18 września 2014 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Diecezja Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Region Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 38 - 18-24 września 2014r.

NEWS

W niedzielę, 21 września, w Wólce Wiśniewskiej mieszkańcy gminy Wiśniew dziękować będą za tegoroczne plony. Zapraszamy!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Ucz się, studiuj - pracuj!
DODATEK EDUKACYJNY
Strona 1 - Strona 2 - Strona 3 - Strona 4

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileuszowo


W Parczewie świętowano 450-lecie przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego połączone ze 100-leciem poświęcenia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela.PATRONAT "ECHO"


Szkoła z tradycją
„Królówka” to szkołą z piękną tradycją i chlubną przeszłością - mówi Urszula Bałkowiec, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi. 4 października szkoła będzie obchodzić jubileusz 110-lecia istnienia połączony z VII zjazdem absolwentów.
więcej »
 

POLECAMY


Poznaj papieża Franciszka
Spontaniczny, spokojny, szczęśliwy. Jest człowiekiem, który często się uśmiecha i podnosi kciuk, jakby chciał powiedzieć „spoko”. W jego gestach nie ma jednak nic z pozerstwa.
więcej »
15 czwartków
Św. Rita zasłynęła jako orędowniczka w sprawach trudnych oraz beznadziejnych sytuacjach życiowych.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczy


Linki do trailerów filmu "Mary's Land":
Zwiastun 1
Zwiastun 2

LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Mdr 4,7-15 (1 J 2,12-17); Ps 148,1-2.11-13a.13c-14
Ewangelia:
Łk 2,41-52

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

 

 

 
statystyka

  Aktualności Diecezja Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Region Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright © 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR