16 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 2
10-16 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Spotkania z piosenką

5 września 2018 r.

Lirycznie i klimatycznie


fot. BF

Już po raz 23 w Radzyniu Podlaskim zabrzmiała piosenka autorska. Każdy wieczór był inny, w innym klimacie, z innymi gośćmi.

Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2018” rozpoczęły się w piątek 31 sierpnia. Tego wieczoru odbyły się dwa koncerty - najpierw Ewa Szlachcic i Piotr Bogutyn zaprezentowali twórczość Jonasza Kofty, a zaraz po nich ze swoimi największymi przebojami wystąpiła Izabela Trojanowska. Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek, który po raz pierwszy był organizatorem Oranżerii, doskonale wiedział, czego oczekuje radzyńska publiczność. - Tak naprawdę z tym niezwykłym wydarzeniem muzycznym jestem związany od samego początku, czyli od 1997 r. a zatem od drugiej edycji. Byłem jej widzem i słuchaczem, dzięki czemu poznałem klimat imprezy - opowiada R. Mazurek.

- Pierwszy dzień jest zawsze poświęcony jakiejś osobie. W tym roku przypada 30 rocznica śmierci J. Kofty, wybitnego poety, i było dla mnie jasne, że to właśnie wokół niego powinien koncentrować się pierwszy koncert. Bardzo dobrze się złożyło, że pochodzący z Radzynia P. Bogutyn w ubiegłym roku powiedział mi, że z E. Szlachcic posiadają w swoim repertuarze utwory z wierszami J. Kofty. Dlatego kiedy zostałem dyrektorem ośrodka kultury, przyszła mi myśl, że to właśnie oni rozpoczną tegoroczną Oranżerię. Piotr gra z różnymi wykonawcami i stał się wspólnym mianownikiem tych koncertów, ponieważ akompaniował również I. Trojanowskiej - dodaje.

 

Wyjątkowo wyedukowana publiczność

Drugiego dnia po przesłuchaniach konkursowych w koncercie promującym płytę „Błędne koło” zaprezentował się zespół Czerwony tulipan, który zebrał na widowni duże grono swoich wielbicieli. Wystąpił on już kiedyś na Oranżerii, a dokładnie w 1997 r. Podczas sobotniego koncertu muzycy obiecali, że na pewno jeszcze wrócą na radzyńską scenę, bo mają dla kogo grać, podkreślając, iż radzyńska publiczność jest wyedukowana muzycznie i wie, czego chce. Podczas koncertu widownia bardzo dobrze się bawiła ale też wzruszała, a po nim każdy miał okazję dostać autograf, kupić płytę albo chwilę porozmawiać z zespołem.

 

Szczęśliwy debiut

Niedziela to dzień podsumowań. Podczas sobotnich przesłuchań jury w składzie Jan Kondrak - przewodniczący, P. Bogutyn oraz Marian Kwasowiec zakwalifikowało do koncertu laureatów pięciu artystów: Weronikę Adamską, której akompaniowała Marta Obroślak, Idę Dzik, Michała Konstrata, Justynę Sieniuć oraz Andrzeja Dębowskiego z Warszawy, który na Oranżerii wystąpił pierwszy raz. Okazało się, że był to szczęśliwy debiut. Wykonawca bowiem zdobył pierwszą nagrodę. - Znalazłem się na tej scenie dzięki dziwnemu, a jednocześnie wspaniałemu zbiegowi okoliczności, ponieważ został przedłużony termin składania zgłoszeń. Dowiedziałem się o Oranżerii pocztą pantoflową od znajomych - uczestników różnych festiwali. Śpiewam swoje teksty od ośmiu lat - powiedział.

Andrzej jest bardzo skromnym człowiekiem, ale trzeba zaznaczyć, że ma już na swoim koncie płytę „Skruchy i erotyki dla Ewy”. Nagrał ją wspólnie z Mateuszem Nagórskim. Na album składają się nieumuzycznione przez autora piosenki do wierszy Jacka Kaczmarskiego. Andrzej jest laureatem grand prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej w 2012 r., zajął również drugie miejsce oraz otrzymał nagrodę Polonii na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego. Wygrał też konkurs Piosenki Kabaretowej im. Jeremiego Przybory. Podczas Oranżerii zajął pierwsze miejsce i wygrał 2 tys. zł, został także zakwalifikowany przez jury do udziału w przeglądzie 54 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Drugą nagrodę w wysokości 1 tys. zł otrzymała J. Sieniuć, a trzecią w wysokości 500 zł otrzymali: I. Dzik oraz M. Konstrat, który jest - można powiedzieć - weteranem Oranżerii. - Przyjeżdżam tu od dawna. W tym roku chyba jestem dziesiąty raz. Piszę teksty, muzyka mi w duszy gra i będę tu wracał - zapewnił.

Jury przyznało również wyróżnienie za walory wokalne oraz nagrodę specjalną - Aniołka im. Agaty Budzyńskiej za jasny i przejrzysty przekaz - które powędrowały do W. Adamskiej.

 

Na deser „Perłowa łódź”

23 edycję Oranżerii zakończył występ Antoniny Krzysztoń. Jej piosenki oczarowały radzyńską publiczność. Z sali słychać było wspólnie śpiewany refren „Perłowej łodzi”, ale nie tylko. Słuchacze dali się porwać i ponieść tej pięknej muzyce, która wybrzmiała jak modlitwa.

To były trzy wspaniałe wieczory, dla tych którzy kochają muzykę i poezję. Była to prawdziwa uczta i już czekamy na kolejną Oranżerię.

Beata Fijałek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W Orszaku Trzech Króli wzięło udział ok. 1,2 mln Polaków. Po Mszach św. uczestnicy udawali się na ulice miast i miasteczek, by oddać pokłon Jezusowi, Maryi i Józefowi. Przy poszczególnych scenach wsłuchiwali się w nauczanie św. Jana Pawła II. 

FOTOGALERIA

Uliczne jasełka


Barwne korowody wyruszyły najpierw na ulice dużych metropolii, dziś zaś stały się chlebem powszednim w tysiącach miast, miasteczek i wiosek. Miliony ludzi wychodzą tego dnia na ulice, by cieszyć się sobą, wspólnie śpiewać kolędy, by móc się policzyć. Orszaki pokazują, że - pomimo ostrych podziałów - istnieje coś, co nas łączy. I nie jest to taka czy inna inicjatywa polityczna, ale chrześcijaństwo, przesłanie Ewangelii, tysiącletnia tradycja.

PATRONAT "ECHO"


Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu
19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.
więcej »
Artystyczny wypoczynek
Fundacja Leny Grochowskiej po raz kolejny organizuje kolonie dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Zimowa edycja odbędzie się w dniach 8-17 stycznia w Pałacu i Folwarku Łochów.
więcej »
New Year’s Party 2019
Już 19 stycznia w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Nowy rok jest dla mnie okazją do...

wdrożenia w życie nowych postanowień

pracy nad swoim charakterem

to łaska dana od Boga, by zacieśnić z Nim więź

stawania się wciąż lepszym człowiekiem

nie robię postanowień - żyję z dnia na dzieńLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR