18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Gospodarka odpadami

30 stycznia 2019 r.

Wyższe opłaty za śmieci


fot. ARCHIWUM

Od 1 kwietnia mieszkańcy Siedlec zapłacą prawie o połowę więcej za odbiór odpadów. Stawki wyniosą 12,5 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane i 25 zł za odpady zmieszane. Obecnie trzeba płacić odpowiednio 8,5 zł oraz 17 zł. Stawka za śmieci segregowane nie była zmieniana od 2013 r.

Na wysokość nowych opłat wpłynął wzrost kosztów odbioru i utylizacji odpadów, których siedlczanie produkują coraz więcej. Funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi - jak tłumaczyła Anna Goś-Pszczółkowska, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów, podczas konferencji zwołanej 22 stycznia - to przede wszystkim koszty odbierania oraz ich zagospodarowania, koszty tworzenia i prowadzenia punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz obsługi administracyjnej systemu. Tymczasem wszystkie ceny poszły w górę. Wzrosły także kwoty przyjęcia odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Suchożebrskiej oraz opłata środowiskowa. Na wzrost opłat wpływ ma także rozbieżność pomiędzy deklaracjami dotyczącymi segregowania odpadów a rzeczywistym poziomem recyklingu. A przekwalifikowanie śmieci z segregowanych na zmieszane podczas wyładunku śmieciarki powoduje dziesięciokrotny wzrost opłat.

- Siedlczanie powinni mieć świadomość, że wzrastające koszty wpłyną na brak pieniędzy na chodniki, zajęcia dodatkowe w szkołach, sport - tłumaczył prezydent Andrzej Sitnik. - Wszyscy jesteśmy w jednej drużynie, gramy do tej samej bramki. Musimy trafić do mieszkańców. Ich świadomość powinna być większa. Segregujmy, to nasz wspólny interes - stwierdził.

Proponowane stawki opłat uzyskano w wyniku przeprowadzanych obliczeń. - Przyjęliśmy, że 90% mieszkańców miasta będzie segregowało śmieci, a 10% nie - wyjaśniła Małgorzata Furmaniak, kierownik referatu ochrony środowiska urzędu miasta. W tym roku przewidywane koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami wyniosą 9,3 mln zł.

 

Zmiana cen nie wystarczy

Radni zajęli się projektem uchwały dotyczącej wzrostu opłat za odbiór śmieci podczas sesji rady miasta, która odbyła się 25 stycznia. Na początku obrad pojawił się wniosek o zdjęcie tego punktu. - Regulacja cenowa jest potrzebna, ale oprócz tego konieczna jest opracowanie dalekosiężnej strategii działań, która pozwoliłaby w przyszłości na uniknięcie tak drastycznych skoków kosztów i osiągnięcia wymaganego prawem poziomu recyklingu. Dajmy sobie czas na znalezienie rozwiązań - argumentował Mariusz Dobijański. Wniosek radnego odrzucono w głosowaniu.

Podczas późniejszej debaty radni wymieniali się pomysłami na uzdrowienie systemu gospodarowania odpadami. - Oczekuję od pana prezydenta rozwiązań systemowych, a nie podwyżki tylko po to, aby na krótki czas zgadzały się kwoty i zbilansował się system - stwierdził Maciej Nowak, dodając, że jego głos będzie na „nie”. - Zdajemy sobie sprawę, że na obniżkę kosztów obsługi ma ilość osób odpowiednio segregujących odpady. W związku z tym powinniśmy się skupić na prawidłowości selekcji, edukacji oraz kontroli. Głównym problemem jest kwestia odpowiedniego segregowania w domach wielorodzinnych - zauważył wiceprzewodniczący rady. Jednocześnie zaproponował, aby w porozumieniu ze spółdzielnią mieszkaniową rozważyć rozbudowę altan śmieciowych, budowę podziemnych pojemników do segregacji, a właścicielom domów jednorodzinnych zasugerować instalację kompostowników.

Na brak szczelności w systemie wskazywał też Robert Chojecki. - Największym mankamentem jest brak nadzoru nad segregacją, co skutkuje obarczeniami finansowymi. A podniesienie opłat to najbardziej bolesne rozwiązanie dla mieszkańców - wskazywał radny. - Umowy nie obligują firm odbierających odpady do precyzyjnej kontroli. Za zmianę kodu na wysypisku, czyli uznanie odpadów segregowanych za zmieszane, zapłaci miasto, czyli siedlczanie. A ci bardzo często wskazują na nieefektywne harmonogramy odbiorów odpadów, co skutkuje przepełnianiem pojemników, a w efekcie mieszaniem odpadów segregowanych ze zmieszanymi - wskazywał na mankamenty R. Chojecki, dodoając, że w obecnie nie ma kontroli nad złożonymi deklaracjami, podczas gdy zdarza się, że zgłoszona jest jedna osoba, a lokal zamieszkuje więcej. - Podwyżka opłat może zmotywować ludzi do czegoś całkiem odwrotnego. Boję, że zamiast wzrostu współczynnika segregacji, okoliczne lasy zapełnią się śmieciami. Będę przeciwny rozwiązaniom, które nie poprawiają systemu, a jedynie finansowo dotkliwie obciążają mieszkańców - stwierdził wiceprzewodniczący rady.

 

Segregacja tylko na papierze

Na zaniedbania poprzedniej ekipy wskazywał Robert Szczepanik. - Nie zareagowano w porę. Wiosną ubiegłego roku, kiedy problem zaczynał narastać, należało zrobić niewielką podwyżkę. Nie rozmawialibyśmy dziś o wzroście cen rzędu 4 zł, ale 1 czy 2 zł - argumentował. I dodał, że na tle innych miast podwyżka zaproponowana w Siedlcach i tak jest stosunkowo łagodna. Radny zwrócił uwagę, iż ustawa, która ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku, będzie jeszcze bardziej restrykcyjna wobec osób niesegregujących, które będą musiały zapłacić czterokrotność kwoty opłat za śmieci segregowane. Proponowane rozwiązania R. Szczepanik uznał za słuszne, ale, jak podkreślił, najpierw trzeba załatać finansową lukę. - Jeżeli nie będzie pieniędzy, żadnej idei nie uda się zrealizować, bo nie wystarczy na nią środków - podkreślił radny.

M. Dobijański wskazywał, że istotą problemu nie są podwyżki, tylko znalezienie takiego systemu, który pozwoli na osiągnięcie odpowiednich wskaźników wymaganych przez prawo, pozwalających w przyszłości na uniknięcie kar nakładanych za niewłaściwą gospodarkę śmieciową. - Obecny poziom recyklingu to 22% przy wymaganych za dwa lata 50%. Musimy skupić się na znalezieniu rozwiązań, które sprawią, że system będzie skuteczny - zwrócił uwagę radny. - Po podniesieniu ceny dwa lata temu za śmieci niesegregowane nie zmienił się poziom recyklingu. Zmienił się tylko poziom deklaracji - więcej osób deklaruje, że śmieci segreguje, choć w żaden sposób nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. Same regulacje cenowe nie uchronią nas przed konsekwencjami na przyszłość - zaznaczył M. Dobijański.

Za przyjęciem projektu uchwały zagłosowało dziesięciu radnych, sześciu było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Do kwietnia, jak zaznaczył prezydent A. Sitnik, radni mają czas na wypracowanie nowych mechanizmów w systemie gospodarki odpadami. - Jeśli nam się uda, być może pod koniec marca zgłosimy projekt uchwały, która obniży ceny - podsumował włodarz.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR