22 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Ekstremalna Droga Krzyżowa

28 lutego 2018 r.

Chodzi o to, by było trudno


fot. ARCHIWUM

Nocą, w ciszy, modlitwie i samotności. 23 marca po raz drugi wyruszy z Siedlec Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ci, którzy zdecydują się na tę niełatwą wyprawę, będą mieli do pokonania 43 km.

- Pierwszy kryzys przyszedł dość szybko - zwierza się Joanna, uczestniczka ubiegłorocznej edycji EDK. - Już w Strzale, czyli po przejściu mniej więcej 3,5 km, zaczął obcierać mnie but. Na szczęście miałam dodatkową parę. Poza tym modliłam się, by dotrzeć do celu. I udało się - dodaje. Podobnych świadectw jest więcej. - Dzięki tej drodze poznałem siebie, swoją wytrwałość. Wiem, że mogę wszystko lub bardzo wiele. Zdaję sobie sprawę, iż być może zabrzmi to paradoksalnie, ale ta wędrówka uświadomiła mi, że im trudniej, tym bardziej warto - dodaje Tomasz.

Tak wyglądała EDK w ubiegłym roku. W samych tylko Siedlcach na szlak wyruszyło ok. 200 osób. Najstarszy pątnik miał 75 lat. W Polsce i innych miejscach na świecie w inicjatywę włączyło się ponad 60 tys. osób. Siedlecka EDK liczyła 46 km. Tym razem będzie krócej, co nie znaczy łatwiej.

 

Lek na rutynę świata

Główna trasa, czyli czerwona, została wytyczona przez: Siedlce - Stare Iganie - Nową Dąbrówką - Cisie Zagrudzie - Chlewiska - Czerniejew - Skórzec - Gołąbek - Teodorów - Wołyńce-Kolonię - Wołyńce - Rakowiec - Siedlce. W sumie 43 km. - Myślę, że tyle starczy, by zmierzyć się z własnymi słabościami - mówi Damian Rymuza, współorganizator siedleckiej EDK, który wraz z kolegami - Dominikiem Jastrzębskim i Michałem Czarnotą - był inicjatorem tej niezwykłej wędrówki. Pomysł narodził się podczas górskiej wyprawy. Pewnego dnia przyjaciele stwierdzili, że chcą jeszcze mocniej doświadczyć obecności Jezusa, a przy tym odkryć siebie. - Kto z nas nie zna smaku rutyny? Jej element zawsze pojawia się w życiu człowieka. Najprostszy przykład: szkoła, praca, dodatkowe zajęcia. Czy rutyna jest zła? Zdecydowanie nie! O ile nie zapominamy o najważniejszych dla człowieka sprawach - Bogu oraz szacunku do bliźniego i siebie samego - wyjaśnia D. Rymuza. - Często w tej rutynie obecny jest Bóg i zastanawiamy się, jak ożywić tę relację. Żeby stała się ona szczególna, trzeba do niej podchodzić w szczególny sposób. Dla niektórych wyjątkowa może być cisza pełna trudu i zmagania ze swoim ciałem i duchem. A to oferuje nam właśnie EDK - zauważa, przypominając, iż polega ona na pokonaniu - w nocy, ciszy, modlitwie i samotności - wybranej trasy, podczas której rozważa się stacje Męki Pańskiej. - Każdy jest odpowiedzialny sam za siebie. To nie jest zorganizowane wyjście czy bieg na czas - podkreśla D. Rymuza.

 

Jak się przygotować?

Zdaniem tych, którzy mieli już okazję uczestniczyć w EDK, ta niezwykła droga krzyżowa stanowi wewnętrzną podróż pozwalającą spojrzeć w głąb siebie. Bez wątpienia uczy pokory. Należy jednak wiedzieć, iż EDK nie jest dla wszystkich. Wymaga wiary, ducha walki, kondycji fizycznej i psychicznej oraz odwagi. Dlatego ci, którzy zdecydują się wyruszyć, powinni się odpowiednio przygotować. - Jak już wspomniałem, EDK nie jest pielgrzymką. To szczególna forma drogi krzyżowej, gdzie każdy odpowiada za siebie. Będziemy maszerować nie tylko po ulicach, polnych drogach, ale też lasach. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Należy też liczyć się z nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi - zaznacza koordynator siedleckiej EDK.

Natomiast jeśli chodzi o sprawy techniczne, to należy pobrać ze strony edk.org.pl opis trasy i mapę w formie nagranego śladu GPS. Trzeba też mieć: element odblaskowy, latarkę - czołówkę lub ręczną, wygodne buty i ciepłe ubranie, prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa), naładowany telefon komórkowy, podstawowe opatrunki. Warto też zadbać - na wypadek konieczności rezygnacji z dalszej wędrówki lub po jej zakończeniu - o transport. Szczegóły są dostępne na stronie edk.org.pl.

 

Długo, ciężko, w nocy, ale... warto

Uczestnicy drugiej siedleckiej EDK będą mieli do pokonania 43 km. Rozpocznie się ona przy kościele pw. bł. Męczenników Podlaskich, gdzie o 20.30 zostanie odprawiona Msza św., po której pątnicy wyruszą w drogę. Jej patronem jest św. Juda Tadeusz, patron spraw trudnych i beznadziejnych. Można też wybrać liczącą 46 km trasę ubiegłoroczną, która prowadzi przez: Siedlce, Strzałę, Chodów, Kisielany-Żmichy, Bale, Mokobody, Męczyn, Męczyn-Kolonię, Budziszyn, Mokobody-Kolonię, Osiny Górne, Wolę Suchożebrską, Chodów, Strzałę, Siedlce.

Dokładny opis znajduje się na stronie edk.org.pl, skąd możemy go pobrać wraz z rozważaniami. Również za pośrednictwem zamieszczonego na tej stronie formularza zgłaszamy swój udział - w zakładce „Wybierz trasę” klikamy w „Siedlce - trasa czerwona św. Judy Tadeusza” lub „Siedlce - trasa niebieska św. Ignacego Loyoli”.

W EDK udział może wziąć każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Uczestnicy, którzy nie skończyli 18 lat, idą pod opieką osoby pełnoletniej.


ROZMOWA

Ks. Mariusz Zaniewicz, wicedyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej w Siedlcach

 

Jak i kiedy zaczęła się Księdza przygoda z Ekstremalną Drogą Krzyżową?

 

Było to kilka lat temu, kiedy pomagałem w parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach. O EDK dowiedziałem się od kolegi kapłana. A że jestem zapalonym pątnikiem i w ciągu roku kilkukrotnie sam organizuję sobie pielgrzymki do różnych sanktuariów, które nazywam moim wyjściem na pustynię, postanowiliśmy jechać na szkolenie dla liderów EDK do Krakowa, by móc zaproponować taką drogę krzyżową sulbińskim parafianom. Podczas pierwszej EDK, którą organizowaliśmy, do pokonania było 41 km. W dodatku, kiedy wychodziliśmy, zerwała się gwałtowna ulewa. Z 400 osób, które się zapisały, większość zrezygnowała na ok. 10 km. Jednak w następnym roku dokończyli wędrówkę. W sumie w EDK uczestniczyłem cztery razy. W tym roku także się wybieram.

 

Na którym kilometrze pojawia się tzw. ściana, czyli myśl, by powrócić to strefy komfortu?

 

Mniej więcej na 30 km. Posłuszeństwa odmawiają nie tylko nogi, robi się zimno. Poza tym nie da się przewidzieć pogody, więc trzeba być przygotowanym dosłownie na wszystko. Jednak nikt nie mówił, że będzie łatwo. Zamysłem EDK jest spotkanie człowieka z Bogiem w niepowtarzalnych i szczególnych warunkach, wręcz ekstremalnych. Warto jednak uświadomić sobie, iż ta droga wpisuje się w naszą codzienność. Podczas wędrówki stajemy bowiem wobec różnych momentów, które można symbolicznie odczytywać. Jest ulewa, burza, mróz, czasami trzeba przejść przez potok. W życiu też przeżywamy nawałnice, musimy zmagać się ze sobą, swoim lenistwem, pychą, chorobą, śmiercią, niezrozumieniem, odrzuceniem. Dla mnie na EDK najpiękniejsza jest cisza, która obowiązuje w drodze. Dzięki niej człowiek zaczyna słyszeć głos Boży, dostrzegać pewne sprawy w innym świetle, rozumieć… Zaczyna słyszeć samego siebie. To naprawdę cenne spotkanie - zarówno z Bogiem, jak i samym sobą.

 

Do maratonu można się przygotować. Są plany treningowe, pilnuje się wagi, żeby nie dociążać kolan itd. Odnoszę wrażenie, że do EDK, która w większości przypadków mierzy około 40 km, nie da się przygotować fizycznie.

 

Coś w tym jest. Znam przypadki, gdy ludzie, którzy na co dzień biegali w maratonach, zajmując czołowe miejsca, nie byli w stanie przejść do końca całej trasy EDK. Mimo to warto choć trochę się przygotować fizycznie, np. kilka dni wcześniej wybrać się na dłuższy spacer, by rozruszać i przyzwyczaić nogi. Z kolei od strony duchowej - przemyśleć intencje, z którymi chcemy wyruszyć. Wszak są one siłą napędową, nie pozwalają poddać się zmęczeniu, lecz pomagają wytrwale dążyć do celu. Sam tego doświadczyłem. Podczas jednej z EDK szedłem z intencją dziękczynną, która w kryzysowych chwilach dodawała mi sił. Pamiętam, że po 12 stacji miałem taki moment, że gdybym usiadł, to pewnie dalej już bym nie poszedł. Tymczasem ta intencja dodała mi skrzydeł. Pamiętam też pewną rodzinę, która wyruszyła w EDK z małym dzieckiem, by podziękować za dar rodzicielstwa. Pchając ten wózek, jednocześnie, mierzyli się ze sobą. Ktoś, kto spojrzy na to z boku, bez wiary, z pewnością stwierdzi, że to głupota, że Bóg nie wymaga takich poświęceń. Jednak to, co dzieje się w sercach ekstremalnych pątników, jest bezcenne. Dla pojawiających się z każdym krokiem poruszeń naprawdę warto choć raz przejść tę drogę. Ponadto zdobyte podczas EDK doświadczenie przenosi się na codzienność. Uczymy się w ten sposób życia w różnych sytuacjach, kiedy jest ciężko, kiedy jesteśmy samotni, kiedy boli, a jednak zrobiłem kolejny krok, nie poddałem się. Przez EDK Bóg pokazuje nam, że moc w słabości się doskonali. Tak naprawdę od stacji do stacji człowiek wciąż podejmuje decyzję: idę czy nie idę, będę Szymonem z Cyreny czy nie. Podjęcie trudu wędrówki za krzyżem pokazuje coś jeszcze: pokazuje, jaką mamy siłę dzięki wierze.

 

Ciemno, niewygodnie, w dodatku boli. Mimo to EDK z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników. Jak Ksiądz myśli - dlaczego?

 

Jednym z powodów jest fakt, że wiele osób żyje w nieustannym biegu, nie ma czasu, by się zatrzymać, wyciszyć. Tymczasem ludzie chcą wejść w ten wyjątkowy okres Wielkiego Postu. EDK jest szczególną okazją i szansą, by pobyć ze sobą i z Bogiem. Poza tym współczesny człowiek chce się mierzyć z różnymi słabościami, wyzwaniami. Nie należy jednak traktować EDK na zasadzie sprawdzenia swojej wytrzymałości, kondycji fizycznej. Tu chodzi o coś zupełnie innego. Nie ma możliwości, żeby ktoś, kto się zaangażuje w pełni, czegoś podczas tej drogi nie doświadczył, czegoś nie przeżył. Może od razu nie będzie potrafił tego nazwać, ale ten czas zostawi w nim ślad. Nawet w największym twardzielu EDK wyciska znak.

 

Dziękuję za rozmowę.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR