18 stycznia 2017 r. Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Kościół Rozmowy Opinie Diecezja Komentarze Historia Region Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 3 - 19-25 stycznia 2017r.

NEWS

W poniedziałek, 23 stycznia, w pratulińskim sanktuarium odbędą się uroczystościach ku czci bł. Męczenników Podlaskich. Zachęcamy do udziału!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszak Trzech Króli


W Siedlcach, podobnie jak wielu innych miejscowościach naszej diecezji, przeszedł Orszak Trzech Króli. Największe uliczne jasełka zgromadziły w mieście ok. 1,5 tys. uczestników. Mimo silnego mrozu nie zabrakło wiernych, którzy we wspólnocie i radośnie pragnęli zamanifestować swoją wiarę w obecność Nowonarodzonego. [fot. W. Bobryk]

FOTOGALERIA

Oddali pokłon Nowonarodzonemu


Uliczne jasełka zwane pod nazwą Orszaków Trzech Króli stają się coraz popularniejszą formą manifestowania swojej wiary. I tak stopniowo do mieszkańców Siedlec, Białej Podlaskiej czy Garwolina dołączają wierni z innych miejscowości diecezji... Uczestników tegorocznych orszaków nie odstraszył siarczysty mróz. Radość z możliwości oddania pokłonu Nowonarodzonemu była najważniejsza!

PATRONAT "ECHO"


Wszystko na większą chwałę Bożą
Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy oraz Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wzięcia udziału w III Międzynarodowym Konkursie Plastyczno-Literackim o bł. Bolesławie Lament.
więcej »
Pamięć o bohaterach wciąż żyje
Ruszyły Przygotowania do II Pieszego Rajdu Powstańczego im. ks. Stanisława Brzóski. Odbędzie się on w nocy z 20 na 21 stycznia, a do pokonania będzie 25 km.
więcej »
List do Ireny Ostaszyk
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach zachęca do udziału w konkursie literackim. Szczegóły na plakacie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 74 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę, 29 stycznia. Obchody rozpocznie Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Stanisława. Po Eucharystii podstawiony zostanie autobus, którym uczestnicy spotkania udadzą się na miejsca pamięci.
więcej »
Jak zostać pisarzem w nastoletnim wieku?
Takich, którzy zaczynają tworzyć historie, zapisują wiele stron, a później odkładają kartki do szuflady, jest naprawdę wielu. Kto z nas nie spróbował kiedyś napisać książki albo choć nie myślał o rozpoczęciu tworzenia jakiejś ciekawej historii?
więcej »
Zaśpiewają kolędy
Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie zaprasza 29 stycznia do Zespołu Oświatowego w Śmiarach na VIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”.
więcej »
 

POLECAMY


Znaczące daty
W 2017 r. zbiegają się okrągłe rocznice wielu wydarzeń, które odcisnęły piętno w historii Kościoła.
więcej »
Oddajmy Chrystusowi siebie
Na pamiątkę Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana przygotowano Modlitewnik zawierzenia. Zawiera on liczne modlitwy i akty zawierzenia, którymi przez wieki modlili się zarówno święci, jak i zwykli ludzie.
więcej »
Morderstwo doskonałe?
Zbrodnia… czy nie? To pytanie musi pojawić się natychmiast, gdy w sposób gwałtowny lub podejrzany umierają wielcy ludzie danej epoki.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemami


LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Hbr 7,1-3.15-17; Ps 110,1-4
Ewangelia:
Mk 3,1-6

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Kościół Rozmowy Opinie Diecezja Komentarze Historia Region Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR