22 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święto św. Młodzianków, męczenników

2 stycznia 2019 r.

Chrońmy życie od poczęcia


fot. AWAW

W święto św. Młodzianków, męczenników - 28 grudnia - w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Łukowie i Włodawie odbyły się marsze w obronie życia organizowane przez diakonię życia Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół oraz inne ruchy formacyjne.

Organizowane dorocznie marsze stanowią okazję do publicznego zamanifestowania szacunku wobec ludzkiego życia oraz poparcia dla małżeństwa i rodziny. Zwracają też uwagę rządzących na rangę problematyki rodzinnej i pro-life. Marsz ph. „Z łona matki na łono Ojczyzny” rozpoczęła Msza św. w kościele Ducha Świętego pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. W homilii ksiądz biskup mówił o wymowie rzezi niewiniątek. - Bóg poświęcił życie niewinnych dzieci dla ratowania swojego Syna po to, żeby ten, przeszedłszy drogę człowieka, stał się ratunkiem dla wszystkich grzeszników - nauczał. Podkreślił wielką wartość życia ludzkiego, które także współcześnie jest niszczone i poddawane eksperymentom. Bp P. Sawczuk zwrócił uwagę na potrzebę wspólnotowego - w łączności ze wszystkimi wierzącymi Polakami - wyrażenia Bogu wdzięczności za dar życia i za tych, którzy troszczą się o życie. Mówiąc o naglącej konieczności prawnej regulacji zakazu aborcji, wskazał na potrzebę modlitwy o miłość i odwagę dla rodziców.

Zebrani wysłuchali świadectwa o wstawiennictwie sługi Bożego Ignacego Świrskiego. Podzieliła się nim siedlczanka, pani Magdalena, bezskutecznie starająca się z mężem o dziecko. W dniu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego powierzyła słudze Bożemu życie swego poczętego dziecka i swoje, prosząc o modlitwę również księdza postulatora. W pierwszych dniach października urodziła zdrowego chłopczyka.


Po Eucharystii uczestnicy marszu przeszli z modlitwą różańcową do katedry, gdzie miała miejsce modlitwa ekspiacyjna. Na zakończenie spotkania odbył się obrzęd błogosławieństwa kobiet w ciąży.

 

BIAŁA PODLASKA


Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele św. Anny. Eucharystii przewodniczył ks. Ireneusz Juśkiewicz. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Iwaniec. Mówił m.in. o Herodzie, którego cechowała żądza posiadania i strach przed jej startą oraz o mędrcach. Oni byli otwarci na nowe wyzwania i dali się pociągnąć Bogu.


- Dziś Pan zaprasza nas do czegoś więcej. On uwalnia nas do bliskości i relacji. Niech Jego słowo odnowi w nas spojrzenie na nasze powołania, byśmy mogli odkryć, że nie jesteśmy wezwani do tego, by kogoś zdobyć, do czegoś zmusić, a nawet kogoś zmienić. My mamy naśladować Boga po to, abyśmy mogli wyjść do drugiego człowieka z tym, co mamy, kim jesteśmy i byli gotowi służyć mu swoim czasem, słowem i ramieniem. Musi być w nas gotowość bliskości, wsparcia i przyjęcia drugiej osoby, zauważenia jej i uszanowania. Warto mówić: jestem przy tobie, jestem dla ciebie, jestem gotowy przyjąć ciebie takim, jaki jesteś. W taki sposób możemy naśladować Boga - zaznaczył ks. Łukasz. 


Po Mszy wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym marszu do kościoła św. Antoniego. Po drodze śpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której przepraszano za grzechy przeciwko życiu i rodzinie. Za obecność i świadectwo wszystkim zgromadzonym podziękował gwardian klasztoru braci kapucynów br. Bogdan Augustyniak. 


ŁUKÓW


Marsz rozpoczął się Mszą św. odprawioną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas homilii usłyszeliśmy, jak ważna dla każdego chrześcijanina powinna być ochrona życia. Jest ono wartością daną nam przez Boga, dlatego człowiek nie może go odbierać. Nie wszyscy rozumieją tę uniwersalną prawdę, dlatego mnożą się grzechy przeciwko życiu.


Następnie uczestnicy udali się ulicami do kościoła Przemienienia Pańskiego. W trakcie przemarszu odmawiano modlitwę różańcową o świętość oraz szacunek do życia. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo ekspiacyjne za wszystkie grzechy przeciwko życiu.
W marszu udział wzięły rodziny, członkowie wspólnot katolickich, stowarzyszeń oraz ruchów, kapłani, młodzież. Tradycyjnie już marsz był manifestacją poparcia dla wszelkich form oraz inicjatyw służących ochronie życia ludzkiego, począwszy od jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

 

WŁODAWA


Po wieczornej Mszy św. w kościele pw. św. Ludwika pod przewodnictwem o. Grzegorza Krzyżowskiego, paulina, uczestnicy liturgii przeszli ulicami miasta do drugiej włodawskiej świątyni. Obecny był m.in. ks. Dariusz Karbowiak - moderator rejonowy Domowego Kościoła oraz o. Jan Król, paulin. Rozważania do tajemnic bolesnych Różańca oraz prowadzenie śpiewu przygotowali Grzegorz i Weronika Łukaszewiczowie - małżeństwo z oazy studenckiej.


W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego uczestników marszu powitał ks. Krzysztof Zawadzki, który poprowadził nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciwko życiu ludzkiemu. Była też modlitwa włączająca w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Osoby, które podjęły się tego dzieła, zostały wpisane do Księgi DADP.
Organizatorami Marszu Młodzianków byli członkowie różnych wspólnot parafialnych, m.in. Domowego Kościoła, oazy młodzieżowej, Neokatechumenatu i Odnowy w Duchu Świętym.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR