26 marca 2017 r. Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 12 - 23-29 marca 2017r.

NEWS

Polecamy

 
 
Matki i antymatki

Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.

Ta, która dała życie i ta, która wychowała: matka. Nie dziwi więc fakt, że dla większości ludzi matka jest osobą najbliższą, a samo słowo „matka” kojarzy się wyłącznie pozytywnie.

Czy jednak ta najbliższa osoba może stać się… sprawcą krzywdy? Czy może zadać swemu dziecku duchowe rany, z którymi może zmagać się całe życie? Czy może – w wymiarze emocjonalnym – uczynić swe dziecko inwalidą, który niezdolny jest do samodzielnego życia? Choć dla wielu powyższe pytania mogą brzmieć niczym bluźnierstwo i atak na największą świętość – to odpowiedź brzmi: Tak. A dowodów dostarcza najnowsza książka Grzegorza Łęcickiego, pt. „Antymatki - nadopiekuńcze, toksyczne, zaborcze w rzeczywistości realnej oraz w narracjach filmowych”. Jak zaznacza autor, „użyte w tytule pojęcie „antymatki” stanowi neologizm, mający na celu nie zaprzeczenie fizycznej rzeczywistości czy deprecjonowanie macierzyństwa, ale  zaakcentowanie jego negatywnych form realizacji w zakresie wychowania, szczególnie w wymiarze emocjonalnym”.

Autor jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW oraz specjalistą w zakresie mediów i filmu. Ma długoletnie doświadczenie pracy w mediach. Przeprowadził wiele rozmów z ludźmi. Ich dramatyczne historie życie stały się początkiem powstania publikacji, która może budzić wiele skrajnych emocji. Niewątpliwie, książka łamie pewne tabu oraz obala stereotypy. Grzegorz Łęcicki udowadnia, że nawet tak wielka i piękna życiowa rola, jak macierzyństwo, może ulec wskutek ludzkiej słabości różnego rodzaju wynaturzeniom – a poddanie się egoizmowi i nieuporządkowanym emocjom może doprowadzić kobietę do tego, że stanie się wrogiem swoich własnych dzieci, uzależniając je od siebie albo wychowując je na niedojrzałych, okaleczonych i poranionych emocjonalnie ludzi. Przykłady z życia, zebrane pracowicie od naocznych świadków, zostały wzbogacone licznymi, starannie wyselekcjonowanymi ilustracjami rodem z filmu i seriali. Autor jednak zadbał również o ukazanie pozytywnych wzorów macierzyństwa. Dzięki przygotowaniu teologicznemu potrafił odwołać się do tego, co na temat roli matki i macierzyństwa mówi Biblia. Nie sposób pominąć tu Maryi – matki Jezusa Chrystusa. Dla każdej kobiety pozostanie Ona wzorem tego, jak być matką i jak realizować swoje macierzyństwo.

Książkę tę warto przeczytać, niezależnie od płci, wieku i tego, jaką drogę życia się obrało.

XAAPowrót
 

 


 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kongres Różańcowy


11 marca w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Różańcowy. Jego uczestnikom, którzy zaimponowali liczebnością - przybyło ponad 2 tys. osób - towarzyszyło hasło trwającego roku pracy duszpasterskiej: Głosić Chrystusa wraz z Maryją.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


W piątek, 10 marca, w Kodniu odbyło się kolejne Nocne Czuwanie Młodych. Wzięło w nim udział kilkaset osób z diecezji siedleckiej. Tematem była pokuta...

PATRONAT "ECHO"


Konkurs papieski
Patriotyzm Karola Wojtyły - 1920-2005 - to hasło tegorocznej, 13 już edycji konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
więcej »
Wielkanocna pisanka
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach ogłasza konkurs na Wielkanocną Pisankę. Prace można zgłaszać do 10 kwietnia.
więcej »
Depresja - porozmawiajmy o niej
Tak brzmi hasło konferencji organizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, która odbędzie się 7 kwietnia w siedzibie placówki przy ul. Młynarskiej 17 w Siedlcach.
więcej »
 

POLECAMY


Zapraszamy do kin!
Na ekrany kin wchodzi ekranizacja bestsellerowej książki pt. Chata Williama P. Younga.
więcej »
Z Wilna do Nieba
We wtorek, 28 marca, o 19.00, w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. Z Wilna do Nieba, upamiętniającego śp. bp. Ignacego Świrskiego.
więcej »
Wolność w Sercu Jezusa
„Brak wiary” - to tytuł szóstego odcinka internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa” autorstwa o. Remigiusza Recława SJ.
więcej »
Budował ludzi wiarą i pobożnością
Najnowsza publikacja poświęcona bp. Adolfowi Piotrowi Szelążkowi pozwala spojrzeć na duszpasterza - dzisiaj sługę Bożego - przez pryzmat jego dzieł.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma Świętego


LITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
1 Sm 16,1b.6-7.10-13a; Ps 23,1-6 ;
Ef 5,8-14

Ewangelia:
J 9,1-41

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR