14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne

5 września 2018 r.

Spodziewamy się ożywienia


fot. ARCHIWUM

Parafia w Rokitnie rozpoczyna okres parafialnych misji ewangelizacyjnych. Przez kolejne dni każdy na nowo będzie mógł doświadczyć spotkania z Jezusem Chrystusem.

Parafia pw. Trójcy Świętej to wspólnota o długiej i pięknej historii, mocno związanej z dziejami naszej diecezji. Szczególny moment stanowią karty zapisane męczeńskimi zgłoskami. Obecnie parafia liczy ok. 1430 wiernych. - Zmagamy się z problemami charakterystycznymi dla naszego regionu: parafia powoli pustoszeje. Migracja osób wiąże się z wyjazdami na studia, do pracy. Młodzi ludzie po studiach często już nie wracają - stwierdza proboszcz ks. Zbigniew Karwowski. Mimo to da się zauważyć dużą liczbę młodych małżeństw i rodzin. Pozytywem podkreślanym przez duszpasterza jest wzrastająca liczba osób korzystającychz sakramentu pokuty. Niewątpliwie znakiem życia parafii jest też stale powiększająca się grupa osób przystępujących do Komunii św. W ostatnim czasie wprowadzone zostało nabożeństwo fatimskie, w którym wierni bardzo chętnie uczestniczą. Wiele osób korzysta również z czasu rekolekcji.

Przedstawiając parafię, która za chwilę ma rozpocząć czas misji ewangelizacyjnych, ks. Z. Karwowski wskazuje na trudności typowe w dzisiejszym świecie. - Obserwuję chwile zachwiania czy braku zaufania. Mimo to ludzie jeszcze się gromadzą na wspólną modlitwę, jeszcze chcą spotkać się na Eucharystii - podsumowuje duchowy obraz parafii. - Jest to parafia pobożna, ludzie chętnie angażują się w prace społeczne, jak również chętnie przychodzą na wszelkiego rodzaju nabożeństwa, spotkania - wylicza Władysław Gawryluk, radny parafialny.

 

Przygotowania

Parafianie do czasu misji jubileuszowych byli przygotowywani przez księdza proboszcza i przez misjonarza ks. Jacka Świątka, dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Duchowo wierni powierzali ten czas Panu Bogu przez wstawiennictwo NMP Fatimskiej w czasie comiesięcznych nabożeństw. Proszono wtedy o dobre owoce misji.

Odbyło się również spotkanie księdza proboszcza ze wspólnotami oraz radą parafialną, w czasie którego omawiano poszczególne dni i elementy spotkań misyjnych. Ok. półtora miesiąca temu do każdego domu w parafii radni dostarczyli ulotki z zaproszeniem na misje i szczegółowym programem.

- Misje mają pomóc w naszym nawróceniu, tak aby we wszystkich rozwinęła się większą miłość do Boga i drugiego człowieka, który gdzieś dzisiaj zaginął we współczesnym świecie. W pogoni za dobrami materialnymi tracimy z oczu bliźnich. Nieważny jest ktoś, tylko ja - podsumowuje W. Gawryluk.

 

Wierni dziedzictwu

Czas kolejnych dni będzie opierał się na planie zaproponowanym przez wydział duszpasterski kurii diecezjalnej. Szczególnym momentem będzie procesja na cmentarz. To okazja do wspólnej modlitwy za tych, którzy poprzedzili nas w ziemskiej pielgrzymce. Bożemu Miłosierdziu parafianie będą chcieli polecać tych, którzy przekazywali im wielki skarb wiary. Dodatkowym elementem będzie nabożeństwo fatimskie.

Ksiądz proboszcz zaznacza, że niezwykle doniosłym momentem będzie zakończenie misji. Będzie ono połączone z przesuniętą uroczystością odpustową, bowiem drugorzędny odpust parafialny wypada w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. - W związku z uroczystością odpustową na zakończenie misji ewangelizacyjnych postawimy i poświęcimy krzyż. Będzie to nawiązanie również do obrony wiary, czego przykład dawali unici, stając pod krzyżem. W naszej parafii są rodziny, krewni tych, którzy przed laty oddawali życie - zaznacza ks. Z. Karwowski. Przykładem łączności z dziedzictwem i historią bł. Męczenników z Pratulina jest regularne uczestnictwo w Pratulińskiej Szkole Wiary i wspólna modlitwa.

 

Wczoraj i dziś

Pierwotny kościół obrządku greckokatolickiego uposażony został przez króla Augusta II w 1699 r. Obecnie nie ma poświadczonych zapisów mówiących o krwawych prześladowaniach unitów w tej parafii. Obyło się bez śmiertelnych salw do tłumu, tak jak dokonało to się w pobliskim Pratulinie. Jednakże unici z Rokitna i okolicznych wsi licznie przebywali w więzieniach w Białej Podlaskiej oraz Brześciu. Tych, których władze uznały za najbardziej niebezpiecznych, popędzono na zsyłkę w głąb Rosji. Ks. Z. Karwowski zaznacza: na pewno dotknęły ich kontrybucje, więzienie, kary odbijające się na ich gospodarstwach, próby przeciągnięcia siłą na prawosławie. - Tutaj unici trwali przy wierze - podsumowuje ksiądz proboszcz.

Po przejęciu świątyni w Rokitnie przez prawosławnych w 1874 r., wierni chodzili do kościoła w Janowie Podlaskim. Mieszkańcy parafii musieli czekać kilkadziesiąt lat, aż do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, aby móc znowu bez przeszkód wyznawać swoją wiarę.

Obecny kościół parafialny, drewniany, wybudowany został w 1859 r. Postawiony był jako unicki, zamieniony został na cerkiew prawosławną w 1874 r. Po wskrzeszeniu parafii w 1919 r. funkcjonuje jako świątynia parafii rzymskokatolickiej. W kościele znajduje się obraz fundacyjny „Ukrzyżowanie”, na którym artysta Zachar Trochim napisał, łącząc słowa polskie i łacińskie, że „Roku Pańskiego 1704 dnia 9 marca postawił ten dom Boży na cześć i chwałę Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, Najświętszej Maryi Pannie i wszystkim Świętym Aniołom Bożym na odpuszczenie grzechów”. We wnętrzu kościoła zbudowanego na planie krzyża greckiego znajdują się XVIII-wieczne ołtarze oraz pochodzące z XVIII i XIX w. obrazy i krucyfiksy.

W okresie 20-lecia międzywojennego została dobudowana wieża oraz chór. Obecnie, świątynia parafialna przechodzi gruntowny remont zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Przepiękny kościół odzyskuje swój dawny blask.

ks. Marek Weresa

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR