27 kwietnia 2015 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Opinie Kościół Rozmowy Diecezja Region Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 17 - 23-29 kwietnia 2015r.

NEWS

Zachęcamy do lektury!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Byliśmy hojni


Udało się! Według wstępnych raportów z akcji „Poświęć kilometr” wynika, że wolontariusze zebrali ponad 350 tys. zł.

PATRONAT "ECHO"


Nietypowe wspomnienie
Pamięć o Janie Pawle II nie ustaje. Tym razem chcemy wspólnie z organizatorem - Fundacją Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare - zaprosić na wystawę filatelistyczną „Jan Paweł II - Papież Pielgrzym”.
więcej »
Kolejny sezon koncertowy
Wspólnie z siedlecką kurią diecezjalną oraz Stowarzyszeniem Pro Musica Organa zapraszamy na ósmy sezon Wieczorów Muzycznych przy Organach Wagnera.
więcej »
U patrona na imieninach
Zbliża się kolejna edycja Jarmarku św. Stanisława. Już 8 i 9 maja u zbiegu siedleckich ulic Kilińskiego i Pułaskiego, na placu gen. Wł. Sikorskiego, rozstawią się kramy z rękodziełem, domowymi smakołykami, produktami tradycyjnymi i regionalnymi.
więcej »
 

POLECAMY


Zdrowie z wiary płynące
Każdy chory - czy to trawiony chorobą ciała, czy też duszy - szuka ukojenia. Gdzie może je znaleźć?
więcej »
Myrna z Damaszku
Myrna Nazzour pochodzi z Damaszku, stolicy Syrii. Polskę odwiedziła już trzy razy. Na spotkania z nią przychodzą tłumy ludzi.
więcej »
 

SONDA

 

Jak być dziś patriotą?

wywiesić flagę 2 maja

pójść na wybory

manifestować swoje przywiązanie do ojczystej kultury, języka i tradycji

pozostać wiernym hasłom: Bóg, Honor, Ojczyzna

walczyć o historyczną prawdę


LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Dz 11,1-18; Ps 42,2-3
Ewangelia:
J 10,1-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

 

 

 
statystyka

  Aktualności Opinie Kościół Rozmowy Diecezja Region Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright © 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR