24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

III Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej

30 stycznia 2019 r.

Szpacze Trele-Morele


fot. AW

Jak na karnawał przystało, było i muzycznie, i biesiadnie! Inspirację służącą organizacji przeglądu piosenki Marysieńki zdradziły już na wstępie, śpiewając, że ich wioska z tego słynie, iż mieszkają w niej zdolne gospodynie…

A jako że lubią śpiewać, założyły zespół ludowy, który z sukcesami promuje miejscowość i gminę podczas organizowanych w regionie festynów czy muzycznych przeglądów. Bawiąc u innych, Marysieńki wpadły na pomysł, by koleżanki i kolegów po fachu ugościć także do siebie. Owocem starań członkiń zespołu są „Szpacze Trele-Morele”. Styczniowa impreza o kabaretowo-biesiadnym charakterze stała się już lokalną tradycją - docenianą i lubianą, co potwierdza wysoka frekwencja oraz udział zespołów również z odległych krańców regionu. „Bo gdzie jest piosenka, tam jest wesoło” - jak śpiewają gospodynie. Przegląd nie ma charakteru konkursu, dzięki czemu miejsce rywalizacji zajmuje - wpisana w integrację - radość z bycia razem i cenna okazja do wymiany doświadczeń.

- Dziękujemy, że odpowiedzieliście na nasze zaproszenie i jesteście z nami - zwracając się do licznie zgromadzonych w sali Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawicieli zespołów ludowych, Joanna Baj zapowiedziała występ swojej grupy, tj. Marysieniek. Gospodynie otworzyły trzecią edycję przeglądu prezentacją przyśpiewki - „hymnu biesiad”, którego tekst napisała Zofia Czublun. Padające w piosence stwierdzenie, że „żyjemy w czasach kabaretu”, dało impuls do wielogodzinnej zabawy i śmiechu.

Zanim scenę zdominowali kolejni wykonawcy, Jolanta Grzesiewicz - w imieniu Marysieniek i Koła Gospodyń Wiejskich - powitała przybyłych gości. Na widowni zasiedli m.in.: wójt Kazimierz Hawryluk wraz z przedstawicielami gminy Stara Kornica, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szpakach Marianna Patralska, proboszcz parafii ks. Jacek Nazaruk, komendant gminny OSP Mieczysław Miroński i naczelnik OSP w Starych Szpakach Adam Jakimiuk. - Witam wszystkich sympatyków muzyki ludowej i biesiadnej - dodała przewodnicząca KGW, życząc publiczności miłej zabawy.

 

Śpiew i oklaski

Marysieńki swój występ rozpoczęły do rozwiania odwiecznego dylematu: młody i biedny czy stary, ale bogaty. Kolejną piosenką zaprosiły zaś widownię na wspólny kulig. Formę ukłonu wobec gospodarzy miał z kolei repertuar grupy śpiewaczej Chodów. Zespół zdradził, że przyjechał do Szpaków na… zalecanie. Debiutujący podczas „Szpaczych Treli-Moreli” artyści dziękowali za zaproszenie, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Podobnie jak wszystkie biorące udział w imprezie zespoły ludowe - z rąk wójta, radnego Matusza Jóźwiuka i sołtysa Marcina Szysza - muzycy z Chodowa odebrali także pamiątkową statuetkę i kosz słodyczy.

Na scenie gościli kolejno: Korniczanie z Kornicy i Sąsiadeczki z Kobylan. „Wiązanką biesiadną” - stanowiącą miks znanych szlagierów - zespół zachęcił publiczność do wspólnego śpiewu i oklasków. Kontynuację dobrej zabawy przyniosły także występy grup: Zakrze śpiewa i Ale Babki z miejscowości Pruszyn-Pieńki. Aplauz publiczności wzbudził również repertuar - uczestniczącego w przeglądzie po raz pierwszy - zespołu Jabłoniacy z Jabłonny Lackiej.

 

Promują tradycję

W gronie debiutantów szpakowskiej imprezy znalazła się też grupa wokalna Radość z Radomyśli. Panie przedstawiły skecz kabaretowy z hasłem przewodnim: „uff, jak gorąco” nawiązującym do Tuwimowej „Lokomotywy”. Puentą żartobliwej scenki ukazującej niełatwą dolę bycia kobietą (z wpisaną w nią walkę i z nadwagą, i z odrostami…) było stwierdzenie, że życie przyspiesza i - aby je dogonić - „trzeba w urodę pchać dużo pieniędzy”.

Ale Baby z Berezy wdzięczność za zaproszenie do udziału w imprezie wyraziły poprzez piosenkę i recytację. Marysieńki usłyszały więc, że „mają wdzięki” i talent do śpiewania, a wszyscy na widowni, iż muzyka - jak słusznie zauważyła jedna z pań - uskrzydla i daje szczęście.

Po występie Mielniczan z Mielnika, tradycyjnie - choć tym razem bez solisty - publiczność bawiła Kapela Podlaska.

Zanim jednak odbyła się druga część imprezy - biesiada przy suto zastawionych stołach - gospodynie podziękowały wójtowi gminy za nieoceniony wkład w krzewienie lokalnej tradycji. Organizacja przeglądu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, a ich pozyskanie to owoc twórczego zaangażowania wielu osób, którym na sercu leży dobro małej ojczyzny.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego Grobu



LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR