19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

SIEDLCE

1 sierpnia 2018 r.

Kolejna ofiara fałszywych policjantów


fot. PIXABAY.COM

Prawie 90 tys. zł straciła 66-letnia mieszkanka miasta. Kobieta nie zorientowała się, że rozmawia z oszustami i przelała pieniądze na konta wskazane przez rzekomych funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji walczących ze skorumpowanymi bankowcami.

Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na „wnuczka” czy  „siostrzeńca”, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie  pożyczyć pieniądze. Dlatego przestępcy udoskonalają swoje metody,  wyłudzając oszczędności życia, podając się za policjantów CBŚP.  Dzwonią do starszych osób i wmawiają im, że trwa obława na  przestępców, a że trzeba ich złapać na gorącym uczynku, niezbędne  jest przekazanie gotówki wskazanej osobie. Ten sposób został  zmodyfikowany. Oszuści wciąż podają się za policjantów, ale  przekonują swoje ofiary, że biorą udział w akcji przeciw  nieuczciwym bankowcom.

Przestępca się nie rozłącza

Jak to się dokładnie odbywa? Senior odbiera telefon stacjonarny. W słuchawce odzywa się policjant, informując, iż ściga skorumpowanych pracowników banku, a także, że prowadzona jest akcja mająca na celu rozpracowanie grupy przestępczej. Następnie prosi o pomoc w zatrzymaniu oszustów. Ma ona polegać na przekazaniu gotówki wyznaczonej osobie lub przelaniu jej na wskazane konto. Aby wzbudzić zaufanie, przestępca podaje jej fałszywy numer legitymacji służbowej. Wyjaśnia, iż to rozwieje wątpliwości. Prosi też o numer telefonu komórkowego, a następnie o rozłączenie i ponowne wybranie numeru alarmowego 997. Problem w tym, że oszuści nie rozłączają się. Zdarza się więc, iż ofiara wybiera w telefonie numer 997, nie wiedząc, że wciąż ma na linii złodziei. Tak się często dzieje szczególnie w starszych typach aparatów stacjonarnych. Wówczas oszust przekazuje tylko słuchawkę wspólnikowi, który, podszywając się pod funkcjonariusza, potwierdza prowadzoną akcję oraz instruuje, by wykonywać wszystkie polecenia policji. Taką właśnie historię usłyszała od swego telefonicznego rozmówcy 66-letnia siedlczanka, która straciła prawie 90 tys. zł.

 

Straciła oszczędności życia

- 25 lipca, w godzinach popołudniowych, do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach wpłynęło zgłoszenie od 66-letniej mieszkanki miasta o oszustwie dokonanym metodą „ na policjanta” - mówi kom. Agnieszka Świerczewska, rzecznik KMP. - Na numer stacjonarny poszkodowanej zadzwoniła kobieta podająca się za funkcjonariuszkę CBŚP, tłumacząc, iż zajmuje się przestępczością bankową. Powiadomiła seniorkę , że jej środki finansowe przechowywane na koncie są zagrożone. Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna, który również przedstawił się jako policjant CBŚP. Oszuści podali fałszywe imiona i nazwiska, a nawet numery legitymacji służbowych. Siedlczanka starała się zweryfikować uzyskane informacje i zadzwoniła pod numer 112. Jednak poprzednia rozmowa, nie została rozłączona, więc kobieta dodzwoniła się do… oszustów przez cały czas blokujących linię. Oczywiście potwierdzili, że jednostka policji nadzoruje całą sprawę. Następnie fałszywi funkcjonariusze CBŚP w trakcie rozmowy kontynuowanej przez telefon komórkowy poszkodowanej skłonili ją do podejmowania kolejnych kwot pieniędzy w bankach i dokonywania przelewów na wskazane przez nich konta. Kobieta dokonała w sumie trzech operacji na łączną kwotę prawie 90 tys. zł. Co charakterystyczne, rzekomi policjanci poinstruowali siedlczankę, że gdyby pracownik banku z zainteresował się sprawą, powinna mówić, iż przelewa środki finansowe zięciowi na zakup samochodu - opowiada policjantka.

 

Nie daj się zmanipulować

Mundurowi apelują o ostrożność, przypominając, że nigdy nie załatwiają tego typu spraw telefonicznie. - W żadnym wypadku nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom i nie przelewajmy ich na wskazane przez nich konta bankowe - radzi A. Świerczewska, dodając, iż najlepszym środkiem zapobiegawczym jest uświadamianie seniorom, by nie wpuszczali do domu nikogo obcego, a gdy ktoś dzwoni i prosi o pieniądze, należy natychmiast odłożyć słuchawkę. Nie wdawajmy się w rozmowę, by nie dać się zmanipulować. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia wykonujmy z innego aparatu. Jeśli ktoś prosi o pieniądze przez telefon, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zachowując spokój, zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. - Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W takich sytuacjach niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków. Najlepszym zaś posunięciem będzie skontaktowanie się z komendą policji, dzwoniąc pod numery 112 i 997, i zgłoszenie zaistniałej sytuacji - podkreśla rzecznik prasowy siedleckiej policji.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR