17 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy

Pogoda: Siedlce

Numer 28
12-18 lipca 2018r.

menu

NEWS

Dobra spowiedź. Czyli jaka? Podpowiedź w kolejnym odcinku cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Z pasji do pszczelarstwa

4 lipca 2018 r.

Cenne dla zdrowia


fot. JS

Przyjęło się, że pszczoły produkują przede wszystkim miód. Zawdzięczamy im także cenne dla zdrowia: pierzgę, pyłek, propolis czy wosk. Dobrodziejstwa, jakie człowiek ma od tych pracowitych owadów, poznaje kapłan posługujący we włodawskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego ks. Krzysztof Zawadzki.

- Najczęściej wykorzystuję miód, ale zebrałem już pierwszą pierzgę i wosk - opowiada kapłan, a od trzech lat także pszczelarz. Pasieka ks. Krzysztofa, składająca się z ośmiu uli, znajduje się w bliskim sąsiedztwie miasta - na terenach czystych, sprzyjających owadom, a jednocześnie rozwojowi pasji. Pierwszy miód to efekt pszczelej pracy na polach rzepaku. Potem wytwarzany jest miód wielokwiatowy. Sporo jest też drzew lipowych, natomiast bardzo niewiele gryki.

- Kiedy byłem dzieckiem, mieszkałem na terenie parafii Paprotnia. Tam swoją pasiekę prowadził mój wujek - wspomina pierwsze kontakty z pszczołami ks. K. Zawadzki. - Był posiadaczem kilku uli, a ja przyglądałem się jego pracy. W 2011 r., kiedy zostałem diakonem, ks. biskup przydzielił mnie do odbycia praktyki we włodawskiej parafii. Tu spotkałem śp. ks. Stanisława Dadasa i zapoznałem się z jego pasieką. Pszczoły były jego pasją. Nic dziwnego - pochodził z rodziny pszczelarskiej. Kiedy wspólnie z proboszczem przewoziliśmy jego ule z Żukowa do Włodawy, zadawałem dużo pytań i zaczerpnąłem sporo wiedzy na temat pszczół. Ks. S. Dadas nazywał je „Bożymi skrzatami” - opowiada kapłan.

Ks. Krzysztof został wikariuszem we Włodawie w lipcu 2015 r., a wiosną następnego roku był już posiadaczem dwóch uli, z najlepszą matką, od ks. Stanisława. - Tak się zaczęła przygoda z pszczołami - przyznaje. - Na początku słyszałem żarty, że mając dwa ule, nie jest się jeszcze pszczelarzem. Dokupiłem kolejne trzy i zaczęło się poważne myślenie o prowadzeniu pasieki - stwierdza ks. Zawadzki.

 

Spotkania pszczelarzy

Aktualnie kapłan jest posiadaczem rodziny pszczelej zajmującej osiem uli. Prowadzenie pasieki godzi z obowiązkami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz duszpasterstwem. - To bardzo ciekawe zajęcie, móc doglądać pszczoły, obserwować, jak się rozwija rodzina czy zachowuje matka w ulu. Przyjemnie jest widzieć, jak powiększa się pasieka - mówi ks. Krzysztof.

Kapłan przyznaje, że bardzo dużo zawdzięcza ks. S. Dadasowi, który przekazał mu wiele technik prowadzenia pasieki. Dzięki proboszczowi nabrał umiejętności dotyczących np. zapraszania pszczół do pustego ula czy zabezpieczania pasieki, aby potem nie musieć stawiać drabiny i wchodzić na drzewo. Z ks. Stanisławem udawali się do kaplicy w niedalekiej Suchawie, która stała się miejscem spotkań ludzi kochających przyrodę. W kościółku obok figury św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, znajduje się jedyny w dekanacie obraz Matki Bożej Miodnej. Tu odbywają się spotkania leśników, myśliwych, a także pszczelarzy, które rozpoczyna Eucharystia i modlitwa. Spotkaniom, organizowanym przez Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy we Włodawie, towarzyszy prelekcja na specjalistyczne tematy dotyczące pszczół. - Wiedza teoretyczna jest ważna, ale dużo wiadomości można zaczerpnąć także od ludzi, którzy zajmują się pszczelarstwem - stwierdza ks. Zawadzki. - Spotkania w Suchawie są bardzo interesujące, można posłuchać o doświadczeniach innych pszczelarzy. Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy, które w tamtym roku obchodziło 60-lecie działalności, zrzesza 12 pszczelarzy z czterech powiatów: włodawskiego, parczewskiego, bialskiego i chełmskiego. Posiadają oni ponad 3,4 tys. rodzin pszczelich. W trakcie spotkań tematów nie brakuje. W czasie swojej praktyki dowiedziałem się, że wiele zależy np. od samych mieszkańców ula, tzn. są spokojne pszczoły oraz takie, które odznaczają się agresją. Ważne jest, aby dobrze poznać swoją rodzinę, a potem tę znajomość przenieść na właściwe prowadzenie pasieki - uzupełnia kapłan.

- Pszczoły można pokochać - mówi ks. Krzysztof. I podsumowuje: - To stworzenia niezwykle wdzięczne. Jeśli np. pasieka znajduje się blisko sadu czy pola z rzepakiem, plony są większe. Produkty pszczele służą zdrowiu i dzięki nim nasze stoły są pełne .

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 7,1-9; Ps 48 (47), 2-3b. 3c-4. 5-6. 7-8 ;
Mt 11,20-24

Ewangelia:
Mt 11,20-24

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR