24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

30 stycznia 2019 r.

Lekcja patriotyzmu


fot. ARCHIWUM

W tym miejscu zawsze biło serce wolnej Polski - mówi Sławomir Smolak, jeden z organizatorów IV Pieszego Rajdu Powstańczego im. ks. Stanisława Brzóski o pomniku księdza powstańca na terenie rezerwatu Jata - celu wędrówki podjętej w nocy z 25 na 26 stycznia przez ponad 170 osób, by uczcić 156 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W organizację imprezy zaangażowały się liczne instytucje w regionie, takie jak: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ORLIK, gmina Łuków, gmina Wiśniew, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków i Lasy Państwowe. Mecenat objęli łukowscy posłowie Krzysztof Głuchowski i Sławomir Skwarek, zaś patronat honorowy biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. O ogromnej popularności przedsięwzięcia świadczy fakt, że chęć uczestnictwa wyraziły osoby z Krakowa, Radomia, Warszawy, Lublina, Siedlec, Międzyrzeca Podlaskiego. Trudy pieszej wędrówki stały się udziałem przedstawiciela IPN Michała Durakiewicza oraz proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie ks. kan. Andrzeja Kieliszka.

Na uwagę zasługuje liczny udział młodzieży. Jako przykład można podać grupę kadetów z Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, a także najmłodsze uczestniczki rajdu Zuzannę Osiak i Jadwigę Tomczak. Seniorką była natomiast pani Jadwiga Krasuska z Krynki.

Grupie z Wiśniewa przewodził wójt Krzysztof Kryszczuk. Dzielnie wspierali go alumni z Seminarium Diecezjalnego w Siedlcach pod przewodnictwem ks. Macieja Majka.

 

Na trasie

Grupa wychodząca z Łukowa liczyła 107 osób, zaś z Wiśniewa 64. Obydwie rozpoczęły rajd Mszą św. W Zalesiu przygotowano dla uczestników ciepły poczęstunek, około północy zaś nastąpiło spotkanie wszystkich uczestników rajdu przy pomniku ks. S. Brzóski w Jacie. Odczytano wówczas Apel Poległych. Kolejnym punktem programu było spotkanie przy ognisku w leśnictwie Dąbrówka.

O porządek i sprawny przebieg rajdu zadbali policjanci z Łukowa oraz strażacy z Gręzówki i Wiśniewa.

Obie grupy pokonały dystans około 25 kilometrów. Osoby z Wiśniewa odjechały z Dąbrówki autokarem, część łukowian zdecydowała się na powrót pieszy, kończąc rajd ok. 4.00 rano na pl. Narutowicza, przy kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

 

Odznaczenia

Ważnym elementem rajdu były odznaczenia, którymi za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowano organizatorów rajdu Roberta Wysokińskiego i Sylwestra Muszyńskiego. Po odprawionej Mszy św. wręczył je w imieniu Zarządu Okręgu ŚZŻAK Lublin członek zarządu łukowskiego Koła Bolesław Skwara. Przyjaciółmi rajdu uznano natomiast posła S. Skwarka, nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków Grzegorza Ussa oraz Zespół Szkół im. W. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.

- Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Powód do dumy i satysfakcji, ale i motywacja do dalszej pracy, podejmowania kolejnych trudnych wyznań. Warto krzewić patriotyzm, utrwalać dorobek Armii Krajowej oraz jej żołnierzy - powiedział po otrzymaniu odznaczenia R. Wysokiński.


LIST DO REDAKCJI

Uczciliśmy powstańców

„Wspomnienia poległych muszą się obrócić w naukę dla żywych, mogiły zaś przeszłości drogowskazami stać się mają na przyszłość” - słowa arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza, urodzonego podczas powstania styczniowego dokładnie odzwierciedlają motywy naszego uczestnictwa w IV Pieszym Rajdzie Powstańczym im. Ks. Stanisława Brzóski, który miał miejsce w nocy z 25 na 26 stycznia.

Mszą św. pod przewodnictwem ks. kan. Henryka Krupy o 17.00, w piątek 25 stycznia, w kościele parafialnym w Wiśniewie rozpoczęliśmy uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu. Po Mszy św. ksiądz proboszcz w asyście kleryków, czterech księży koncelebrujących Eucharystię, uczestników rajdu i parafian poprowadził nas pod pomnik bohaterów powstania styczniowego pod urzędem Gminy Wiśniew. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz zapaleniu zniczy zostaliśmy pobłogosławieni i odprowadzeni do rogatek Wiśniewa.

Przepiękna zimowa aura, niepowtarzalna atmosfera niezwykłości tego wydarzenia w znaczny sposób wywarły wpływ na przebieg marszruty. W miejscowości Jastrzębie Śmiary - tuż przy pamiątkowym krzyżu i pomniku na starym cmentarzu cholerycznym z lat 1853-1873 - zostaliśmy przywitani przez Juliana Jastrzębskiego (ur. 1929 r.), który uświadomił nam tę niezwykłą sztafetę pokoleń w której uczestniczyliśmy. Dzięki jego doskonałej pamięci usłyszeliśmy historię śp. Józefa Borkowskiego, powstańca z 1863 r., pochodzącego z miejscowości Mroczki. Pan Julian przekazał nam to, co usłyszał od swego taty. Na środku Mroczek jako wotum znajduje się oryginalna i uczyniona ręką powstańca wyruszającego w styczniową noc 1863 r. szpica-lanca oraz krzyż. Pod tym samym krzyżem, według przekazu pana Juliana, ks. S. Brzóska w czasie trwającego powstania sprawował Eucharystię.

Po półgodzinnym odpoczynku przy obfitym ciepłym posiłku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczkach wkroczyliśmy w obręb lasów Jata.

Kolejnym istotnym momentem był śpiew Roty oraz modlitwa pod tzw. dębami straceń. Tej modlitwie przewodniczył uczestnik rajdu ks. Łukasz Krasucki - wikariusz parafii św. Jadwigi w Mokobodach.

Pod troskliwą opieką organizatorów oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiśniewa dotarliśmy szczęśliwie na godzinę 0.10 do celu rajdu - pomnika ks. gen. S. Brzóski. Tam właśnie dwie grupy: łukowska i wiśniewska połączyły swe siły we wspólnym śpiewie hymnu narodowego, apelu poległych powstańców oraz modlitewnej pamięci. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. kan. Andrzeja Kieliszka udaliśmy się do położonej opodal leśniczówki Dąbrówka na ognisko.

Ks. Maciej Majek

Marcin Gomółka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR