16 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 2
10-16 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

O hospicjum

31 października 2018 r.

Otoczeni opieką


fot. JS

Pochylmy się nad człowiekiem... - pod takim hasłem 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w odbyło się spotkanie poświęcone działalności hospicjum.

Otwierając spotkanie, dyrektor MBP Jacek Żurawski określił hospicjum jako miejsce, w którym otaczamy opieką tych, którzy od nas odchodzą. Podziękował za współpracę w organizacji wieczoru Włodawskiemu Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz Społecznemu Zakładowi Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” we Włodawie. Duży wkład organizacyjny wniósł Dyskusyjny Klub Książki „Pasja”, działający przy książnicy. Prowadząca spotkanie Zofia Zaorska z DKK wyjaśniła licznie zgromadzonym uczestnikom wieczoru znaczenie hasła: „Pochylmy się nad człowiekiem”. - Tę myśl możemy rozpatrywać w wielu aspektach - mówiła. - Pochylamy się nad swoimi dziećmi, nad rodzinami, nad chorymi ludźmi. My pochylimy się nad tymi, którzy umierają, i tymi, którzy ich pielęgnują oraz ludźmi wspomagającymi hospicjum finansowo - dodała Z. Zaorska. Złożyła także podziękowania pracownikom, rodzinom oraz wolontariuszom.

- Prawdziwą wartość ma to, ile jesteś w stanie dać z siebie drugiemu człowiekowi - przyznała. Tym, którzy niosą dobro i działają bezinteresownie, dedykowany był minikoncert w wykonaniu Marcina Obuchowskiego.

 

Hospicjum stacjonarne i domowe

Historię placówki przedstawiła psycholog Społecznego Zakładu Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” Krystyna Samoszuk. Zwróciła uwagę, że prowadzona jest nie tylko działalność lecznicza. Co roku hospicjum bierze udział w akcjach, które przypominają o funkcjonowaniu placówki. - Uczestniczymy w kampanii „Pola nadziei”, która informuje społeczeństwo, że są ludzie cierpiący, oczekujący naszej pomocy i opieki - mówiła K. Samoszuk. - Oczywiście wszystkie akcje, m.in. z okazji Światowego Dnia Chorego, a także spotkania opłatkowe i kolędowe, nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wolontariuszy: młodzieży i osób dorosłych. Hospicjum otwarte jest nie tylko dla chorych i ich rodzin, można przyjść i towarzyszyć chorym. Naszą placówkę odwiedził prof. Jacek Łuczak - prekursor opieki paliatywnej w Polsce, bp Zbigniew Kiernikowski, a także lekarze z Ukrainy, którzy zdobyli wiedzę od pracowników hospicjum włodawskiego, aby przenieść ją na swój teren. Gościliśmy także gości z fundacji hospicyjnej z Wielkiej Brytanii - podkreśliła psycholog.

Z kolei dr Wiesława Puchala, specjalista medycyny paliatywnej, opowiedziała, czym jest opieka paliatywna. Mówiła, że głównym celem troski o chorych w hospicjum jest uzyskanie jak najlepszej jakości życia pacjentów i ich rodzin. Dodała, że w Polsce opieka paliatywna stoi na wysokim poziomie. We Włodawie w hospicjum stacjonarnym przebywa ok. 130 pacjentów, a ich okres pobytu wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. - Drugą formą opieki jest hospicjum domowe, zapewniające opiekę w środowisku rodzinnym. W ciągu roku obejmujemy opieką ok. 100 pacjentów - dodała W. Puchala.

 

Ukojenie bólu

Na to, w jaki sposób książka może pomóc w przeżywaniu choroby i momentach odchodzenia drogiej osoby, zwróciła uwagę Zofia Woźniak z DKK. Kobieta, która osiem miesięcy temu pożegnała syna, przedstawiła listę publikacji książkowych, które towarzyszyły jej w trudnych chwilach, m.in. książki śp. ks. Jana Kaczkowskiego. W trakcie spotkania przypomniano także wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego na temat godności ludzkiej. Uczestniczący w wieczorze mieli okazję do podzielenia się refleksją na temat choroby i złożenia podziękowań pracownikom hospicjum. Spotkanie zakończył występ zespołu dziewczęcego z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie.


Zespół Opieki Paliatywnej w strukturach ZOZ Włodawa rozpoczął działalność w 1995 r. W skład placówki wchodziły: Oddział Opieki Paliatywnej, Zespół Opieki Domowej oraz Poradnia Leczenia Bólu. 12 października 1995 r. przyjęto pierwszego pacjenta do Oddziału Opieki Paliatywnej. W 2003 r. powołano Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Rok później towarzystwo uzyskało status organizacji pożytku publicznego. WTPC „Hospicjum” utworzyło Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej „Hospicjum”, w skład którego weszły: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. W 2007 r. na sesji rady miejskiej we Włodawie zapadła decyzja o sprzedaży w drodze bezprzetargowej działki pod budowę domu hospicyjnego. W 2009 r. wykonano pierwszy etap budowy. Hospicjum obejmuje swoją opieką powiaty: włodawski, parczewski, bialski, przyjmuje także pacjentów z Chełma, Łęcznej i Lublina.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W Orszaku Trzech Króli wzięło udział ok. 1,2 mln Polaków. Po Mszach św. uczestnicy udawali się na ulice miast i miasteczek, by oddać pokłon Jezusowi, Maryi i Józefowi. Przy poszczególnych scenach wsłuchiwali się w nauczanie św. Jana Pawła II. 

FOTOGALERIA

Uliczne jasełka


Barwne korowody wyruszyły najpierw na ulice dużych metropolii, dziś zaś stały się chlebem powszednim w tysiącach miast, miasteczek i wiosek. Miliony ludzi wychodzą tego dnia na ulice, by cieszyć się sobą, wspólnie śpiewać kolędy, by móc się policzyć. Orszaki pokazują, że - pomimo ostrych podziałów - istnieje coś, co nas łączy. I nie jest to taka czy inna inicjatywa polityczna, ale chrześcijaństwo, przesłanie Ewangelii, tysiącletnia tradycja.

PATRONAT "ECHO"


Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu
19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.
więcej »
Artystyczny wypoczynek
Fundacja Leny Grochowskiej po raz kolejny organizuje kolonie dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Zimowa edycja odbędzie się w dniach 8-17 stycznia w Pałacu i Folwarku Łochów.
więcej »
New Year’s Party 2019
Już 19 stycznia w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Nowy rok jest dla mnie okazją do...

wdrożenia w życie nowych postanowień

pracy nad swoim charakterem

to łaska dana od Boga, by zacieśnić z Nim więź

stawania się wciąż lepszym człowiekiem

nie robię postanowień - żyję z dnia na dzieńLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR