23 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Z pasji do pszczelarstwa

4 lipca 2018 r.

Cenne dla zdrowia


fot. JS

Przyjęło się, że pszczoły produkują przede wszystkim miód. Zawdzięczamy im także cenne dla zdrowia: pierzgę, pyłek, propolis czy wosk. Dobrodziejstwa, jakie człowiek ma od tych pracowitych owadów, poznaje kapłan posługujący we włodawskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego ks. Krzysztof Zawadzki.

- Najczęściej wykorzystuję miód, ale zebrałem już pierwszą pierzgę i wosk - opowiada kapłan, a od trzech lat także pszczelarz. Pasieka ks. Krzysztofa, składająca się z ośmiu uli, znajduje się w bliskim sąsiedztwie miasta - na terenach czystych, sprzyjających owadom, a jednocześnie rozwojowi pasji. Pierwszy miód to efekt pszczelej pracy na polach rzepaku. Potem wytwarzany jest miód wielokwiatowy. Sporo jest też drzew lipowych, natomiast bardzo niewiele gryki.

- Kiedy byłem dzieckiem, mieszkałem na terenie parafii Paprotnia. Tam swoją pasiekę prowadził mój wujek - wspomina pierwsze kontakty z pszczołami ks. K. Zawadzki. - Był posiadaczem kilku uli, a ja przyglądałem się jego pracy. W 2011 r., kiedy zostałem diakonem, ks. biskup przydzielił mnie do odbycia praktyki we włodawskiej parafii. Tu spotkałem śp. ks. Stanisława Dadasa i zapoznałem się z jego pasieką. Pszczoły były jego pasją. Nic dziwnego - pochodził z rodziny pszczelarskiej. Kiedy wspólnie z proboszczem przewoziliśmy jego ule z Żukowa do Włodawy, zadawałem dużo pytań i zaczerpnąłem sporo wiedzy na temat pszczół. Ks. S. Dadas nazywał je „Bożymi skrzatami” - opowiada kapłan.

Ks. Krzysztof został wikariuszem we Włodawie w lipcu 2015 r., a wiosną następnego roku był już posiadaczem dwóch uli, z najlepszą matką, od ks. Stanisława. - Tak się zaczęła przygoda z pszczołami - przyznaje. - Na początku słyszałem żarty, że mając dwa ule, nie jest się jeszcze pszczelarzem. Dokupiłem kolejne trzy i zaczęło się poważne myślenie o prowadzeniu pasieki - stwierdza ks. Zawadzki.

 

Spotkania pszczelarzy

Aktualnie kapłan jest posiadaczem rodziny pszczelej zajmującej osiem uli. Prowadzenie pasieki godzi z obowiązkami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz duszpasterstwem. - To bardzo ciekawe zajęcie, móc doglądać pszczoły, obserwować, jak się rozwija rodzina czy zachowuje matka w ulu. Przyjemnie jest widzieć, jak powiększa się pasieka - mówi ks. Krzysztof.

Kapłan przyznaje, że bardzo dużo zawdzięcza ks. S. Dadasowi, który przekazał mu wiele technik prowadzenia pasieki. Dzięki proboszczowi nabrał umiejętności dotyczących np. zapraszania pszczół do pustego ula czy zabezpieczania pasieki, aby potem nie musieć stawiać drabiny i wchodzić na drzewo. Z ks. Stanisławem udawali się do kaplicy w niedalekiej Suchawie, która stała się miejscem spotkań ludzi kochających przyrodę. W kościółku obok figury św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, znajduje się jedyny w dekanacie obraz Matki Bożej Miodnej. Tu odbywają się spotkania leśników, myśliwych, a także pszczelarzy, które rozpoczyna Eucharystia i modlitwa. Spotkaniom, organizowanym przez Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy we Włodawie, towarzyszy prelekcja na specjalistyczne tematy dotyczące pszczół. - Wiedza teoretyczna jest ważna, ale dużo wiadomości można zaczerpnąć także od ludzi, którzy zajmują się pszczelarstwem - stwierdza ks. Zawadzki. - Spotkania w Suchawie są bardzo interesujące, można posłuchać o doświadczeniach innych pszczelarzy. Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy, które w tamtym roku obchodziło 60-lecie działalności, zrzesza 12 pszczelarzy z czterech powiatów: włodawskiego, parczewskiego, bialskiego i chełmskiego. Posiadają oni ponad 3,4 tys. rodzin pszczelich. W trakcie spotkań tematów nie brakuje. W czasie swojej praktyki dowiedziałem się, że wiele zależy np. od samych mieszkańców ula, tzn. są spokojne pszczoły oraz takie, które odznaczają się agresją. Ważne jest, aby dobrze poznać swoją rodzinę, a potem tę znajomość przenieść na właściwe prowadzenie pasieki - uzupełnia kapłan.

- Pszczoły można pokochać - mówi ks. Krzysztof. I podsumowuje: - To stworzenia niezwykle wdzięczne. Jeśli np. pasieka znajduje się blisko sadu czy pola z rzepakiem, plony są większe. Produkty pszczele służą zdrowiu i dzięki nim nasze stoły są pełne .

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Niedziela XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mdr 2, 12. 17-20; Ps 54 (53), 3-4. 5. 6 i 8 ;
Jk 3, 16 – 4, 3

Ewangelia:
Mk 9, 30-37

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR