25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

2 stycznia 2019 r.

Daj nam dzisiaj

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ podnoszą z ziemi przez uszanowanie/ dla darów nieba…/ Tęskno mi, Panie…” - pisał Norwid w powszechnie znanym wierszu.

A do mnie ze sprawą kruszyny odezwała się psiapsiółka. - Dzwonię do ciebie w bardzo nietypowej sprawie - przywołała w prologu klasyka. Brzmiało nieźle. Nadstawiłam ucho. - Mam chleb - przemówiła (tu ja się odwołam do klasyki) z pewną taką nieśmiałością. Jak się zarutko potem okazało, owa nieśmiałość wynikała stąd, że zostały jej resztki starego, czerstwego chleba. Nauczona od dziecka, że podstawowego Bożego daru się nie wyrzuca na śmieci, chciała go komuś sprezentować. - Może dla kur - zastanawiała się w słuchawkę - by ktoś go na wsi wziął. Może by i wziął. Tyle, że ona - miastowa - zlustrowała swoich wsiowych znajomych i nikt jej na takiego, co by ten chleb chciał przyjąć, nie pasował. Bo niby wszyscy wsiowi, a jakoś tak bardziej do miasta przynależą.

Znaczy się - kur nie mają. Toteż się do mnie, jako mieszkającej w mieście, ale rdzennej wieśniaczki, z problemem swoim i nadzieją w sercu zwróciła. Przykro to powiedzieć, ale jej wybór nie był strzałem w dziesiątkę. Jeszcze parę lat temu wzięłabym ten chleb w ciemno i oddala temu czy tamtemu sąsiadowi. Ale teraz… Tych z prawa nie ma, ci z lewej sami jajka kupują…

I tu - niespodziewanie - problem chleba dla kur zadziałał niczym Proustowska magdalenka. Przywołał obraz dziewczynki, która - wysłana przez matkę - drepcze z koszykiem jaj do odległego sklepu. Jej myśli krążą wokół tego, żeby iść równo (a spróbuj równo, jak kałuże trzeba przeskakiwać albo przed psem uciekać), żadnego jajka w niczym nie uszkodzić, bo wujenka-sklepowa postuka jednym o drugie i od razusieńku rozpozna, czy pęknięte, czy nie. I wydawało się wtedy, że tak już ten świat ustalony jest i że się będzie z tymi jajkami w stronę sklepu (a nie odwrotnie) na wieki wieków chodziło. I że czerstwy rozmoczony chleb to dla kur rarytas wielki jest. Ale to były czasy, kiedy koło kurnika śmiało można było przejść. Ba, na spacer nawet pójść. Bo choć on przeważnie starą szopą był, gdzie pospolity drób - gdyby tylko zechciał - mógł wchodzić i wychodzić, jak mu się zamarzyło, to okołokurnikowe zapachy nie zaburzały natury.

W popularnym przed laty serialu jeden z bohaterów krążył od domu do domu (stolicznego) i wypytywał o suchy chleb dla konia. Przeważnie był odprawiany z kwitkiem, dzisiaj pewnie by tym czerstwym chlebem całe ich stado napasł. A może jednak nie? Bo - podejrzewam - nie każdy ma (jak moja koleżanka) dotyczące chleba skrupuły. Ona jeszcze z tych, co to jego „kruszynę […] podnoszą z ziemi”. Zasadniczo jednak chleb utracił swój sakralny charakter i stał się jednym z wielu produktów, które - gdy „nie zagospodarowane” - lądują w śmietniku. Niestety.

Że co? Że mamy XXI wiek, przynależymy do Unii Europejskiej i nie będziemy się rozczulać nad jakąś kromką chleba? A może jednak warto?

 

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR