16 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 2
10-16 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

5 września 2018 r.

Finanse pod kontrolą?


fot. ARCHIWUM

Dyskusja nad projektem uchwały dotyczącej emisji obligacji komunalnych na kwotę 29 mln zł zdominowała sierpniową sesję rady miasta Siedlce.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Ta otrzymuje od ich nabywców środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty odsetek i wykupu papierów wartościowych po określonym czasie. Emisja obligacji komunalnych jest bardziej korzystna niż tradycyjny komercyjny kredyt przede wszystkim z uwagi na elastyczność w zakresie ustalania terminów spłat odsetek i wykupu papierów wartościowych. Zaproponowana uchwała mówi o tym, aby środki pochodzące z emisji obligacji w wysokości prawie 16 mln zł przeznaczyć na spłatę rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych, natomiast przypadających do spłaty w tym roku, a kwotą 13 mln zł pokryć tegoroczny deficyt w budżecie.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał prezydent Wojciech Kudelski, uzasadniając potrzebę przeprowadzonych inwestycji. - Musieliśmy je zrealizować, żeby miasto było ośrodkiem ponadlokalnym, by nie traciło, a zyskiwało mieszkańców, by zostawała tu młodzież, a ludzie z inicjatywą otwierali działalność gospodarczą. I to nam się udało. Stworzyliśmy korzystne warunki w postaci infrastruktury dla dużych inwestorów. To wszystko kosztuje. Niektórzy może mogą się chwalić, że nie mają kredytów, zadłużenia… Może zabrakło im odwagi na to, żeby wziąć pożyczki, zabezpieczyć swoje środki po to, żeby sięgnąć po pieniądze unijne - podkreślił W. Kudelski. - Mogliśmy podchodzić asekuracyjnie do prowadzenia miasta, mówiąc: z naszych podatków stać nas tylko na tyle, nie bierzemy kredytów, nie robimy nic więcej… Tylko z których inwestycji mielibyśmy zrezygnować? - zwrócił uwagę włodarz. Przypomniał, że w ciągu 12 lat jego rządów na inwestycje w mieście wydano ponad 700 mln zł, a doliczając przedsięwzięcia spółek komunalnych - prawe 1 mld zł. W. Kudelski podkreślił też, że banki nie kwestionują wypłacalności miasta, a kontrole RIO, NIK, CBA i prokuratury nie doszukały się w tej polityce niegospodarności. - Wszyscy orzekli, że działamy na korzyść miasta. Banki nie dałyby złotówki, gdyby nie widziały pokrycia w naszym majątku - dodał prezydent.

 

Mniej odwagi, więcej rozwagi

Radnych opozycji najbardziej interesowała wysokość deficytu miasta, który w zaledwie kilka tygodni wzrósł z 3 mln zł do 13 mln zł. W odpowiedzi skarbnik Kazimierz Paryła wymienił trzy czynniki: podwyżki nauczycielskich pensji, duże wydatki na adaptacje i wyposażenie szkół w związku z reformą oświaty oraz wyższe od spodziewanych wydatki na odprawy nauczycieli odchodzących na emeryturę. To spowodowało, jak tłumaczył skarbnik, że trzeba było przesunąć 10 mln z wydatków inwestycyjnych na oświatę, a wydatki inwestycyjne sfinansować emisją obligacji. K. Paryła dodał, że dług miasta nadal mieści się w przepisach, a przede wszystkim - w możliwościach miasta.

Wyjaśnienia skarbnika nie przekonały radnej Magdaleny Daniel, która stwierdziła, iż inne miasta w Polsce radzą sobie nie gorzej z rozwojem, a zadłużają się mniej. - Tłumaczenie się kryzysem gospodarczym, reformą edukacji nie wyjaśnia wszystkiego, bo w innych miastach też powstawały nowe ciągi komunikacyjne, remontowano ulice, odnawiano kamienice będące własnością miasta. Tam nie ma problemu zadłużenia, bo poszukiwano innych rozwiązań, nie tylko kredytów - stwierdziła. Natomiast Andrzej Sitnik wszystkie budżety w obecnej kadencji określił jako fikcyjne, bo żaden z nich nie został zrealizowany zgodnie z planem. A to, zdaniem radnego, oznacza, że rządzący nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów i są głusi na konstruktywną krytykę.

Z kolei Mariusz Dobijański nie kwestionował zasadności przeprowadzonych inwestycji, bo, jak podkreślił, „rolą samorządu jest inwestować, rozwijać infrastrukturę, rozwijać zasoby komunalne i poprawiać byt mieszkańców”. - Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy przez 12 lat nic nie robili. Doceniam to, co zostało zrobione, bo trudno negować inwestycje, które zostały zrealizowane. Jednak uważam, że powinniśmy mówić nie o odwadze w inwestowaniu, ale o rozwadze, a może wtedy nasza przyszłość ekonomiczna będzie przewidywalna - zwrócił uwagę.

Radni koalicji uspokajali, że mieszkańcy poradzą sobie z obsługą i spłatą długu. - Wykup obligacji jest bezpieczny, proszę nie straszyć tym, iż staniemy pod ścianą - apelował Bogdan Kozioł, przytaczając dane o wzroście dochodów z PIT z 70 do 100 mln zł. - W efekcie inwestycji, które zostały zrobione, mieszkańcy są w tym mieście, mieszkają tutaj, inwestują, pracują - podsumował radny.

Ostatecznie emisję obligacji zatwierdzono przy 15 głosach „za”, siedmiu przeciw i jednym wstrzymującym się.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W Orszaku Trzech Króli wzięło udział ok. 1,2 mln Polaków. Po Mszach św. uczestnicy udawali się na ulice miast i miasteczek, by oddać pokłon Jezusowi, Maryi i Józefowi. Przy poszczególnych scenach wsłuchiwali się w nauczanie św. Jana Pawła II. 

FOTOGALERIA

Uliczne jasełka


Barwne korowody wyruszyły najpierw na ulice dużych metropolii, dziś zaś stały się chlebem powszednim w tysiącach miast, miasteczek i wiosek. Miliony ludzi wychodzą tego dnia na ulice, by cieszyć się sobą, wspólnie śpiewać kolędy, by móc się policzyć. Orszaki pokazują, że - pomimo ostrych podziałów - istnieje coś, co nas łączy. I nie jest to taka czy inna inicjatywa polityczna, ale chrześcijaństwo, przesłanie Ewangelii, tysiącletnia tradycja.

PATRONAT "ECHO"


Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu
19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.
więcej »
Artystyczny wypoczynek
Fundacja Leny Grochowskiej po raz kolejny organizuje kolonie dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Zimowa edycja odbędzie się w dniach 8-17 stycznia w Pałacu i Folwarku Łochów.
więcej »
New Year’s Party 2019
Już 19 stycznia w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Nowy rok jest dla mnie okazją do...

wdrożenia w życie nowych postanowień

pracy nad swoim charakterem

to łaska dana od Boga, by zacieśnić z Nim więź

stawania się wciąż lepszym człowiekiem

nie robię postanowień - żyję z dnia na dzieńLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR