31 maja 2016 r. Imieniny obchodzą: Aniela, Petronela, Kamila

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Diecezja Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 21 - 25-01 czerwca 2016r.

NEWS

Ogłoszenia za darmo! Chcesz kupić, sprzedać, wynająć? Nadaj swoje ogłoszenie w jednej z wielu kategorii za darmo. Szczegóły w zakładce OGŁOSZENIA. Zapraszamy do współpracy!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Biała dla Jezusa!


W Boże Ciało w bialskim amfiteatrze odbyła się druga edycja koncertu ph. Biała dla Jezusa. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. osób.

FOTOGALERIA

I Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet


W niedzielę, 22 maja, do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie tłumnie przybyły przedstawicielki kobiet diecezji siedleckiej: córki, mamy i babcie… W programie spotkania była wspólna modlitwa, Msza św., konferencja i agapa.

PATRONAT "ECHO"


Lubisz biegać? Zgłoś się!
To będzie druga edycja biegowego Grand Prix Traktu Brzeskiego. Pierwsza edycja imprezy została przyjęta z dużym entuzjazmem w środowisku biegaczy. Sukces organizacyjny zaowocował kolejną edycją przedsięwzięcia - o rozbudowanej formule.
więcej »
Tak się zaczęło
Od czasu Pasji nie było filmu, który miałby szansę tak poruszyć ludzkie serca. Młody Mesjasz to opowieść o niezwykłych wydarzeniach w życiu siedmioletniego Jezusa, które każą Mu zadać sobie pytanie: kim jestem?
więcej »
Naucz się bycia rodzicem
By móc jeździć samochodem, trzeba zdać egzamin na prawo jazdy. A przecież wychowanie „nowego” człowieka to dużo większe zadanie, o wiele bardziej odpowiedzialne i wymagające zaangażowania. A jednak nikt nas do tego nie przygotowuje i często uczymy się na swoich błędach, niestety - również kosztem dziecka.
więcej »
Śladami Ostoi
Miłośnicy regionu i jego przeszłości wciąż zaskakują nowymi pomysłami. Tym razem proponują I Pieszy Rajd Śladami kpt. Ostoi. Impreza odbędzie się w dniach 18-19 czerwca, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Trasa obejmie obszar pogranicza województw lubelskiego i mazowieckiego, powiatów łukowskiego i siedleckiego oraz gmin Łuków i Wiśniew.
więcej »
Szansa na zatrudnienie
Targi pracy są znaną i lubianą inicjatywą. To bowiem dobry moment, by porozmawiać bezpośrednio z pracodawcą lub osobami odpowiedzialnymi za rekrutację w danej firmie. Najbliższa okazja ku temu już 11 czerwca.
więcej »
 

POLECAMY


Lepiej zrozumieć Jezusa
Czy naprawdę potrzebujemy kolejnej książki o Jezusie? Pyta retorycznie jeden z recenzentów światowego bestselleru Jamesa Martina - „Jezus”. - Jeśli miałaby to być ta właśnie książka, odpowiedź brzmi: tak, potrzebujemy - zaznacza Harvey Cox.
więcej »
Wypełniać serca radością
Życie nie jest łatwe. Nieodłącznie wiążą się z nim problemy, stres i tragedie. Tymczasem Bóg uczynił radość dostępną każdemu, niezależnie od innych ludzi i spraw.
więcej »
Bohaterki wojny
Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę - Irena, Wiktoria, Marta, Eugenia, Jachna, Ruta, Mała Danka, Iskierka, Ewunia… Druga część bestsellera PT. Dziewczyny wyklęte to książka o kobiecości rzuconej w wir krwawej wojny.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy inny


LITURGIA SŁOWA


Portal mateusz.pl Czytania na kaĹźdy dzieĹ
Czytania:
; ;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Diecezja Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR