15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Synod poświęcony młodzieży

31 października 2018 r.

Czas pociechy i nadziei


fot. ARCHIWUM

„Pracowaliśmy w komunii i ze szczerością, pragnąc służyć Bogu i Jego ludowi. Niech Pan błogosławi nasze kroki, abyśmy umieli wysłuchać młodych, stawać się im bliskimi i świadczyć im radość naszego życia: Jezusa” - mówił papież Franciszek w homilii na zakończenie synodu poświęconego młodzieży.

W dniach 3-28 października obradowało w Watykanie XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” - to temat tego spotkania. Obrady poświęcone były wszystkim młodym ludziom w wieku 16-29 lat, których na świecie jest około 1,8 mld i stanowią blisko jedną czwartą ludzkości. Podstawą do prac i dyskusji był przedstawiony w czerwcu br. dokument roboczy „Instrumentum laboris”. Tekst sformułowany według zasad chrześcijańskiego rozeznawania zawierał refleksje na temat współczesnej młodzieży i jasno przedstawiał cele obrad biskupów oraz ich znaczenie dla całego Kościoła. Był to wynik licznych konsultacji i spotkań. Pod uwagę wzięto także wiele informacji oraz przemyśleń, które młodzi ludzie przesyłali bezpośrednio do sekretariatu synodu.

W synodzie udział wzięło 268 ojców synodalnych. Było wśród nich 50 kardynałów, 23 ekspertów służyło pomocą sekretariatowi zgromadzenia, obecnych też było 49 audytorek i audytorów z całego świata, w tym 34 osoby w wieku 18-29 lat. Mieli oni prawo wypowiadania się, lecz nie uczestniczyli w głosowaniach. Nasz kraj na zgromadzeniu reprezentowało czterech biskupów. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś oraz przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk byli delegatami Konferencji Episkopatu Polski. Z kolei delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców bp Marian Florczyk brał udział w zgromadzeniu synodalnym z nominacji papieskiej.

 

Przesłanie do młodych

Na koniec synodu, przed zakończeniem Eucharystii sekretarz generalny synodu biskupów kard. Lorenzo Baldisseri odczytał „List do młodzieży”. Towarzyszyło mu sześcioro przedstawicieli wszystkich kontynentów. Ojcowie synodalni zwracają się w nim do młodych ludzi z całego świata ze słowem nadziei, zaufania i pocieszenia. Zaznaczają, że zgromadzili się po to, by słuchać głosu „wiecznie młodego” Jezusa Chrystusa i rozpoznać w Nim liczne głosy młodzieży, okrzyki radości, narzekania oraz milczenia. Zapewniają, że wobec poszukiwań wewnętrznych, radości i nadziei, smutków i lęków stanowiących niepokój młodych ludzi uczestnicy synodu pragną przyczynić się do ich radości, aby oczekiwania stały się ideałami.

Zachęcają też młodzież całego świata, aby nie zniechęcały jej słabości, kruchość i grzechy. „Kościół jest wam matką, nie opuści was, jest gotów wam towarzyszyć na nowych drogach, na wspaniałych ścieżkach, gdzie wiatr Ducha wieje mocniej, rozpraszając chmury obojętności, powierzchowności, zniechęcenia” - czytamy w liście.

Wobec umiłowanego przez Boga świata, który jest skoncentrowany na rzeczach, doraźnym sukcesie, przyjemnościach i miażdży słabych ojcowie synodalni zaapelowali, aby młodzi pomogli mu powstać i skierować spojrzenie ku miłości, pięknu, prawdzie, sprawiedliwości. Na zakończenie wzywają: „Kościół i świat pilnie potrzebują waszego entuzjazmu. Stańcie się towarzyszami drogi najbardziej kruchych, ubogich, zranionych przez życie. Jesteście chwilą obecną, bądźcie najjaśniejszą przyszłością”.

 

Dokument początkowy

„Widzieliśmy synod, który się naprawdę dzieje. Mieliśmy poczucie, że to, co robimy, jest ważne, że jesteśmy słuchani” - powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podsumowując kończący się synod.

Uchwalenie przez ojców synodalnych dokumentu końcowego, a następnie zatwierdzenie go przez papieża zakończyło roboczą część synodu. Przyjęty dokument składa się z trzech części, 12 rozdziałów, 167 paragrafów i w oryginalnej wersji włoskiej liczy 60 stron. Jego myślą przewodnią jest opis wędrówki uczniów do Emaus przedstawiony w Ewangelii św. Łukasza. Uzgodniony tekst stanowi dopełnienie „Instrumentum Laboris”.

Dokument końcowy, jak wskazują biskupi, jest tylko pewnym etapem, ponieważ konkretne potrzeby i kondycja młodych są odmienne w różnych krajach. Kościoły lokalne zostały zaproszone do procesu rozeznawania w ich kontekście szczegółowych rozwiązań duszpasterskich. Zwrócono uwagę, że „synodalność” jest swego rodzaju stylem prowadzenia misji. Nie można wykluczać młodych ludzi z procesów decyzyjnych. Ponadto przedstawiono pewne naglące wyzwania, o których wspominali młodzi obecni na synodzie. Jednym z nich jest działalność w środowisku cyfrowym. Sieć oferuje całą gamę manipulacji, przemocy i pornografii. Kościół jest zaproszony, aby w świecie cyfrowym promować katolicki punkt widzenia i głosić Ewangelię.


MOIM ZDANIEM

Jakub Boruta - parafia św. Teresy w Siedlcach

W czasie spotkań rozmawialiśmy o współpracy w ramach Krajowego Biura ŚDM, wymienialiśmy się doświadczeniami w temacie całorocznego programu formacyjnego. Celem tego było opracowanie materiałów na przyszły rok formacyjny.

Młody człowiek oczekuje od wspólnoty Kościoła obecności na co dzień. Musi czuć, że jest we wspólnocie Kościoła, odczuwać, że wspólnota dba o niego, a to będzie oddziaływać w drugą stronę. Ważne jest towarzyszenie młodemu człowiekowi, szczególnie w procesie rozeznawania powołania. Wiele razy usłyszeliśmy w czasie spotkań z bp. Markiem Solarczykiem, że synod nie jest wydarzeniem, które ma się odbyć i zakończyć. To zapoczątkowanie tego, co ma cały czas trwać. Za dwa tygodnie na Górze św. Anny odbędzie się forum duszpasterstwa młodzieży, gdzie będziemy rozmawiać, jak te postanowienia wcielać w życie. Forum duszpasterstwa młodzieży ma przygotować decyzje, które zapadły na szczeblu centralnym, aby mogły być one przełożone na polski grunt.


Julia Celińska - parafia katedralna w Siedlcach

Nasze dyskusje związane były m.in. z duszpasterstwem krajowym. Chociaż nie uczestniczyliśmy bezpośrednio w obradach synodalnych, to mieliśmy okazję poznać sprawy młodzieży z całego świata. Myślę, że młody człowiek chce uczestniczyć w życiu Kościoła; chce zostać obdarzony odpowiedzialnością, zaufaniem. W czasie tych spotkań pojawiło się bardzo wiele pomysłów i inicjatyw dotyczących duszpasterstwa młodzieży w naszym kraju. Okazało się, że każdy z uczestników spotkań miał wiele pytań i tematów do poruszenia. Pojawiły się takie kwestie, jak np. przebaczenie, miejsce młodego człowieka w Kościele, moralność, relacje między mężczyzną a kobietą, rozeznawanie swego powołania, służba drugiemu człowiekowi. Podkreśliliśmy również rolę bierzmowania w życiu człowieka, a może bardziej przygotowania do tego sakramentu.

Poczuliśmy się ważni, bo przez dni, kiedy trwał synod, my - młodzi - byliśmy słuchani. Mogliśmy opowiedzieć o naszych wizjach, przemyśleniach. Był to czas doświadczenia łaski Ducha Świętego, kiedy to przyzywając Jego mocy, mogliśmy bardzo intensywnie dzielić się swoimi pomysłami, spostrzeżeniami związanymi z Kościołem i duszpasterstwem młodzieży.


Aleksandra Rak - parafia katedralna w Siedlcach

Nasz udział polegał również na codziennej modlitwie za synod. Jako polska młodzież spotkaliśmy się, aby dyskutować, jak wygląda praca duszpasterstwa młodzieży w naszym kraju. Mogliśmy również wymienić się różnymi doświadczeniami w pracy i życiu wspólnotowym. W spotkaniu z biskupami dowiedzieliśmy się, że problemy młodzieży na całym świecie są zróżnicowane. Jednocześnie zobaczyliśmy, iż młody człowiek to człowiek zagubiony, poszukujący własnej drogi, przewodnika.

Przez te dni doświadczyłam jedności i powszechności Kościoła. Gdy przebywamy w swoich diecezjach, parafiach, jesteśmy trochę zamknięci. W czasie pobytu w Rzymie mogliśmy zobaczyć pielgrzymów i biskupów z całego świata. Na spotkaniu modlitewnym wraz z audytorami synodu mieliśmy możliwość doświadczyć zjednoczenia. To bardzo ważne doświadczenie, żeby mieć obraz Kościoła jako całości, jako jedności, jako „ciało Chrystusa”, które jest na całym świecie. To bardzo otwiera i pokazuje powszechność Kościoła.

Z tego spotkania wróciliśmy z pełnią pomysłów, jak pracować na takim szczeblu, na jakim jesteśmy zaangażowani. Wywiązały się ciekawe, nowe relacje. Być może łatwiej będzie nam budować wspólne dzieło.

ks. Marek Weresa

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR