20 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święto św. Młodzianków, męczenników

2 stycznia 2019 r.

Chrońmy życie od poczęcia


fot. AWAW

W święto św. Młodzianków, męczenników - 28 grudnia - w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Łukowie i Włodawie odbyły się marsze w obronie życia organizowane przez diakonię życia Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół oraz inne ruchy formacyjne.

Organizowane dorocznie marsze stanowią okazję do publicznego zamanifestowania szacunku wobec ludzkiego życia oraz poparcia dla małżeństwa i rodziny. Zwracają też uwagę rządzących na rangę problematyki rodzinnej i pro-life. Marsz ph. „Z łona matki na łono Ojczyzny” rozpoczęła Msza św. w kościele Ducha Świętego pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. W homilii ksiądz biskup mówił o wymowie rzezi niewiniątek. - Bóg poświęcił życie niewinnych dzieci dla ratowania swojego Syna po to, żeby ten, przeszedłszy drogę człowieka, stał się ratunkiem dla wszystkich grzeszników - nauczał. Podkreślił wielką wartość życia ludzkiego, które także współcześnie jest niszczone i poddawane eksperymentom. Bp P. Sawczuk zwrócił uwagę na potrzebę wspólnotowego - w łączności ze wszystkimi wierzącymi Polakami - wyrażenia Bogu wdzięczności za dar życia i za tych, którzy troszczą się o życie. Mówiąc o naglącej konieczności prawnej regulacji zakazu aborcji, wskazał na potrzebę modlitwy o miłość i odwagę dla rodziców.

Zebrani wysłuchali świadectwa o wstawiennictwie sługi Bożego Ignacego Świrskiego. Podzieliła się nim siedlczanka, pani Magdalena, bezskutecznie starająca się z mężem o dziecko. W dniu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego powierzyła słudze Bożemu życie swego poczętego dziecka i swoje, prosząc o modlitwę również księdza postulatora. W pierwszych dniach października urodziła zdrowego chłopczyka.


Po Eucharystii uczestnicy marszu przeszli z modlitwą różańcową do katedry, gdzie miała miejsce modlitwa ekspiacyjna. Na zakończenie spotkania odbył się obrzęd błogosławieństwa kobiet w ciąży.

 

BIAŁA PODLASKA


Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele św. Anny. Eucharystii przewodniczył ks. Ireneusz Juśkiewicz. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Iwaniec. Mówił m.in. o Herodzie, którego cechowała żądza posiadania i strach przed jej startą oraz o mędrcach. Oni byli otwarci na nowe wyzwania i dali się pociągnąć Bogu.


- Dziś Pan zaprasza nas do czegoś więcej. On uwalnia nas do bliskości i relacji. Niech Jego słowo odnowi w nas spojrzenie na nasze powołania, byśmy mogli odkryć, że nie jesteśmy wezwani do tego, by kogoś zdobyć, do czegoś zmusić, a nawet kogoś zmienić. My mamy naśladować Boga po to, abyśmy mogli wyjść do drugiego człowieka z tym, co mamy, kim jesteśmy i byli gotowi służyć mu swoim czasem, słowem i ramieniem. Musi być w nas gotowość bliskości, wsparcia i przyjęcia drugiej osoby, zauważenia jej i uszanowania. Warto mówić: jestem przy tobie, jestem dla ciebie, jestem gotowy przyjąć ciebie takim, jaki jesteś. W taki sposób możemy naśladować Boga - zaznaczył ks. Łukasz. 


Po Mszy wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym marszu do kościoła św. Antoniego. Po drodze śpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której przepraszano za grzechy przeciwko życiu i rodzinie. Za obecność i świadectwo wszystkim zgromadzonym podziękował gwardian klasztoru braci kapucynów br. Bogdan Augustyniak. 


ŁUKÓW


Marsz rozpoczął się Mszą św. odprawioną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas homilii usłyszeliśmy, jak ważna dla każdego chrześcijanina powinna być ochrona życia. Jest ono wartością daną nam przez Boga, dlatego człowiek nie może go odbierać. Nie wszyscy rozumieją tę uniwersalną prawdę, dlatego mnożą się grzechy przeciwko życiu.


Następnie uczestnicy udali się ulicami do kościoła Przemienienia Pańskiego. W trakcie przemarszu odmawiano modlitwę różańcową o świętość oraz szacunek do życia. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo ekspiacyjne za wszystkie grzechy przeciwko życiu.
W marszu udział wzięły rodziny, członkowie wspólnot katolickich, stowarzyszeń oraz ruchów, kapłani, młodzież. Tradycyjnie już marsz był manifestacją poparcia dla wszelkich form oraz inicjatyw służących ochronie życia ludzkiego, począwszy od jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

 

WŁODAWA


Po wieczornej Mszy św. w kościele pw. św. Ludwika pod przewodnictwem o. Grzegorza Krzyżowskiego, paulina, uczestnicy liturgii przeszli ulicami miasta do drugiej włodawskiej świątyni. Obecny był m.in. ks. Dariusz Karbowiak - moderator rejonowy Domowego Kościoła oraz o. Jan Król, paulin. Rozważania do tajemnic bolesnych Różańca oraz prowadzenie śpiewu przygotowali Grzegorz i Weronika Łukaszewiczowie - małżeństwo z oazy studenckiej.


W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego uczestników marszu powitał ks. Krzysztof Zawadzki, który poprowadził nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciwko życiu ludzkiemu. Była też modlitwa włączająca w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Osoby, które podjęły się tego dzieła, zostały wpisane do Księgi DADP.
Organizatorami Marszu Młodzianków byli członkowie różnych wspólnot parafialnych, m.in. Domowego Kościoła, oazy młodzieżowej, Neokatechumenatu i Odnowy w Duchu Świętym.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR