14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Dzień Polesia Zachodniego

5 września 2018 r.

Muzyka i smaki


fot. JS

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno - Polesie Zachodnie” zorganizowało małe święto, przypominając pieśni i miejscową kuchnię sprzed lat.

Dzień Polesia Zachodniego z udziałem Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” z Włodawy był m.in. okazją do prezentacji smaków Polesia. Panie serwowały dania żydowskie, a ze sceny płynęła muzyka Zespołu Męskiego z Dubeczna oraz śpiew Seniorek i Kulczynianek. Wystąpił także zespół Hańszczanie oraz teatr „Animalo” z Dubeczna. Wydarzenie tradycyjnie odbyło się w Domu Kultury w Dubecznie. Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”, przygotowując się do pokazów kulinarnych, sięgnęły do historii Dubeczna i do przepisów z czasów przedwojennych, kiedy gminę zamieszkiwali w znacznej większości Żydzi. - W okolicy był młyn, olejarnia, piwiarnia, wiatrak, a ich właścicielami byli Żydzi - opowiada Renata Holaczuk z KGM „Zosie Samosie”.

- Dlatego postanowiłyśmy przygotować potrawy kuchni żydowskiej. Tak się złożyło, że Dzień Polesia Zachodniego odbywa się w sobotę, a był to czas, gdy kobiety żydowskie wyjmowały czulent z szabaśnika; więc serwujemy właśnie tę potrawę, zapraszając na pokaz jej gotowania. Proponujemy także spróbowanie kugielu, z użyciem ręcznie robionego makaronu, twarogu, owoców, skórki pomarańczowej, cynamonu, kardamonu i anyżu - dodaje gospodyni.

„Zosie Samosie” zapraszały również do degustacji jarskiego smalcu na bazie fasoli, macy oraz kompotu z cynamonem.

 

U początków święta

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno - Polesie Zachodnie” dziesięć lat temu, zanim jeszcze rozpoczęło działalność, zorganizowało majówkę dla mieszkańców. - Imprezę rozpoczęliśmy w funkcjonującym 50 lat domu kultury - opowiada Piotr Kazanecki, prezes stowarzyszenia. - Pierwszym naszym założeniem było uaktywnienie placówki, w której działał tylko zespół śpiewaczy i stał stół do ping-ponga. Stowarzyszenie zawiązaliśmy, czując się odpowiedzialni za rozwój miejscowości. Zaczęło się od zaproszenia zespołu „Saratowska Polonia”. Tak powstał pomysł organizacji Dnia Polesia Zachodniego - wspomina P. Kazanecki. W programie, obok prezentacji twórczości zespołu polonijnego, był pokaz miejscowych śpiewaków oraz opowieść o historii Dubeczna.

Stowarzyszenie znane jest w okolicy również z organizacji imprez kulturalnych, zabaw andrzejkowych i sylwestrowych czy wieczorków wspomnień. Wspólnie z Hutnikiem Dubeczno kilka razy zorganizowało Turniej Dzikich Drużyn Piłkarskich.

 

Gra terenowa po okolicy

Dubeczno - największa miejscowość w gminie Hańsk, na obszarze Polesia Zachodniego, znane jest z rozległego kompleksu torfowisk, bagien, lasów i jeziora. Znawcy odnajdą tu zespoły tundry i lasotundry, przyrodnicy rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a turyści - wspaniałe tereny do wypoczynku. - Krainę promujemy zarówno poprzez organizowanie Dnia Polesia Zachodniego, ale także proponując udział w grze terenowej - mówi P. Kazanecki. - Początkowo korzystały z niej osoby zamieszkujące gminę, ale z czasem zaczęli przyjeżdżać do nas rowerzyści z okolicy i turyści. Teren objęty grą można przejechać rowerem w ciągu kilkudziesięciu minut, a idąc pieszo - trzeba poświęcić kilka godzin. Uczestnik zaopatrzony w mapę zapoznaje się z okolicą, wykonując określone zadania - wyjaśnia prezes stowarzyszenia. Gra terenowa tematycznie dotyczy historii Dubeczna, jego bogactwa kulturowego i naturalnego.

- W okresie międzywojennym mieszkańcami w znacznej większości byli Żydzi, dużo było Niemców wyznania ewangelickiego, byli też Polacy i kilka rodzin ukraińskich. Po kolonistach niemieckich pozostał cmentarz ewangelicki z ok. 1900 r., który porządkują mieszkańcy gminy. Aktywnie w te prace włączają się także członkowie stowarzyszenia - opowiada P. Kazanecki. - Staramy się przypominać o dawnych czasach. Posiadamy duży zbiór zdjęć historycznych, dokumentujemy i spisujemy historię. Poznaliśmy np. człowieka z rodziny żydowskiej, który urodził się w naszej miejscowości, a potem zamieszkał w Izraelu - dodaje prezes stowarzyszenia.

W Dubecznie znajduje się huta szkła założona w 1872 r. Do II wojny światowej jej właścicielem była żydowska rodzina Szuldbergów. Podobnie, jak 100 lat temu, tak i dziś wszystko robi się tu ręcznie. - W ubiegłym roku, w ramach obchodów Dnia Polesia Zachodniego można było zapoznać się z tradycyjnym, ręcznym wyrobem szkła stołowego - podkreśla P. Kazanecki. Sukcesem okazała się wystawa „Huta szkła w Dubecznie w XX w.”, którą można było obejrzeć w muzeach i bibliotekach na terenie całego kraju.

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR