18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

III Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej

30 stycznia 2019 r.

Szpacze Trele-Morele


fot. AW

Jak na karnawał przystało, było i muzycznie, i biesiadnie! Inspirację służącą organizacji przeglądu piosenki Marysieńki zdradziły już na wstępie, śpiewając, że ich wioska z tego słynie, iż mieszkają w niej zdolne gospodynie…

A jako że lubią śpiewać, założyły zespół ludowy, który z sukcesami promuje miejscowość i gminę podczas organizowanych w regionie festynów czy muzycznych przeglądów. Bawiąc u innych, Marysieńki wpadły na pomysł, by koleżanki i kolegów po fachu ugościć także do siebie. Owocem starań członkiń zespołu są „Szpacze Trele-Morele”. Styczniowa impreza o kabaretowo-biesiadnym charakterze stała się już lokalną tradycją - docenianą i lubianą, co potwierdza wysoka frekwencja oraz udział zespołów również z odległych krańców regionu. „Bo gdzie jest piosenka, tam jest wesoło” - jak śpiewają gospodynie. Przegląd nie ma charakteru konkursu, dzięki czemu miejsce rywalizacji zajmuje - wpisana w integrację - radość z bycia razem i cenna okazja do wymiany doświadczeń.

- Dziękujemy, że odpowiedzieliście na nasze zaproszenie i jesteście z nami - zwracając się do licznie zgromadzonych w sali Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawicieli zespołów ludowych, Joanna Baj zapowiedziała występ swojej grupy, tj. Marysieniek. Gospodynie otworzyły trzecią edycję przeglądu prezentacją przyśpiewki - „hymnu biesiad”, którego tekst napisała Zofia Czublun. Padające w piosence stwierdzenie, że „żyjemy w czasach kabaretu”, dało impuls do wielogodzinnej zabawy i śmiechu.

Zanim scenę zdominowali kolejni wykonawcy, Jolanta Grzesiewicz - w imieniu Marysieniek i Koła Gospodyń Wiejskich - powitała przybyłych gości. Na widowni zasiedli m.in.: wójt Kazimierz Hawryluk wraz z przedstawicielami gminy Stara Kornica, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szpakach Marianna Patralska, proboszcz parafii ks. Jacek Nazaruk, komendant gminny OSP Mieczysław Miroński i naczelnik OSP w Starych Szpakach Adam Jakimiuk. - Witam wszystkich sympatyków muzyki ludowej i biesiadnej - dodała przewodnicząca KGW, życząc publiczności miłej zabawy.

 

Śpiew i oklaski

Marysieńki swój występ rozpoczęły do rozwiania odwiecznego dylematu: młody i biedny czy stary, ale bogaty. Kolejną piosenką zaprosiły zaś widownię na wspólny kulig. Formę ukłonu wobec gospodarzy miał z kolei repertuar grupy śpiewaczej Chodów. Zespół zdradził, że przyjechał do Szpaków na… zalecanie. Debiutujący podczas „Szpaczych Treli-Moreli” artyści dziękowali za zaproszenie, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Podobnie jak wszystkie biorące udział w imprezie zespoły ludowe - z rąk wójta, radnego Matusza Jóźwiuka i sołtysa Marcina Szysza - muzycy z Chodowa odebrali także pamiątkową statuetkę i kosz słodyczy.

Na scenie gościli kolejno: Korniczanie z Kornicy i Sąsiadeczki z Kobylan. „Wiązanką biesiadną” - stanowiącą miks znanych szlagierów - zespół zachęcił publiczność do wspólnego śpiewu i oklasków. Kontynuację dobrej zabawy przyniosły także występy grup: Zakrze śpiewa i Ale Babki z miejscowości Pruszyn-Pieńki. Aplauz publiczności wzbudził również repertuar - uczestniczącego w przeglądzie po raz pierwszy - zespołu Jabłoniacy z Jabłonny Lackiej.

 

Promują tradycję

W gronie debiutantów szpakowskiej imprezy znalazła się też grupa wokalna Radość z Radomyśli. Panie przedstawiły skecz kabaretowy z hasłem przewodnim: „uff, jak gorąco” nawiązującym do Tuwimowej „Lokomotywy”. Puentą żartobliwej scenki ukazującej niełatwą dolę bycia kobietą (z wpisaną w nią walkę i z nadwagą, i z odrostami…) było stwierdzenie, że życie przyspiesza i - aby je dogonić - „trzeba w urodę pchać dużo pieniędzy”.

Ale Baby z Berezy wdzięczność za zaproszenie do udziału w imprezie wyraziły poprzez piosenkę i recytację. Marysieńki usłyszały więc, że „mają wdzięki” i talent do śpiewania, a wszyscy na widowni, iż muzyka - jak słusznie zauważyła jedna z pań - uskrzydla i daje szczęście.

Po występie Mielniczan z Mielnika, tradycyjnie - choć tym razem bez solisty - publiczność bawiła Kapela Podlaska.

Zanim jednak odbyła się druga część imprezy - biesiada przy suto zastawionych stołach - gospodynie podziękowały wójtowi gminy za nieoceniony wkład w krzewienie lokalnej tradycji. Organizacja przeglądu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, a ich pozyskanie to owoc twórczego zaangażowania wielu osób, którym na sercu leży dobro małej ojczyzny.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR