15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Urodziny książnicy

31 października 2018 r.

Wszystko dzięki ludziom


fot. MBP Biała Podlaska

80 lat to dorobek wielu pokoleń bibliotekarzy i ludzi, którzy całe swoje serce wkładali w pracę - podkreślano podczas jubileuszu 80-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Były odznaczenia, podziękowania, prezenty i mnóstwo wzruszeń.

Uroczystości rocznicowe miały miejsce 26 października. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele placówek kulturalnych i oświatowych, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, dawni i obecni pracownicy biblioteki. - Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi z minionych epok. To dzięki czytelnictwu rozwijamy się i poznajemy historię, a co za tym idzie - wartości, którymi kierowały się dawne pokolenia, dokonując wyborów mających wpływ na nasze życie - podkreślił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Nawiązując do słów Cycerona, wspomniał, że kultura jest uprawą duszy, a bialscy bibliotekarze przez dziesiątki lat służyli ludziom swoją pomocą i opieką w pielęgnowaniu tej uprawy. Następnie wręczył siedmiu bibliotekarkom przyznane przez ministra kultury odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymały je: Hanna Bajkowska, Anna Chwedoruk, Marzena Kretowicz, Krystyna Nowicka, Czesława Pietruk, Maria Stefaniuk i Maria Trzeciak.

Ponadto resort kultury wyróżnił 12 pracowników biblioteki dyplomami uznania za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury i rozwoju czytelnictwa. W gronie tym znaleźli się: Barbara Domańska, Małgorzata Flis, Barbara Guz, Anna Hordejuk, Elżbieta Kożuchowska, Ewa Luba, Zofia Marciniak, Beata Naumiuk, Ewa Paluch, Teresa Pocałujko, Agnieszka Sawczuk i Norbert Wachowiec.

 

Statystyki nie są ważne

Miłą niespodzianką było przyznanie Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej pierwszego stopnia wieloletniemu dyrektorowi MBP Jerzemu Flisińskiemu, doceniając jego pracę na rzecz społeczności lokalnej, upowszechnianie wiedzy i informacji historycznej oraz integrację i rozwój środowiska czytelników i bibliotekarzy.

- 80 lat to dorobek wielu pokoleń bibliotekarzy i ludzi, którzy całe swoje serce wkładali w pracę. Dzięki ich zaangażowaniu biblioteka mogła się rozwijać. Dziś nie są ważne statystyki, gdyż czytelnicy korzystają ze zbiorów biblioteki, nie tylko odwiedzając ją osobiście, ale przede wszystkim czerpią z bogatego zasobu biblioteki cyfrowej - zauważył emerytowany dyrektor placówki, za którego kadencji uruchomiono Bialską Bibliotekę Cyfrową.

 

Docenieni za współpracę

Jubileusz był okazją do docenienia regionalistów, którzy od lat współpracują z biblioteką, wspierając jej działalność wydawniczą, publikując ważne artykuły w Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym czy Roczniku Bialskopodlaskim. Podziękowania oraz drobne upominki otrzymali: J. Flisiński, Szczepan Kalinowski, Tomasz Demidowicz, Dariusz Sikora, Paweł Tarkowski, Krzysztof Piech, Renata Lenz i Sławomir Bylina.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody laureatom jubileuszowych konkursów: „Biblio-Rym” oraz „Biblioteka Przyszłości”.

 

Nie zabrakło tortu

Urodziny MBP uświetniły występy artystyczne chóru Camerata z IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica oraz Teatru Małych Form Sylaba z Bialskiego Centrum Kultury.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa, którą wciąż można oglądać w budynku głównym biblioteki. Ekspozycja składa się ze zdjęć gości specjalnych - pisarzy, dziennikarzy, sportowców, muzyków, malarzy - którzy w ciągu ostatnich kilkunastu lat odwiedzili bialską placówkę. Natomiast w holu na parterze przygotowano wystawę ukazującą historię biblioteki, jej osiągnięcia oraz współczesność.

Nie zabrakło też jubileuszowego tortu, a przy wyjściu każdy otrzymał pamiątkowy piernik z napisem „80 lat MBP”. 

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR