20 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Kontrowersyjna uchwała

2 stycznia 2019 r.

Powrót do tego, co było

Nowa rada miasta Biała Podlaska zniosła zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00. Zwiększyła też limit zezwoleń na dystrybucję napojów procentowych.

Te dwie kwestie zdominowały całą przedświąteczną sesję. W lipcu 2018 r. podjęto uchwałę ograniczającą sprzedaż alkoholu po 22.00. Można było go kupić tylko w barach i restauracjach. Zakaz bowiem objął sklepy i stacje benzynowe. Powszechnie mówiło się o tym, że po wejściu w życie nowych przepisów bialaczanie, którym późną porą zabrakło trunków, udawali się na zakupy do gminy Biała Podlaska. W wyniku lipcowej uchwały zezwolenia na handel alkoholem nie dostała jedna z najstarszych bialskich restauracji oraz sklep prowadzony przez spółdzielnię „Społem”. Za utrzymaniem dotychczasowego stanu opowiadali się radni z klubu Zjednoczonej Prawicy. - Regulując rynek handlu alkoholem, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze wychowanie do trzeźwości, a nie interesy przedsiębiorców - mówił na sesji radny Sławomir Potocki.

- Do zakazu handlu po 22.00 można się przyzwyczaić tak, jak do zakazu handlu w niedzielę. Alkohol nie jest towarem pierwszej potrzeby. Taką uchwałę powinna podjąć też gmina wiejska Biała Podlaska. Jeśli komuś brakuje alkoholu, to znaczy, że wypił tyle, ile potrzeba - dodał.

 

„Niemoralna uchwała”

W podobnym tonie wypowiadał się radny Stanisław Nikołajczuk. Zabrał głos także jako członek Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - Członkowie KWC w rejonie Biała Podlaska stanowczo sprzeciwiają się przywróceniu nocnej sprzedaży alkoholu i zwiększeniu liczby punktów sprzedaży na terenie miasta. Alkohol i tak jest u nas na wyciągnięcie ręki. Apeluję o wycofanie tej nieprzemyślanej i niemoralnej uchwały. Sugerujecie, że ustawa z lipca nie dała nic dobrego. A skąd i od kogo to wiecie? Moi wyborcy są zszokowani takim postępowaniem. Przenieśmy tę uchwałę na później, skonsultujmy ją z mieszkańcami i służbami porządkowymi - zachęcał radny.

- W tej sytuacji liczy się to, jak nasze miejskie służby reagują na sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym. Zwróćmy na to uwagę. Trzeźwi nabywcy nie awanturują się w sklepach. Edukujmy sprzedawców i naciskajmy, by nie sprzedawali osobom będącym pod wpływem kolejnych trunków - podkreślał radny Marek Dzyr.

 

Wychowywać, a nie zakazywać

Innego zdania byli radni z Koalicji Obywatelskiej i klubu Biała Samorządowa. - Lipcowa uchwała była nieprzemyślana, z tego powodu mówiło się o nas w całej Polsce. Obecna - jest powrotem do normalności. Czekają na to tysiące wyborców. Gdyby zakaz nocnej sprzedaży był wprowadzony na terenie całego kraju, musielibyśmy się do niego dostosować. Nie twórzmy wyłomów. Wychowanie i edukacja młodzieży nie polega na narzucaniu zakazów. Pokazujmy, że z dóbr cywilizacji można korzystać w sposób kulturalny. Przestańmy zakazywać i straszyć karami - wzywał radny Sławomir Sosnowski.

Przewodniczący rady Bogusław Broniewicz zaznaczył, że taka uchwała nie wymaga konsultacji społecznych.

- Rozmawiałem z mieszkańcami osiedla Kopernika. Pokazywali mi zdjęcia młodych osób, które piły alkohol w osiedlowej piaskownicy. W dodatku imprezy te urządzano za dnia, a nie w nocy. Skończyły się, gdy w tym miejscu pojawiło się więcej policyjnych patroli. Prewencja daje efekty. Będziemy o tym rozmawiać z odpowiednimi służbami - deklarował B. Broniewicz.

 

Przegłosowane!

Za zniesieniem zakazu nocnej sprzedaży opowiedziało się 15 radnych, czterech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wiele emocji wzbudziło też zwiększenie limitu na punkty sprzedaży alkoholu. Liczbę miejsc, w których sprzedaje się trunki do 4,5% oraz piwo, zwiększono ze 170 do 190, alkohol powyżej 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) z 90 do 120, alkohol powyżej 18% z 93 do 125.

- Zastaliśmy limity „na zero”. Nowy przedsiębiorca, który otwierałby interes, nie uzyskałby zezwolenia, bo nie było już wolnych miejsc. Dwie zasłużone placówki nie otrzymały zezwoleń, bo zmniejszono limity. Będziemy głosować za ich zwiększeniem, by przedsiębiorcy nie musieli likwidować sklepów i zwalniać ludzi - mówił radny Robert Woźniak.

Uchwałę poparło 15 radnych, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR