21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

5 września 2018 r.

Bez powrotu

U najmłodszej generacji budzi ciekawość, u nieco starszej wywołuje zniechęcenie i poczucie przymusu, u najstarszej lawinę wspomnień. Szkoła. „Gdy cię wspominam, tęsknota w serce się wgryza, oczy mam pełne łez” - przyznawał melancholijnie poeta.

A mój sąsiad - niekoniecznie poeta - mawiał: Nie idź do szkoły, bo w szkole mieszka Żyd goły. Ale nigdy nie chciał rozwinąć swojej głębokiej myśli, więc tak naprawdę do dziś nie wiem, o co mu chodziło. Jednakowoż przywołane powyżej postawy pokazują, że stosunek do szkoły można mieć różny. Czyli - jak mawia moja wyedukowana koleżanka - ambiwalentny. Szkole dostaje się co roku. Zazwyczaj na okoliczność rozpoczęcia albo zakończenia w niej nauki. No i jeszcze na okoliczność jakichś rankingów (najlepiej międzynarodowych). Znacznie mniej jest pochwał, chociaż i takie odstępstwa od reguły się zdarzają. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: póki co na szeroką skalę nikt nic lepszego na razie nie wymyślił. A skoro tak, to może dobrze by było się zastanowić, czy znana z innej branży zasada „primum non nocere” nie sprawdziłaby się w szkolnictwie.

Mówiąc między nami, znam kilka osób, które nie przeszkadzają. I powiem Państwu w sekrecie, że i one, i ich uczniowie dobrze na tym wychodzą. Gwoli sprawiedliwości należy dodać, że nie przeszkadzając, kibicują i towarzyszą uczniowi w rozwijaniu jego zainteresowań.

Dlatego też, gdy znowu doszły mnie słuchy, że z początkiem roku szkolnego są nauczyciele, którzy mają problem z RODO, czyli wprowadzonym niedawno rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, zwątpiłam. Jakoś nie mogę uwierzyć, że można mieć problemy z odczytaniem listy obecności ze strachu przed naruszenia prawa. To jak ją sprawdzać? Po numerach?!

Jak sięgnąć pamięcią, zawsze mieliśmy takich eksperymentatorów, dla których uczeń był tylko numerem w dzienniku. I wydawało się, że z tymi eksperymentami walczymy. Bo pomijając stres („poproszę do odpowiedzi numer trzy…” tu zawieszenie głosu i co najmniej trzy osoby: trzecia, trzynasta i trzydziesta modlą się: „tylko nie ja”) i nie najlepsze albo całkiem złe skojarzenia, to ręka do góry, kto z nas chciałby takim  numerkiem być?

Okazuje się jednak, że problemem może być nie tylko sprawdzanie listy (nie ogarniam tego, przecież uczniowie i tak się znają), ale też podpisywanie zeszytów.

No to jak je inaczej odróżnić? Przyczepiając obrazek, znaczek, naklejkę? Czyli w epoce komputerów zastąpić litery pismem obrazkowym? Żeśmy uskoczyli w czasie.

A może nie ma co się zżymać na te i inne (miejmy nadzieję, że nie wszechogarniające) związane ze szkołą  głupoty, tylko powiedzieć sobie bez ogródek: tęsknota dorosłych za ich szkołą to nic innego, jak świadomość przemijania. I jeszcze tego, że choćby razem ze wspomnianym na początku poetą nie wiem, jak prosić Pana Boga: „Zostaw mnie na drugie życie, jak na drugi rok w tej samej klasie”, to nie da rady.

Wnioski? Tylko tych mądrych życzę.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR