21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Jubileuszowe targi

5 września 2018 r.

Z myślą o przyszłości


fot. JAG

Przez 25 lat Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym stały się imprezą, która przyciąga nie tylko rolników, ale mieszkańców całego regionu.

To efekt szerokiej gamy wystawców, wśród której każdy znajduje coś dla siebie. Oprócz firm kierujących swą ofertę do branży rolniczej, wystawiają się też takie, dla których klientem jest zarówno mieszkaniec wsi, jak i miasta. Stąd obejrzeć można było nie tylko najnowsze ciągniki, podajniki pasz czy rozwiązania do magazynowania paliwa, ale także systemy ogrzewania domów, instalacje solarne, elementy architektury krajobrazu. Tegoroczne Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, które odbyły się 1 i 2 września, zgromadziły na 10 ha ponad 400 wystawców i 100 tys. odwiedzających. Imprezie sprzyjała pogoda, która na tereny Agencji Rozwoju miasta ściągnęła tłumy nie tylko z Siedlec i okolicznych miejscowości, ale również odległych zakątków Polski i zagranicy.

Na scenie występowały zespoły ludowe, odbyło się rozwiązanie konkursów oraz wręczenie -z racji jubileuszu 25-lecia Dni z Doradztwem Rolniczym - okolicznościowych statuetek. Hasło, jakie przyświecało imprezie - „Szacunek dla Ziemi - naszą przyszłością” miało zwrócić uwagę na problem czystości środowiska naturalnego.

 

Laury i wyróżnienia

Targi to okazja do dostrzeżenia osób czy firm, które wyróżniają się na tle innych lub promują polskie rolnictwo. Tak było i w tym roku. Odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali m.in. ks. kan. Stanisław Chodźko, proboszcz parafii Zbuczyn, duszpasterz rolników, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, Anna Goliszewska, prezes Mazowiecko- Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, rolnicy z regionu oraz pracownicy MODR Siedlce.

Ciekawym akcentem tegorocznych targów był konkurs „Poznajemy smaki z mazowieckiej spiżarni”. Pierwsze miejsce w nim zdobyła Martyna Częścik za konfiturę z gruszki z leśnym akcentem, drugie - Ewa Mitowska za konfiturę z płatków róży, zaś trzecie - Danuta Zawadzka za Sos Adżika. Komisja przyznała również dwa wyróżnienia: Ewie Wójcik za konfiturę z dzikiej róży oraz Annie Goliszewskiej za sok malinowy.

Jak co roku, wystawcy stanęli w szranki o tytuł „Najciekawsze stoisko XXV MDzDR”. Komisja oceniała stoiska w dwóch kategoriach: kiermasz oraz wystawa. Zwycięzcą pierwszej kategorii została Grażyna Stasiak z Makowa (woj. łódzkie) za stoisko pod nazwą „Egzotyka Dyni”, zaś drugiej - Hurtownia Narzędzi MATRIX z Siedlec.

 

Pokazy i zabawa

Świętu mazowieckiego doradztwa towarzyszyła jednodniowa Wystawa Klaczy i Ogierów Hodowlanych, a także drobnego inwentarza, podczas której można było oglądać króliki, drób ozdobny, kury, gołębie, papugi oraz wiele gatunków ryb stawowych i ozdobnych do oczek wodnych. Wystawcy prezentowali swoje najnowsze osiągnięcia i produkty, a hodowcy najlepsze sztuki zwierząt ze swojej hodowli. W programie XIV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych przewidziano wybory czempionatów: krów, jałówek hodowlanych, cieliczek. Tuż przy scenie, w specjalnym namiocie prezentowano rękodzieło i ginące zawody - garncarza, rzeźbiarza, tkaczki. Można było podziwiać wyroby z wikliny, sznurka, szydełkowe serwetki, a nawet spróbować własnych sił w tworzeniu rękodzieła pod okiem fachowców. Ci chętnie wyjaśniali i pokazywali, jak powstają unikatowe wyroby.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR