21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne

5 września 2018 r.

Spodziewamy się ożywienia


fot. ARCHIWUM

Parafia w Rokitnie rozpoczyna okres parafialnych misji ewangelizacyjnych. Przez kolejne dni każdy na nowo będzie mógł doświadczyć spotkania z Jezusem Chrystusem.

Parafia pw. Trójcy Świętej to wspólnota o długiej i pięknej historii, mocno związanej z dziejami naszej diecezji. Szczególny moment stanowią karty zapisane męczeńskimi zgłoskami. Obecnie parafia liczy ok. 1430 wiernych. - Zmagamy się z problemami charakterystycznymi dla naszego regionu: parafia powoli pustoszeje. Migracja osób wiąże się z wyjazdami na studia, do pracy. Młodzi ludzie po studiach często już nie wracają - stwierdza proboszcz ks. Zbigniew Karwowski. Mimo to da się zauważyć dużą liczbę młodych małżeństw i rodzin. Pozytywem podkreślanym przez duszpasterza jest wzrastająca liczba osób korzystającychz sakramentu pokuty. Niewątpliwie znakiem życia parafii jest też stale powiększająca się grupa osób przystępujących do Komunii św. W ostatnim czasie wprowadzone zostało nabożeństwo fatimskie, w którym wierni bardzo chętnie uczestniczą. Wiele osób korzysta również z czasu rekolekcji.

Przedstawiając parafię, która za chwilę ma rozpocząć czas misji ewangelizacyjnych, ks. Z. Karwowski wskazuje na trudności typowe w dzisiejszym świecie. - Obserwuję chwile zachwiania czy braku zaufania. Mimo to ludzie jeszcze się gromadzą na wspólną modlitwę, jeszcze chcą spotkać się na Eucharystii - podsumowuje duchowy obraz parafii. - Jest to parafia pobożna, ludzie chętnie angażują się w prace społeczne, jak również chętnie przychodzą na wszelkiego rodzaju nabożeństwa, spotkania - wylicza Władysław Gawryluk, radny parafialny.

 

Przygotowania

Parafianie do czasu misji jubileuszowych byli przygotowywani przez księdza proboszcza i przez misjonarza ks. Jacka Świątka, dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Duchowo wierni powierzali ten czas Panu Bogu przez wstawiennictwo NMP Fatimskiej w czasie comiesięcznych nabożeństw. Proszono wtedy o dobre owoce misji.

Odbyło się również spotkanie księdza proboszcza ze wspólnotami oraz radą parafialną, w czasie którego omawiano poszczególne dni i elementy spotkań misyjnych. Ok. półtora miesiąca temu do każdego domu w parafii radni dostarczyli ulotki z zaproszeniem na misje i szczegółowym programem.

- Misje mają pomóc w naszym nawróceniu, tak aby we wszystkich rozwinęła się większą miłość do Boga i drugiego człowieka, który gdzieś dzisiaj zaginął we współczesnym świecie. W pogoni za dobrami materialnymi tracimy z oczu bliźnich. Nieważny jest ktoś, tylko ja - podsumowuje W. Gawryluk.

 

Wierni dziedzictwu

Czas kolejnych dni będzie opierał się na planie zaproponowanym przez wydział duszpasterski kurii diecezjalnej. Szczególnym momentem będzie procesja na cmentarz. To okazja do wspólnej modlitwy za tych, którzy poprzedzili nas w ziemskiej pielgrzymce. Bożemu Miłosierdziu parafianie będą chcieli polecać tych, którzy przekazywali im wielki skarb wiary. Dodatkowym elementem będzie nabożeństwo fatimskie.

Ksiądz proboszcz zaznacza, że niezwykle doniosłym momentem będzie zakończenie misji. Będzie ono połączone z przesuniętą uroczystością odpustową, bowiem drugorzędny odpust parafialny wypada w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. - W związku z uroczystością odpustową na zakończenie misji ewangelizacyjnych postawimy i poświęcimy krzyż. Będzie to nawiązanie również do obrony wiary, czego przykład dawali unici, stając pod krzyżem. W naszej parafii są rodziny, krewni tych, którzy przed laty oddawali życie - zaznacza ks. Z. Karwowski. Przykładem łączności z dziedzictwem i historią bł. Męczenników z Pratulina jest regularne uczestnictwo w Pratulińskiej Szkole Wiary i wspólna modlitwa.

 

Wczoraj i dziś

Pierwotny kościół obrządku greckokatolickiego uposażony został przez króla Augusta II w 1699 r. Obecnie nie ma poświadczonych zapisów mówiących o krwawych prześladowaniach unitów w tej parafii. Obyło się bez śmiertelnych salw do tłumu, tak jak dokonało to się w pobliskim Pratulinie. Jednakże unici z Rokitna i okolicznych wsi licznie przebywali w więzieniach w Białej Podlaskiej oraz Brześciu. Tych, których władze uznały za najbardziej niebezpiecznych, popędzono na zsyłkę w głąb Rosji. Ks. Z. Karwowski zaznacza: na pewno dotknęły ich kontrybucje, więzienie, kary odbijające się na ich gospodarstwach, próby przeciągnięcia siłą na prawosławie. - Tutaj unici trwali przy wierze - podsumowuje ksiądz proboszcz.

Po przejęciu świątyni w Rokitnie przez prawosławnych w 1874 r., wierni chodzili do kościoła w Janowie Podlaskim. Mieszkańcy parafii musieli czekać kilkadziesiąt lat, aż do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, aby móc znowu bez przeszkód wyznawać swoją wiarę.

Obecny kościół parafialny, drewniany, wybudowany został w 1859 r. Postawiony był jako unicki, zamieniony został na cerkiew prawosławną w 1874 r. Po wskrzeszeniu parafii w 1919 r. funkcjonuje jako świątynia parafii rzymskokatolickiej. W kościele znajduje się obraz fundacyjny „Ukrzyżowanie”, na którym artysta Zachar Trochim napisał, łącząc słowa polskie i łacińskie, że „Roku Pańskiego 1704 dnia 9 marca postawił ten dom Boży na cześć i chwałę Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, Najświętszej Maryi Pannie i wszystkim Świętym Aniołom Bożym na odpuszczenie grzechów”. We wnętrzu kościoła zbudowanego na planie krzyża greckiego znajdują się XVIII-wieczne ołtarze oraz pochodzące z XVIII i XIX w. obrazy i krucyfiksy.

W okresie 20-lecia międzywojennego została dobudowana wieża oraz chór. Obecnie, świątynia parafialna przechodzi gruntowny remont zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Przepiękny kościół odzyskuje swój dawny blask.

ks. Marek Weresa

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR