22 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Kontrowersyjna uchwała

2 stycznia 2019 r.

Powrót do tego, co było

Nowa rada miasta Biała Podlaska zniosła zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00. Zwiększyła też limit zezwoleń na dystrybucję napojów procentowych.

Te dwie kwestie zdominowały całą przedświąteczną sesję. W lipcu 2018 r. podjęto uchwałę ograniczającą sprzedaż alkoholu po 22.00. Można było go kupić tylko w barach i restauracjach. Zakaz bowiem objął sklepy i stacje benzynowe. Powszechnie mówiło się o tym, że po wejściu w życie nowych przepisów bialaczanie, którym późną porą zabrakło trunków, udawali się na zakupy do gminy Biała Podlaska. W wyniku lipcowej uchwały zezwolenia na handel alkoholem nie dostała jedna z najstarszych bialskich restauracji oraz sklep prowadzony przez spółdzielnię „Społem”. Za utrzymaniem dotychczasowego stanu opowiadali się radni z klubu Zjednoczonej Prawicy. - Regulując rynek handlu alkoholem, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze wychowanie do trzeźwości, a nie interesy przedsiębiorców - mówił na sesji radny Sławomir Potocki.

- Do zakazu handlu po 22.00 można się przyzwyczaić tak, jak do zakazu handlu w niedzielę. Alkohol nie jest towarem pierwszej potrzeby. Taką uchwałę powinna podjąć też gmina wiejska Biała Podlaska. Jeśli komuś brakuje alkoholu, to znaczy, że wypił tyle, ile potrzeba - dodał.

 

„Niemoralna uchwała”

W podobnym tonie wypowiadał się radny Stanisław Nikołajczuk. Zabrał głos także jako członek Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - Członkowie KWC w rejonie Biała Podlaska stanowczo sprzeciwiają się przywróceniu nocnej sprzedaży alkoholu i zwiększeniu liczby punktów sprzedaży na terenie miasta. Alkohol i tak jest u nas na wyciągnięcie ręki. Apeluję o wycofanie tej nieprzemyślanej i niemoralnej uchwały. Sugerujecie, że ustawa z lipca nie dała nic dobrego. A skąd i od kogo to wiecie? Moi wyborcy są zszokowani takim postępowaniem. Przenieśmy tę uchwałę na później, skonsultujmy ją z mieszkańcami i służbami porządkowymi - zachęcał radny.

- W tej sytuacji liczy się to, jak nasze miejskie służby reagują na sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym. Zwróćmy na to uwagę. Trzeźwi nabywcy nie awanturują się w sklepach. Edukujmy sprzedawców i naciskajmy, by nie sprzedawali osobom będącym pod wpływem kolejnych trunków - podkreślał radny Marek Dzyr.

 

Wychowywać, a nie zakazywać

Innego zdania byli radni z Koalicji Obywatelskiej i klubu Biała Samorządowa. - Lipcowa uchwała była nieprzemyślana, z tego powodu mówiło się o nas w całej Polsce. Obecna - jest powrotem do normalności. Czekają na to tysiące wyborców. Gdyby zakaz nocnej sprzedaży był wprowadzony na terenie całego kraju, musielibyśmy się do niego dostosować. Nie twórzmy wyłomów. Wychowanie i edukacja młodzieży nie polega na narzucaniu zakazów. Pokazujmy, że z dóbr cywilizacji można korzystać w sposób kulturalny. Przestańmy zakazywać i straszyć karami - wzywał radny Sławomir Sosnowski.

Przewodniczący rady Bogusław Broniewicz zaznaczył, że taka uchwała nie wymaga konsultacji społecznych.

- Rozmawiałem z mieszkańcami osiedla Kopernika. Pokazywali mi zdjęcia młodych osób, które piły alkohol w osiedlowej piaskownicy. W dodatku imprezy te urządzano za dnia, a nie w nocy. Skończyły się, gdy w tym miejscu pojawiło się więcej policyjnych patroli. Prewencja daje efekty. Będziemy o tym rozmawiać z odpowiednimi służbami - deklarował B. Broniewicz.

 

Przegłosowane!

Za zniesieniem zakazu nocnej sprzedaży opowiedziało się 15 radnych, czterech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wiele emocji wzbudziło też zwiększenie limitu na punkty sprzedaży alkoholu. Liczbę miejsc, w których sprzedaje się trunki do 4,5% oraz piwo, zwiększono ze 170 do 190, alkohol powyżej 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) z 90 do 120, alkohol powyżej 18% z 93 do 125.

- Zastaliśmy limity „na zero”. Nowy przedsiębiorca, który otwierałby interes, nie uzyskałby zezwolenia, bo nie było już wolnych miejsc. Dwie zasłużone placówki nie otrzymały zezwoleń, bo zmniejszono limity. Będziemy głosować za ich zwiększeniem, by przedsiębiorcy nie musieli likwidować sklepów i zwalniać ludzi - mówił radny Robert Woźniak.

Uchwałę poparło 15 radnych, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR