14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Święto miasta

5 września 2018 r.

Działo się!


fot. Magdalena Szewczuk

W miniony weekend siedlczanie nie narzekali na nudę. Od piątku do niedzieli bawili się na Dniach Siedlec. Na tym jednak nie koniec. Świętowanie, choć już mniej huczne, potrwa do 14 września.

Zabawa rozpoczęła się w piątkowy wieczór koncertem austriackiego zespołu klezmerskiego Nifty’s, który wystąpił pod muralem przy ul Berka Joselewicza, gromadząc kilkuset mieszkańców. Pozostali gromadzili siły na sobotę. Na ten dzień zaplanowano bowiem najwięcej atrakcji. Zanim jednak zaczęła się wspólna zabawa, rano na cmentarzu wojennym uczczono 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie na terenach Agencji Rozwoju Miasta otwarto XXV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Jednak głównym punktem świętowania był wieczorny koncert „Pod napięciem”. Zespoły LemON i Bajm zgromadziły na siedleckich błoniach kilka tysięcy osób.

Występy gwiazd poprzedziła prezentacja występującego w koszykarskiej ekstraklasie kobiet zespołu PGE MKK Siedlce. Chwilę później głos zabrał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, który na scenie pojawił się w towarzystwie zagranicznych gości - delegacji z miast partnerskich, i zaprosił mieszkańców do zabawy.

Jako pierwszy wystąpił Igor Herbut z grupą LemOn, który zaprezentował swoje największe przeboje, m.in. „Napraw”, „Scarlet czy „Jutro”. Lider zespołu zaśpiewał je z siedlecką publicznością. Natomiast Beata Kozidrak rozpoczęła swój występ od piosenki „Piechotą do lata”. Nie zbrakło, oczywiście, „Białej flagi” czy innych hitów Bajmu. Zabawa na błoniach trwała do późnych godzin nocnych.

 

Ogień w roli głównej

W niedzielę 2 września w parafii św. Jana Pawła II przy ul. Rakowieckiej została odprawiona Msza św. w intencji miasta, a wieczorem na pl. Gen. Sikorskiego odbył się Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”, który również przyciągnął wielu widzów. Teatr Prawdziwy z Bielawy zaprezentował widowisko pirotechniczne pt. „Kolory Ognia”, a Teatr Gry i Ludzie z Katowic spektakl „Parada Steampunku”. Aktorzy z warszawskiego Teatru Akt zaproponowali przedstawienie „Ja gore”, w którym współczesne środki animacji ogniowej, połączone z elementami teatru i cyrku, stworzyły opowieść o fenomenie ognia i jego potężnej mocy.

 

Na tym nie koniec

Jednak na weekendowych koncertach i festiwalach świętowanie się nie kończy. W ramach Dni Siedlec zaplanowano też: koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pt. „Mazowsze Niepodległej” (5 września, 18.00, pl. gen. Sikorskiego), 25 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, podczas którego wystąpią zespoły z Chorwacji, Włoch, Północnego Cypru i Słowacji, a także W Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz (6 września, 15.30, pl. gen. Sikorskiego), Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego (8 września, 16.00, plac przed Miejską Biblioteką Publiczną), koncert „100 szlagierów na 100-lecie” (8 września, 19.00, pl. gen. Sikorskiego). Natomiast 9 września w Szkole Podstawowej nr 6 odbędą się zawody w brydżu sportowym, a o 19.00 na pl. gen. Sikorskiego rozpocznie się koncert „100 minut polskiej muzyki filmowej - 100 wykonawców na 100-lecie odzyskania niepodległości”. 13 września organizatorzy zapraszają na festiwal sportowo-rekreacyjny szkół podstawowych. Świętowanie zakończy 14 września festiwal sportowo-rekreacyjnych szkół ponadpodstawowych.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR