23 listopada 2014 r. Imieniny obchodzą: Adela, Felicyta, Klemens

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Region Diecezja Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 47 - 20-26 listopada 2014r.

NEWS

W najnowszym wydaniu EK wyniki wyborów samorządowych w regionie. Numer w sprzedaży już od 20 listopada - zachęcamy do lektury!

Diecezja

 
 

Sobiekursk Uroczystości odpustowe

4 września 2008 r.

Dziękczynienie za kapłaństwo


fot. MR

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 2008 r., w należącym do parafii Warszawice kościele filialnym w Sobiekursku odprawiono jubileuszową Eucharystię, wpisującą się w obchody 600. rocznicy pierwszej wzmianki o parafii warszawicko-radwankowskiej.

  Tego dnia dziękowano w szczególności za dar kapłaństwa, czyli za księży pracujących w parafii oraz tych duchownych, którzy z niej pochodzili na przestrzeni kilku wieków istnienia.

 Mszę św. w intencji parafian koncelebrowało kilku z kilkudziesięciu żyjących jeszcze byłych ks. wikariuszy warszawickich: ks. Andrzej Wolanin (1994-1995, obecnie wikary w Parczewie), ks. Leszek Walęciuk (1995-1998, proboszcz z Jabłecznej), ks. Michał Wawerski (2000-2001, wikary w katedrze siedleckiej), ks. Sławomir Arseniuk (2001-2003, wikary w Mokobodach) pod przewodnictwem ks. Marka Bieńkowskiego (2004-2006), obecnie pasterzującego w Rykach. Przybyli na zaproszenie miejscowego proboszcza Jerzego Domańskiego i wikariusza Jacka Sawczuka. Z okolicznościową homilią wystąpił ks. Arseniuk wskazując Matkę Boską z Jasnej Góry za wzór do naśladowania dla człowieka. „Świat dzisiejszy domaga się cudu, aby przyjąć sposób życia Maryi”, który jest służbą innym ludziom. Tu za przykład posłużyli kaznodziei św. Maksymilian Kolbe i Edyta Stein. „Maryja w obrazie częstochowskim staje przed nami i wzywa do służby, smuci się kiedy wielu dobrowolnie rezygnuje ze zbawienia, (…) każe nam myśleć, aby zło się nie panoszyło.” – nawoływał ks. Arseniuk. W imieniu celebransów ks. Michał Wawerski wyraził uznanie dla parafii warszawickiej, że małą kaplicę zdołano powiększyć do rozmiarów okazałego kościoła. Wspomniał też, że tutaj równo 8 lat wcześniej odprawiał pierwszą mszę jako neoprezbiter. Proboszcz parafii, ks. kanonik Jerzy Domański z zadowoleniem podsumował uroczystości.

Po Eucharystii i nabożeństwie do Matki Bożej po raz pierwszy w dziejach sobiekurskiej kaplicy odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła.

 

Mariusz Rombel

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Miasto w historii


W Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto stałą wystawę dotyczącą dziejów miasta. Ekspozycja składa się z plansz, fotografii i kilku eksponatów.PATRONAT "ECHO"


Wieczór przy organach
Kuria Diecezjalna Siedlecka oraz Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA zapraszają na finałowy koncert w ramach „Wieczorów muzycznych przy organach Wagnera” w niedzielę, 30 listopada, o 19.00, w siedzibie biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy przy ul. Cmentarnej 17.
więcej »
 

POLECAMY


Warto posłuchać!
„Nie do słuchania - do modlitwy” - to tytuł płyty nagranej przez oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej działający przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach.
więcej »
 

SONDA

 

Bł. Karolina Kózkówna - wzór dla współczesnego człowieka?

dbałość o czystość duszy i ciała to wartości uniwersalne

wzorem do naśladowania jest jej przepełnione radością i miłością podejście do bliźniego

nie mam zdania

jej zasady nie przystają do współczesności

przykład bł. Karoliny to wyzwanie dla współczesnego świata


LITURGIA SŁOWA


Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata
Czytania:
Ez 34,11-12.15-17; Ps 23,1-3.5-6; 1 Kor 15,20-26.28
Ewangelia:
Mt 25,31-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

 

 

 
statystyka

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Region Diecezja Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright © 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR