24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Wystawa w Muzeum Regionalnym

30 stycznia 2019 r.

Kto pamięta takie Siedlce?


fot. LI

Na zdjęciu w tej książce mam w ręku sztabkę mydła, która po kilkudziesięciu latach jest świeższa niż każde inne kupione w sklepie. To dzięki temu mydłu rozwinęły się w Siedlcach ciężary - mówił Grzegorz Rostek, zapowiadając jedną z wielu równie fascynujących historii opisanych przez Sławomira Kordaczuka.

„Ciekawość minionych lat. Historia Siedlec i okolic z rodzinnych szuflad” - to tytuł publikacji, która ukazała się pod koniec 2018 r. Jej promocja odbyła się w Muzeum Regionalnym 25 stycznia. Stanowi ona kontynuację wcześniejszych wydawnictw dedykowanych przez S. Kordaczuka Siedlcom: „Pejzaż Siedlec z Jackiem w tle” i „Album siedlecki”. - To trzy książki, które ilustrują bogactwo rodzinnych archiwów i szuflad - zaznaczył autor podczas spotkania w muzeum, wskazując, skąd czerpał wiedzę i pomysły. - Materiały, które znajdują się w archiwach bądź muzeach, przetrwają przez wieki. Te prywatne ulegają rozproszeniu. Drukując je, ratujemy je od zagubienia - wyjaśniał ideę przyświecającą wybranej przez siebie formie ocalania historii. - Przygotowując taką książkę, czasami trudno nadążyć za zmianami - stwierdził, podając przykład zdjęć kamienicy przy ul. bp. Świrskiego, które zrobił w ostatnich latach i opisał. Do chwili wydrukowania publikacji w miejscu, gdzie stała, zdążył wyrosnąć nowy budynek. O czasie przeszłym tego fragmentu Siedlec prawdopodobnie nikt nie będzie pamiętał.

Podczas spotkania promocyjnego autor pokrótce scharakteryzował treść książki. Opowiedział m.in., jak wiele można odczytać z „pozornie niepozornej” przedwojennej pocztówki. I o tajemnicach, jakie udało mu się rozszyfrować na podstawie listu do ks. Władysława Pióro, który był kapelanem polowego szpitala wojskowego, widokówki przesłanej przez dyrektora gimnazjum im. hetm. S. Żółkiewskiego w Siedlcach Karola Piechowskiego do Tadeusza Moniewskiego, czy też zdjęcia Kazimierza Paciorkowskiego - fotopocztówki, na której przesłał rodzinie w Siedlcach świąteczne życzenia. - Kolekcjonerzy, od których je kupiłem, nie zdawali sobie sprawy, jakie skarby mieli w swoich zbiorach - mówił z dumą, ponieważ każdy z tych dokumentów stał się punktem wyjścia do przedstawienia związanej z Siedlcami postaci, rodziny albo instytucji, ciekawostek i anegdot o nich. Nierzadko też pretekstem, by prześledzić ich dalsze losy.

S. Kordaczuk nie kryje też, że czeka go jeszcze trochę wyzwań. Np. chciałby dowiedzieć się, kim jest sprzedawca kwiatów z sumiastym wąsem - bohater jednego ze zdjęć zamieszczonych w rozdziale „Rozmaitości”.

 

Szafa gdańska cud miód

Na kolejnych kartach książki autor dzieli się z czytelnikami informacjami tak o teatrze wiejskim działającym w podsiedleckich Żaboklikach i późniejszych losach aktorskiej „załogi”, jak też o przedwojennym prywatnym Gimnazjum Szwedowskiego, mającym swą siedzibę przy ul. 3 Maja, czy stolarstwie Jana Adamiaka - z którego warsztatu wyszedł nie tylko niejeden okazały mebel (w tym piękne gdańskie szafy), ale też uczniowie będący protoplastami zacnych siedleckich rodów stolarzy, jak Łopaciukowie i Kozaczyńscy. Co ciekawe, w losach swoich bohaterów potrafi też znaleźć wspólny mianownik, połączyć kilka zdawałoby się odległych wątków. W rozdziale „Z Siedlcami w życiorysie” obok ostatniego przedwojennego dowódcy 22 pułku piechoty płk. Feliksa Jędrychowskiego zaprezentował jego podkomendnego - mieszkańca Hołowczyc Jana Dudziuka, którego znał osobiście.

 

„Do stu lat nie ma starych lat”

W piątkowy wieczór sala „pod Jackiem” była pełna, ponieważ na promocję przybyli nie tylko zaproszeni goście, znawcy przeszłości Siedlec i przyjaciele autora. Licznie stawili się także właściciele zdjęć, które odnaleźć możemy w książce „Ciekawość minionych lat…”, posiadający oprócz fotografii coś o wiele cenniejszego - wspomnienia o minionych latach. To na tych dwóch elementach S. Kordaczuk zbudował większość z przedstawionych w książce opowieści. Uzupełnił je swoją wiedzą i informacjami, które by zdobyć, czasami musiał poruszyć niebo i ziemię…

Dla posiadaczy różnego rodzaju rodzinnych pamiątek, w tym fotografii i dokumentów, które na zawsze utrwalone zostały przez S. Kordaczuka, „Ciekawość minionych lat” wydane przez stowarzyszenie tutajteraz ma wartość nieocenioną. Pamiątkowe egzemplarze odebrali 25 stycznia z rąk Agnieszki Janiszewskiej, prezes stowarzyszenia.

- To dla naszej rodziny wspaniała pamiątka. Dziękuję! - powiedział wzruszony syn J. Adamiaka.

Elżbieta Idkowiak, która dostarczyła autorowi materiały o swoim ojcu Henryku Kowalczyku, sportowcu, nie oparła się, by dorzucić jeszcze jedną anegdotę: - Mój tata żył ponad sto lat. „Do stu lat nie ma starych lat” - powtarzał. Do 97 roku życia jeździł rowerem po mieście...

- Na zdjęciu w tej książce mam w ręku sztabkę mydła, która po kilkudziesięciu latach jest świeższa niż każde inne kupione w sklepie. Dzięki temu mydłu rozwinęły się w Siedlcach ciężary - powiedział Grzegorz Rostek, którego ojciec na ul. Roskosz prowadził fabrykę mydła. Ostatnie cztery kostki i formę do ich wyciskania G. Rostek przekazał Muzeum Regionalnemu. I opowiedział, jak element prasy grupa chłopaków, m.in. Eugeniusz Mąka, Zygmunt Urbanowicz i Ryszard Piekart, wykorzystała jako sztangę. Dzięki temu mogli ćwiczyć, najpierw w budynku obecnego MR, potem w LO im. B. Prusa.

 

Książka, która wyrosła z pasji

W opinii A. Janiszewskiej tytuł publikacji w pełni oddaje sposób podejścia do życia autora. - Mamy w ręku piękny album. To nie jest zwykła książka z tekstem. Możemy do niej wracać, przeglądać zdjęcia - pieczołowicie wybrane i przygotowane, a robione w czasach, kiedy nie każdy potrafił obsługiwać aparat fotograficzny. Spójrzmy na te zdjęcia okiem pasjonata - mówiła.

- Większość z nas zna S. Kordaczuka i wiemy, że jest to człowiek pasji i tytan pracy. Zastanawiam się, jak można zgromadzić, posegregować i opisać te zbiory - doba ma przecież tylko 24 godziny - mówiła prof. Wioletta Machnicka, prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, zwracając uwagę na fakt, że „Ciekawość minionych lat...” to nie jedyna jego publikacja wydana w 2018 r. Pozostałe tytuły to: „Siedlecka księga chwały 1914-1944. Mieszkańcy regionu w walce o wolność i niepodległość” oraz „Wojsko polskie 1914-1939. Katalog pocztówek Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów”. - W roku związanym ze 100-leciem niepodległości, w którym dyrektor muzeum naprawdę ma dużo różnych zajęć, kończy trzy książki, które wymagają nie tylko natchnienia, ale szperactwa, zbierania, ale także artyzmu, dobrego oka, robienia fotografii - zauważyła, oceniając efekty mozolnej pracy. - S. Kordaczuk to przede wszystkim człowiek z pasją, który docenia pasje innych, jest otwarty na drugiego człowieka, bo inaczej nie można wejść w cudze myśli, cudze poglądy i jeszcze być na tyle tolerancyjnym, by gromadzić wokół siebie tak ciekawych ludzi, jak chociażby dzisiaj, na tej sali - dodała. I nie były to jedyne słowa uznania pod adresem autora.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR