13 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie niedzielne

1 grudnia 2018 r.

Oczekiwanie

Współczesny człowiek nie lubi czekać, swoje zamiary i pragnienia chce zrealizować jak najszybciej. Jednak gdy chodzi o przyjście Chrystusa w wydaniu dzisiejszej Ewangelii, wielu miałoby chyba ochotę odwlec ten moment najdłużej jak się da...

„Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi” - pisze św. Łukasz, a my, uruchamiając wyobraźnię, zaczynamy spekulować, czy w ogóle da się przetrzymać „na żywo” ten ostry scenariusz eschatologicznych wydarzeń, kiedy to „moce niebios zostaną wstrząśnięte”…, „a na ziemi trwoga narodów bezradnych…”. Wyrażeń „koniec świata” czy też „apokalipsa” przywykliśmy używać przy okazji różnych dramatycznych wydarzeń. Nic więc dziwnego, że moment „końca świata” kojarzy nam się źle.

Jednak przesłanie słowa Bożego nie ma na celu straszenia kogokolwiek, ale niesie wyraźne przesłanie nadziei: „a gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie”, „W owych dniach Juda dostąpi zbawienia, a Jerozolima będzie trwać bezpiecznie”.

Wnikliwa analiza dzisiejszych czytań podaje jednak szczegółowe wskazania dla chrześcijan, aby przygotowali się do tego dnia, o którym Ewangelista pisze: „Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi”. Aby zatem nie doznać zaskoczenia i nie poczuć się jak w potrzasku, Pan daje nam bardzo konkretny instruktaż: „uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych”.

Trzeba zapytać siebie u początku Adwentu: co czyni moje serce ociężałym i jakie troski doczesne osłabiają mój kontakt z Bogiem? Warto pomyśleć, jakie rodzaje „obżarstwa” grożą mi dzisiaj w tym świecie pełnym reklam, niejednokrotnie skierowanym na konsumpcjonizm i hedonizm, promującym nieokiełznane dążenie do osobistego sukcesu.

Bł. Honorat Koźmiński, który po swoim nawróceniu niestrudzenie zabiegał o świętość, zwraca uwagę na inicjatywę Ojca Niebieskiego, który „aby dźwignąć człowieka ponad świat znikomy, ponad stworzenia materialne niższe od niego i niegodne jego serca, aby go oderwać od niemniej niskiego i zgubnego samolubstwa, zagrzebaniu się w sobie samym, a na skrzydłach nadziei wznieść do umiłowania Boga i wiekuistych przeznaczeń, (…) wlewa w duszę zarzewie Boskiego ukochania”.

Jakże bardzo ten tekst koreluje z fragmentem drugiego czytania, który staje się niejako programem na czas nowego roku kościelnego: „Pan (…) niech spotęguje miłość waszą nawzajem do siebie i do wszystkich, (…) aby serca wasze utwierdzone zostały w nienagannej świętości (…) na przyjście Pana naszego, Jezusa, wraz ze wszystkimi Jego świętymi”.

Autor Listu prosi nas i napomina, abyśmy swoim postępowaniem podobali się Bogu: „stawajcie się coraz doskonalszymi!”, a sam Pan Jezus w przytoczonej Ewangelii daje ostateczną radę: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli (…) stanąć przed Synem Człowieczym” - oczywiście z sercami czystymi i przepełnionymi Bożą Miłością…

s. Katarzyna Pyl

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR