20 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Orszak Trzech Króli

2 stycznia 2019 r.

Spotkać się z Panem Bogiem


fot. JAG

Orszak Trzech Króli to adresowane do wszystkich największe jasełka na świecie. Wydarzenie powstało dzięki zwykłym ludziom. W czym tkwi jego fenomen?

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do najstarszych świąt obchodzonych w Kościele. Trzej Królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - zapowiedź narodzin Władcy. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który poprowadził ich w odległą i groźną podróż do Jerozolimy. Niespotykanym zjawiskiem jest to, że rokrocznie na ulice wychodzą tłumy osób, które przebywają symboliczną drogę. 6 stycznia, za wzorem ewangelicznych Mędrców, możemy wędrować przez nasze miejscowości, aby dotrzeć do duchowego Betlejem. Źródła Orszaku Trzech Króli (OTK) trzeba szukać w warszawskiej szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. To właśnie tam organizowane były szkolne, bożonarodzeniowe jasełka.

Po raz pierwszy świąteczny spektakl zorganizowano w 2005 r. Wtedy jeszcze w skromnych, kameralnych warunkach, na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Trzy lata później, gdy liczba chętnych uczniów-aktorów wyniosła 170, szkolne warunki okazały się być niewystarczającymi. Dlatego jasełka, w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie, przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jednakże i tu teatr był za mały. Scena wystarczyła, ale widownia nie była w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych. Ponieważ teatr nie zdał egzaminu, zapadła decyzja, by wyjść poza mury. Głównym inicjatorem takiego przedsięwzięcia był ówczesny wicedyrektor szkoły Piotr Giertych. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 r. Wtedy jeszcze nie bardzo było wiadomo, co to jest i co będzie się działo. Dlatego do zabezpieczenia pierwszego orszaku skierowano więcej policji niż było samych uczestników.

Gdy 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy, wiedziano, że OTK ruszy poza Warszawę.

 

Export

Z każdym rokiem uliczne jasełka pojawiały się w kolejnych miejscowościach. Najpierw w sześciu miastach, później lista powiększała się o kilkanaście, kilkadziesiąt kolejnych. W ubiegłym roku jasełka odbyły się w 644 miejscowościach w Polsce i w 14 poza jej granicami. Barwne pochody przeszły ulicami dalekich Rwandy i Konga czy trochę nam bliższych: Londynu, Monachium, Kamieńca Podolskiego i Żytomierza na Ukrainie. W tym roku wiadomo już, że lista zagranicznych miejsc poszerzy się o Francję (Loyn), Boliwię, a nawet Betlejem.

Większość osób zaangażowanych w pracę fundacji „Orszak Trzech Króli” nie spodziewała się, że wydarzenie rozwinie się na taką skalę.

 

Tajemnica

OTK to największe jasełka na świecie gromadzące rzeszę ludzi. Zarówno tych, którzy w ramach inicjatywy lokalnej przygotowują wydarzenie w swej miejscowości, jak i tych, którzy gromadzą się, by wziąć udział w tym spektaklu jako widzowie. Z czego wynika fenomenom zjawiska tworzonego przez zwykłych ludzi?

Jolanta Stachacz, rzecznik prasowy fundacji, zaznacza, że wielokrotnie musi mierzyć się z tym bądź podobnymi pytaniami. Wskazuje, że na corocznych spotkaniach z koordynatorami orszaków, na pytanie: dlaczego warto robić OTK?, pierwsza pada odpowiedź: nie ma drugiej podobnej inicjatywy, która tak łączy. - Dla mnie siłą orszaku jest to, że od początku był otwarty na wszystkich, a w przygotowania może się włączyć każdy. Tu nikt nie pyta o wiarę, poglądy. Jeśli ktoś chce się zaangażować, niech działa swoimi talentami. Tak samo orszak jest otwarty na uczestników - podkreśla J. Stachacz.

Dla wierzących OTK bez wątpienia jest wydarzeniem religijnym. To okazja do wspólnego świętowania, a nawet zamanifestowania swojej wiary. Natomiast dla osób niewierzących staje się wydarzeniem kulturalnym. Przecież nie co dzień na ulicach miast i wiosek można spotkać teatr. Orszak w formie jasełek jest wydarzeniem ludycznym, z elementami zabawy, dramatyzmu, dynamiki teatralnej. Jednak jego główną ideą jest ewangelizacja. - Przedstawiamy historię, która się wydarzyła, została zapisana na kartach Ewangelii. To jest niezmienne. Osoby niewierzące, które biorą udział w naszych jasełkach, chętnie przychodzą i nie ma w nich przeświadczenia, że będą na siłę nawracane - zaznacza organizatorka. Orszak staje się okazją, aby w sposób dyskretny, przez wspólną zabawę, udział w jasełkach przekazywać ludziom Pana Boga.

 

U Pana Boga za piecem

Rok temu uczestniczyłem w orszaku, którego jednym z organizatorów była parafia Wierzbno z dekanatu grębkowskiego. Według oficjalnych danych wspólnota ta liczy 883 wiernych. W tym roku uliczne jasełka odbędą się tam po raz piąty. Jak wspomina proboszcz parafii ks. Kazimierz Jóźwik, zeszłoroczny OTK okazał się swoistym sukcesem. Wydarzenie nabrało znaczenia i popularności. Orszak stał się wydarzeniem o strukturze międzyparafialnej, a nawet międzygminnej. W barwnym pochodzie uczestniczyło ok. 1,5 tys. osób. Całość zakończyło wspólne świętowanie na placu przy plebanii. Jak to się udaje w tak małej mieścinie?

Pomysł na OTK w Wierzbnie wyszedł od Małgorzaty Wąsowskiej, nauczycielki miejscowej szkoły. Wspomina, że celem była próba aktywizacji i integracji lokalnej społeczności. Jednocześnie dzięki takiemu wydarzeniu chciano wskazywać na nowo i podtrzymać zwyczaje związane ze świętem Bożego Narodzenia. Tak, aby ten szczególny okres nie był kojarzony tylko z pasterką czy bożonarodzeniową szopką w kościele, ale z czymś więcej. Na pytanie, czy warto robić orszak, pani Małgorzata odpowiada krótko: warto! - Orszak Trzech Króli staje się formą spotkania, innego uczczenia świąt Bożego Narodzenia - wskazuje M. Wąsowska. - W tak małej miejscowości nie mamy zbyt wiele okazji, by coś wspólnie robić. Orszak przyczynia się do zacieśnienia relacji międzyludzkich, wiele osób może rozwijać swoje umiejętności, o których wcześniej nawet nie mieli pojęcia - zauważa.

Ks. Jóźwik dodaje, że ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy pozwala go przeżyć zupełnie inaczej i zamiast siedzenia w domu, przed telewizorem, można przyjść, aby wspólnie pokolędować. - To przeżycie ludowo-religijne. W społeczności, która jest podzielona, orszak zawsze wnosi element zjednoczenia - zaznacza ks. proboszcz.

 

Czas zjednoczenia

W OTK w Wierzbnie biorą udział nie tylko dzieci i młodzież szkolna. Dla organizatorów ważne jest to, że w przygotowania i występy włączają się również dorośli. To osoby znane bardziej lub mniej w społeczności oraz związane z lokalnymi instytucjami czy organizacjami, jak np. strażacy z miejscowych jednostek OSP.

Orszak jest pewną formą przeżycia uroczystości Wcielenia Słowa Bożego, rozważania tajemnicy przyjścia Syna Bożego, który stał się człowiekiem. - Osoby przychodzące na Orszak jednoczy ich wspólny śpiew kolęd. Można być wtedy razem. Tego dnia ludzie są jacyś lepsi, doświadczamy więcej życzliwości - wskazuje ks. Jóźwik.

W tym roku w ponad 700 miejscowościach Polski Orszak Trzech Króli ruszy pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. Scenariusz nawiązuje do nauczania św. Jana Pawła II i ma służyć podkreśleniu 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do ojczyzny.

ks. Marek Weresa

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR