2 września 2014 r. Imieniny obchodzą: Iza, Stefan, Julian

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Opinie Rozmowy Kościół Komentarze Diecezja Region Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 35 - 28-03 września 2014r.

NEWS

KONKURS!!! Mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia na Minimaraton Filmowy do Kina Helios w Siedlcach, który odbędzie się 5 września. By wygrać, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 25-644-48-00 w czwartek, 4 września, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Ucz się, studiuj - pracuj!
DODATEK EDUKACYJNY
Strona 1 - Strona 2 - Strona 3 - Strona 4

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

U stóp Matki


31 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej przybyła 30 Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin Różańcowych. W spotkaniu wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Sumie przewodniczył ordynariusz siedlecki Kazimierz Gurda.PATRONAT "ECHO"


Unia Europejska - nowe szanse!
Pod takim hasłem przebiegać będą tegoroczne Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym. XXI edycję imprezy, połączoną z X Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych, zaplanowano na 6 i 7 września.
więcej »
Będą zgłębiać Pismo Święte
„Spotkanie Biblijne”, na które zaprasza Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, to propozycja dla uczniów oraz nauczycieli z terenów diecezji siedleckiej, lubelskiej i zamojsko-lubaczowskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dylemat katolika
Czy człowiek pochodzi od małpy? Czy nauka i Pismo Święte zgadzają się w kwestii powstania życia? Dlaczego nauka o ewolucji wywołuje tyle emocji?
więcej »
 

SONDA

 

Zdążyć przed pierwszym dzwonkiem

szkolne zakupy dzielę na raty - dzięki temu mniej obciążają domowy budżet

staram się wydać jak najmniej - szukam książek do odkupienia

kosztuje? trudno - na nauce nie można oszczędzać

z zakupami czekam do września! teraz mam wakacje


SERWIS Informacyjny Radia Podlasie


Siłownie dla szkół powiatowych

67 mandatów w ostatni weekend wakacji

DZIŚ RUSZYŁA JESIENNA RAMÓWKA w KRP

O historii i współczesnych zagrożeniach

El Greco - Ogólnopolski Konkurs Malarski

Z Chrystusem budujemy ołtarz - poświęcenie ołtarza w Kożuchówku

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach

Utrudnienia na linii Warszawa - Siedlce

Kto zbuduje tunel pod siedlecką stacją PKP?

Konkurs Piosenki dla dzieci i młodzieży w Siedlcach

 

Słuchaj na żywo

        

LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Kor 2,10b-16; Ps 145,8-14
Ewangelia:
Łk 4,31-37

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

 

 

 
statystyka

  Aktualności Opinie Rozmowy Kościół Komentarze Diecezja Region Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright © 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR