9 grudnia 2016 r. Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Historia Diecezja Region Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 49 - 08-14 grudnia 2016r.

NEWS

W kolejnym wydaniu EK, dostępnym w sprzedaży od 15 grudnia, kalendarz na 2017 r. Zachęcamy do lektury!

Diecezja

 
 

Rocznica męczeństwa unitów

23 stycznia 2013 r.

Wiara - zwycięstwem


fot. XMCZ

W czwartek, 17 stycznia, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski celebrował Eucharystię w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z racji 139 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich.

- Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania - mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.

Przeżywać wiarę w sobie

Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej - w kontekście rusyfikacji i zaborów - bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. - Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? - pytał ksiądz biskup. - Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich - nauczał ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę - proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Inscenizacja w szkole

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński - prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici - Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.

ks. Mateusz Czubak

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Relikwie w więzieniu


W poniedziałek, 28 listopada, w kaplicy pw. Dobrego Łotra w siedleckim Zakładzie Karnym odbyła się uroczystość instalacji relikwii bł. Męczenników Podlaskich. Pomysłodawcą był ks. Mateusz Czubak, kapelan ZK. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Na jej zakończenie została zainicjowana akcja duchowej adopcji więźnia. [fot. ML]

FOTOGALERIA

El Greco w Krakowie


W piątek, 25 listopada, w krakowskich Sukiennicach - po trwającej kilka miesięcy renowacji - udostępniono publiczności „Ekstazę św. Franciszka”, jeden z najcenniejszych obrazów przechowywanych w polskich zbiorach. Ten jedyny w Polsce obraz El Greca znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Święto kina chrześcijańskiego
Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2016 to 12 znakomitych tytułów i 12 towarzyszących im filmów krótkometrażowych, które podbiły serca widzów na całym świecie.
więcej »
Wspólne świętowanie
Urząd miasta oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zapraszają mieszkańców gminy na wigilię połączoną z bożonarodzeniowym kiermaszem.
więcej »
 

POLECAMY


Lektura obowiązkowa
Co mają ze sobą wspólnego zwycięstwo pod Chocimiem, cud Guadalupe i niewytłumaczalne naukowo przeżycie ośmiu zakonników w epicentrum wybuchu w Hiroszimie?
więcej »
Rekolekcje w sieci
W internecie ukazały się już trzy odcinki internetowych rekolekcji - pt. Jestem owcą. Rekolekcje adwentowe na zakończenie roku Miłosierdzia - autorstwa ks. Michała Olszewskiego.
więcej »
O nieznanej historii
Z dużym zadowoleniem należy odnotować fakt pojawienia się nowej, liczącej blisko 600 stron publikacji - książki Jarosława Onyszczuka „Kodeń, od siedziby magnackiej do osady gminnej”.
więcej »
Znaczące daty
W 2017 r. zbiegają się okrągłe rocznice wielu wydarzeń, które odcisnęły piętno w historii Kościoła.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawrócenia


LITURGIA SŁOWA


Ewangeliarz OP Oremus Dzisiejsza Ewangelia zadaje nam ważne pytania. Czy nasza nadzieja jest wolna? Czy spodziewając się Boga, nie przerzucamy na Niego naszych wyobrażeń? Czy nie każemy Bogu być, działać w naszym życiu wyłącznie według naszych oczekiwań? Dlatego właśnie modlimy się dzisiaj o „wielką czujność”, żebyśmy byli gotowi spotkać się z Bogiem żywym, często zagadkowym, i zawsze innym, większym niż nasze wyobrażenia. Wojciech Czwichocki OP, „Oremus” grudzień 2008, s. 54 O. Gabriel od św. Marii Magdaleny OCD
Czytania:
Iz 48,17-19; Ps 1,1-4.6; Mt 11,16-19
Ewangelia:
Mt 11,16-19

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Kościół Opinie Rozmowy Komentarze Historia Diecezja Region Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR