26 kwietnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Pogoda: Siedlce

Numer 17
27-03 maja 2017r.

menu

NEWS

Triduum Paschalne i Wielkanoc są okazją, by naśladować Maryję w Jej wierze i zaufaniu. Życzymy zatem, by zbliżające się Święta Wielkanocne były dla wszystkich naszych Czytelników, Współpracowników i Przyjaciół czasem doświadczenia zwycięstwa Boga nad tym, co złe, raniące i niszczące. Niech pusty grób stanie się znakiem nadziei, a wstawiennictwo Matki Bożej wyprasza łaskę głębokiej wiary i zaufania Bogu w każdej chwili życia. Zespół Echa Katolickiego

Polecamy

 
 
Matki i antymatki

Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.

Ta, która dała życie i ta, która wychowała: matka. Nie dziwi więc fakt, że dla większości ludzi matka jest osobą najbliższą, a samo słowo „matka” kojarzy się wyłącznie pozytywnie.

Czy jednak ta najbliższa osoba może stać się… sprawcą krzywdy? Czy może zadać swemu dziecku duchowe rany, z którymi może zmagać się całe życie? Czy może – w wymiarze emocjonalnym – uczynić swe dziecko inwalidą, który niezdolny jest do samodzielnego życia? Choć dla wielu powyższe pytania mogą brzmieć niczym bluźnierstwo i atak na największą świętość – to odpowiedź brzmi: Tak. A dowodów dostarcza najnowsza książka Grzegorza Łęcickiego, pt. „Antymatki - nadopiekuńcze, toksyczne, zaborcze w rzeczywistości realnej oraz w narracjach filmowych”. Jak zaznacza autor, „użyte w tytule pojęcie „antymatki” stanowi neologizm, mający na celu nie zaprzeczenie fizycznej rzeczywistości czy deprecjonowanie macierzyństwa, ale  zaakcentowanie jego negatywnych form realizacji w zakresie wychowania, szczególnie w wymiarze emocjonalnym”.

Autor jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW oraz specjalistą w zakresie mediów i filmu. Ma długoletnie doświadczenie pracy w mediach. Przeprowadził wiele rozmów z ludźmi. Ich dramatyczne historie życie stały się początkiem powstania publikacji, która może budzić wiele skrajnych emocji. Niewątpliwie, książka łamie pewne tabu oraz obala stereotypy. Grzegorz Łęcicki udowadnia, że nawet tak wielka i piękna życiowa rola, jak macierzyństwo, może ulec wskutek ludzkiej słabości różnego rodzaju wynaturzeniom – a poddanie się egoizmowi i nieuporządkowanym emocjom może doprowadzić kobietę do tego, że stanie się wrogiem swoich własnych dzieci, uzależniając je od siebie albo wychowując je na niedojrzałych, okaleczonych i poranionych emocjonalnie ludzi. Przykłady z życia, zebrane pracowicie od naocznych świadków, zostały wzbogacone licznymi, starannie wyselekcjonowanymi ilustracjami rodem z filmu i seriali. Autor jednak zadbał również o ukazanie pozytywnych wzorów macierzyństwa. Dzięki przygotowaniu teologicznemu potrafił odwołać się do tego, co na temat roli matki i macierzyństwa mówi Biblia. Nie sposób pominąć tu Maryi – matki Jezusa Chrystusa. Dla każdej kobiety pozostanie Ona wzorem tego, jak być matką i jak realizować swoje macierzyństwo.

Książkę tę warto przeczytać, niezależnie od płci, wieku i tego, jaką drogę życia się obrało.

XAAPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o s. Faustynie


21 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej wystawiono spektakl o św. s. Faustynie. Tematem sztuki było życie apostołki Miłosierdzia oraz propagowanie orędzia, jakie otrzymała od Jezusa. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Odpust w sanktuarium


23 kwietnia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej obchodzono doroczny odpust. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Dzień Rodziny
W niedzielę,7 maja, w bazylice w Parczewie odbędzie się doroczne spotkanie ph. Diecezjalny Dzień Rodziny. W programie uroczystości m.in.: Eucharystia, prelekcja, modlitwa różańcowa ze świadectwami. Zapraszamy!
więcej »
I Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo 2017
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 kwietnia: pocztą elektroniczną na adres: cantatedeo.ksp@gmail.com lub pocztą na adres: Katolicki Zespół Edukacyjny, ul. Sokołowska 172, 08-119 Siedlce. 
więcej »
Zaproszenie do udziału w konkursie
Siostry nazaretanki wraz z parafią św. Brata Alberta, szkołą i Łukowskim Ośrodkiem Kultury organizują konkurs poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu. Do udziału zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych.
więcej »
Jarmark św. Stanisława
Promocja regionalnych produktów i tradycyjnych potraw, prezentacja ginących zawodów rzemieślniczych oraz występy zespołów ludowych znalazły się w programie X Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5-6 maja.
więcej »
Wspólne szycie flagi
2 maja, o 15.30, rozpoczną się Gminno-Parafialne Obchody Dnia Flagi RP. W programie spotkania m.in. wspólne szycie flagi narodowej i maryjnej.
więcej »
VI Gminny Rajd Rowerowy
2 maja w Czołomyjach odbędzie się VI Gminny Rajd Rowerowy ph. „Z flagą w tle”. Szczegółowe informacje na plakacie.
więcej »
Kleryckie mistrzostwa
14 maja galą otwarcia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej rozpoczną się Kleryckie Mistrzostwa Piłkarskie.
więcej »
I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
 

POLECAMY


200 lamp na drodze do Boga
Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa - pisał św. Hieronim. Wśród wszystkich książek świata to właśnie Biblia ma bezdyskusyjnie największy nakład, została też przetłumaczona na największą liczbę języków. Dlaczego?
więcej »
Podręcznik dla każdej rodziny
Rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami - także jeśli chodzi o modlitwę i cnoty chrześcijańskie. Z pomocą w wypełnieniu tego zadania przychodzi Mały rytuał rodzinny - swoiste vademecum życia chrześcijańskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy inny


LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Dz 5,17-26; Ps 34,2-9
Ewangelia:
J 3,16-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR