19 grudnia 2014 r. Imieniny obchodzą: Dariusz, Urban, Gabriela

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Rozmowy Kościół Opinie Komentarze Region Diecezja Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 51 - 18-22 grudnia 2014r.

NEWS

Pochylając się nad tajemnicą narodzenia jedynego Pana i Odkupiciela człowieka, składamy wszystkim naszym Czytelnikom serdeczne życzenia. Niech Boże Dziecię napełni Wasze życie swoim pokojem. Niech objawia wśród Was zwycięską siłę swojej miłości, która potrafi uleczyć rany, zasklepić bolesne podziały, pokonać uprzedzenia i wyciągnąć rękę do zgody. Oby Wasze serca zaznały tego daru, którym Jezus Chrystus - Książę Pokoju - chce nas obdarzać. Zespół Echa Katolickiego.

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Wygraj bilety!
Nie masz pomysłu na sylwestrową noc? Wybierz się do kina! Po nowym roku wraca też znany i lubiany cykl „Kino Kobiet”.
więcej »
 

POLECAMY


Pan jest blisko
Adwent jest czasem oczekiwania na nadejście Boga. Do tego wydarzenia trzeba się dobrze przygotować. Jak to zrobić?
więcej »
Niezwykły lider
To nie jest kolejna biografia papieża Franciszka. To obraz wpływu jego formacji otrzymanej w zakonie jezuitów na wartości i zasady, które wyznaje i wprowadza w życie jako przywódca.
więcej »
Od zabawy do nałogu
Gry komputerowe są świetną, ale bardzo wciągającą formą rozrywki - właśnie dlatego przesiadywanie dziecka przed komputerem czy z konsolą w ręku może grozić uzależnieniem.
więcej »
 

SONDA

 

Czy Adwent jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcie w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawrócenia


LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Sdz 13,2-7.24-25a; Ps 71,3-6.16-17
Ewangelia:
Łk 1,5-25

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

 

 

 
statystyka

  Aktualności Rozmowy Kościół Opinie Komentarze Region Diecezja Kultura Historia Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright © 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR