15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (219)

20 maja 2010 r.

Rola Podlasia w wyżywieniu oblężonej stolicy

Austriacy posuwali się tymczasem w kierunku Włodawy i Parczewa. 25 sierpnia 1794 r. zajęli Włodawę, a następnego dnia Ostrów Lubelski.

Przeciw grupie austriackiej, maszerującej z Włodawy, gen. Antoni Baranowski - który 25 sierpnia przejął od gen. Potockiego dowództwo nad pospolitym ruszeniem w Radzyniu - wyprawił w 113 koni mjr. milicji drohickiej Jana Kuczyńskiego. 27 sierpnia mjr Kuczyński wspólnie z por. Walewskim odnieśli w Ostrowiu sukces. Polacy zmusili do poddania się 60 żołnierzy piechoty węgierskiej i 40 dragonów.

Do starć z Austriakami dochodziło także nad Wisłą, gdzie przesunęła się grupa gen. Baranowskiego. Tenże generał kwaterujący w Rykach rozporządzał jednak szczupłymi siłami. Poważną pozycję w jego zgrupowaniu stanowiło 240 podlaskich chłopów pikinierów, świeżo sprowadzonych, z których próbowano uformować 120 strzelców uzbrojonych w karabinki kawaleryjskie. W sumie gen. Baranowski miał ponad 1500 bagnetów i szabel i trzy działa. 25 sierpnia do Radzynia przymaszerował z Międzyrzeca płk Walenty Kwaśniewski z 300 piechurami, 150 końmi i dwiema armatami, któremu „na pokrycie golizny i szarpaniny” komisja lubelska dała po 600 koszul, sukman i par butów, gdyż „boso i goło znad Narwi do nas pospieszyli na postrach Niemców” - raportował pełnomocnik ks. Mikołaj Tomaszewski do Rady Najwyższej Narodowej. Najwyższy Naczelnik docenił zasługi organizacyjne poety generała, który kursował po Podlasiu.

27 sierpnia 1794 r. Kościuszko pisał do Jasińskiego: „Mój kochany generale, dziękuję Ci za wszystkie trudy i starania, których koło dobra publicznego łożyć nie przestajesz”. Jednocześnie wysyłał go dla ratowania sprawy w inne strony, na Litwę, pisząc: „Jedź co prędzej do generałów Wielhorskiego i Mokronowskiego”. Jasiński otrzymał ten list nad Narwią, gdzie w końcu sierpnia wizytował podlaską dywizję gen. Karwowskiego.

28 sierpnia z Brześcia wysłano do obozu Najwyższego Naczelnika z województwa brzeskiego 506 konnych i 500 pikinierów. Dzień później pełnomocnik Horain pisał do Kościuszki o tej ekspedycji: „Posesje obywateli majętniejszych i niektóre miasta najopieszalej w tej wyprawie postępują”. Uskarżał się na opór, jaki napotykano przy wybieraniu zastępców. 28 sierpnia również komisarz Tomaszewski donosił z Łukowa: „Kunktatorowie dotąd zastępców nie dają”. Rozważał on możliwość surowej egzekucji i zapowiadał pociągnięcie opornej szlachty pod sąd. Dzień później Komisja Porządkowa Drohicka wysłała do Warszawy stolnika Franciszka Kuszla w sprawie negocjacji z RNN. 30 sierpnia Komisja Porządkowa Ziemi Łukowskiej wydała odezwę w sprawie aresztowania kasztelana Jacka Jezierskiego, gdyby pojawił się on w granicach tej ziemi. Chodziło nie tylko o jego słowa i list, że woli być pod królem pruskim, aniżeli w anarchii polskiej zostawać, ale i o to, że potajemnie wywiózł zapasy złota i srebra bardzo potrzebne władzom powstańczym. Chcąc się uwolnić od zaciskającego się coraz bardziej pierścienia wojsk pruskich i rosyjskich wokół Warszawy, 31 sierpnia Kościuszko pisał do gen. Mokronowskiego, by na czele 3 tys. wybranych żołnierzy z dywizji Sierakowskiego przybył spod Brześcia pod Warszawę lub wyprawił Sierakowskiego najśpieszniej, „choćby nawet pod piechotę wozy brać przyszło”.

Najwyższy Naczelnik nie tylko czuwał osobiście nad obroną stolicy i wydawał dyspozycje, ale znajdował czas na czytanie licznych próśb i petycji. W tym czasie zwróciła się do niego o wsparcie Urszula, wdowa po gen. Józefie Bielaku [zmarł on w czerwcu w obozie pod Słonimem - J.G.], obarczona trojgiem dzieci, zamieszkała w Koszołach k. Łomaz. Kościuszko napisał niezwłocznie do RNN, aby wyznaczyła fundusz dla niej i wychowania synów, ziemię ze starostw przeznaczonych przez Rzeczypospolitą dla Tatarów. 31 sierpnia konferował z RNN - i przedstawił jej petycję Komisji Porządkowej Drohickiej - stolnik drohicki Franciszek Kuszel. Został on zobowiązany do przedstawienia Radzie trudności związanych z realizacją poleceń dotyczących dostawienia furażów i żywności do obozów pod Warszawą. Żądanie pełnomocnika Horaina powołania „co dziesiątej głowy” komisja przedstawiła jako jeszcze jedną przeszkodę w wypełnieniu żywnościowych poleceń rady, „gdy i ręce, i sprzężaje do zarabiania i sprzątania potrzebne, zupełnie czym innym zatrudnione zostaną”. Prosiła więc o zwolnienie ziemi drohickiej z tej wyprawy „dla ułatwienia jej dopełnienia rozporządzenia względem dostawienia żywności”. RNN przychyliła się do prośby Komisji. 1 września wysłano pismo do Horaina, że „tak dla zabezpieczenia podwód pod furaże i żywności, jako i dla dopilnowania gospodarstwa, pospolite ruszenie nie ma być nakazywane, tylko w najgwałtowniejszym razie”.

Tu dotykamy bardzo ważnego problemu. W tym czasie, gdy Warszawa była oblężona przez połączone siły Rosjan i Prusaków, Podlasie spełniało ogromną rolę w wyżywieniu zablokowanej stolicy. Wraz z województwem lubelskim uważano je za spichlerz powstańczego centrum. Tylko do połowy lipca komisarz Loga wyprawił z ziemi mielnickiej 413 fur ze zbożem. Do końca oblężenia Warszawy dostarczono z ziemi drohickiej do stolicy 3764 korcy zbóż, 4435 pudów siana, 4175 owiec [z ziemi mielnickiej 8337 baranów - J.G.], 91 krów, 20 wieprzy, 240 funtów masła i 1768 funtów słoniny.

Józef Geresz

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR