7 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Konrad, Kajetan

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

8 sierpnia 2018 r.

Pamiętamy o naszych obietnicach


fot. ARCHIWUM

O inwestycjach w naszym regionie, czynnikach wpływających na ceny prądu oraz czy mamy szansę na energię z atomu mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Patrząc na zaniedbania poprzednich lat, staramy się nadrobić stracony czas. Tam, gdzie jest to możliwe i nie narusza ogólnej zasady zrównoważonego działania na terenie całego kraju, pomagamy. Traktuję to jako coś naturalnego, bo przecież po to zostałem wybrany przez wyborców - by reprezentować nasz region, działać na rzecz dobra jego i mieszkańców. Stąd te aktywne posunięcia, jak np. w kwestii Polimeksu, który udało się uratować, dzięki czemu na nogi stanął siedlecki Mostostal. A jeszcze trzy lata temu groziła mu upadłość. Dzisiaj to firma inwestująca i dynamicznie rozwijająca się. Równie dobrym posunięciem było przeniesienie jego części usługowej do Siedlec, która w Warszawie zlokalizowana została w wynajmowanych pomieszczeniach, podczas gdy w Siedlcach stał pusty budynek. Ta niegospodarność zwróciła moją uwagę i udało się ją naprawić. Przy okazji przeniesiono do Siedlec ponad sto miejsc pracy.

Ostatnio zauważalny jest wzrost inwestycji na tzw. ścianie wschodniej Polski, m.in. w Białej Podlaskiej czy Siedlcach. To efekt patriotyzmu lokalnego polityków, którzy teraz mają większe możliwości?

 

Obecnie w partii rządzącej, we władzach Prawa i Sprawiedliwości jest spora grupa działaczy z naszego regionu, liczymy się w tym ugrupowaniu i jednocześnie solidnie pracujemy dla naszej małej ojczyzny, a to procentuje. Nie tylko Siedlce i Biała Podlaska realizują nowe inwestycje, ale także Ostrołęka, gdzie rozpoczęła się budowa elektrowni, która będzie trwała ponad pięć lat i stworzy tysiące miejsc pracy, ściągając na tę budowę fachowców z całego regionu. Widzę tu spełnienie naszych obietnic wyborczych. Naszą lokalną zasługą jest też fakt, że potrafiliśmy o tych obietnicach pamiętać, a do tego udało nam się przekonać innych posłów, że Polska wschodnia to obszar wart zainteresowania. W tych działaniach mamy teraz możliwości realizacji naszych obietnic. Według mnie moim największym osiągnięciem jest efekt ośmiu lat pracy w sejmowej komisji infrastruktury i przygotowanie uzasadnienia przyspieszenia o dziesięć lat budowy autostrady na wschód od Warszawy do granicy z Białorusią. Dzisiaj plan przewiduje jej budowę do Siedlec do 2022 r., a do Białej do 2025 r. Na pewno pomaga nam również fakt, że w okręgu siedlecko-ostrołęckim jest nas aż trzech obecnych ministrów, naszych posłów.

 

Które inwestycje uważa Pan za najbardziej trafione?

 

Patrząc na zaniedbania poprzednich lat, staramy się nadrobić stracony czas. Tam, gdzie jest to możliwe i nie narusza ogólnej zasady zrównoważonego działania na terenie całego kraju, pomagamy. Traktuję to jako coś naturalnego, bo przecież po to zostałem wybrany przez wyborców - by reprezentować nasz region, działać na rzecz dobra jego i mieszkańców. Stąd te aktywne posunięcia, jak np. w kwestii Polimeksu, który udało się uratować, dzięki czemu na nogi stanął siedlecki Mostostal. A jeszcze trzy lata temu groziła mu upadłość. Dzisiaj to firma inwestująca i dynamicznie rozwijająca się. Równie dobrym posunięciem było przeniesienie jego części usługowej do Siedlec, która w Warszawie zlokalizowana została w wynajmowanych pomieszczeniach, podczas gdy w Siedlcach stał pusty budynek. Ta niegospodarność zwróciła moją uwagę i udało się ją naprawić. Przy okazji przeniesiono do Siedlec ponad sto miejsc pracy.

 

Jednak w przypadku szwajcarskiego Stadlera zarzucano Panu, że wspiera tworzenie konkurencji polskim firmom.

 

Bardzo cieszę się z dynamicznego rozwoju Stadlera w Siedlcach. Nie było łatwo, bo Szwajcarzy są bardzo ostrożni, a lokalizacja na wschód od Wisły była dla nich przestrzenią niewyobrażalną do inwestycji. Jednak przekonałem ich. Pomogli też inni posłowie naszego okręgu, gdyż trwało to wiele lat. Takich projektów powinno w Polsce być więcej. Przykład Stadlera pokazuje, że przy zapewnieniu odpowiednich warunków można w naszym kraju stworzyć coś naprawdę dobrego. Wyprodukowano ponad 400 pociągów (o najniższej awaryjności w Polsce), w większości na eksport, bo tylko 56 trafiło na Polski rynek. Firma zarejestrowana jest w Polsce wg naszego prawa, płaci podatki w kraju i - co bardzo ważne - zatrudnia lokalnych pracowników. Po dziesięciu latach jej istnienia w kadrze kierowniczej są sami Polacy, co pokazuje, jak bardzo Szwajcarzy nam zaufali. To nasza Siedlecka wizytówka eksportowa. Stadler wygrał też przetarg na dostawę pociągów i będzie obsługiwał region w stanie Kalifornia. Grupa Polaków pojechała tam uczyć Amerykanów produkcji pociągów, zaś członkiem zarządu i dyrektorem finansowym tamtej firmy została młoda siedlczanka.

 

W Siedlcach pojawiły się niedawno punkty ładowania samochodów elektrycznych, powstało laboratorium fotowoltaiczne, wkrótce rusza nowy profil w „Elektryku”…

 

Punkty ładowania to pilotażowy program, który będzie prowadzony w wielu miejscach w kraju, więc dlaczego również nie w Siedlcach? W mieście pojawi się elektryczna taksówka, którą będzie można wypożyczyć za niewielką opłatą i sprawdzić, jak działa. Chcemy zobaczyć reakcje i zachowania ludzi oraz czy mieszkańcy będą zainteresowani taką formą komunikacji.

Natomiast w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji powstaje farma fotowoltaiczna, dzięki której będzie można testować skuteczność zastosowania paneli fotowoltaicznych, także w gospodarstwach domowych. To elementy, które wprowadzają nowoczesne myślenie, pokazują współczesne rozwiązania technologiczne. Temu również służy powstały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach nowy kierunek kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Młodzi ludzie mogą więc zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu działania odnawialnych źródeł energii, co pozwoli w przyszłości pracować w dobrym zawodzie.

 

Temat odnawialnych źródeł energii to w naszym kraju kwestia dość drażliwa. Czy energia odnawialna rzeczywiście jest aż tak doskonała, by przyjmować ją jako jedyny kierunek, odrzucając elektrownie węglowe i atom? Co najlepiej zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?

 

Kwestia bezpieczeństwa energetycznego to kilka aspektów, czyli: gaz, ropa, prąd elektryczny, energia odnawialna, produkty energopochodne. Bez węgla nie ma energii w Polsce. To, że udało mi się przekonać Komisję Europejską do tego, iż będziemy z węgla wychodzili ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, jest ogromnym sukcesem. Przy wariancie szybkim musielibyśmy wydać w ciągu dziesięciu lat dodatkowe ponad 40 mld zł, a przy obecnym ten okres został wydłużony do 2050 r., i to tylko obniżając w tym czasie udział węgla w energetyce do 50%. Mamy więc czas, by na spokojnie pewne rzeczy przeanalizować, wprowadzić nowe technologie itp. Zarzuty, że elektrownie węglowe szkodzą, nie do końca są prawdziwe. Obecnie stosujemy tak nowoczesne systemy wychwytywania zanieczyszczeń, że większe zagrożenie stanowią domowe piece, które wytwarzają najwięcej pyłów węglowych. Stąd moja walka w Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc publiczną, by nawet w małych miejscowościach robić centralne elektrociepłownie i odchodzić od pieców indywidualnych. To sprawi, że zanieczyszczenia będą łatwiej wychwytywane, gdyż emisje będą skoncentrowane w jednym miejscu. Równolegle działa program dopłat do wymiany pieców starej generacji, dociepleń budynków, bo im mniej się emituje, tym mniej się truje. Chcemy poprawiać warunki życia i jednocześnie nie rujnować gospodarki.

 

Przez ostatnie dwa lata zużycie energii w Polsce wzrosło o 5%. Co to dla nas oznacza?

 

Ten dynamiczny wzrost związany jest z rozwojem gospodarczym i poziomem życia ludzi, chociaż wciąż nasze średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym to zaledwie 60% starej 15-stki unijnej. Dlatego przed całym systemem energetycznym stoją ogromne wyzwania, m.in. w którym kierunku iść i w jakim tempie. Na pewno musimy inwestować w OZE, ale również w energię atomową. Energetyka odnawialna jest świetnym rozwiązaniem, jednak bardzo kosztownym. Kiedy wieże wiatrowe przestają produkować prąd z powodu braku wiatru czy słońca, muszą wejść elektrownie konwencjonalne, które czekają w pogotowiu, czyli - choć na mniejszej mocy - ale wciąż pracują. A to kosztuje. Nie wszyscy są świadomi, że z tego powodu wraz z budową sieci energii odnawialnej wzrasta koszt energii. A ten ponoszą wszyscy Polacy. Dlatego jestem zwolennikiem energetyki nuklearnej, bo ona jest czysta i zeroemisyjna. Owszem, jest to kosztowna inwestycja, ale wcale nie droższa niż jednoczesna budowa odnawialnych źródeł energii i elektrowni konwencjonalnych, które muszą się uzupełniać. Jednocześnie elektrownia atomowa daje nam znaczny spadek groźnych dla zdrowia emisji. Chcę bardzo mocno podkreślić, że jej budowa zapewni Polsce i Polakom nie tylko niezależność energetyczną, ale i polityczną.

 

Zaprezentowane pod koniec lipca prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej szacują, że po 2020 r. będziemy mieć najwyższe hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców…

 

Chcę przypomnieć, że IEO to instytucja prywatna, tj. spółka z o.o. i pracuje według zamówień. Co do wzrostu cen prądu o 80% w przyszłym roku - zdecydowanie zaprzeczam i jednocześnie zapewniam, że będzie to znacznie mniej niż 15%. Do końca roku nie przewidujemy żadnych podwyżek dla odbiorców indywidualnych (osób fizycznych). Dla nich taryfy zostały zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki i odnoszą się do cen w roku ubiegłym, zaś w przyszłym będą ustalane w stosunku do roku bieżącego, w którym inflacja jest niewielka - więc przyczyn do znacznych podwyżek cen za rachunki sprzedaży prądu nie widzę.

 

Dziękuję za rozmowę.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR