21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Święto miasta

5 września 2018 r.

Działo się!


fot. Magdalena Szewczuk

W miniony weekend siedlczanie nie narzekali na nudę. Od piątku do niedzieli bawili się na Dniach Siedlec. Na tym jednak nie koniec. Świętowanie, choć już mniej huczne, potrwa do 14 września.

Zabawa rozpoczęła się w piątkowy wieczór koncertem austriackiego zespołu klezmerskiego Nifty’s, który wystąpił pod muralem przy ul Berka Joselewicza, gromadząc kilkuset mieszkańców. Pozostali gromadzili siły na sobotę. Na ten dzień zaplanowano bowiem najwięcej atrakcji. Zanim jednak zaczęła się wspólna zabawa, rano na cmentarzu wojennym uczczono 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie na terenach Agencji Rozwoju Miasta otwarto XXV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Jednak głównym punktem świętowania był wieczorny koncert „Pod napięciem”. Zespoły LemON i Bajm zgromadziły na siedleckich błoniach kilka tysięcy osób.

Występy gwiazd poprzedziła prezentacja występującego w koszykarskiej ekstraklasie kobiet zespołu PGE MKK Siedlce. Chwilę później głos zabrał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, który na scenie pojawił się w towarzystwie zagranicznych gości - delegacji z miast partnerskich, i zaprosił mieszkańców do zabawy.

Jako pierwszy wystąpił Igor Herbut z grupą LemOn, który zaprezentował swoje największe przeboje, m.in. „Napraw”, „Scarlet czy „Jutro”. Lider zespołu zaśpiewał je z siedlecką publicznością. Natomiast Beata Kozidrak rozpoczęła swój występ od piosenki „Piechotą do lata”. Nie zbrakło, oczywiście, „Białej flagi” czy innych hitów Bajmu. Zabawa na błoniach trwała do późnych godzin nocnych.

 

Ogień w roli głównej

W niedzielę 2 września w parafii św. Jana Pawła II przy ul. Rakowieckiej została odprawiona Msza św. w intencji miasta, a wieczorem na pl. Gen. Sikorskiego odbył się Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”, który również przyciągnął wielu widzów. Teatr Prawdziwy z Bielawy zaprezentował widowisko pirotechniczne pt. „Kolory Ognia”, a Teatr Gry i Ludzie z Katowic spektakl „Parada Steampunku”. Aktorzy z warszawskiego Teatru Akt zaproponowali przedstawienie „Ja gore”, w którym współczesne środki animacji ogniowej, połączone z elementami teatru i cyrku, stworzyły opowieść o fenomenie ognia i jego potężnej mocy.

 

Na tym nie koniec

Jednak na weekendowych koncertach i festiwalach świętowanie się nie kończy. W ramach Dni Siedlec zaplanowano też: koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pt. „Mazowsze Niepodległej” (5 września, 18.00, pl. gen. Sikorskiego), 25 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, podczas którego wystąpią zespoły z Chorwacji, Włoch, Północnego Cypru i Słowacji, a także W Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz (6 września, 15.30, pl. gen. Sikorskiego), Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego (8 września, 16.00, plac przed Miejską Biblioteką Publiczną), koncert „100 szlagierów na 100-lecie” (8 września, 19.00, pl. gen. Sikorskiego). Natomiast 9 września w Szkole Podstawowej nr 6 odbędą się zawody w brydżu sportowym, a o 19.00 na pl. gen. Sikorskiego rozpocznie się koncert „100 minut polskiej muzyki filmowej - 100 wykonawców na 100-lecie odzyskania niepodległości”. 13 września organizatorzy zapraszają na festiwal sportowo-rekreacyjny szkół podstawowych. Świętowanie zakończy 14 września festiwal sportowo-rekreacyjnych szkół ponadpodstawowych.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR