20 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

2 stycznia 2019 r.

Daj nam dzisiaj

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ podnoszą z ziemi przez uszanowanie/ dla darów nieba…/ Tęskno mi, Panie…” - pisał Norwid w powszechnie znanym wierszu.

A do mnie ze sprawą kruszyny odezwała się psiapsiółka. - Dzwonię do ciebie w bardzo nietypowej sprawie - przywołała w prologu klasyka. Brzmiało nieźle. Nadstawiłam ucho. - Mam chleb - przemówiła (tu ja się odwołam do klasyki) z pewną taką nieśmiałością. Jak się zarutko potem okazało, owa nieśmiałość wynikała stąd, że zostały jej resztki starego, czerstwego chleba. Nauczona od dziecka, że podstawowego Bożego daru się nie wyrzuca na śmieci, chciała go komuś sprezentować. - Może dla kur - zastanawiała się w słuchawkę - by ktoś go na wsi wziął. Może by i wziął. Tyle, że ona - miastowa - zlustrowała swoich wsiowych znajomych i nikt jej na takiego, co by ten chleb chciał przyjąć, nie pasował. Bo niby wszyscy wsiowi, a jakoś tak bardziej do miasta przynależą.

Znaczy się - kur nie mają. Toteż się do mnie, jako mieszkającej w mieście, ale rdzennej wieśniaczki, z problemem swoim i nadzieją w sercu zwróciła. Przykro to powiedzieć, ale jej wybór nie był strzałem w dziesiątkę. Jeszcze parę lat temu wzięłabym ten chleb w ciemno i oddala temu czy tamtemu sąsiadowi. Ale teraz… Tych z prawa nie ma, ci z lewej sami jajka kupują…

I tu - niespodziewanie - problem chleba dla kur zadziałał niczym Proustowska magdalenka. Przywołał obraz dziewczynki, która - wysłana przez matkę - drepcze z koszykiem jaj do odległego sklepu. Jej myśli krążą wokół tego, żeby iść równo (a spróbuj równo, jak kałuże trzeba przeskakiwać albo przed psem uciekać), żadnego jajka w niczym nie uszkodzić, bo wujenka-sklepowa postuka jednym o drugie i od razusieńku rozpozna, czy pęknięte, czy nie. I wydawało się wtedy, że tak już ten świat ustalony jest i że się będzie z tymi jajkami w stronę sklepu (a nie odwrotnie) na wieki wieków chodziło. I że czerstwy rozmoczony chleb to dla kur rarytas wielki jest. Ale to były czasy, kiedy koło kurnika śmiało można było przejść. Ba, na spacer nawet pójść. Bo choć on przeważnie starą szopą był, gdzie pospolity drób - gdyby tylko zechciał - mógł wchodzić i wychodzić, jak mu się zamarzyło, to okołokurnikowe zapachy nie zaburzały natury.

W popularnym przed laty serialu jeden z bohaterów krążył od domu do domu (stolicznego) i wypytywał o suchy chleb dla konia. Przeważnie był odprawiany z kwitkiem, dzisiaj pewnie by tym czerstwym chlebem całe ich stado napasł. A może jednak nie? Bo - podejrzewam - nie każdy ma (jak moja koleżanka) dotyczące chleba skrupuły. Ona jeszcze z tych, co to jego „kruszynę […] podnoszą z ziemi”. Zasadniczo jednak chleb utracił swój sakralny charakter i stał się jednym z wielu produktów, które - gdy „nie zagospodarowane” - lądują w śmietniku. Niestety.

Że co? Że mamy XXI wiek, przynależymy do Unii Europejskiej i nie będziemy się rozczulać nad jakąś kromką chleba? A może jednak warto?

 

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR