29 czerwca 2017 r. Imieniny obchodzą: Benita, Piotr, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
29-05 lipca 2017r.

menu

NEWS

W niedzielę, 2 lipca, o 11.00, rozpoczną się w Kodniu uroczystości z racji Diecezjalnego Dnia Chorego. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Matki i antymatki

Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.

Ta, która dała życie i ta, która wychowała: matka. Nie dziwi więc fakt, że dla większości ludzi matka jest osobą najbliższą, a samo słowo „matka” kojarzy się wyłącznie pozytywnie.

Czy jednak ta najbliższa osoba może stać się… sprawcą krzywdy? Czy może zadać swemu dziecku duchowe rany, z którymi może zmagać się całe życie? Czy może – w wymiarze emocjonalnym – uczynić swe dziecko inwalidą, który niezdolny jest do samodzielnego życia? Choć dla wielu powyższe pytania mogą brzmieć niczym bluźnierstwo i atak na największą świętość – to odpowiedź brzmi: Tak. A dowodów dostarcza najnowsza książka Grzegorza Łęcickiego, pt. „Antymatki - nadopiekuńcze, toksyczne, zaborcze w rzeczywistości realnej oraz w narracjach filmowych”. Jak zaznacza autor, „użyte w tytule pojęcie „antymatki” stanowi neologizm, mający na celu nie zaprzeczenie fizycznej rzeczywistości czy deprecjonowanie macierzyństwa, ale  zaakcentowanie jego negatywnych form realizacji w zakresie wychowania, szczególnie w wymiarze emocjonalnym”.

Autor jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW oraz specjalistą w zakresie mediów i filmu. Ma długoletnie doświadczenie pracy w mediach. Przeprowadził wiele rozmów z ludźmi. Ich dramatyczne historie życie stały się początkiem powstania publikacji, która może budzić wiele skrajnych emocji. Niewątpliwie, książka łamie pewne tabu oraz obala stereotypy. Grzegorz Łęcicki udowadnia, że nawet tak wielka i piękna życiowa rola, jak macierzyństwo, może ulec wskutek ludzkiej słabości różnego rodzaju wynaturzeniom – a poddanie się egoizmowi i nieuporządkowanym emocjom może doprowadzić kobietę do tego, że stanie się wrogiem swoich własnych dzieci, uzależniając je od siebie albo wychowując je na niedojrzałych, okaleczonych i poranionych emocjonalnie ludzi. Przykłady z życia, zebrane pracowicie od naocznych świadków, zostały wzbogacone licznymi, starannie wyselekcjonowanymi ilustracjami rodem z filmu i seriali. Autor jednak zadbał również o ukazanie pozytywnych wzorów macierzyństwa. Dzięki przygotowaniu teologicznemu potrafił odwołać się do tego, co na temat roli matki i macierzyństwa mówi Biblia. Nie sposób pominąć tu Maryi – matki Jezusa Chrystusa. Dla każdej kobiety pozostanie Ona wzorem tego, jak być matką i jak realizować swoje macierzyństwo.

Książkę tę warto przeczytać, niezależnie od płci, wieku i tego, jaką drogę życia się obrało.

XAAPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Centrum onkologii


Wmurowany został kamień węgielny zawierający akt erekcyjny wraz z kapsułą czasu pod budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Będzie to nowoczesna, profesjonalna i jedyna w subregionie siedlecko-ostrołęckim, a przede wszystkim przyjazna pacjentom placówka. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Mój tata - mój bohater


Pod patronatem prezydenta Wojciecha Kudelskiego i biskupa Kazimierza Gurdy w piątek, 23 czerwca, w amfiteatrze przy ul. Wiszniewskiego odbył się Wieczór Chwały pn. „Mój tata - mój bohater”. Była to czwarta edycja wydarzenia, które z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników.

PATRONAT "ECHO"


Festyn w Pratulinie
W niedzielę, 9 lipca, w Pratulinie odbędzie się festyn rodzinno-myśliwski. W programie m.in. Msza św. i atrakcje dla dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Święty i błazen
O. Jan Góra pozwalał sobie przy Janie Pawle II na zachowania i działania, o których inni baliby się nawet pomyśleć.
więcej »
Cierpienie przychodzi znienacka
Nie można uciec przed cierpieniem… Starą jak świat prawdę potwierdza życie. Jak jednak żyć w cierpieniu, nie tracąc godności?
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

urlop spędzam w domu

nie mam planów na wakacjeLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 12,1-11; Ps 34,2-9
Ewangelia:
Mt 16,13-19

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR