25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

2 stycznia 2019 r.

Bez budżetu


fot. ARCHIWUM

Siedleccy radni zdecydowali o przeniesieniu na styczeń głosowania nad uchwaleniem budżetu na 2019 r. oraz w sprawie wieloletniej prognozy finansowej miasta. Spór wywołały zaproponowane przez prezydenta poprawki dotyczące zmniejszenia wydatków na kulturę i sport.

Projekty obu uchwał były gotowe już jakiś czas temu, ale dopiero na kilka dni przed grudniową sesją rady miasta Andrzej Sitnik wprowadził do nich znaczące zmiany. Prezydent zaproponował m.in. zmniejszenie wydatków na instytucje kultury. Budżety Miejskiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz miejskiej biblioteki uszczupliłyby się w sumie o ok. 1 mln zł. Mniej pieniędzy - o ok. 2,9 mln zł - miałoby się znaleźć także w planowanych wydatkach na sport. W sumie cięcia wyniosłyby ok. 6,2 mln zł. Dużo niższa kwota po stronie wydatków ma wynikać z urealnienia dochodów pozyskanych ze sprzedaży mienia komunalnego. O przyjęcie projektów uchwał z zaproponowanymi poprawkami zaapelował skarbnik miasta.

- Uchwała o finansach publicznych pozwala samorządom na uchwalenie budżetu do 31 stycznia, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, co i tak zmusi prezydenta do tłumaczeń przed Regionalną Izbą Obrachunkową - stwierdził Kazimierz Paryła. Dodał, że opóźnienie będzie bardzo złym sygnałem dla banków współpracujących z miastem, co może w przyszłości utrudnić obsługę finansową.

 

Bardziej rozważny, mniej odważny

Prezydenckie poprawki poparli radni Bezpartyjnych Siedlec oraz Lepszych Siedlec. Robert Szczepanik, argumentując potrzebę zmian w budżecie, zwrócił uwagę na to, że Siedlce są jednym z nielicznych miast na prawach powiatu, które w ostatnich latach zwiększyły zadłużenie.

Za bolesne, ale niezbędne uznał zaproponowane cięcia Mariusz Dobijański. - Nie wszystkie poprawki mi się podobają, ale zdaję sobie sprawę, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której mamy niewiele możliwości - przyznał radny. - Od kilku lat nie zrealizowaliśmy żadnego budżetu po stronie dochodowej, choćby ze sprzedaży mienia. Odrzucając proponowane zmiany, doprowadzimy w przyszłym roku do sytuacji, w której prezydent będzie zmuszony do wystąpienia z projektem uchwały o konieczności zaciągnięcia nowego kredytu lub emisji obligacji - zaznaczył M. Dobijański, dodając, że przeszacowanie dochodów w połączeniu z rosnącymi wydatkami na oświatę grozi dziurą w budżecie w wysokości ok. 20 mln zł.

Na potrzebę zmiany w sposobie zarządzania miastem wskazywał też Krzysztof Chaberski. - Musimy wprowadzać budżet bardziej zrównoważony, a mniej odważny - podkreślił radny. Jednocześnie przyznał, że nie neguje sensu intensywnego inwestowania i korzystania ze środków unijnych w ostatnich kilkunastu latach, ale mieszkańcy miasta wybrali prezydenta, który eksponował konieczność zaciśnięcia pasa i spłaty długów. Z kolei Magdalena Daniel zaproponowała, by dać czas obecnej ekipie. - Był taki dobry zwyczaj, że nowemu szefostwu darowało się minimum 100 dni na to, żeby zaprowadziło porządek, a przynajmniej zorientowało się w temacie. Dajmy prezydentowi minimum 100 dni na ogarnięcie sytuacji i dopiero po ich upływie zacznijmy dyskutować - zaapelowała radna.

 

Za mało czasu na dyskusję

Na brak czasu na analizę oraz przedyskutowanie proponowanych zmian w budżecie wskazywali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego, odnosząc się krytycznie do poprawek wniesionych przez prezydenta. - Z niektórymi zmniejszeniami wydatków jestem w stanie się zgodzić i zaakceptować. Niestety, większość z nich pociąga za sobą utratę pracy, ludzkie rozterki oraz niweczy wiele lat pracy miłośników i zapaleńców - podkreślił Maciej Nowak, dodając, że tak głębokie cięcia w sporcie i kulturze zagrażają utrzymaniu poziomu usług dla mieszkańców.

Z kolei Anna Sochacka zwróciła uwagę, iż miasto wiele razy miało kłopoty z płynnością pod koniec roku, bo dotacje od państwa przychodziły z opóźnieniem, ale zawsze udawało się wybrnąć z tego bez głębokich cięć. Przypomniała obecnemu prezydentowi krytykę poprzedniej władzy, dodając, że teraz powinien wykazać się lepszymi pomysłami niż cięcia. - A. Sitnik to były radny, który bardzo dobrze znał kondycję miasta. Wielokrotnie podczas sesji słyszałam, że ma pan pomysły, jak dobrze zarządzać miastem, więc na nie czekam - przyznała radna. Obawy, iż cięcia w sporcie mogą wywołać skutki społeczne, wyraził Grzegorz Staręga. - Sport pomaga chronić od zjawisk patologicznych, szczególnie młodzież. To najlepsza metoda na zagospodarowanie czasu wolnego. Pamiętajmy, że profilaktyka jest tańsza niż leczenie - stwierdził radny.

Na pośpiech i zbyt późne poinformowanie radnych o zmianach wskazywała Iwona Orzełowska. - Nie było czasu na konsultacje, policzenie skutków. Niespełna dwa dni na skonstruowanie dokumentu, który przez najbliższy rok w mieście ma być wytyczną dla wszystkich, to za mało - podkreśliła I. Orzełowska. Z kolei Robert Chojecki wyraził zaniepokojenie, że po wielu dyscyplinach zostaną tylko statystyki meczowe. Chciał też wiedzieć, czy ośrodki kultury są w stanie wprowadzić oszczędności bez zmniejszenia etatyzacji.

 

Nic się nie załamie

W odpowiedzi na wątpliwości radnych skarbnik podkreślił, że zmiany były tworzone nie przez kilka dni, ale przez miesiąc, a w ich przygotowanie i obliczenie były zaangażowane wszystkie referaty urzędu miasta. Jednocześnie zapewnił, iż nie ma możliwości, by działalność określonych instytucji czy komórek się załamała, a miasto nie będzie miało kłopotów ze spłatą rat kredytów i wykupem obligacji. - Pod warunkiem, że upora się z zawyżonym kosztem wydatków bieżących - podkreślił K. Paryła.

Prezydent dodał, iż w poprzednich latach kultura miała zmniejszane budżety, a działalność nie ucierpiała. W budżecie, jak podkreślił A. Sitnik, mają być zabezpieczone środki na zakończenie rundy wiosennej w dyscyplinach, gdzie miasto wypłaca stypendia. - Płacimy na sport seniorski, tymczasem zadaniem własnym miasta jest sport dzieci i młodzieży. Należy znaleźć sponsorów, którzy wyłożą pieniądze na sport seniorski, tym samym nie będziemy musieli finansować go z budżetu, a te środki skierujemy na dzieci i młodzież - podkreślił A. Sitnik. Jednocześnie zaapelował o współpracę: - To jest nasz wspólny budżet, wspólne miasto i mieszkańcy, o których mamy zadbać. Musimy realnie zarządzać finansami, które powierzyli nam siedlczanie.

Po prawie trzygodzinnej dyskusji R. Chojecki złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad projektów uchwał dotyczących budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej. Podczas głosowania „za” było 12 radnych PiS i STS, przeciw - 11 z BS i LS, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projektami obu uchwał radni zajmą się na styczniowej sesji.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR