1 lipca 2016 r. Imieniny obchodzą: Halina, Marian, Klarysa

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Kościół Rozmowy Opinie Diecezja Komentarze Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 26 - 30-06 lipca 2016r.

NEWS

W najnowszym wydaniu EK, dostępnym od 30 czerwca, znajdziecie Państwo dodatek ph. ZDROWIE I URODA. Zachęcamy do lektury!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

IX Koczowisko Służby Liturgicznej


25 czerwca, przy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej odbyło się IX Koczowisko Służby Liturgicznej. Na tegoroczne Koczowisko zawitało około tysiąca osób. Spotkanie rozpoczęła o 10.00 wspólna modlitwa w kaplicy seminaryjnej. Następnie przed gmachem Seminarium z koncertem wystąpił zespół NIEprzeciętni, po którym miały miejsce przeróżne rozgrywki i zawody sportowe. Podczas Koczowiska ministranci mogli także wziąć udział w projekcji filmów formacyjnych oraz spróbować swoich sił w Turnieju Wiedzy Liturgicznej. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak Turniej Piłki Nożnej, do którego zgłosiło się prawie 60 drużyn. W kategorii „szkoła podstawowa” triumfowali kolejno reprezentanci: Miętnego, Górzna, Turowa. Zwycięska trójka w kategorii „gimnazjum” to: Miętne, Turów, Maciejowice.

FOTOGALERIA

Ojcostwo to dar


Koncert, modlitwa i świadectwo wyjątkowego gościa przyciągnęły do amfiteatru wielu siedlczan, którzy w niedzielę, 19 czerwca, wzięli udział w wieczorze chwały poświęconym ojcom. Była to już trzecia edycja imprezy zainicjowanej przez grupę ewangelizacyjną Wspólnota Jednego Ducha, która chciała w ten sposób uczcić Dzień Ojca, dziękując Bogu za Jego ojcostwo, a także za doświadczenie miłości naszych ziemskich ojców. Wydarzenie na stałe wpisało się w miejski kalendarz kultury. Od lat również niezmienne jest hasło niezwykłego wieczoru chwały: Mój tata - mój bohater. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


Bohaterki wojny
Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę - Irena, Wiktoria, Marta, Eugenia, Jachna, Ruta, Mała Danka, Iskierka, Ewunia… Druga część bestsellera PT. Dziewczyny wyklęte to książka o kobiecości rzuconej w wir krwawej wojny.
więcej »
Po stronie prawdy
Temat osób skrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości pojawia się bardzo często. Historie tych ludzi są naprawdę dramatyczne. Stąd książka, która je pokazuje.
więcej »
 

SONDA

 

Jak wygrać ojcostwo?

wygrać ojcostwo to przede wszystkim wygrać małżeństwo

wziąć odpowiedzialność za wychowanie dzieci

stać się autorytetem dla dziecka

przeżywamy dziś kryzys ojcostwa - ojcowie są jakby nieobecni

nie mam zdania


LITURGIA SŁOWA


Portal mateusz.pl Czytania na kaĹźdy dzieĹ
Czytania:
; ;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Kościół Rozmowy Opinie Diecezja Komentarze Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR