6 lutego 2016 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Region Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 5 - 04-10 lutego 2016r.

NEWS

Kino Helios w Siedlcach zaprasza na Kino Kobiet. W poniedziałek, 22 lutego, pokaz odbędzie się z filmem MOJE CÓRKI KROWY. Zapraszamy!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci unitów


Jedenaste: nie osądzaj - to tytuł przedstawienia według scenariusza Ewy Strok, nauczycielki języka polskiego, jakie przygotowali uczniowie drelowskiego gimnazjum i szkoły podstawowej.

FOTOGALERIA

XXI Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich


30 i 31 stycznia, podczas XXI Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, zaprezentowały się chóry i zespoły folklorystyczne z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. 700 wykonawców zaprezentowało 150 kolęd w językach ukraińskim, polskim oraz białoruskim.

PATRONAT "ECHO"


Warto sięgać jak najwyżej
Gościem kolejnego, ósmego spotkania z cyklu VITO exTrEAM będzie Krzysztof Wielicki, który przybędzie do Siedlec 11 lutego, by opowiedzieć, jak zdobywa się szczyty.
więcej »
Akcja z jasnym przesłaniem
Celem „Krwawych walentynek” - projektu społecznego realizowanego przez słuchaczy Zespołu Szkół w Ludwinie - jest zbiórka krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku.
więcej »
Lubisz biegać? Zgłoś się!
To będzie druga edycja biegowego Grand Prix Traktu Brzeskiego. Tegoroczny cykl imprez startuje już w lutym!
więcej »
 

POLECAMY


Szczery do bólu
Lucjan Wiśniewski, pseud. Sęp, to jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej. Po latach w szczerej rozmowie opowiada o działaniach swoich i kolegów.
więcej »
Zakochani są wśród nas
19 komedii romantycznych, które są prawdziwe - tak o swojej książce pt. Zakochani są wśród nas. Rozmowy o spełnionej miłości, zakochaniu, które się nie kończy, mówi Patrycja Hurlak.
więcej »
Mistrz kaznodziejstwa
W sprzedaży pojawiły się Kazania cz. 2 (2006-2010) ks. prałata Witolda Kobylińskiego. Publikacja jest poniekąd realizacją duchowego testamentu autora, jak też wyrazem hołdu złożonego znanemu i szanowanemu w diecezji mistrzowi kaznodziejstwa.
więcej »
Znać artystę po dziele
Zdrowieję moralnie, jak uczciwie robota idzie, to jest mój żywioł i moja rozkosz największa - pisał Wojciech Kossak w jednym z listów. Jak przebiegało życie artysty uznawanego za czołowego reprezentanta nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego?
więcej »
 

SONDA

 

Dyskusje na temat religii w szkole..

są wywołane z premedytacją, dla wielu stanowią tzw. temat zastępczy

nie są potrzebne, ponieważ jej nauczanie i finansowanie reguluje prawo

zaskakują, ponieważ to rodzice decyduja, czy ich dziecko chodzi na religię

będą powracać, bo zawsze znajdą się przeciwnicy


LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1 Krl 3,4-13; Ps 119,9-14
Ewangelia:
Mk 6,30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Region Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR