16 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 2
10-16 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Dzień Polesia Zachodniego

5 września 2018 r.

Muzyka i smaki


fot. JS

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno - Polesie Zachodnie” zorganizowało małe święto, przypominając pieśni i miejscową kuchnię sprzed lat.

Dzień Polesia Zachodniego z udziałem Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” z Włodawy był m.in. okazją do prezentacji smaków Polesia. Panie serwowały dania żydowskie, a ze sceny płynęła muzyka Zespołu Męskiego z Dubeczna oraz śpiew Seniorek i Kulczynianek. Wystąpił także zespół Hańszczanie oraz teatr „Animalo” z Dubeczna. Wydarzenie tradycyjnie odbyło się w Domu Kultury w Dubecznie. Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”, przygotowując się do pokazów kulinarnych, sięgnęły do historii Dubeczna i do przepisów z czasów przedwojennych, kiedy gminę zamieszkiwali w znacznej większości Żydzi. - W okolicy był młyn, olejarnia, piwiarnia, wiatrak, a ich właścicielami byli Żydzi - opowiada Renata Holaczuk z KGM „Zosie Samosie”.

- Dlatego postanowiłyśmy przygotować potrawy kuchni żydowskiej. Tak się złożyło, że Dzień Polesia Zachodniego odbywa się w sobotę, a był to czas, gdy kobiety żydowskie wyjmowały czulent z szabaśnika; więc serwujemy właśnie tę potrawę, zapraszając na pokaz jej gotowania. Proponujemy także spróbowanie kugielu, z użyciem ręcznie robionego makaronu, twarogu, owoców, skórki pomarańczowej, cynamonu, kardamonu i anyżu - dodaje gospodyni.

„Zosie Samosie” zapraszały również do degustacji jarskiego smalcu na bazie fasoli, macy oraz kompotu z cynamonem.

 

U początków święta

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno - Polesie Zachodnie” dziesięć lat temu, zanim jeszcze rozpoczęło działalność, zorganizowało majówkę dla mieszkańców. - Imprezę rozpoczęliśmy w funkcjonującym 50 lat domu kultury - opowiada Piotr Kazanecki, prezes stowarzyszenia. - Pierwszym naszym założeniem było uaktywnienie placówki, w której działał tylko zespół śpiewaczy i stał stół do ping-ponga. Stowarzyszenie zawiązaliśmy, czując się odpowiedzialni za rozwój miejscowości. Zaczęło się od zaproszenia zespołu „Saratowska Polonia”. Tak powstał pomysł organizacji Dnia Polesia Zachodniego - wspomina P. Kazanecki. W programie, obok prezentacji twórczości zespołu polonijnego, był pokaz miejscowych śpiewaków oraz opowieść o historii Dubeczna.

Stowarzyszenie znane jest w okolicy również z organizacji imprez kulturalnych, zabaw andrzejkowych i sylwestrowych czy wieczorków wspomnień. Wspólnie z Hutnikiem Dubeczno kilka razy zorganizowało Turniej Dzikich Drużyn Piłkarskich.

 

Gra terenowa po okolicy

Dubeczno - największa miejscowość w gminie Hańsk, na obszarze Polesia Zachodniego, znane jest z rozległego kompleksu torfowisk, bagien, lasów i jeziora. Znawcy odnajdą tu zespoły tundry i lasotundry, przyrodnicy rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a turyści - wspaniałe tereny do wypoczynku. - Krainę promujemy zarówno poprzez organizowanie Dnia Polesia Zachodniego, ale także proponując udział w grze terenowej - mówi P. Kazanecki. - Początkowo korzystały z niej osoby zamieszkujące gminę, ale z czasem zaczęli przyjeżdżać do nas rowerzyści z okolicy i turyści. Teren objęty grą można przejechać rowerem w ciągu kilkudziesięciu minut, a idąc pieszo - trzeba poświęcić kilka godzin. Uczestnik zaopatrzony w mapę zapoznaje się z okolicą, wykonując określone zadania - wyjaśnia prezes stowarzyszenia. Gra terenowa tematycznie dotyczy historii Dubeczna, jego bogactwa kulturowego i naturalnego.

- W okresie międzywojennym mieszkańcami w znacznej większości byli Żydzi, dużo było Niemców wyznania ewangelickiego, byli też Polacy i kilka rodzin ukraińskich. Po kolonistach niemieckich pozostał cmentarz ewangelicki z ok. 1900 r., który porządkują mieszkańcy gminy. Aktywnie w te prace włączają się także członkowie stowarzyszenia - opowiada P. Kazanecki. - Staramy się przypominać o dawnych czasach. Posiadamy duży zbiór zdjęć historycznych, dokumentujemy i spisujemy historię. Poznaliśmy np. człowieka z rodziny żydowskiej, który urodził się w naszej miejscowości, a potem zamieszkał w Izraelu - dodaje prezes stowarzyszenia.

W Dubecznie znajduje się huta szkła założona w 1872 r. Do II wojny światowej jej właścicielem była żydowska rodzina Szuldbergów. Podobnie, jak 100 lat temu, tak i dziś wszystko robi się tu ręcznie. - W ubiegłym roku, w ramach obchodów Dnia Polesia Zachodniego można było zapoznać się z tradycyjnym, ręcznym wyrobem szkła stołowego - podkreśla P. Kazanecki. Sukcesem okazała się wystawa „Huta szkła w Dubecznie w XX w.”, którą można było obejrzeć w muzeach i bibliotekach na terenie całego kraju.

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W Orszaku Trzech Króli wzięło udział ok. 1,2 mln Polaków. Po Mszach św. uczestnicy udawali się na ulice miast i miasteczek, by oddać pokłon Jezusowi, Maryi i Józefowi. Przy poszczególnych scenach wsłuchiwali się w nauczanie św. Jana Pawła II. 

FOTOGALERIA

Uliczne jasełka


Barwne korowody wyruszyły najpierw na ulice dużych metropolii, dziś zaś stały się chlebem powszednim w tysiącach miast, miasteczek i wiosek. Miliony ludzi wychodzą tego dnia na ulice, by cieszyć się sobą, wspólnie śpiewać kolędy, by móc się policzyć. Orszaki pokazują, że - pomimo ostrych podziałów - istnieje coś, co nas łączy. I nie jest to taka czy inna inicjatywa polityczna, ale chrześcijaństwo, przesłanie Ewangelii, tysiącletnia tradycja.

PATRONAT "ECHO"


Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu
19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.
więcej »
Artystyczny wypoczynek
Fundacja Leny Grochowskiej po raz kolejny organizuje kolonie dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Zimowa edycja odbędzie się w dniach 8-17 stycznia w Pałacu i Folwarku Łochów.
więcej »
New Year’s Party 2019
Już 19 stycznia w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Nowy rok jest dla mnie okazją do...

wdrożenia w życie nowych postanowień

pracy nad swoim charakterem

to łaska dana od Boga, by zacieśnić z Nim więź

stawania się wciąż lepszym człowiekiem

nie robię postanowień - żyję z dnia na dzieńLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR