15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Ważny etap

31 października 2018 r.

W wolności i z odwagą


fot. PODLASIE24

28 października ośmiu alumnów siedleckiego WSD zostało oficjalnie przyjętych do grona kandydatów do diakonatu i kapłaństwa. Ceremonia dokonała się podczas Mszy św. odprawionej w katedrze.

Eucharystii przewodniczył ordynariusz naszej diecezji bp Kazimierz Gurda. Wspólnie z nim Mszę koncelebrowali: rektor WSD ks. kan. Piotr Paćkowski, ojciec duchowny WSD ks. kan. Krzysztof Skwierczyński oraz wielu innych kapłanów. Do grona kandydatów do diakonatu i kapłaństwa przyjęto wszystkich alumnów piątego roku. W tej grupie znaleźli się: Paweł Borychowski z parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie, Marcin Janowski z parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Szaniawach, Adam Klimek z parafii pw. św. Antoniego w Kotuniu, Mateusz Kopeć z parafii św. Leonarda w Liwie, Marek Maleńczuk z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej, Sławomir Ochnik z parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Kacper Rysak z parafii św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim oraz Łukasz Wirtek z parafii pw. Świętych Apostołów Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku. Warto podkreślić, że ceremonia odbyła się w liturgiczne wspomnienie świętych Szymona i Judy Tadeusza, którzy są patronami diecezji siedleckiej.

- Dziś alumni piątego roku potwierdzają wobec wiernych diecezji, zebranych w katedrze, swoją wolę przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. (…) Drodzy bracia, to Jezus was powołuje, a wy na to odpowiadacie, akceptujecie to i przyjmujecie. Nie czynicie tak, bo inni, np. wasi bliscy tego pragną albo są temu przeciwni. Chciałbym, abyście rozumieli, że na drogę kapłańskiej posługi wchodzą ludzie wolni, odważni i zdecydowani; ludzie, którzy zaufali decyzji podjętej wobec nich przez Pana Jezusa, w którego wierzą i którego uznają za swojego Boga. Pozostajecie z Nim w szczególnej relacji od swojej pierwszej decyzji o wstąpieniu do seminarium. (…) Waszego obecnego życia ani tego, co zdarzy się za dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat, nie da się zrozumieć bez odniesienia do Jezusa; bez tego nie da się pojąć ani waszego przygotowania w seminarium ani waszej posługi duszpasterskiej w przyszłości - mówił bp K. Gurda.

Ordynariusz tłumaczył alumnom, że ich praca będzie polegała na umożliwieniu ludziom dotknięcia się Jezusa. - Ono jest uzdrawiające, może uleczyć chore ciało i duszę człowieka. Jezus dotyka przez słowo i przez sakramenty. Wasze działanie będzie dotyczyć poszczególnych ludzi i całej wspólnoty kościoła parafialnego, do którego zostaniecie posłani po święceniach - tłumaczył biskup. Apelował do kandydatów, by w swoim życiu i posłudze wzorowali się na słudze Bożym bp. Ignacym Świrskim. Zapewniał też o modlitwie, „aby dobre dzieło w was rozpoczęte zostało doprowadzone przez Jezusa do końca”.

 

Publiczna deklaracja

Kandydatura do diakonatu i prezbiteratu stanowi istotny etap w drodze do kapłaństwa. Alumni piątego roku publicznie deklarują wtedy swoją gotowość do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu, potwierdzoną przez biskupa diecezjalnego oraz seminaryjnych wychowawców, przez akt uroczystego przedstawienia ich wspólnocie Kościoła. Podstawą dopuszczenia alumna do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu jest jego publiczna deklaracja, że pragnie poświęcić swoje życie Bogu i Kościołowi, by wypełnić w przyszłości misję wynikającą z sakramentu święceń. Kościół, przyjmując deklarację kleryka, wybiera go, aby mógł przygotować się do przyjęcia święceń.

Według Instrukcji w sprawie posług oraz święceń udzielanych w seminariach duchownych z 4 maja 1982 r., dopuszczenie do grona kandydatów, którzy mają przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu, następuje na początku piątego roku studiów, czyli trzeciego roku teologii. Aby zostać dopuszczonym do grona kandydatów, trzeba spełnić następujące warunki: posiadać znamiona prawdziwego powołania, być wolnym od nieprawidłowości i przeszkód kanonicznych, mieć zdecydowaną wolę poświęcenia się posłudze kapłańskiej i ukończony dwudziesty rok życia. Alumn przed dopuszczeniem do grona kandydatów kieruje do biskupa diecezjalnego własnoręcznie napisaną i podpisaną prośbę. Wybór, którego dokonuje Kościół, następuje w momencie podjętej na piśmie decyzji, dokonanej przez biskupa.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR