły 580 tys. zł. To trzykrotny wzrost - zaznacza burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

Gmina postanowiła unieważnić przetarg i rozpisać nowy. - Zeszliśmy trochę z naszych oczekiwań, licząc, że stawki będą niższe. Drugi przetarg zakończył się 27 grudnia. Znów zgłosił się tylko „Ekolider”. Tym razem wycena była o 120 tys. zł niższa od tej z poprzedniego przetargu, ale to wciąż duża kwota - tłumaczy Ł. Bogusz. Wobec takiej sytuacji radni nie przyjęli zaproponowanych stawek i zażądali spotkania z szefem „Ekolidera”.

W rozmowie zwycięzca przetargu zauważył, że wzrost cen jest powszechny i nie dotyczy tylko Żelechowa. A przyczyn jest wiele. - Mamy dwukrotny przyrost odpadów i coraz gorszą segregację. Wzrastają też koszty utrzymania pracowników - tłumaczy Jarosław Wyglądała. Według niego firma ma też kłopot ze zbyciem odbieranych śmieci. - Odpady palne wywozimy do cementowni w Chełmie, ale ta nakłada na nas limity - mówi szef „Ekolidera”. Nie lepiej jest z surowcami wtórnymi. - Nastąpił czterokrotny wzrost opłat za ich utylizację - dodaje.

Nie mając wyboru, radni musieli podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu. - Nikt nie był z tego zadowolony, ale musieliśmy tak postąpić. Urząd nie może dokładać pieniędzy z budżetu do wywozu odpadów. Umowa też musiała być podpisana. W przeciwnym razie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożyłby karę na burmistrza, którą musieliby pokryć mieszkańcy - tłumaczy Ł. Bogusz. Włodarz jednak się nie poddaje. - Będę szukał innych sposobów na obniżenie tych stawek - zapowiada.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR