26 października 2016 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Lucjana, Łucjana

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Rozmowy Kościół Opinie Historia Komentarze Diecezja Region Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 42 - 20-26 października 2016r.

NEWS

Chcesz kupić, sprzedać, wynająć mieszkanie? Nadaj swoje ogłoszenie w jednej z wielu kategorii za darmo! Szczegóły pod nr. tel. 25-644-48-00.

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W podziękowaniu za ŚDM


W sobotę, 8 października, w sanktuarium pratulińskim zgromadziła się młodzież z diecezji siedleckiej. Celem spotkania - zorganizowanego w ramach obchodów 20 rocznicy beatyfikacji unitów: Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy - było dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży. Centralnym punktem dnia stała się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. W kazaniu biskup siedlecki wskazał młodym przykład życia i ofiary bł. Męczenników Podlaskich jako zawsze aktualny wzór do naśladowania. Zwieńczeniem spotkania było uwielbienie z zespołem Mateo. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Z posługą zbawienia


W czwartek, 13 października, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej przeżywała uroczystą inaugurację roku akademickiego 2016/2017. [fot. Kacper Rysak]

PATRONAT "ECHO"


Biegiem w góry
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu VITO exTrEAM, którego gościem będzie siedlczanin, sportowiec i podróżnik Łukasz Zdanowski.
więcej »
 

POLECAMY


Pamięć i świadectwo jako szerzenie kultu męczenników
Publikacja pt. Dwudziestolecie beatyfikacji Męczenników z Pratulina to wkład Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich Martyrium w przeżywanie uroczystości rocznicowych, a przy tym okazja do przypomnienia wiary i heroizmu naszych unickich przodków - podkreśla ks. prałat Bernard Błoński, prezes Martyrium.
więcej »
Uzdrowienie płynące z Eucharystii
Święta hostia i Najświętszy Sakrament Eucharystii są szczerym wyrazem tego, kim jest Jezus i jak bardzo nas kocha. On sam nigdy nam się nie narzuca, dlatego to my musimy otworzyć się na Niego.
więcej »
O mocy miłości i wiary
Moim zdaniem głównym powodem zaniku miłości między ludźmi jest to, że wiara słabnie - mówi o. Józef Witko. Znany rekolekcjonista i kaznodzieja w swojej najnowszej książce przygotowanej wspólnie z Emilią Jakubowską ukazuje na nowo potęgę Bożej miłości.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dnia


LITURGIA SŁOWA


Ewangeliarz OP Oremus Kiedy widzimy ogrom zła, budzi się w nas pokusa, by postawić Chrystusowi pytanie: „Panie, czy wszyscy będą zbawieni?”. Niektórzy, gorsząc się postępowaniem bliźnich, sądzą o sobie, że tylko oni zasługują na zbawienie. Jezus ostrzega nas, że do nieba prowadzą ciasne drzwi; czy uda się nam przez nie wejść? Uczestnicząc dziś w Eucharystii, dziękujmy Bogu, że w kolejce do bram nieba ostatni będą pierwszymi. Ostatnim zaś jest ten, kto nie uważa siebie za doskonałego, lecz za grzesznika, który potrzebuje Bożego miłosierdzia. Małgorzata Durnowska, „Oremus” październik 2002, s. 129 O. Gabriel od św. Marii Magdaleny OCD
Czytania:
Ef 6,1-9; Ps 145,10-14; 2 Tes 2,14
Ewangelia:
Łk 13,22-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Rozmowy Kościół Opinie Historia Komentarze Diecezja Region Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR