1 maja 2016 r. Imieniny obchodzą: Józef, Jeremiasz, Filip

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Opinie Rozmowy Kościół Komentarze Diecezja Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 17 - 28-04 maja 2016r.

NEWS

Siedlecki jarmark św. Stanisława to już tradycja. Tegoroczna, dziewiąta edycja imprezy, zostanie zorganizowana w dniach 6-7 maja. Zachęcamy do udziału w inicjatywie!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rozpoczęcie sezonu


23 kwietnia w Białej Podlaskiej odbyło się VIII Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego św. Krzyś. W imprezie wzięło udział około 500 osób.

FOTOGALERIA

I Targi Artykułów Dziecięcych


Zorganizowane 15 i 16 kwietnia w Siedlcach I Targi Artykułów Dziecięcych „Madar Baby” to pierwsza tego typu inicjatywa w regionie. Miała ona charakter nie tylko handlowy, ale również edukacyjny i kulturowy. Atrakcji nie brakowało!

PATRONAT "ECHO"


Lubisz biegać? Zgłoś się!
To będzie druga edycja biegowego Grand Prix Traktu Brzeskiego. Pierwsza edycja imprezy została przyjęta z dużym entuzjazmem w środowisku biegaczy. Sukces organizacyjny zaowocował kolejną edycją przedsięwzięcia - o rozbudowanej formule.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Małżeństwo - sakramentem dnia codziennego - pod takim hasłem w niedzielę, 8 maja, o. 10.00, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie rozpocznie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Zapraszamy!
więcej »
Zaśpiewaj w festiwalu
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w IX Festiwalu Piosenki Europejskiej. Jest on adresowany do młodzieży w wieku gimnazjalnym i po raz pierwszy ma charakter otwarty.
więcej »
Tak się zaczęło
Od czasu Pasji nie było filmu, który miałby szansę tak poruszyć ludzkie serca. Młody Mesjasz to opowieść o niezwykłych wydarzeniach w życiu siedmioletniego Jezusa, które każą Mu zadać sobie pytanie: kim jestem?
więcej »
Weź udział w rajdzie
Burmistrz miasta i gminy Mordy zaprasza wszystkich miłośników rowerów do udziału w V Gminnym Rajdzie Rowerowym pt. Z flagą w tle. W tym roku odbędzie się on na trasie Mordy-Wyczółki przez Stok Ruski. Jak co roku impreza odbywa się w święto Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, tj. 2 maja.
więcej »
Święto patrona miasta
Siedlecki Jarmark św. Stanisława to już tradycja. Tegoroczna, dziewiąta edycja imprezy, zostanie zorganizowana w dniach 6-7 maja.
więcej »
 

POLECAMY


Dziedzictwo prawd Bożych
Lektura Katechizmu Kościoła Katolickiego nie jest łatwa. Dlatego warto sięgnąć po pomoc w postaci Symbolum.
więcej »
O tym, co najważniejsze…
Czym innym jest pewna konwencja, którą się łamie, choćby po to, by skrócić dystans, a przez to lepiej ewangelizować, a czym innym jest łamanie zasad moralnych.
więcej »
Bez owijania w bawełnę
Pomimo tytułu książka „Więcej śmiechu dla dobra małżeństwa” nie jest rozprawą na temat korzyści płynących ze śmiechu ani też zbiorem zabawnych opowiadań na temat małżonków.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnienie Ochotniczych Straży Pożarnych ma dziś sens?

tak, ponieważ pomagają przy walce z żywiołem: tak pożarem, jak i powodzią

to szansa na społeczne zaangażowanie

OSP odciążają straż państwową

często są pierwsi przy wypadkach i ratują życie

OSP to piękny przykład miłosierdzia w praktyce


LITURGIA SŁOWA


VI niedziela wielkanocna
Czytania:
Dz 15,1-2.22-29; Ps 67,2-3.5.8; Ap 21,10-14.22-23
Ewangelia:
J 14,23-29

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Opinie Rozmowy Kościół Komentarze Diecezja Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR