19 lutego 2017 r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Region Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 7 - 16-22 lutego 2017r.

NEWS

Przypadający w dniach 20-26 lutego Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to okazja do konsultacji z kuratorami, prawnikami, policjantami i pracownikami socjalnymi. Więcej informacji na www.siedlce.caritas.pl

Polecamy

 
 
Matki i antymatki

Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.

Ta, która dała życie i ta, która wychowała: matka. Nie dziwi więc fakt, że dla większości ludzi matka jest osobą najbliższą, a samo słowo „matka” kojarzy się wyłącznie pozytywnie.

Czy jednak ta najbliższa osoba może stać się… sprawcą krzywdy? Czy może zadać swemu dziecku duchowe rany, z którymi może zmagać się całe życie? Czy może – w wymiarze emocjonalnym – uczynić swe dziecko inwalidą, który niezdolny jest do samodzielnego życia? Choć dla wielu powyższe pytania mogą brzmieć niczym bluźnierstwo i atak na największą świętość – to odpowiedź brzmi: Tak. A dowodów dostarcza najnowsza książka Grzegorza Łęcickiego, pt. „Antymatki - nadopiekuńcze, toksyczne, zaborcze w rzeczywistości realnej oraz w narracjach filmowych”. Jak zaznacza autor, „użyte w tytule pojęcie „antymatki” stanowi neologizm, mający na celu nie zaprzeczenie fizycznej rzeczywistości czy deprecjonowanie macierzyństwa, ale  zaakcentowanie jego negatywnych form realizacji w zakresie wychowania, szczególnie w wymiarze emocjonalnym”.

Autor jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW oraz specjalistą w zakresie mediów i filmu. Ma długoletnie doświadczenie pracy w mediach. Przeprowadził wiele rozmów z ludźmi. Ich dramatyczne historie życie stały się początkiem powstania publikacji, która może budzić wiele skrajnych emocji. Niewątpliwie, książka łamie pewne tabu oraz obala stereotypy. Grzegorz Łęcicki udowadnia, że nawet tak wielka i piękna życiowa rola, jak macierzyństwo, może ulec wskutek ludzkiej słabości różnego rodzaju wynaturzeniom – a poddanie się egoizmowi i nieuporządkowanym emocjom może doprowadzić kobietę do tego, że stanie się wrogiem swoich własnych dzieci, uzależniając je od siebie albo wychowując je na niedojrzałych, okaleczonych i poranionych emocjonalnie ludzi. Przykłady z życia, zebrane pracowicie od naocznych świadków, zostały wzbogacone licznymi, starannie wyselekcjonowanymi ilustracjami rodem z filmu i seriali. Autor jednak zadbał również o ukazanie pozytywnych wzorów macierzyństwa. Dzięki przygotowaniu teologicznemu potrafił odwołać się do tego, co na temat roli matki i macierzyństwa mówi Biblia. Nie sposób pominąć tu Maryi – matki Jezusa Chrystusa. Dla każdej kobiety pozostanie Ona wzorem tego, jak być matką i jak realizować swoje macierzyństwo.

Książkę tę warto przeczytać, niezależnie od płci, wieku i tego, jaką drogę życia się obrało.

XAAPowrót
 

 
 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Prezydent w Siedlcach


Podczas wizyty w Siedlcach 11 lutego prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego przy tzw. wiadukcie łukowskim. W programie wizyty głowy państwa w Siedlcach było też odwiedzenie Muzeum Diecezjalnego. Prezydent spotkał się także z młodymi piłkarzami Pogoni Lwów. Na zakończenie wizyty A. Duda złożył wieniec przy pomniku Lecha Kaczyńskiego. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


W katedrze siedleckiej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Zainaugurowała je adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Później nastąpiła prezentacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z diecezji. Celebracja Eucharystii, połączona z liturgią światła i dziękczynieniem za dar życia konsekrowanego, sprawowana była w samo południe. [fot. ML]

PATRONAT "ECHO"


XV Bal karnawałowy osób niepełnosprawnych
Około 500 osób pojawi się 23 lutego, o 10.00, w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Brzeskiej 41 na imprezie zorganizowanej przez bialski Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS), prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej (CDS).
więcej »
Śladem szeptu amazońskiego potoku
Gościem kolejnego spotkania organizowanego przez ekipę VITOexTrEAM będzie Stefan Czerniecki - podróżnik, eksplorator, dziennikarz, autor wielu książek.
więcej »
Sport i wspólnota
12 maja w Białej Podlaskiej odbędzie się XII Parafiada Diecezji Siedleckiej. Zgłoszenia są przyjmowane do 10 kwietnia. Do udziału w zawodach zaproszeni są uczniowie szkół gimnazjalnych.
więcej »
Koncert jubileuszowy
W niedzielę, 26 lutego, o 16.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu rozpocznie się koncert noworoczny. I
więcej »
Ku czci niezłomnych
Prelekcja, wystawa, koncert i projekcja to główne punkty obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Terespol.
więcej »
 

POLECAMY


Matki i antymatki
Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.
więcej »
Historia i współczesność
Bogactwo informacji i komentarzy dla każdego, kto pragnie zrozumieć otaczającą go rzeczywistość - tak Nową encyklopedię chrześcijaństwa rekomenduje wydawnictwo Jedność.
więcej »
 

SONDA

 

Jak można spędzić ferie?

na wyjeździe, np. obozie narciarskim

przed telewizorem bądź komputerem

na zajęciach w ośrodkach kultury

nadrabiając zaległości w nauce

nudząc się


LITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Kpł 19,1-2.17-18; Ps 103,1-4.8.10.12-13 ;
1 Kor 3,16-23

Ewangelia:
Mt 5,38-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Region Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR