13 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Zagrożenia

28 listopada 2018 r.

Bo to jest nastolatek


fot. ARCHIWUM

Od jakiegoś czasu rodziców, nauczycieli i pedagogów nurtuje pytanie: czy to współczesna młodzież jest inna niż ta sprzed 20 lat, czy może czasy, w jakich przyszło jej żyć?

Przemoc, agresja, depresje, samookaleczenia, samobójstwa - problemów, z jakimi borykają się dziś młodzi ludzie, jest całe spektrum. Tym, co stanowi nowość, są zagrożenia płynące z przebywania w świecie wirtualnym, czyli hejt, oszustwa, wyłudzenia, patostreaming. Niezależnie od tego, skąd przychodzi zagrożenie, młodzi ludzie - dokładnie jak ich rówieśnicy kiedyś - poszukując własnej tożsamości, zazwyczaj sami mierzą się ze swoimi demonami. Tym, co może pomóc zrozumieć specyfikę wieku dojrzewania, są badania, które w ostatnich latach przyniosły nowe odkrycia. Bo za ewolucją zachowania młodego człowieka stoją zmiany nie tylko hormonalne, jak uważano przez wiele lat, ale także te dokonujące się w mózgu. Do niedawna sądzono, że rozwija się on do około szóstego roku życia.

Dziś wiemy, że jego silna przebudowa ma miejsce właśnie w okresie dojrzewania i dotyczy płatów czołowych, czyli obszarów odpowiedzialnych za rozumienie oraz kontrolowanie emocji, m.in. przewidywanie konsekwencji zachowań czy rozumienie sytuacji społecznych. Co ciekawe, nie każdy nastolatek przechodzi ten okres burzliwie. Niemniej aż 25% z nich doświadcza tych zmian tak mocno, że nie potrafią sobie z nimi poradzić. Potrzebują wówczas wsparcia, by nie doszło do tragedii, o którą w dzisiejszych czasach bardzo łatwo.

 

Napięcie, ból, strach

- Współczesny nastolatek to ten sam młody człowiek, co kiedyś, ale żyjący w świecie, jaki stawia przed nim bardzo dużo wyzwań - mówi psycholog Agnieszka Czechowska z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, prowadząca terapię dzieci po kryzysach psychicznych. - Proces dojrzewania to zmiany mające na celu przyjęcie odpowiedzialności za to, kim się jest, oraz powstanie spójnego obrazu siebie - tłumaczy, dodając, że znaczenie grupy w tym okresie staje się najważniejsze. Młody człowiek musi stać się samodzielny, niezależny. W efekcie oznacza to dążenie do odseparowania się od rodziny, co jest niezmiernie trudne, bo przecież ją kocha. - Dlatego w tym okresie naturalnego chaosu bardzo ważne jest mądre wsparcie najbliższych - akcentuje A. Czechowska.

Kiedy okres dojrzewania staje się problemem nie do udźwignięcia, część młodzieży ucieka w zachowania destrukcyjne: nałogi, samookaleczenia, autoagresję. - Nie potrafiąc poradzić sobie z bólem psychicznym, zamieniają go na ból fizyczny. Nie chcą tego robić, ale nie potrafią sobie inaczej poradzić - tłumaczy motywy takiego postępowania A. Czechowska, podkreślając, jak ważna w takich przypadkach jest uwaga. - Te zachowania mogą prowadzić do prób samobójczych, choć najczęściej je powstrzymują lub opóźniają - zaznacza.

 

W sieci…

Jednym z wyzwań, jakie stają przed współczesnym nastolatkiem, a jednocześnie niosącym ogrom zagrożeń, stał się internet. - Świat wirtualny jest dla nich równoległy ze światem rzeczywistym - komisarz Agnieszka Stąpór z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji wskazuje na różnice w postrzeganiu dzisiejszego świata przez dorosłych i młodzież, rodziców i dzieci. - Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć dzieci zasad poruszania się w tym świecie: odpowiedzialności za to, co piszą, nieprzejmowania haseł, kont, zasady ograniczonego zaufania, nieklikania na wszystko - wylicza, zaznaczając, że dzieci zazwyczaj nikomu nie mówią, iż stały się ofiarą przestępstwa w sieci, dlatego tak trudno o określenie pełnej skali problemu. Kom. A. Stąpór radzi, by rozmawiać z dzieckiem nawet o sprawach banalnych. - Dla nas temat może być mało istotny, ale dla dziecka może stanowić dramat - tłumaczy i podpowiada, jak ważna jest niewidzialna nić porozumienia na linii dziecko - rodzic, zaś jej zerwanie niejednokrotnie skutkuje dramatem: ucieczką z domu, lekomanią, narkomanią, problemami psychologicznymi, a nawet samobójstwem. Bo dziecko szukające znajomości czy zrozumienia w sieci szybko ulega manipulacji i staje się łatwym celem dla przestępcy.

 

Lepiej być nadwrażliwym

Obserwując zachowania swojego dziecka, warto być wyczulonym - w każdym aspekcie. Wytłumaczenie: „bo to jest nastolatek”, czasem może spowodować przegapienie problemu. Natomiast szybka reakcja jest w stanie pomóc młodemu człowiekowi w rozwiązaniu konfliktu, a na pewno nie da mu się rozrosnąć do takich rozmiarów, które mogłyby skutkować poważnymi i nieodwracalnymi konsekwencjami. Zarówno nauczyciele, psycholodzy, jak i policja zapewniają, że służą pomocą i reagują na każdy niepokojący sygnał.


116-111

to numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który jest czynny codziennie. Skontaktować się można, dzwoniąc pod niego lub pisząc na stronie www.116111.

 

800-702-222

to numer telefonu dla dorosłych poszukujących pomocy w konfliktach z dziećmi i młodzieżą. Potrzebnych informacji mogą również szukać poprzez stronę www.liniawsparcia.pl.


Aktywnie reagują

 

Odpowiedzi na pytania, co zagraża współczesnej młodzieży oraz jakie działania podejmować, by jej skutecznie pomóc, szukano podczas inauguracji kampanii „Widzę - rozmawiam - reaguję”, która miała miejsce 22 listopada w siedleckim urzędzie miasta.

 

Jej inicjatorzy, czyli m.in. Komenda Miejska Policji, siedlecki region IPA Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach oraz Szkoła Podstawowa nr 11, chcą z tym przesłaniem dotrzeć zarówno do nauczycieli, jak i uczniów.

 

Skala problemu

- Po każdej z kampanii, jakie organizujemy, a robimy to od pięciu lat, docierają do nas pozytywne sygnały, które potwierdzają słuszność podejmowanych działań - mówi Edyta Biarda, dyrektor CKU w Siedlcach. - Jednak w sieci pojawiają się też komentarze wyśmiewające, a nawet nam grożące - dodaje, przytaczając jeden z przykładów, w którym internauta napisał, że „nic wam do tego, czym się odurzam, nie bądźcie wścibscy, bo ktoś może utrzeć wam nosa”. To pokazuje skalę problemu i potrzebę mierzenia się z nim.

 

Wieloaspektowo

- Dostrzeganie różnorakich zagrożeń, rozmowa, ale i wysłuchanie oraz reagowanie zawsze, nawet jeśli nie znam lub się boję - tłumaczy założenia kampanii jej koordynator Monika Mikołajczyk z CKU. - Dziś młodzież narażona jest na wiele niebezpieczeństw, dlatego rozmowy trzeba zaczynać już od klas zerówki - zauważa, zwracając uwagę, że jeśli w tym wieku uświadomimy najmłodszym zagrożenia, łatwiej będzie im się z nimi mierzyć w kolejnych latach.

 

Nie tylko założenia

Czwartkowe spotkanie nie ograniczyło się jedynie do przekazania suchych informacji. Zaproszeni goście podzielili się swoją wiedzą oraz sposobami rozwiązywania poszczególnych kwestii. Skalę problemu, a także potrzebę stworzenia oraz wdrożenia odpowiednich procedur wskazywali zgromadzeni na spotkaniu nauczyciele i pedagodzy. Dlatego część, w której prelegentem była psycholog Maria Rotkiel, przybrała formę luźnej rozmowy z ekspertką. Jednym z pytań, jakie padło, było to, w jaki sposób skłonić dziecko do porzucenia nałogu. - Rozumiem, że dla matki zamknięcie dziecku drzwi do domu to coś niewyobrażalnego - odpowiedziała M. Rotkiel. - Niemniej trzeba znaleźć siłę, by powiedzieć „stop”, jednocześnie nie zapominając o zapewnieniu wsparcia i miłości - podkreśliła, dodając, że wytrwaniu w decyzji pomaga świadomość, iż walczymy o zdrowie czy życie ukochanej osoby. M. Rotkiel wskazała również techniki rozmowy o zaistnieniu problemu zarówno z uczniem, jak i jego rodzicami.

 

Cykl rozpoczęty

W ramach kampanii, którą wspierają prezydent miasta Siedlce oraz wójt gminy Siedlce, odbędą się różnego rodzaju warsztaty, spotkania z nauczycielami, pedagogami, a także dziećmi. Powstaną również materiały mające podpowiedzieć młodzieży, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy, film o ryzykownych zachowaniach oraz broszura informująca o współczesnych zagrożeniach. Terminy poszczególnych wydarzeń oraz szczegółowe informacje dostępne są w siedleckim Centrum Kształcenia Ustawicznego.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR