25 maja 2017 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
25-31 maja 2017r.

menu

NEWS

Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Matki i antymatki

Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.

Ta, która dała życie i ta, która wychowała: matka. Nie dziwi więc fakt, że dla większości ludzi matka jest osobą najbliższą, a samo słowo „matka” kojarzy się wyłącznie pozytywnie.

Czy jednak ta najbliższa osoba może stać się… sprawcą krzywdy? Czy może zadać swemu dziecku duchowe rany, z którymi może zmagać się całe życie? Czy może – w wymiarze emocjonalnym – uczynić swe dziecko inwalidą, który niezdolny jest do samodzielnego życia? Choć dla wielu powyższe pytania mogą brzmieć niczym bluźnierstwo i atak na największą świętość – to odpowiedź brzmi: Tak. A dowodów dostarcza najnowsza książka Grzegorza Łęcickiego, pt. „Antymatki - nadopiekuńcze, toksyczne, zaborcze w rzeczywistości realnej oraz w narracjach filmowych”. Jak zaznacza autor, „użyte w tytule pojęcie „antymatki” stanowi neologizm, mający na celu nie zaprzeczenie fizycznej rzeczywistości czy deprecjonowanie macierzyństwa, ale  zaakcentowanie jego negatywnych form realizacji w zakresie wychowania, szczególnie w wymiarze emocjonalnym”.

Autor jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW oraz specjalistą w zakresie mediów i filmu. Ma długoletnie doświadczenie pracy w mediach. Przeprowadził wiele rozmów z ludźmi. Ich dramatyczne historie życie stały się początkiem powstania publikacji, która może budzić wiele skrajnych emocji. Niewątpliwie, książka łamie pewne tabu oraz obala stereotypy. Grzegorz Łęcicki udowadnia, że nawet tak wielka i piękna życiowa rola, jak macierzyństwo, może ulec wskutek ludzkiej słabości różnego rodzaju wynaturzeniom – a poddanie się egoizmowi i nieuporządkowanym emocjom może doprowadzić kobietę do tego, że stanie się wrogiem swoich własnych dzieci, uzależniając je od siebie albo wychowując je na niedojrzałych, okaleczonych i poranionych emocjonalnie ludzi. Przykłady z życia, zebrane pracowicie od naocznych świadków, zostały wzbogacone licznymi, starannie wyselekcjonowanymi ilustracjami rodem z filmu i seriali. Autor jednak zadbał również o ukazanie pozytywnych wzorów macierzyństwa. Dzięki przygotowaniu teologicznemu potrafił odwołać się do tego, co na temat roli matki i macierzyństwa mówi Biblia. Nie sposób pominąć tu Maryi – matki Jezusa Chrystusa. Dla każdej kobiety pozostanie Ona wzorem tego, jak być matką i jak realizować swoje macierzyństwo.

Książkę tę warto przeczytać, niezależnie od płci, wieku i tego, jaką drogę życia się obrało.

XAAPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Turniej Ligi Ministranckiej


20 maja w kompleksie sportowym przy ul. Jana Pawła II w Siedlcach rozegrany został turniej finałowy Ligi Ministranckiej 2016/2017. W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 78 drużyn (42 w kategorii „junior” i 36 w kategorii „młodzik”). Podczas finału zmierzyły się ze sobą najlepsze drużyny reprezentujące parafie z całej diecezji siedleckiej. [fot. Tomasz Końko]

FOTOGALERIA

Jubileusz kapłaństwa


W czwartek, 19 maja, 50 lat kapłaństwa świętowało 11 kapłanów. O 12.00 w katedrze wraz z biskupami Kazimierzem Gurdą i Piotrem Sawczukiem celebrowali jubileuszową Mszę św. [fot. ML]

PATRONAT "ECHO"


I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
Pielgrzymka Kobiet do Pratulina
Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
W czwartek, 15 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na miejskim lodowisku rozpocznie się koncert uwielbieniowy „Siedlce dla Jezusa 2017”.
więcej »
Będzie się działo!
Koncerty, spektakle teatralne, zmagania sportowe, warsztaty, pikniki edukacyjne - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców z okazji Dni Łukowa, które odbędą się 26, 27 i 28 maja. Gwiazdą będzie zespół Pectus.
więcej »
 

POLECAMY


„Dwie Korony”
Podczas 70’ Festiwalu Filmowego w Cannes odbyła się światowa premiera polskiego filmu „Dwie Korony” opowiadającego o życiu św. Maksymiliana Kolbego.
więcej »
Wielka tajemnica
Objawienia w Fatimie od 100 lat budzą nie tylko zdumienie, ale przede wszystkim wielką nadzieję katolików na całym świecie na triumf Niepokalanego Serca Maryi.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 18,1-8; Ps 98,1-4
Ewangelia:
J 16,16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR