24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Protest rolników

30 stycznia 2019 r.

W interesie polskich gospodarstw


fot. ARCHIWUM

Handel w Polsce jest bardzo źle zorganizowany i na tym tracą rodzinne gospodarstwa, na których opiera się produkcja żywności w naszym kraju - przekonuje Michał Kołodziejczak, lider AGROunii i wyprowadza rolników na ulice. Z kolei minister rolnictwa ponawia zaproszenie do okrągłego stołu na temat przyszłości polskiego rolnictwa.

28 stycznia w kilkudziesięciu miejscach w kraju odbywały się blokady dróg zorganizowane przez rolników zrzeszonych w AGROunii. Wzięli w niej udział także rolnicy z powiatów łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego, którzy protestowali na skrzyżowaniu ulic Targowej i Brzostówieckiej z DK19 w Radzyniu Podlaskim. Rolnicy zrzeszeni w AGROunii domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce oraz prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, by uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in.: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Na dzień przed poniedziałkowym protestem na swoim profilu na facebooku AGROunia opublikowała manifest, który wyjaśnia powód zainicjowanych działań.

„Sytuacja w polskim rolnictwie z każdym dniem pogarsza się. Wbrew pozorom (oraz powierzchownej ocenie niektórych osób - zwłaszcza tych «z miasta») i propagandzie sukcesu uprawianej przez rząd, polska wieś weszła w stan stagnacji, a nawet powolnego umierania” - czytamy. Zdaniem członków zrzeszenia „agresywna polityka zagranicznych korporacji, pasywna postawa służb państwowych, nieskuteczna polityka międzynarodowa i podejmowanie decyzji niezgodnych z polską racją stanu, doprowadziły polską wieś do stanu beznadziejności, a wiele gospodarstw na skraj bankructwa”. Dlatego AGROunia, jak dalej czytamy, „świadoma sytuacji nieuchronnego upadku strategicznego sektora polskiej gospodarki podejmuje wszelkie możliwe działania służące podniesieniu tego tematu do rangi, na którą zasługuje. (…) Beznadziejność sytuacji oraz wyczerpanie się formuły bezproduktywnych rozmów z ministrem rolnictwa, który reprezentuje stanowisko rządu RP, skłania nas do podjęcia dalszych działań. Dla wielu jedynym słusznym (jedynym?) krokiem wydaje się być zaostrzenie kursu wobec sprawujących władzę. W sytuacji totalnego ignorowania problemów wsi, a nawet wręcz prób propagandowego przeinaczania rzeczywistości, nie może dziwić nikogo irytacja środowiska i rosnący niepokój społeczny. Wskazując na naszą dojrzałość i potwierdzając szczerość intencji, którą jest dobro polskiego rolnictwa, kierujemy apel do osoby sprawującej najwyższy urząd w kraju - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o interwencję, póki kluczowy sektor polskiej gospodarki pozostaje jeszcze bastionem polskiego kapitału rodzinnego i ostoją wartości o które walczyli nasi przodkowie” - napisano.

 

W obronie krajowej produkcji

Na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim zorganizowanej 28 stycznia założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak mówił, że rolnicy protestują, bo „handel w Polsce jest bardzo źle zorganizowany i na tym tracą rodzinne gospodarstwa, na których opiera się produkcja żywności w naszym kraju”. Podkreślił, że głównym postulatem protestujących producentów jest obrona polskiego rynku i krajowej produkcji żywności przed zagranicznymi oligopolami, którzy przejęli cały handel w Polsce. M. Kołodziejczak zaznaczył, że z „ministerstwem rolnictwa nie udało się porozumieć przez kilka miesięcy”. „Zwracamy się więc do pana prezydenta Andrzeja Dudy o wspólną pracę z nami na rzecz tego, co w polskim rolnictwie trzeba zrobić, a zrobić trzeba bardzo dużo” - dodał lider AGROunii. Zaznaczył, że „pan prezydent ma narzędzia i możliwości, żeby zacząć działać, a nie tylko mówić”.

Jak zapowiedział M. Kołodziejczak, poniedziałkowe manifestacje były tylko preludium do właściwej akcji protestacyjnej, która ma odbyć się 6 lutego w Warszawie. „Będziemy pokazywać naszą siłę w różny sposób. Już teraz mogę przyznać, że jeżeli trzeba będzie, jesteśmy w stanie posunąć się bardzo daleko, by obronić branżę rolniczą” - dodał. Przypomniał, że „AGROunia jest największą organizacją rolniczą w Polsce skupiającą rolników, a także przedsiębiorców i konsumentów, walczącą o polską wieś i polskie rolnictwo”. Manifestacje, które odbyły się 28 stycznia, lider AGROunii nazwał „agropowstaniem”.

 

Nie chodzi o rolników, tylko projekt polityczny

Zdaniem ministra rolnictwa organizatorzy blokad nie walczą o żadne sprawy rolnicze, ale wykorzystują trudną sytuację rolników i budują nową organizację o charakterze politycznym. „Nie mam żadnych złudzeń po ostatnich rozmowach. Tu nie chodzi o żadne sprawy rolnicze, chodzi - jak zresztą kierownictwo tej organizacji podkreśliło - o projekt polityczny zbudowania organizacji, która będzie mocniejsza niż wszystkie partie polityczne w Polsce” - powiedział 28 stycznia w Brukseli dziennikarce RMF FM Jan Krzysztof Ardanowski. „Jak ktoś mówi, że ma w nosie rozmowy z ministerstwem, ekspertami, pracownikami ministerstwa, bo on uważa, że nie musi, bo tworzy jakąś nową siłę polityczną, to ma do tego prawo, ale ja mogę wyrazić tylko zażenowanie. I wątpliwość, że rolnicy - mówiąc wprost - tak łatwo dają się wkręcać człowiekowi, który wydaje się o sprawach rolnictwa wie bardzo, bardzo mało” - dodał minister rolnictwa, mówiąc o prezesie AGROunii.

J.K. Ardanowski powtórzył swoje zaproszenie do okrągłego stołu na temat przyszłości polskiego rolnictwa z udziałem producentów, przetwórców, konsumentów i dystrybutorów. Jego zdaniem, do tych ostatnich, czyli dystrybutorów, należy skierować pytania o zalew rynku produkcją zagraniczną.

 

Problemem import zboża i drobiu

Na negatywny odbiór społeczny ulicznych manifestacji wskazał szef Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. „Protest na ulicy jest niebezpieczny dla rolników, bo konsumenci, kierowcy są na nas obrażeni, bo utrudnia im się np. dojazd do pracy” - ocenił Marian Sikora. Dodał, że część protestujących w poniedziałek na drogach rolników była wcześniej oszukana przez zakłady przetwórcze. Jego zdaniem w takich przypadkach, manifestacje powinny się odbywać właśnie pod takimi zakładami. „Jeśli jest to wina zakładu, idziemy pod zakład. Kierunek jest jeden, idziemy tam, gdzie dzieje się krzywda rolnikowi, a nie tylko na ulice” - zaznaczył M. Sikora. Przewodniczący FBZPR wskazał z kolei, że problemem dla polskiego rolnictwa jest również rosnący lawinowo import drobiu i zboża z Ukrainy. „Będziemy mogli mieć większy problem niż z wieprzowiną” - ocenił. Poinformował, że z informacji federacji wynika, że w Warszawie zarejestrowanych zostało 17 spółek holenderskich, które mają zamiar importować drób od naszych wschodnich sąsiadów.

Odnosząc się do importu zboża, M. Sikora uznał, że „psuje on nasz rynek”. Zdaniem szefa FBZPR powinien zostać również wzmocniony nadzór fitosanitarny nad importem zboża z Ukrainy. Z kolei sytuację na rynku trzody chlewnej, według M. Sikory, mogłoby poprawić stworzenie polskiej przetwórni mięsa z trzody chlewnej, która kupowałaby je od naszych rolników, szczególnie tych mających małe gospodarstwa. Zwrócił uwagę, że szczególnie ta ostatnia grupa ma coraz większy problem ze sprzedażą swojej produkcji.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR