22 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Region

2 stycznia 2019 r.

Żelazny z różańcem w ręku


fot. IPN

Bracia Taraszkiewiczowie to legendy antykomunistycznego podziemia Lubelszczyzny. Działali - jak zanotował w osobistym pamiętniku Edward ps. Żelazny - ze świadomością Bożej łaski.

Dziś powstają o nich filmy, w 2019 r. światło dzienne ujrzy publikacja na temat „Jastrzębia” i „Żelaznego” autorstwa włodawianina Grzegorza Makusa. Historyk od lat bada losy braci niezłomnych, którzy wsławili się wieloma akcjami skierowanymi przeciw władzy ludowej, płacąc w walce o wolną Polskę najwyższą cenę. Kolejne pokolenia pielęgnują o nich pamięć. Dziś wiemy, że swoje życie powierzyli Niepokalanej. Starszy z braci Taraszkiewiczów - Edward urodził się w 1921 r., zaś Leon w 1925 r. i to on jako pierwszy objął dowództwo nad oddziałem Wolność i Niezawisłość na ziemi chełmsko-włodawskiej. Ich młode życie to walka z agenturą, rozbijanie posterunków Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa, przygotowywanie zasadzek na konwoje wojska i ich rozbrajanie. Wypełniony akcjami był zwłaszcza rok 1946.

12 maja oddział Leona ps. Jastrząb zatrzymał w Gródku pociąg, którego wagon pocztowy był ochraniany przez wojsko. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego dali się rozbroić, ale enkawudziści i pracownicy UB rzucili się do ucieczki. Partyzanci otworzyli ogień, zginęło dziewięciu enkawudzistów. Z tłumu wyłapano jeszcze sześciu ubeków, których na miejscu rozstrzelano.

Z kolei 17 lipca w zasadzce na szosie Lublin - Warszawa, w okolicy Marysina, żołnierze „Jastrzębia” zatrzymali samochód, którym podróżowała siostra Bieruta, Zofia Malewska z mężem, synem i synową. Początkowo chciano ich wymienić na więźniów politycznych, jednak komendant WiN obwodu Włodawa, kpt. Zygmunt Szumowski „Komar”, obawiając się odwetu, postanowił ich zwolnić. Jedną z największych akcji było rozbicie 22 października Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Włodawie, w wyniku której uwolniono ok. 100 więźniów. Ostatnią akcją „Jastrzębia”, w której został on ciężko ranny i wkrótce zmarł, była próba rozbicia garnizonu Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Siemieniu. Potem na czele oddziału brata stanął Edward - „Żelazny”.

Rok 1947 zaznaczył się wzmożeniem terroru. Zagrożeniem dla oddziału była agentura. Mimo to 11 marca 1947 r. „Żelazny” podjął się m.in. przeprowadzenia akcji, podczas której zlikwidowano Piotra Grzywaczewskiego, członka Polskiej Partii Robotniczej i agenta UB. 28 czerwca rozstrzelano kolejnych dwóch zdrajców: Czesława Śledzińskiego i Franciszka Chudkowskiego. W nocy z 3 na 4 lipca „Żelazny” wraz z oddziałami Józefa Struga „Ordona” i Stanisława Kuchcewicza „Wiktora” przeprowadził pacyfikację skomunizowanej wsi Puchaczów. Zlikwidowano wtedy 22 osoby, które wydały Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego miejsce kwaterowania trzech partyzantów z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”.

Jednak agentura działała skutecznie, agenci byli coraz bliżej oddziału „Żelaznego”. 6 października 1951 r. grupa operacyjna UB złożona z dwóch batalionów, w sumie ok. 800 osób, otoczyła zabudowania Kaszczuków, gdzie znajdował się „Żelazny” i trzech partyzantów. W trakcie strzelaniny „Żelazny” poległ.

 

Bóg dobry iskierkę łaski ma dla mnie...

To właśnie Edward w liście do siostry na początku 1951 r. pisał o swojej codziennej modlitwie różańcowej. Zanotował: „O ile żyję do tej pory, przypisuję to łasce najwyższego Boga. Inny człowiek na moim miejscu, mając broń i będąc w takim podziemiu, na pewno stałby się wykolejeńcem, jednak gdy chodzi o mnie, to zawsze gorąco Boga proszę w codziennym Różańcu, by mi dał siłę wytrwać w tej ciężkiej pracy i trudach, które dźwigam na swych barkach. Widocznie Bóg dobry iskierkę łaski [ma] dla mnie, bo naprawdę przez tyle lat walki ręce moje nie splamiły się niczym brudnym czy czyjąś krzywdą”.

O tym, że wszyscy z oddziału „Żelaznego” należeli do Rycerstwa Niepokalanej, dowiadujemy się z pisemnego doniesienia agenturalnego z lutego 1950 r. Informator PUBP we Włodawie o ps. Klucz notował: „Korzeniewska [Janina] mówiła, że wszyscy z oddziału «Żelaznego» byli zapisani do Rycerzy Niepokalanej przez jej matkę [Antoninę Korzeniewską] u księdza parafii i kiedy z Niepokalanowa przysłali medaliki i książeczki, to ksiądz sam im ich rozdawał”.

- Po wielu latach zajmowania się historią „Jastrzębia” i „Żelaznego” wydawało mi się, że już niewiele może mnie zaskoczyć, a tu taka historia - mówi Grzegorz Makus, który od lat bada dzieje oddziału braci Taraszkiewiczów. - Książeczki i medaliki były rozdawane w 1948 r., a księdzem wręczającym dewocjonalia był proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Wytycznie ks. Jan Rębisz. W doniesieniu agenturalnym pojawia się nazwisko Janiny Korzeniewskiej ps. Wanda”. Kobieta ta, urodzona w 1925 r. w Lubowierzu w powiecie włodawskim, współpracowała z oddziałem L. Taraszkiewicza. Została aresztowana 8 lutego 1946 r., z siostrą Zofią, po walce oddziału „Jastrzębia” pod Łowiszowem. W areszcie PUBP we Włodawie przebywała do września 1946 r., następnie została przewieziona do Lublina. Skazana na dwa lata więzienia, została zwolniona na podstawie amnestii 8 marca 1947 r. Po opuszczeniu więzienia współpracowała z oddziałem E. Taraszkiewicza „Żelaznego”, w którego grupie żołnierzem był jej brat - Władysław Korzeniewski „Andersiak”. Zaaresztowana 18 października 1949 r. przez PUBP Włodawa, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie została skazana na sześć lat więzienia. Druga osoba, której nazwisko widnieje w notatce informatora, to Antonina Korzeniewska. Została zaaresztowana w listopadzie 1948 r. przez PUBP Włodawa. Skazano ją na półtora roku więzienia, wyrok odbyła w całości, a więzienie opuściła w maju 1950 r. - tłumaczy.

- Rzeczywiście „Żelazny” wspomina o przywiązaniu do swojej wiary i odmawianiu modlitwy różańcowej, ale więcej wzmianek na ten temat, nawet w jego pamiętnikach, nie ma - wyjaśnia Makus.

Szkoda, że niewiele wiemy także o przynależności do Rycerstwa Niepokalanej. Ale ta wiedza, choć szczątkowa, jest dla nas budująca. Trzeba też dodać, co wielokrotnie zresztą czynił G. Makus w licznych wywiadach, że wyrokom wykonywanym przez oddział braci Taraszkiewiczów towarzyszyło zachowanie wszelkich partyzanckich norm: zawsze w obecności świadków i po wcześniejszym odczytaniu udowodnionych zarzutów.

 

Powstaje monografia o braciach Taraszkiewiczach

W 2009 r. E. Taraszkiewicz ps. Żelazny został odznaczony pośmiertnie, podobnie jak jego brat Leon ps. Jastrząb, przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Powstająca publikacja książkowa na temat „braci wyklętych” autorstwa G. Makusa ukaże się w 2019 r. Monografia powstaje w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Podziemie niepodległościowe w Polsce 1944-1956”. Z ośmiu zaprojektowanych rozdziałów autor ukończył pięć, w których na niemal 300 stronach opowiada historię oddziału Leona i Edwarda Taraszkiewiczów. Makus pracuje aktualnie nad odtworzeniem działalności oddziału „Żelaznego” z lat 1947-51. Ważnym rozdziałem będzie ten dotyczący propagandy komunistycznej wobec rodziny Taraszkiewiczów.


G. Makus zwraca się z apelem do osób, których członkowie rodziny byli żołnierzami lub współpracownikami oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa pod dowództwem „Jastrzębia”, a później „Żelaznego”. Jeśli ktoś jest posiadaczem fotografii i chciałby, aby znalazły się one w książce, proszony jest o kontakt z autorką artykułu (mail: joannaszub@wp.pl).

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR