1 marca 2015 r. Imieniny obchodzą: Antonina, Antoni, Albin

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Opinie Historia Kościół Rozmowy Komentarze Region Diecezja Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 9 - 26-04 marca 2015r.

NEWS

KONKURS! W najnowszym wydaniu EK rozdajemy nagrody. Do wygrania są książki oraz zestawy kosmetyków. Zachęcamy do lektury!

Diecezja

 
 

Sobiekursk Uroczystości odpustowe

4 września 2008 r.

Dziękczynienie za kapłaństwo


fot. MR

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 2008 r., w należącym do parafii Warszawice kościele filialnym w Sobiekursku odprawiono jubileuszową Eucharystię, wpisującą się w obchody 600. rocznicy pierwszej wzmianki o parafii warszawicko-radwankowskiej.

  Tego dnia dziękowano w szczególności za dar kapłaństwa, czyli za księży pracujących w parafii oraz tych duchownych, którzy z niej pochodzili na przestrzeni kilku wieków istnienia.

 Mszę św. w intencji parafian koncelebrowało kilku z kilkudziesięciu żyjących jeszcze byłych ks. wikariuszy warszawickich: ks. Andrzej Wolanin (1994-1995, obecnie wikary w Parczewie), ks. Leszek Walęciuk (1995-1998, proboszcz z Jabłecznej), ks. Michał Wawerski (2000-2001, wikary w katedrze siedleckiej), ks. Sławomir Arseniuk (2001-2003, wikary w Mokobodach) pod przewodnictwem ks. Marka Bieńkowskiego (2004-2006), obecnie pasterzującego w Rykach. Przybyli na zaproszenie miejscowego proboszcza Jerzego Domańskiego i wikariusza Jacka Sawczuka. Z okolicznościową homilią wystąpił ks. Arseniuk wskazując Matkę Boską z Jasnej Góry za wzór do naśladowania dla człowieka. „Świat dzisiejszy domaga się cudu, aby przyjąć sposób życia Maryi”, który jest służbą innym ludziom. Tu za przykład posłużyli kaznodziei św. Maksymilian Kolbe i Edyta Stein. „Maryja w obrazie częstochowskim staje przed nami i wzywa do służby, smuci się kiedy wielu dobrowolnie rezygnuje ze zbawienia, (…) każe nam myśleć, aby zło się nie panoszyło.” – nawoływał ks. Arseniuk. W imieniu celebransów ks. Michał Wawerski wyraził uznanie dla parafii warszawickiej, że małą kaplicę zdołano powiększyć do rozmiarów okazałego kościoła. Wspomniał też, że tutaj równo 8 lat wcześniej odprawiał pierwszą mszę jako neoprezbiter. Proboszcz parafii, ks. kanonik Jerzy Domański z zadowoleniem podsumował uroczystości.

Po Eucharystii i nabożeństwie do Matki Bożej po raz pierwszy w dziejach sobiekurskiej kaplicy odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła.

 

Mariusz Rombel

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

O gender i nie tylko...


Na zaproszenie Bractwa św. Judy Tadeusza oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach z prelekcją do mieszkańców miasta wystąpił ks. dr Dariusz Oko. [fot. T. Końko]

PATRONAT "ECHO"


Kto powalczy o indeks?
To już 13 edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej organizowanego przez Collegium Mazovia Innowacyjną Szkołę Wyższą. Finałowa dziesiątka jest już znana.
więcej »
Portrety ludzi wsi
Muzeum Południowego Podlasia zaprasza na wystawę fotograficzną Andrzeja Pańczuka zatytułowaną „Karczeby”.
więcej »
 

POLECAMY


Zapowiedź wielkopostnego cyklu katechez
Przed nami Wielki Post. Od następnego numeru proponujemy Państwu cykl tekstów poświęcony cnotom kardynalnym. Często o nich zapominamy, są traktowane jako katechizmowy „kwiatek do kożucha”.
więcej »
Bóg nie umarł
Josh, młody chrześcijański student w trakcie zajęć z filozofii trafia na zażarcie ateistycznego profesora, który domaga się od swych uczniów, by na kartce papieru napisali: „God is dead” (czyli „Bóg jest martwy”).
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma Świętego


LITURGIA SŁOWA


II niedziela Wielkiego Postu
Czytania:
Rdz 22,1-2.9-13.15-18; Ps 116,10.15-19; Rz 8,31b-34
Ewangelia:
Mk 9,2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

 

 

 
statystyka

  Aktualności Opinie Historia Kościół Rozmowy Komentarze Region Diecezja Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright © 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR