14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Mała Orkiestra Dni Naszych

5 września 2018 r.

Nauka przez zabawę


fot. ARCH. MODN

Mała Orkiestra Dni Naszych to prawdziwy fenomen: jest zespołem, który śpiewa dla dzieci, ale nie tylko o dzieciach. Jak przyznaje J. Kobyliński, pomysł jej założenia zrodził się przypadkiem.

- Jakieś 26 lat temu moja córka Justynka, ta sama, której głos słychać na naszych płytach dla dzieci, zadała mi krępujące pytanie: „tato, dlaczego piszesz piosenki dla wszystkich, a dla mnie jeszcze nie napisałeś?” - wspomina. - To był mocny i celny strzał, który dzielnie wziąłem na klatę, i już po roku powstała pierwsza płyta dla dzieci „Mleczne Oceany”, gdzie owo dziecko zaśpiewało jedną piosenkę pt. „Pirat”. Był to jej debiut w wieku pięciu lat - dodaje z dumą. Jednak to dopiero początek historii. Płyta opowiadała o morskich przygodach, wyprawach, piratach - takie szanty dla dzieci. - Minęło ponad 20 lat, a Justyna nadal śpiewa na naszych płytach oraz jest… nawigatorem na statkach handlowych i pływa po wszystkich oceanach świata - śmieje się J. Kobyliński.

I dodaje: - Niech mi nikt nie mówi, że małe, niby niewiele znaczące wydarzenie z dzieciństwa nie ma przełożenia na dorosłe, życiowe wybory. Reasumując: uważajcie rodzice, o czym „śpiewacie” swoim dzieciom, bo to wszystko zostaje głęboko w podświadomości.

 

Z przesłaniem

Dziś grupę tworzą: Jerzy Kobyliński (prowadzenie, śpiew, gitara), Daniel Narożnik (śpiew, gitara, janczary), Rafał Czapliński (śpiew, gitara, harmonijka ustna), Paweł Sulej (akordeon) oraz Łukasz Potera (obój i fortepian). Co robią na co dzień? Piszą muzykę i teksty do swoich płyt oraz przedstawień. Koncertują po całej Polsce i opowiadają kolejnym pokoleniom o przygodach sympatycznego Kubusia. Każdy spektakl to konkretna opowieść z pouczającym i często zaskakującym zakończeniem.

O tym, że doskonale zdają sobie sprawę, iż edukacja muzyczna najmłodszych powinna być integralną częścią kształcenia, niech świadczy fakt, że w roku szkolnym 2014/2015 ich piosenka „Nie ma jak dom” znalazła się w „Elementarzu XXI w.” i trafiła do wszystkich trzecioklasistów w Polsce! Natomiast płyty „Piosenki zdrowych dzieci”, „Piosenki mądrych dzieci” i „List do świętego Mikołaja” objął patronatem honorowym Rzecznik Praw Dziecka.

 

Bądź eko

Dlaczego warto sięgnąć po ich najnowszą płytę? Ponieważ „Piosenki ekodzieci” to przemyślany zbiór utworów, które nie tylko bawią, łatwo wpadają w ucho młodego słuchacza, ale przede wszystkim uczą zdrowego, mądrego i ekologicznego trybu życia. - „Piosenki ekodzieci” mówią językiem prostym, adekwatnym do wieku odbiorców o najważniejszych sprawach w relacji człowiek-przyroda: marnowaniu jedzenia, smogu, segregacji odpadów, wreszcie uzależnieniu od smartfonów i wielu innych kwestiach - mówią muzycy. - Polecamy z czystym sumieniem nie tylko tę ostatnią płytę, ale całą Dziecięcą Trylogię Muzyczną - zachęcają.


Mądrze i z przesłaniem

 

PYTAMY Jerzego Kobylińskiego, założyciela Małej Orkiestry Dni Naszych

 

Kiedy pewnego dnia moje dziecko po powrocie z przedszkola zaśpiewało: „Mama i tata to nie są roboty, podwijaj rękawy, bierz się do roboty”, aż przysiadłam z wrażenia! Skąd bierzecie inspiracje do tekstów?

 

Z życia, z obserwacji ludzi, tych małych i tych dużych. Teksty nie mogą być oderwane od rzeczywistości, zwłaszcza jeśli chodzi o twórczość dla dzieci. Moim zdaniem należy posługiwać się wyłącznie językiem komunikatywnym, zrozumiałym dla dziecka. A jeśli do tego dojdzie historia praktyczna, codzienna, to jest szansa, że nastąpi identyfikacja dziecka z przekazem literackim piosenki. Pierwsze płyty zespołu pisane były głównie pod kątem przygodowym, podróżniczym i bajkowym. Teraz, od kilku lat i od kilku płyt, piszę zdecydowanie bardziej profilaktycznie, co wyróżnia nas z rynkowej mnogości piosenek dla dzieci. „Piosenki ekodzieci”, czyli trzecia część naszej Dziecięcej Trylogii Muzycznej, nazywana jest przez środowisko pedagogiczne „małą profilaktyką”. Poprzednie dwie części, „Piosenki zdrowych dzieci” i „Piosenki mądrych dzieci” to esencja tego nurtu. Cieszy fakt, że nie tylko mamy bardzo pozytywny odzew na koncertach, dzieciaki znają nasze piosenki i śpiewają z nami, ale także niektóre z nich trafiają do materiałów dydaktycznych dla nauczycieli szkół czy przedszkoli, gdzie są wprowadzane do programu nauczania.

 

Śpiewacie o ekologii, patriotyzmie, zasadach bezpieczeństwa, a dzieci to nie tylko rozumieją, ale też zapamiętują. Gdzie recepta na sukces?

 

Najprościej mówiąc: w prostocie i szczerości przekazu. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w liście do naszego zespołu ładnie o tym napisał. Cytuję: „Jestem przekonany, że piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych staną się wspaniałym narzędziem wspierającym rozwój najmłodszych i przyczynią się do przyswajania przez nich ważnej i potrzebnej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, norm społecznych i budowania przyjaznych relacji międzyludzkich”. A ja dodam, że niebanalne teksty oraz melodyjne kompozycje są kluczem do kreatywnego sięgania po naukę i pochłaniania wiedzy przydatnej w życiu. „Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” - to motto towarzyszy nam od dawna, tego się trzymamy i to jest nasza recepta.

 

Poproszono Was o zgodę na wykorzystanie Waszej „Piosenki o prawach dziecka” jako hymnu szkoły - co wtedy poczuliście?

 

To miła sytuacja, która powoduje zwykłą ludzką radość, satysfakcję i potwierdza, że warto iść tą drogą, warto pisać, tworzyć, bo nie trafia to w próżnię, tylko do wielu odbiorców, którym nie jest to obojętne. Czego chcieć więcej? Skoro jesteśmy już przy tym temacie, to pochwalę się i dodam, że jest więcej szkół i przedszkoli w Polsce, gdzie nasze piosenki są hymnami, a od tego roku szkolnego będzie w Łomży przedszkole (oraz drugie filialne), które nazywać się będzie „Przedszkole Mądrych Dzieci” - od naszej płyty „Piosenki mądrych dzieci”. Mało tego! Będzie ono nosić imię „Małej Orkiestry Dni Naszych”. I to jest czad!

 

Jak oceniacie współczesną edukację muzyczną maluchów? Ja z przerażeniem patrzę na imprezy skierowane do cztero-, pięcioletnich dzieci, podczas których puszcza się - bez obrażania kogokolwiek - disco polo i piosenki w stylu „Ruda tańczy jak szalona”…

 

Rok temu byliśmy zaproszeni na duży festyn organizowany przez pewne przedszkole w dużym mieście w Polsce. Mieliśmy tam zagrać na finał i tak się stało. Ale przed naszym koncertem oraz w zasadzie przez większość tej imprezy leciała głośna muzyka. Głównie disco polo. Takich sytuacji byłem świadkiem nie raz i nie dwa. Nie chodzi mi o gatunek, nie o to, że jest prosty. Chodzi o to, że dzieci słuchają i - o zgrozo - śpiewają teksty obsceniczne, seksistowskie i prostackie! Mało co z tego rozumieją, ale w podświadomość wchodzi. Dzieci są jak gąbka - przyjmą wszystko, również chłam. Pytanie: gdzie są nauczyciele? Albo inne: dlaczego nauczyciele aplikują ten rodzaj przekazu najmłodszym? Moja odpowiedź: ponieważ sami tego słuchają w domu. Na szczęście to nie jest reguła. Znam wielu nauczycieli i dyrektorów, którzy wprowadzają klasykę od najmłodszych lat, a obscena nie ma wstępu do jednostek edukacji. Wszystko, jak zawsze i wszędzie, zależy od ludzi, nie od programów i wytycznych.

 

Koncertujecie po całej Polsce - czy któreś miejsce zapadło Wam szczególnie w pamięć?

 

Ciężko wymienić jakieś konkrety, bo inni mogą czuć się pominięci. Ale powiem, że uwielbiamy grać w Siedlcach i okolicach, bo to nasz matecznik! Piękne jest to, iż znamy tu tylu ludzi! Osobiście, z imienia i nazwiska! Dlatego koncertowanie w Siedlcach to jakby impreza rodzinna z mocno poszerzoną listą gości.

 

Dziękuję za rozmowę.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR