25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święto św. Młodzianków, męczenników

2 stycznia 2019 r.

Chrońmy życie od poczęcia


fot. AWAW

W święto św. Młodzianków, męczenników - 28 grudnia - w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Łukowie i Włodawie odbyły się marsze w obronie życia organizowane przez diakonię życia Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół oraz inne ruchy formacyjne.

Organizowane dorocznie marsze stanowią okazję do publicznego zamanifestowania szacunku wobec ludzkiego życia oraz poparcia dla małżeństwa i rodziny. Zwracają też uwagę rządzących na rangę problematyki rodzinnej i pro-life. Marsz ph. „Z łona matki na łono Ojczyzny” rozpoczęła Msza św. w kościele Ducha Świętego pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. W homilii ksiądz biskup mówił o wymowie rzezi niewiniątek. - Bóg poświęcił życie niewinnych dzieci dla ratowania swojego Syna po to, żeby ten, przeszedłszy drogę człowieka, stał się ratunkiem dla wszystkich grzeszników - nauczał. Podkreślił wielką wartość życia ludzkiego, które także współcześnie jest niszczone i poddawane eksperymentom. Bp P. Sawczuk zwrócił uwagę na potrzebę wspólnotowego - w łączności ze wszystkimi wierzącymi Polakami - wyrażenia Bogu wdzięczności za dar życia i za tych, którzy troszczą się o życie. Mówiąc o naglącej konieczności prawnej regulacji zakazu aborcji, wskazał na potrzebę modlitwy o miłość i odwagę dla rodziców.

Zebrani wysłuchali świadectwa o wstawiennictwie sługi Bożego Ignacego Świrskiego. Podzieliła się nim siedlczanka, pani Magdalena, bezskutecznie starająca się z mężem o dziecko. W dniu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego powierzyła słudze Bożemu życie swego poczętego dziecka i swoje, prosząc o modlitwę również księdza postulatora. W pierwszych dniach października urodziła zdrowego chłopczyka.


Po Eucharystii uczestnicy marszu przeszli z modlitwą różańcową do katedry, gdzie miała miejsce modlitwa ekspiacyjna. Na zakończenie spotkania odbył się obrzęd błogosławieństwa kobiet w ciąży.

 

BIAŁA PODLASKA


Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele św. Anny. Eucharystii przewodniczył ks. Ireneusz Juśkiewicz. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Iwaniec. Mówił m.in. o Herodzie, którego cechowała żądza posiadania i strach przed jej startą oraz o mędrcach. Oni byli otwarci na nowe wyzwania i dali się pociągnąć Bogu.


- Dziś Pan zaprasza nas do czegoś więcej. On uwalnia nas do bliskości i relacji. Niech Jego słowo odnowi w nas spojrzenie na nasze powołania, byśmy mogli odkryć, że nie jesteśmy wezwani do tego, by kogoś zdobyć, do czegoś zmusić, a nawet kogoś zmienić. My mamy naśladować Boga po to, abyśmy mogli wyjść do drugiego człowieka z tym, co mamy, kim jesteśmy i byli gotowi służyć mu swoim czasem, słowem i ramieniem. Musi być w nas gotowość bliskości, wsparcia i przyjęcia drugiej osoby, zauważenia jej i uszanowania. Warto mówić: jestem przy tobie, jestem dla ciebie, jestem gotowy przyjąć ciebie takim, jaki jesteś. W taki sposób możemy naśladować Boga - zaznaczył ks. Łukasz. 


Po Mszy wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym marszu do kościoła św. Antoniego. Po drodze śpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której przepraszano za grzechy przeciwko życiu i rodzinie. Za obecność i świadectwo wszystkim zgromadzonym podziękował gwardian klasztoru braci kapucynów br. Bogdan Augustyniak. 


ŁUKÓW


Marsz rozpoczął się Mszą św. odprawioną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas homilii usłyszeliśmy, jak ważna dla każdego chrześcijanina powinna być ochrona życia. Jest ono wartością daną nam przez Boga, dlatego człowiek nie może go odbierać. Nie wszyscy rozumieją tę uniwersalną prawdę, dlatego mnożą się grzechy przeciwko życiu.


Następnie uczestnicy udali się ulicami do kościoła Przemienienia Pańskiego. W trakcie przemarszu odmawiano modlitwę różańcową o świętość oraz szacunek do życia. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo ekspiacyjne za wszystkie grzechy przeciwko życiu.
W marszu udział wzięły rodziny, członkowie wspólnot katolickich, stowarzyszeń oraz ruchów, kapłani, młodzież. Tradycyjnie już marsz był manifestacją poparcia dla wszelkich form oraz inicjatyw służących ochronie życia ludzkiego, począwszy od jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

 

WŁODAWA


Po wieczornej Mszy św. w kościele pw. św. Ludwika pod przewodnictwem o. Grzegorza Krzyżowskiego, paulina, uczestnicy liturgii przeszli ulicami miasta do drugiej włodawskiej świątyni. Obecny był m.in. ks. Dariusz Karbowiak - moderator rejonowy Domowego Kościoła oraz o. Jan Król, paulin. Rozważania do tajemnic bolesnych Różańca oraz prowadzenie śpiewu przygotowali Grzegorz i Weronika Łukaszewiczowie - małżeństwo z oazy studenckiej.


W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego uczestników marszu powitał ks. Krzysztof Zawadzki, który poprowadził nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciwko życiu ludzkiemu. Była też modlitwa włączająca w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Osoby, które podjęły się tego dzieła, zostały wpisane do Księgi DADP.
Organizatorami Marszu Młodzianków byli członkowie różnych wspólnot parafialnych, m.in. Domowego Kościoła, oazy młodzieżowej, Neokatechumenatu i Odnowy w Duchu Świętym.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR