23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Jubileusz KLO

3 października 2018 r.

Stawać się coraz bardziej człowiekiem


fot. W. Miszczak

29 września w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach świętowano wyjątkowy jubileusz.

95 rocznica założenia Gimnazjum i Liceum Biskupiego oraz 20-lecie reaktywowania szkoły jako I KLO im. Świętej Rodziny w Siedlcach zgromadziły wielu absolwentów i sympatyków szkoły. Na uroczystość przybyło również wielu kapłanów, samorządowców i dyrektorów siedleckich szkół. Gości przywitał ks. Jacek Świątek, dyrektor szkoły. - Każdy jubileusz pozwala dostrzec całość tego, co w codzienności jawi się tylko jako przepływ minut i godzin. Jubileusz pozwala z jednej strony powrócić do źródła, z którego można zaczerpnąć ponownie ożywczej wody, z drugiej zaś strony z nadzieją pozwala spojrzeć w nieznaną przyszłość - powiedział. W swoim wystąpieniu podkreślił również, że szkoła to przede wszystkim ludzie: - Skarbem szkoły nie są takie czy inne oprzyrządowania bądź możliwości, ale skarbem są uczniowie - podkreślił. - Istotą szkolnictwa katolickiego jest nie tylko dawanie solidnego wykształcenia i wychowanie rzetelnych i prawych obywateli, ale przede wszystkim tworzenie wspólnoty, w której każdy człowiek może stawać się coraz bardziej człowiekiem - dodał.

W uroczystości wzięli udział zarówno absolwenci współczesnego I KLO, jak i dawnego Gimnazjum Biskupiego tzw. Biskupiaka. Wśród nich byli m.in.: ks. Aleksander Kucharczuk, Bolesław Sakowicz, ks. prał. Henryk Rzeszotek, ks. prał. Józef Koszeluk, ks. infułat Kazimierz Korszniewicz, ks. prał. Henryk Wierzejski, Jan Ługowski, ks. prał. Tadeusz Osiński, Ludwik Przesmycki, ks. kan. Stanisław Karwowski, Tadeusz Małecki, Czesław Pietrasik, ks. Zbigniew Szczepańczuk, Leon Głuchowski, ks. Jan Toczyski.

 

Jubileuszowa publikacja

W trakcie spotkania dyrektor I KLO odczytał listy gratulacyjne od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem, oraz list od premiera Mateusza Morawieckiego. Uczniowie zaprezentowali koncert słowno-muzyczny nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowane pieśni i wiersze dostarczyły wielu wzruszeń i były dopełnieniem całej uroczystości. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację przygotowaną przez dr. Rafała Dmowskiego, historyka z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, dotyczącą historii szkoły. Naukowiec omówił swoją najnowszą publikację „Pod opieką Świętej Rodziny. Od Podlaskiego Liceum Biskupiego do I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego 1923-2018”, która ukazała się specjalnie na rocznicę szkoły. Współautorką publikacji jest Dorota Cabaj, absolwentka I KLO.

 

Wspomnienia uczniów

Istotną częścią sobotniego spotkania była możliwość wysłuchania wspomnień z lat szkolnych. Podzielili się nimi ks. inf. K. Korszniewicz, absolwent ostatniego rocznika Biskupiaka, oraz Dominika Tchórzewska, absolwentka jednego z pierwszych roczników I KLO. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie klasowe z wychowawcami. Jubileusz rozpoczęła Msza św. w siedleckiej katedrze, a zakończył bal absolwentów.

Monika Król

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR