26 sierpnia 2016 r. Imieniny obchodzą: Maria, Sandra, Ireneusz

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Region Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 34 - 25-31 sierpnia 2016r.

NEWS

Czas do szkoły! W najnowszym wydaniu EK dodatek edukacyjny - zachęcamy do lektury!

Diecezja

 
 

Sobiekursk Uroczystości odpustowe

4 września 2008 r.

Dziękczynienie za kapłaństwo


fot. MR

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 2008 r., w należącym do parafii Warszawice kościele filialnym w Sobiekursku odprawiono jubileuszową Eucharystię, wpisującą się w obchody 600. rocznicy pierwszej wzmianki o parafii warszawicko-radwankowskiej.

  Tego dnia dziękowano w szczególności za dar kapłaństwa, czyli za księży pracujących w parafii oraz tych duchownych, którzy z niej pochodzili na przestrzeni kilku wieków istnienia.

 Mszę św. w intencji parafian koncelebrowało kilku z kilkudziesięciu żyjących jeszcze byłych ks. wikariuszy warszawickich: ks. Andrzej Wolanin (1994-1995, obecnie wikary w Parczewie), ks. Leszek Walęciuk (1995-1998, proboszcz z Jabłecznej), ks. Michał Wawerski (2000-2001, wikary w katedrze siedleckiej), ks. Sławomir Arseniuk (2001-2003, wikary w Mokobodach) pod przewodnictwem ks. Marka Bieńkowskiego (2004-2006), obecnie pasterzującego w Rykach. Przybyli na zaproszenie miejscowego proboszcza Jerzego Domańskiego i wikariusza Jacka Sawczuka. Z okolicznościową homilią wystąpił ks. Arseniuk wskazując Matkę Boską z Jasnej Góry za wzór do naśladowania dla człowieka. „Świat dzisiejszy domaga się cudu, aby przyjąć sposób życia Maryi”, który jest służbą innym ludziom. Tu za przykład posłużyli kaznodziei św. Maksymilian Kolbe i Edyta Stein. „Maryja w obrazie częstochowskim staje przed nami i wzywa do służby, smuci się kiedy wielu dobrowolnie rezygnuje ze zbawienia, (…) każe nam myśleć, aby zło się nie panoszyło.” – nawoływał ks. Arseniuk. W imieniu celebransów ks. Michał Wawerski wyraził uznanie dla parafii warszawickiej, że małą kaplicę zdołano powiększyć do rozmiarów okazałego kościoła. Wspomniał też, że tutaj równo 8 lat wcześniej odprawiał pierwszą mszę jako neoprezbiter. Proboszcz parafii, ks. kanonik Jerzy Domański z zadowoleniem podsumował uroczystości.

Po Eucharystii i nabożeństwie do Matki Bożej po raz pierwszy w dziejach sobiekurskiej kaplicy odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła.

 

Mariusz Rombel

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Odpust w Kodniu


Tegoroczny sierpniowy odpust przeżywaliśmy pod hasłem: Miłosierna Matka Jedności. Uroczystości były połączone z rekoronacją cudownego wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej i 200 rocznicą powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Mary Niepokalanej - mówi o. Mirosław Skrzydło OMI, rzecznik prasowy kodeńskiego sanktuarium.[fot. W. Bobryk]

FOTOGALERIA

Wolność została nam podarowana


Podczas siedleckich obchodów święta Wojska Polskiego, wpisujących się w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypomniano tych, dzięki którym idea wolności przybrała realny kształt. [fot. Jerzy Cabaj]

PATRONAT "ECHO"


Festiwal z przesłaniem
Hosanna Festival to czas wypełniony pozytywnym brzmieniem, radością i tańcem, a wszystko w towarzystwie wspaniałych ludzi. Festiwal, tradycyjnie już, odbędzie się w ostatni weekend wakacji, czyli od 26 do 28 sierpnia.
więcej »
Inicjatywa z przesłaniem
Integracja mieszkańców, promowanie zdrowego stylu spędzania wolnego czasu - bez alkoholu i innych używek, oraz wspólna zabawa - to idea festynu, który odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia.
więcej »
Wszystkie smaki Chin
Po krótkiej przerwie organizatorzy spotkań z cyklu VITOexTrEAM zapraszają na barwną opowieść o Chinach. To najbliższe zaplanowano na 25 sierpnia, początek - o 18.00, wstęp wolny. Tym razem spotkanie odbędzie się w kręgielni Factory 157 przy ul. Sokołowskiej 157.
więcej »
Klucz moich marzeń
W piątek, 28 sierpnia, o 17.00, w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Asłanowicza w Siedlcach odbędzie się spotkanie promujące tomik wierszy Justyny Pauliny Kołodziejczuk pt. Klucz moich marzeń.
więcej »
Dożynki i Dni Ryk
Tradycja i współczesność będą przyświecały tegorocznym gminnym dożynkom. Miejsko-Gminne Centrum Kultury, urząd miejski oraz parafia Najświętszego Zbawiciela zapraszają na święto plonów połączone z festynem.
więcej »
Złota jesień w Suchożebrach
W niedzielę, 4 września, na placu przy OSP odbędzie się festyn Złota jesień w Suchożebrach połączony z gminnymi dożynkami.
więcej »
 

POLECAMY


Bez owijania w bawełnę
Są prawdziwe i autentyczne. O Bogu i Jego miłosierdziu rozmawiają ci, których znamy z pierwszych stron gazet, ekranów telewizyjnych bądź porywających kazań.
więcej »
Tajemnice chrześcijaństwa
Czy figura może płakać? Jak to możliwe, że ciała nie ulegają zepsuciu? Jaką tajemnicę skrywa słynny Całun Turyński? I czym naprawdę są stygmaty?
więcej »
Lektura, która podnosi na duchu
Autor bestselleru pt. Jezus oraz równie rewelacyjnej książki pt. Siedem ostatnich słów Jezusa, i tym razem zaskakuje. James Martin, znany amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, wydaje książkę, która podnosi na duchu. Jak mówią komentatorzy, Opactwo - bo o tej książce tym razem mowa - jest wnikliwą analizą, od której nie sposób się oderwać.
więcej »
 

SONDA

 

Dlaczego ludzie popadają w uzależnienie?

winne są predyspozycje genetyczne

przykład otoczenia robi swoje

z nudów albo dobrobytu

nie nadążają za wymaganiami świata i uzależnieniem leczą kompleksy

nie mam zdania


LITURGIA SŁOWA


Ewangeliarz OP Oremus W dzisiejszą uroczystość nasze myśli biegną do sanktuarium jasnogórskiego i wizerunku Maryi, obecnego w nim od ponad 600 lat. Od początku swego istnienia sanktuarium słynęło cudami. Podążali do niego pielgrzymi wszystkich stanów – od ludzi prostych aż po kolejnych królów Polski, którzy tutaj szukali światła i umocnienia. Dzisiejsze święto zostało ustanowione przez Piusa X w 1904 roku, dzięki staraniom bł. Honorata Koźmińskiego i o. Euzebiusza Rejmana, ówczesnego przeora klasztoru jasnogórskiego. Gromadząc się dziś na Mszy świętej, dziękujmy Bogu za obecność Maryi w naszych dziejach i Jej opiekę nad nami, której widocznym znakiem jest jasnogórski obraz. Bogna Paszkiewicz, „Oremus” sierpień 2008, s. 122 O. Gabriel od św. Marii Magdaleny OCD
Czytania:
Prz 8,22-35 lub Iz 2,2-5; Ps 48,2-3.9-11.13-15; Ga 4,4-7
Ewangelia:
J 2,1-11

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Region Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR