20 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

III Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej

30 stycznia 2019 r.

Szpacze Trele-Morele


fot. AW

Jak na karnawał przystało, było i muzycznie, i biesiadnie! Inspirację służącą organizacji przeglądu piosenki Marysieńki zdradziły już na wstępie, śpiewając, że ich wioska z tego słynie, iż mieszkają w niej zdolne gospodynie…

A jako że lubią śpiewać, założyły zespół ludowy, który z sukcesami promuje miejscowość i gminę podczas organizowanych w regionie festynów czy muzycznych przeglądów. Bawiąc u innych, Marysieńki wpadły na pomysł, by koleżanki i kolegów po fachu ugościć także do siebie. Owocem starań członkiń zespołu są „Szpacze Trele-Morele”. Styczniowa impreza o kabaretowo-biesiadnym charakterze stała się już lokalną tradycją - docenianą i lubianą, co potwierdza wysoka frekwencja oraz udział zespołów również z odległych krańców regionu. „Bo gdzie jest piosenka, tam jest wesoło” - jak śpiewają gospodynie. Przegląd nie ma charakteru konkursu, dzięki czemu miejsce rywalizacji zajmuje - wpisana w integrację - radość z bycia razem i cenna okazja do wymiany doświadczeń.

- Dziękujemy, że odpowiedzieliście na nasze zaproszenie i jesteście z nami - zwracając się do licznie zgromadzonych w sali Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawicieli zespołów ludowych, Joanna Baj zapowiedziała występ swojej grupy, tj. Marysieniek. Gospodynie otworzyły trzecią edycję przeglądu prezentacją przyśpiewki - „hymnu biesiad”, którego tekst napisała Zofia Czublun. Padające w piosence stwierdzenie, że „żyjemy w czasach kabaretu”, dało impuls do wielogodzinnej zabawy i śmiechu.

Zanim scenę zdominowali kolejni wykonawcy, Jolanta Grzesiewicz - w imieniu Marysieniek i Koła Gospodyń Wiejskich - powitała przybyłych gości. Na widowni zasiedli m.in.: wójt Kazimierz Hawryluk wraz z przedstawicielami gminy Stara Kornica, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szpakach Marianna Patralska, proboszcz parafii ks. Jacek Nazaruk, komendant gminny OSP Mieczysław Miroński i naczelnik OSP w Starych Szpakach Adam Jakimiuk. - Witam wszystkich sympatyków muzyki ludowej i biesiadnej - dodała przewodnicząca KGW, życząc publiczności miłej zabawy.

 

Śpiew i oklaski

Marysieńki swój występ rozpoczęły do rozwiania odwiecznego dylematu: młody i biedny czy stary, ale bogaty. Kolejną piosenką zaprosiły zaś widownię na wspólny kulig. Formę ukłonu wobec gospodarzy miał z kolei repertuar grupy śpiewaczej Chodów. Zespół zdradził, że przyjechał do Szpaków na… zalecanie. Debiutujący podczas „Szpaczych Treli-Moreli” artyści dziękowali za zaproszenie, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Podobnie jak wszystkie biorące udział w imprezie zespoły ludowe - z rąk wójta, radnego Matusza Jóźwiuka i sołtysa Marcina Szysza - muzycy z Chodowa odebrali także pamiątkową statuetkę i kosz słodyczy.

Na scenie gościli kolejno: Korniczanie z Kornicy i Sąsiadeczki z Kobylan. „Wiązanką biesiadną” - stanowiącą miks znanych szlagierów - zespół zachęcił publiczność do wspólnego śpiewu i oklasków. Kontynuację dobrej zabawy przyniosły także występy grup: Zakrze śpiewa i Ale Babki z miejscowości Pruszyn-Pieńki. Aplauz publiczności wzbudził również repertuar - uczestniczącego w przeglądzie po raz pierwszy - zespołu Jabłoniacy z Jabłonny Lackiej.

 

Promują tradycję

W gronie debiutantów szpakowskiej imprezy znalazła się też grupa wokalna Radość z Radomyśli. Panie przedstawiły skecz kabaretowy z hasłem przewodnim: „uff, jak gorąco” nawiązującym do Tuwimowej „Lokomotywy”. Puentą żartobliwej scenki ukazującej niełatwą dolę bycia kobietą (z wpisaną w nią walkę i z nadwagą, i z odrostami…) było stwierdzenie, że życie przyspiesza i - aby je dogonić - „trzeba w urodę pchać dużo pieniędzy”.

Ale Baby z Berezy wdzięczność za zaproszenie do udziału w imprezie wyraziły poprzez piosenkę i recytację. Marysieńki usłyszały więc, że „mają wdzięki” i talent do śpiewania, a wszyscy na widowni, iż muzyka - jak słusznie zauważyła jedna z pań - uskrzydla i daje szczęście.

Po występie Mielniczan z Mielnika, tradycyjnie - choć tym razem bez solisty - publiczność bawiła Kapela Podlaska.

Zanim jednak odbyła się druga część imprezy - biesiada przy suto zastawionych stołach - gospodynie podziękowały wójtowi gminy za nieoceniony wkład w krzewienie lokalnej tradycji. Organizacja przeglądu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, a ich pozyskanie to owoc twórczego zaangażowania wielu osób, którym na sercu leży dobro małej ojczyzny.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR