21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Spotkania z piosenką

5 września 2018 r.

Lirycznie i klimatycznie


fot. BF

Już po raz 23 w Radzyniu Podlaskim zabrzmiała piosenka autorska. Każdy wieczór był inny, w innym klimacie, z innymi gośćmi.

Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2018” rozpoczęły się w piątek 31 sierpnia. Tego wieczoru odbyły się dwa koncerty - najpierw Ewa Szlachcic i Piotr Bogutyn zaprezentowali twórczość Jonasza Kofty, a zaraz po nich ze swoimi największymi przebojami wystąpiła Izabela Trojanowska. Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek, który po raz pierwszy był organizatorem Oranżerii, doskonale wiedział, czego oczekuje radzyńska publiczność. - Tak naprawdę z tym niezwykłym wydarzeniem muzycznym jestem związany od samego początku, czyli od 1997 r. a zatem od drugiej edycji. Byłem jej widzem i słuchaczem, dzięki czemu poznałem klimat imprezy - opowiada R. Mazurek.

- Pierwszy dzień jest zawsze poświęcony jakiejś osobie. W tym roku przypada 30 rocznica śmierci J. Kofty, wybitnego poety, i było dla mnie jasne, że to właśnie wokół niego powinien koncentrować się pierwszy koncert. Bardzo dobrze się złożyło, że pochodzący z Radzynia P. Bogutyn w ubiegłym roku powiedział mi, że z E. Szlachcic posiadają w swoim repertuarze utwory z wierszami J. Kofty. Dlatego kiedy zostałem dyrektorem ośrodka kultury, przyszła mi myśl, że to właśnie oni rozpoczną tegoroczną Oranżerię. Piotr gra z różnymi wykonawcami i stał się wspólnym mianownikiem tych koncertów, ponieważ akompaniował również I. Trojanowskiej - dodaje.

 

Wyjątkowo wyedukowana publiczność

Drugiego dnia po przesłuchaniach konkursowych w koncercie promującym płytę „Błędne koło” zaprezentował się zespół Czerwony tulipan, który zebrał na widowni duże grono swoich wielbicieli. Wystąpił on już kiedyś na Oranżerii, a dokładnie w 1997 r. Podczas sobotniego koncertu muzycy obiecali, że na pewno jeszcze wrócą na radzyńską scenę, bo mają dla kogo grać, podkreślając, iż radzyńska publiczność jest wyedukowana muzycznie i wie, czego chce. Podczas koncertu widownia bardzo dobrze się bawiła ale też wzruszała, a po nim każdy miał okazję dostać autograf, kupić płytę albo chwilę porozmawiać z zespołem.

 

Szczęśliwy debiut

Niedziela to dzień podsumowań. Podczas sobotnich przesłuchań jury w składzie Jan Kondrak - przewodniczący, P. Bogutyn oraz Marian Kwasowiec zakwalifikowało do koncertu laureatów pięciu artystów: Weronikę Adamską, której akompaniowała Marta Obroślak, Idę Dzik, Michała Konstrata, Justynę Sieniuć oraz Andrzeja Dębowskiego z Warszawy, który na Oranżerii wystąpił pierwszy raz. Okazało się, że był to szczęśliwy debiut. Wykonawca bowiem zdobył pierwszą nagrodę. - Znalazłem się na tej scenie dzięki dziwnemu, a jednocześnie wspaniałemu zbiegowi okoliczności, ponieważ został przedłużony termin składania zgłoszeń. Dowiedziałem się o Oranżerii pocztą pantoflową od znajomych - uczestników różnych festiwali. Śpiewam swoje teksty od ośmiu lat - powiedział.

Andrzej jest bardzo skromnym człowiekiem, ale trzeba zaznaczyć, że ma już na swoim koncie płytę „Skruchy i erotyki dla Ewy”. Nagrał ją wspólnie z Mateuszem Nagórskim. Na album składają się nieumuzycznione przez autora piosenki do wierszy Jacka Kaczmarskiego. Andrzej jest laureatem grand prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej w 2012 r., zajął również drugie miejsce oraz otrzymał nagrodę Polonii na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego. Wygrał też konkurs Piosenki Kabaretowej im. Jeremiego Przybory. Podczas Oranżerii zajął pierwsze miejsce i wygrał 2 tys. zł, został także zakwalifikowany przez jury do udziału w przeglądzie 54 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Drugą nagrodę w wysokości 1 tys. zł otrzymała J. Sieniuć, a trzecią w wysokości 500 zł otrzymali: I. Dzik oraz M. Konstrat, który jest - można powiedzieć - weteranem Oranżerii. - Przyjeżdżam tu od dawna. W tym roku chyba jestem dziesiąty raz. Piszę teksty, muzyka mi w duszy gra i będę tu wracał - zapewnił.

Jury przyznało również wyróżnienie za walory wokalne oraz nagrodę specjalną - Aniołka im. Agaty Budzyńskiej za jasny i przejrzysty przekaz - które powędrowały do W. Adamskiej.

 

Na deser „Perłowa łódź”

23 edycję Oranżerii zakończył występ Antoniny Krzysztoń. Jej piosenki oczarowały radzyńską publiczność. Z sali słychać było wspólnie śpiewany refren „Perłowej łodzi”, ale nie tylko. Słuchacze dali się porwać i ponieść tej pięknej muzyce, która wybrzmiała jak modlitwa.

To były trzy wspaniałe wieczory, dla tych którzy kochają muzykę i poezję. Była to prawdziwa uczta i już czekamy na kolejną Oranżerię.

Beata Fijałek

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR