19 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
18-24 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 11.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

WŁODAWA

1 stycznia 2019 r.

Aktywne kobiety

Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” spotkały się z pierwszą damą - Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydentowa doceniła działalność włodawskich kobiet, które zostały przez nią zaproszone do stolicy.

Panie powitano w sali chorągwianej, następnie w sali niebieskiej, w której odbywają się ważne spotkania i przyjmowane są zagraniczne delegacje. Pierwsza dama w trakcie rozmowy interesowała się okolicznościami powstania Koła Gospodyń Miejskich i jego działalnością. - 150 lat temu powstały koła gospodyń wiejskich. Najwyższy czas na kobiety z miast - przyznała jedna z członkiń. Po spotkaniu, które trwało niemal dwie godziny, panie miały okazję zwiedzić pałac prezydencki i uwiecznić wizytę na zdjęciach, również z prezydentem Andrzejem Dudą.

Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” rozpoczęło działalność w marcu 2016 r. Początkowo zrzeszonych było 15 pań, dziś jest ponad 20. Inicjatorką powołania koła była Elżbieta Wołoszun. - Kiedyś po prostu rozmawiałyśmy z koleżankami na temat wynajęcia lokalu, w którym mogłybyśmy zająć się robótkami ręcznymi - opowiada. - Mnie przede wszystkim interesowała technika decoupage, której bardzo chciałam się nauczyć. Zaczęłyśmy się spotykać, rozmawiać, a potem wzajemnie dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami - dodaje E. Wołoszun.

Odbyły się zajęcia ciastkarskie, szydełkowanie, wykonywanie ozdób. Panie uczyły się m.in. cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych, dekorowania świątecznego stołu czy wyrobu wędlin. Dziś mogą się pochwalić swoimi specjałami kulinarnymi, np. daniem jarskim „Postna Zośka” i potrawami kuchni żydowskiej.

„Zosie Samosie” włączają się w inicjatywy podtrzymujące lokalne tradycje, popularyzując regionalne zwyczaje wśród młodzieży. Członkinie koła, angażując się w działalność społeczną, organizują warsztaty gastronomiczne, ogrodnicze, zielarskie i rękodzielnicze. Prezentują swoje wyroby na kiermaszach i festynach.

Z czasem panie zaczęły włączać się w działalność charytatywną, nawiązywać współpracę ze stowarzyszeniami, lokalnymi instytucjami kultury i szkołami. Są organizatorkami Zjazdu Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego. „Zosie Samosie” zdobyły nagrody m.in. na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 oraz Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej „Kresowe Smaki i Talenty 2017”. Wśród członkiń koła są zarówno emerytki, kobiety aktywne zawodowo, samotne matki i rolniczki, z Włodawy i okolic.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z wiśniowym smakiem


Z wiśniowym smakiem - pod tym hasłem 14 lipca odbył się w Wiśniewie XII Festiwal Kuchni Regionalnej. Świętowanie rozpoczęło się w południe uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele. [fot. JM]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR