26 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

WŁODAWA

1 stycznia 2019 r.

Aktywne kobiety

Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” spotkały się z pierwszą damą - Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydentowa doceniła działalność włodawskich kobiet, które zostały przez nią zaproszone do stolicy.

Panie powitano w sali chorągwianej, następnie w sali niebieskiej, w której odbywają się ważne spotkania i przyjmowane są zagraniczne delegacje. Pierwsza dama w trakcie rozmowy interesowała się okolicznościami powstania Koła Gospodyń Miejskich i jego działalnością. - 150 lat temu powstały koła gospodyń wiejskich. Najwyższy czas na kobiety z miast - przyznała jedna z członkiń. Po spotkaniu, które trwało niemal dwie godziny, panie miały okazję zwiedzić pałac prezydencki i uwiecznić wizytę na zdjęciach, również z prezydentem Andrzejem Dudą.

Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” rozpoczęło działalność w marcu 2016 r. Początkowo zrzeszonych było 15 pań, dziś jest ponad 20. Inicjatorką powołania koła była Elżbieta Wołoszun. - Kiedyś po prostu rozmawiałyśmy z koleżankami na temat wynajęcia lokalu, w którym mogłybyśmy zająć się robótkami ręcznymi - opowiada. - Mnie przede wszystkim interesowała technika decoupage, której bardzo chciałam się nauczyć. Zaczęłyśmy się spotykać, rozmawiać, a potem wzajemnie dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami - dodaje E. Wołoszun.

Odbyły się zajęcia ciastkarskie, szydełkowanie, wykonywanie ozdób. Panie uczyły się m.in. cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych, dekorowania świątecznego stołu czy wyrobu wędlin. Dziś mogą się pochwalić swoimi specjałami kulinarnymi, np. daniem jarskim „Postna Zośka” i potrawami kuchni żydowskiej.

„Zosie Samosie” włączają się w inicjatywy podtrzymujące lokalne tradycje, popularyzując regionalne zwyczaje wśród młodzieży. Członkinie koła, angażując się w działalność społeczną, organizują warsztaty gastronomiczne, ogrodnicze, zielarskie i rękodzielnicze. Prezentują swoje wyroby na kiermaszach i festynach.

Z czasem panie zaczęły włączać się w działalność charytatywną, nawiązywać współpracę ze stowarzyszeniami, lokalnymi instytucjami kultury i szkołami. Są organizatorkami Zjazdu Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego. „Zosie Samosie” zdobyły nagrody m.in. na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 oraz Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej „Kresowe Smaki i Talenty 2017”. Wśród członkiń koła są zarówno emerytki, kobiety aktywne zawodowo, samotne matki i rolniczki, z Włodawy i okolic.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR