21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

5 września 2018 r.

Pismo Święte kompasem wskazującym drogę


fot. PIXABAY.COM

Rozmowa z ks. dr. Markiem Studenskim, współorganizatorem Tygodnia Wychowania

Właściwe rozeznanie powołania ma ogromne znaczenie dla człowieka. Wierzymy, że Pan Bóg ma dla każdego z nas plan. Mówią o tym świadectwa Starego i Nowego Testamentu. Bardzo ważne jest zrozumienie, czego Bóg ode mnie oczekuje. Człowiek, który odkryje swoje powołanie, jest szczęśliwy i potrafi tym szczęściem promieniować na innych, służyć drugiemu swoim życiem, talentami. Kiedy spotykamy pielęgniarkę, która ma odpowiednie podejście do pacjentów, dobrego lekarza, nauczyciela czy księdza, często mówimy: „właściwy człowiek na właściwym miejscu” lub „on na pewno wybrał ten zawód z powołania”. Natomiast kiedy widzimy, że ktoś „męczy się” z tym, kim jest, robi coś na siłę, wówczas myślimy: „on rozminął się ze swoim powołaniem”. Panu Bogu zależy, by każdy z nas był szczęśliwy. Zatem powinniśmy dążyć do odkrycia miejsca, jakie dla nas przygotował, gdyż w pełni rozwiniemy się tylko tam, gdzie jest nasze powołanie.

Przed nami VIII Tydzień Wychowania. W tym roku będzie przebiegał pod hasłem „W poszukiwaniu drogi”. Jak należy je rozumieć?

 

Motto nawiązuje do mającego się odbyć w Rzymie w październiku br. XV Zgromadzenia Zwyczajnego Ogólnego Synodu Biskupów. Będzie się on koncentrował wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Rozeznanie powołania to jedno z najważniejszych zadań, jakie człowiek ma do spełnienia. Jest ono aktualne przez całe życie, ponieważ bardzo często stajemy na rozstaju dróg i musimy podjąć decyzję, którą z nich wybrać.

 

W liście na VIII Tydzień Wychowania biskupi podkreślają, że „rozeznawanie powołania bywa kojarzone z młodością, jednak umiejętność ta potrzebna jest przez całe życieˮ. Jak dobrze rozeznać swoje powołanie i dlaczego jest to tak ważne?

 

Właściwe rozeznanie powołania ma ogromne znaczenie dla człowieka. Wierzymy, że Pan Bóg ma dla każdego z nas plan. Mówią o tym świadectwa Starego i Nowego Testamentu. Bardzo ważne jest zrozumienie, czego Bóg ode mnie oczekuje. Człowiek, który odkryje swoje powołanie, jest szczęśliwy i potrafi tym szczęściem promieniować na innych, służyć drugiemu swoim życiem, talentami. Kiedy spotykamy pielęgniarkę, która ma odpowiednie podejście do pacjentów, dobrego lekarza, nauczyciela czy księdza, często mówimy: „właściwy człowiek na właściwym miejscu” lub „on na pewno wybrał ten zawód z powołania”. Natomiast kiedy widzimy, że ktoś „męczy się” z tym, kim jest, robi coś na siłę, wówczas myślimy: „on rozminął się ze swoim powołaniem”. Panu Bogu zależy, by każdy z nas był szczęśliwy. Zatem powinniśmy dążyć do odkrycia miejsca, jakie dla nas przygotował, gdyż w pełni rozwiniemy się tylko tam, gdzie jest nasze powołanie.

 

Jak odkrywanie powołania łączy się z wychowaniem?

 

Rozeznawanie powołania to proces, który rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Wprawdzie człowiek sam odkrywa swoje predyspozycje, jednak nie może się to odbywać bez pomocy innych. Zadaniem rodziców, wychowawców, księży, katechetów jest wspieranie młodego człowieka w odkrywaniu powołania. Już Sokrates i Platon twierdzili, że choć ludzie sami dochodzą do prawdy, to potrzeba im akuszera, czyli wychowawcy, którego zadaniem jest towarzyszenie wychowankowi w tym procesie. Jednak pomoc młodemu człowiekowi w rozeznawaniu powołania nie może polegać na prowadzeniu go za rękę. Zdarza się, że nadopiekuńczy rodzice mają pokusę, by wyręczać dziecko w podejmowaniu decyzji, a potem wkroczyć wraz z nim w dorosłe życie. Do wielu kryzysów małżeńskich przyczyniła się postawa ojców i matek, którzy nie potrafili się zatrzymać i, działając być może nawet w dobrej wierze, nie pozwolili swemu dziecku na rozwinięcie samodzielności.

 

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę w procesie rozeznawania?

 

Głos powołania trzeba najpierw usłyszeć, a „kompasem” umożliwiającym obranie w życiu właściwego kierunku jest - jak podkreśla Benedykt XVI - Pismo Święte. Kiedy je otwieramy, to pytanie, jakie nam towarzyszy, nie brzmi tak, jak na języku polskim, czyli: „Co autor miał na myśli, pisząc te słowa?”, ale: „Co dzisiaj Pan Bóg chce nam przez nie powiedzieć?”. Warto podkreślić, iż żyjąc Słowem Bożym, poznając je, odkrywamy drogę. W Księdze Psalmów czytamy: „Słowo Twoje jest pochodnią dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce”.

Bóg mówi do nas także przez ludzi - rodziców, wychowawców, katechetów, księży - przez świadectwo ich życia, rady, wskazówki. Muszą zatem pamiętać, że każde ich słowo, gest, każda reakcja mogą być dla dzieci pomocą lub przeszkodą w odkrywaniu powołania.

Bóg mówi do nas również przez znaki, którymi może być wszystko, np. film, dobra książka, strona internetowa itd. Trzeba umieć je czytać. Ta otwartość na Boże znaki jest bardzo istotna.

 

Kolejny raz uczestniczył Ksiądz w przygotowywaniu materiałów do tegorocznego tygodnia. Na co tym razem zwraca Ksiądz uwagę w swych artykułach?

 

W konferencji dla rodziców, wychowawców i duszpasterzy pt. „W poszukiwaniu drogi” znalazły się myśli, które pomogą zrozumieć zainteresowanym, jak mogą towarzyszyć młodym w odkrywaniu powołania. Natomiast katecheza dla dzieci wyjaśnia, czym ono jest. Pokazuje na przykładzie doświadczonej nauczycielki, że wybór właściwiej drogi czyni człowieka szczęśliwym i spełnionym. Dla uczniów starszych klas szkół podstawowych przygotowana została katecheza oparta na życiu św. Stanisława Kostki, który mimo młodego wieku odkrywał swoje powołanie w bardzo dojrzały sposób. Z kolei z myślą o młodzieży przeprowadzono wywiady z młodym małżeństwem, siostrą zakonną będącą zarazem lekarzem stomatologiem, a także z księdzem. Świadectwo ich życia pokazuje nie tylko, jak rozpoznać właściwą drogę, ale też, że ci ludzie, realizując swoje powołanie, są bardzo szczęśliwi. Mamy też propozycje krótkich homilii i modlitw na każdy dzień Tygodnia Wychowania. To wszystko można znaleźć na stronie internetowej www.tydzienwychowania.pl. Materiały zostały wysłane do wszystkich parafii.

 

To już VIII Tydzień Wychowania. Jak dzisiaj my, Polacy, zdajemy egzamin z wychowania przyszłych pokoleń?

 

Wychowanie to coś więcej niż tylko opieka nad dzieckiem. Egzamin z wychowania przyszło nam zdawać w niełatwych czasach. Dziecko potrzebuje obecności ojca i matki, którzy od najwcześniejszych lat zapewnią mu realizację najistotniejszej, podstawowej potrzeby: poczucia pewności i bezpieczeństwa. Tymczasem dziś troska o to, by utrzymać rodzinę, każe wielu młodym małżeństwom wybierać inne priorytety. Rodzice są często nieobecni w najbardziej wrażliwym momencie życia dziecka. Trzeba im uświadomić, iż spowodowane tym straty są nie do nadrobienia.

Myślę, że pod względem problemów, z jakimi dzisiaj borykają się wychowawcy, nie różnimy się za bardzo od innych europejskich krajów. Tydzień Wychowania ma być impulsem do przypomnienia, jak ważne jest wychowanie. Ta tematyka bowiem nie ma siły przebicia w mediach. Chyba, że chodzi o jakieś sensacyjne doniesienia. Może dzieje się tak dlatego, że uznaliśmy kwestie związane z wychowaniem za oczywiste. Tydzień Wychowania ma zainteresować opinię publiczną tą problematyką.

 

Czy istnieje recepta na dobre wychowanie?

 

Myślę, że tak. Nie da się jej jednak przedstawić w kilku zdaniach. Warto przyjrzeć się rodzinom, w których realizowane jest mądre oraz dojrzałe wychowanie. I absolutnie nie ma to związku z korzystaniem z opasłych podręczników. Przykładem jest chociażby Marianna Popiełuszko, kobieta, która choć nie była specjalnie wykształcona, jest wzorem, jak mądrze kochać i wychowywać dzieci. Pomocą mogą okazać się też sprawdzone propozycje ks. Jana Bosko, zmartwychwstanki s. Barbary Żulińskiej czy Edmunda Bojanowskiego. Warto wziąć do ręki ich publikacje i na nowo odczytać w kontekście naszych czasów, gdyż z pewnością rzucą światło na problematykę wychowania. Dziś uformowanie młodego człowieka jest szczególnie trudne. Rodzice mają wielu konkurentów na tym polu, jak chociażby media elektroniczne. Muszę przyznać, że im dłużej zajmuję się kwestią wychowania, tym bardziej dostrzegam, jak skomplikowany to proces. Na pewno bardzo ważną rolę odgrywa w nim bycie razem - współpraca rodziców, duszpasterzy, katechetów, nauczycieli. Jednoczenie sił i wspólne angażowanie się w pomoc dziecku w jego rozwoju przynosi naprawdę dobre owoce.

 

Dziękuję za rozmowę.

Jolanta Krasnowska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR