27 sierpnia 2016 r. Imieniny obchodzą: Monika, Cezary, Józef

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Region Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 34 - 25-31 sierpnia 2016r.

NEWS

Czas do szkoły! W najnowszym wydaniu EK dodatek edukacyjny - zachęcamy do lektury!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Odpust w Kodniu


Tegoroczny sierpniowy odpust przeżywaliśmy pod hasłem: Miłosierna Matka Jedności. Uroczystości były połączone z rekoronacją cudownego wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej i 200 rocznicą powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Mary Niepokalanej - mówi o. Mirosław Skrzydło OMI, rzecznik prasowy kodeńskiego sanktuarium.[fot. W. Bobryk]

FOTOGALERIA

Wolność została nam podarowana


Podczas siedleckich obchodów święta Wojska Polskiego, wpisujących się w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypomniano tych, dzięki którym idea wolności przybrała realny kształt. [fot. Jerzy Cabaj]

PATRONAT "ECHO"


Festiwal z przesłaniem
Hosanna Festival to czas wypełniony pozytywnym brzmieniem, radością i tańcem, a wszystko w towarzystwie wspaniałych ludzi. Festiwal, tradycyjnie już, odbędzie się w ostatni weekend wakacji, czyli od 26 do 28 sierpnia.
więcej »
Inicjatywa z przesłaniem
Integracja mieszkańców, promowanie zdrowego stylu spędzania wolnego czasu - bez alkoholu i innych używek, oraz wspólna zabawa - to idea festynu, który odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia.
więcej »
Wszystkie smaki Chin
Po krótkiej przerwie organizatorzy spotkań z cyklu VITOexTrEAM zapraszają na barwną opowieść o Chinach. To najbliższe zaplanowano na 25 sierpnia, początek - o 18.00, wstęp wolny. Tym razem spotkanie odbędzie się w kręgielni Factory 157 przy ul. Sokołowskiej 157.
więcej »
Klucz moich marzeń
W piątek, 28 sierpnia, o 17.00, w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Asłanowicza w Siedlcach odbędzie się spotkanie promujące tomik wierszy Justyny Pauliny Kołodziejczuk pt. Klucz moich marzeń.
więcej »
Dożynki i Dni Ryk
Tradycja i współczesność będą przyświecały tegorocznym gminnym dożynkom. Miejsko-Gminne Centrum Kultury, urząd miejski oraz parafia Najświętszego Zbawiciela zapraszają na święto plonów połączone z festynem.
więcej »
Złota jesień w Suchożebrach
W niedzielę, 4 września, na placu przy OSP odbędzie się festyn Złota jesień w Suchożebrach połączony z gminnymi dożynkami.
więcej »
 

POLECAMY


Bez owijania w bawełnę
Są prawdziwe i autentyczne. O Bogu i Jego miłosierdziu rozmawiają ci, których znamy z pierwszych stron gazet, ekranów telewizyjnych bądź porywających kazań.
więcej »
Tajemnice chrześcijaństwa
Czy figura może płakać? Jak to możliwe, że ciała nie ulegają zepsuciu? Jaką tajemnicę skrywa słynny Całun Turyński? I czym naprawdę są stygmaty?
więcej »
Lektura, która podnosi na duchu
Autor bestselleru pt. Jezus oraz równie rewelacyjnej książki pt. Siedem ostatnich słów Jezusa, i tym razem zaskakuje. James Martin, znany amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, wydaje książkę, która podnosi na duchu. Jak mówią komentatorzy, Opactwo - bo o tej książce tym razem mowa - jest wnikliwą analizą, od której nie sposób się oderwać.
więcej »
 

SONDA

 

Dlaczego ludzie popadają w uzależnienie?

winne są predyspozycje genetyczne

przykład otoczenia robi swoje

z nudów albo dobrobytu

nie nadążają za wymaganiami świata i uzależnieniem leczą kompleksy

nie mam zdania


LITURGIA SŁOWA


Ewangeliarz OP Oremus Święta Monika (IV w.) swoją dobrocią i modlitwami wpłynęła na przemianę porywczego usposobienia męża, poganina, i doprowadziła go do przyjęcia chrztu. Po jego śmierci wiele wycierpiała z powodu swego najstarszego syna, Augustyna, który żył w nieślubnym związku z kobietą i miał z nią dziecko, a nadto fascynował się naukami sekty manichejczyków. Jednak jej wytrwała modlitwa odniosła skutek: Pan Bóg „miłosiernie przyjął matczyne łzy św. Moniki i udzielił łaski nawrócenia jej synowi”, który stał się jednym z największych świętych Kościoła. Także my nie traćmy nadziei w trudnych sprawach, dotyczących bliskich nam osób. Nie ustawajmy w modlitwie za tych, którzy się pogubili, aby i im została dana łaska poznania Chrystusa i przylgnięcia do Niego. Bogna Paszkiewicz, „Oremus” sierpień 2008, s. 127 O. Gabriel od św. Marii Magdaleny OCD
Czytania:
1 Kor 1,26-31; Ps 33,12-13.18-19.20-21; Ef 1,17-18
Ewangelia:
Mt 25,14-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Region Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR