15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Kłopoty ze zdrowiem

31 października 2018 r.

Szpital upada. Czy powiat go przejmie?


fot. TK

Z początkiem miesiąca dwa oddziały ryckiego szpitala przestaną przyjmować pacjentów. Wszystko z braku należytej obsady medycznej. 17 października Narodowy Fundusz Zdrowia zerwał z dzierżawcą kontrakt w zakresie chirurgii i pediatrii.

Takie stanowisko funduszu to efekt nawarstwiających się od dawna problemów. Dobrze wiedzą o nich pracownicy szpitala, którzy już niejednokrotnie słali w tej sprawie listy do władz powiatu. Lekarze i pielęgniarki skarżą się na brak pieniędzy i ostre cięcia w wydatkach, jakie zaproponował dzierżawca, czyli firma Centrum Dializa z Sosnowca. Problemy finansowe spowodowały, że personel mimo starań nie był w stanie wykonać kontraktu. A to skutkowało obniżaniem przekazywanych przez NFZ kwot na leczenie i funkcjonowanie placówki. Gdy dołożymy do tego zaleganie z wynagrodzeniami, zepsuty sprzęt diagnostyczny i szwankujący transport - otrzymamy pełny obraz ryckiego szpitala. Jak na taki stan rzeczy reaguje powiat? Pracownicy piszą, że starosta Stanisław Jagiełło „nic sobie nie robi z tych problemów i zasłania się mętnymi tłumaczeniami”.

Bierność władz i pogarszająca się pozycja szpitala zmusiły personel do działania. 15 października zorganizowali protest przed siedzibą starostwa. „Nie chcemy kolejnej prywatyzacji”, „Róbmy coś, bo władza okrada szpital” - to tylko niektóre z głoszonych haseł. Razem ze środowiskiem lekarskim do protestu przyłączyli się mieszkańcy. S. Jagiełło wyszedł z propozycją zaproszenia komitetu strajkowego na rozmowy. - Też jestem za tym, żeby uratować szpital - przekonywał. Takiej argumentacji nie chciał słuchać tłum. - Gdzie pan był do tej pory? Kto podpisał umowę z dzierżawcą? - pytali zdenerwowani mieszkańcy. Włodarz - na dowód tego, że mówi prawdę - zaczął rozdawać ulotki z informacjami o etapach prywatyzacji szpitala. Znalazła się tam m.in. lista radnych, którzy w 2005 r. zagłosowali za przekazaniem publicznej jeszcze wtedy lecznicy spółce Klinika z Nałęczowa, która dzierżawiła szpital do 2013 r. Z treści wynikało, że starosta, a wówczas radny, był przeciw prywatyzacji. - Po co do tego wracać. Nas interesuje tu i teraz - krzyczeli demonstranci.

 

Tłumaczenia spółki i powiatu

Przez kolejne dni w mediach i sieci krążyły oświadczenia opisujące sytuację szpitala. Samorząd odciął się w nich od sposobu finansowania i prowadzenia lecznicy. Zauważył, że pieniądze wykłada na nią NFZ, organem prowadzącym jest spółka AMG Centrum Medyczne, a faktycznym dzierżawcą większościowy udziałowca spółki AMG - Centrum Dializa.

W rozsyłanych pismach samorząd zapewniał, że stan placówki jest stabilny. Takie głosy płynęły od AMG. Problem pojawił się dopiero w październiku, gdy wojewoda powiadomił starostwo o zaprzestaniu przez spółkę świadczenia usług medycznych. Na pytanie o powody takiej decyzji, AMG winą obarczyła system opieki zdrowotnej, czyli sieć szpitali. Jej zdaniem ta reforma się nie sprawdza, czego potwierdzeniem są planowane akcje protestacyjne w całej Polsce.

Jakby tego było mało, w kłopoty popadł też dzierżawca szpitala - Centrum Dializa. W ostatnich dniach spółka ogłosiła upadłość. Powodem były problemy finansowe. Teraz powiatowi nie pozostaje nic innego, jak znaleźć nowego dzierżawcę lub przejąć szpital.

 

Nie chcemy nowego dzierżawcy

Pierwsze rozwiązanie zdecydowanie odrzucają pracownicy placówki. Ich zdaniem każdy kolejny „prywaciarz” prowadził szpital ku coraz większej zapaści. A obecny dzierżawca zawiódł całkowicie, nie wywiązując się nawet z płatności wynagrodzeń.

Tracąc nadzieję na pomoc starosty, personel poprosił o wsparcie ministra zdrowia. Takie posunięcie zadziwiło samorząd. Zdaniem powiatu Łukasz Szumowski nie jest właściwym adresatem, bo to jego resort doprowadził do nieudanej reformy finansowania służby zdrowia.

Natomiast jedynym lekarstwem może być wydzierżawienie szpitala kolejnemu podmiotowi. Tym razem mogłaby go przejąć rycka spółka San-Med. - Chęci są, ale oczekują od nas zestawień kosztów funkcjonowania szpitala. Takie dokumenty są przygotowywane - poinformował S. Jagiełło. Jednocześnie starosta jest sceptyczny odnośnie przejmowania szpitala przez powiat. - Od utworzenia do zarejestrowania samorządowej spółki minie dużo czasu. Przykładem jest Biłgoraj, gdzie trwa to już dziewięć miesięcy. Tak długi okres jest niebezpieczny dla szpitala - przekonuje. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie nowa rada powiatu.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR