23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Grabów Szlachecki

1 sierpnia 2018 r.

Przybył do nas wyjątkowy kapłan


fot. Arch. parafii w Grabowie

W niedzielę 29 lipca parafia Przemienienia Pańskiego przeżywała potrójną uroczystość: odpust parafialny, wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 40 rocznicę odprawienia pierwszej Mszy św. w miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się o 11.30 przekazaniem relikwii na granicy parafii, od strony Woli Gułowskiej, i procesją, która przeszła trasą udekorowaną pięknie przez mieszkańców. O 12.00. rozpoczęła się uroczysta Msza św. Wraz z proboszczem ks. Januszem Mazurkiem Eucharystię celebrował ks. kan. Edmund Szarek. 40 lat temu jako wikariusz parafii Okrzeja przybył do Grabowa Szlacheckiego z bp. Janem Mazurem, by sprawować pierwszą Mszę św. na tutejszym terenie, organizował tez życie religijne i miejsce, w którym obecnie stoi parafialna świątynia.

Od pątniczego krzyża po relikwie

- Łączymy dziś naszą parafialną uroczystość odpustową ku czci Przemienienia Pańskiego z 40 rocznicą odprawienia pierwszej Mszy św. na terenie Grabowa Szlacheckiego, z modlitwą za naszą ojczyznę i wprowadzeniem relikwii bł. ks. J. Popiełuszki. W ten sposób chcemy włączyć się w nurt modlitwy dziękczynnej za 200 lat istnienia naszej siedleckiej diecezji, jak również w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył proboszcz parafii ks. Janusz Mazurek we wstępie do Mszy. Przypomniał, że kiedy w 2017 r. parafia w Grabowie przyjmowała pątniczy krzyż bł. ks. Jerzego, wyraził pragnienie sprowadzenia do parafii relikwii błogosławionego - męczennika, niezłomnego obrońcy ludzkiej godności, zamordowanego z nienawiści do wiary i Kościoła, człowieka, który odegrał doniosłą rolę w historii narodu polskiego i Kościoła. - Dziś jesteśmy świadkami realizacji tego pragnienia. Tak jak 40 lat temu przybył tu kapłan, by sprawować pierwszą Mszę św., tak dziś przybywa następny, wyjątkowy kapłan, bł. ks. J. Popiełuszko, by pozostać tu z nami w znaku relikwii z krwi - dodał ksiądz proboszcz.

 

Kościół i ojczyzna

Homilię wygłosił ks. kan. E. Szarek, dla którego uroczystość stała się okazją do wspomnień. Jako młody kapłan, posługując w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, do którego należał wówczas Grabów Szlachecki, inicjował tutaj życie religijne. Jako kaplica służył budynek starej szkoły, odremontowany z pomocą mieszkańców wsi. Nie obyło się bez przeszkód ze strony władz. Mimo to - dzięki interwencji bp. Jana Mazura - w 1978 r. odprawiono tu pierwszą Mszę św. Budowa nowej kaplicy rozpoczęła się w 1988 r. Od momentu ustanowienia w Grabowie samodzielnej parafii w 2014 r. służy ona jako kościół.

Odnosząc się do ważnych wydarzeń w historii Polski, ks. E. Szarek zwrócił m.in. uwagę na przywiązanie mieszkańców Grabowa do takich wartości, jak Kościół i ojczyzna.

 

Ks. Jerzy będzie orędownikiem

Na zakończenie Eucharystii ks. J. Mazurek zwrócił uwagę na zawsze aktualną wymowę dewizy bł. ks. J. Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. - Wprowadzając relikwie, chcemy te słowa wcielać w swoje codzienne i parafialne życie - podkreślił. - Ufamy, że bł. ks. J. Popiełuszko, w symboliczny sposób obecny wśród nas, będzie szczególnym orędownikiem naszych modlitw. Niech godne przyjęcie relikwii kapłana - męczennika na grabowskiej ziemi, ufna modlitwa, Eucharystia, modlitwa w intencji ojczyzny będą dla nas wszystkich radością serca, ożywieniem wiary i polskiego patriotyzmu - podkreślił ksiądz proboszcz.

Głos zabrał również przedstawiciel społeczności parafialnej. - Błogosławiony księże Jerzy, dziękujemy Ci za wzór ukochania Boga, ludzi i ojczyzny, za upominanie się o prawdę i sprawiedliwość dla polskiego narodu oraz za zachętę, ażeby zło dobrem zwyciężać. Prosimy o męstwo w przeciwnościach i silną wiarę, a także o miłość, która potrafi wszystko znieść i wszystko przetrzymać. Uproś nam te łaski u Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi - naszej Wspomożycielki - powiedział.

Uroczystości zakończyły się wspólną agapą przy stole z wojskową grochówką i przy śpiewie miejscowej scholi.

 

Owoce uroczystości

- Wspólnotę parafialną tworzy zaledwie jedna wioska, ale - jak pokazuje historia - jej mieszkańcy potrafią wyznaczyć sobie cel, połączyć siły i doprowadzić konkretne zadanie do końca - ocenia ks. J. Mazurek, podsumowując niedzielne uroczystości. Nie szczędzi pochwał pod adresem parafian, którzy w przygotowania włożyli całe swoje serce i licznie stawili się w kościele 29 lipca. Pytany o motywację do starań o sprowadzenie doczesnych szczątków błogosławionego, zwraca uwagę na liczne związki parafii z ks. Jerzym. Patronuje on kołu różańcowemu mężczyzn, jak też grupie 9D Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej, z którą tutejsi parafianie rokrocznie wędrują do tronu Jasnogórskiej Pani. Impulsem do konkretnych działań w celu pozyskania relikwii stało się sprowadzenie pątniczego krzyża ks. Jerzego w październiku ubiegłego roku.

- To wielka radość i zaszczyt być w posiadaniu relikwii kapłana - męczennika - dodaje proboszcz. - Od parafian i gości dostaję mnóstwo sygnałów, że sama uroczystość ich instalacji stała się okazją do wielkiego duchowego poruszenia. Z całą pewnością uda nam się podtrzymać ten modlitewny zapał - obiecuje, zapewniając o stałym nabożeństwie ku czci bł. ks. J. Popiełuszki.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR